Spre Thassos prin Makaza 2015

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Maria » Joi Mai 28, 2015 8:55 pm

Mi-a venit azi o prietena din Ro. A plouat-o tot drumul si a oprit-o si politia, -20€. Rinichii ii are, cuie n-are.
La pod se lucreaza in partea romaneasca, la Makaza 10 masini, 11 minute.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde stefan85 » Vin Mai 29, 2015 10:16 am

-20e aia de se pastreaza in talon :)) fara motiv sau chiar facuse ceva?
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde BiVAT » Mar Iun 02, 2015 11:00 am

gabriel scrie:De 1mai 2015 am folosit varianta din harta de mai jos pentru ca vroiam sa merg pe unde nu am mai mers niciodata, anul trecut am fost nevoiti sa mergem pe Shipka

Salut. Pe harta pusa de tine apare ca ai ocolit Gurkovo pe drumul 5007. Daca asa ai facut te rog spune-ne cum este acest drum.
BiVAT
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Apr 09, 2014 12:21 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 84 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Maria » Mar Iun 02, 2015 11:21 am

stefan85 scrie:-20e aia de se pastreaza in talon :)) fara motiv sau chiar facuse ceva?

A "semi" facut. A vrut sa depaseasca pe linie continua, venea masina din sens opus si s-a bagat la loc. Dar linia a calcat-o...
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 02, 2015 11:50 am

De ceva timp banuiam si eu ca linia continua nu este de la un defect al aparatului de trasat linii intrerupte !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 03, 2015 10:24 am

BiVAT scrie:
gabriel scrie:De 1mai 2015 am folosit varianta din harta de mai jos pentru ca vroiam sa merg pe unde nu am mai mers niciodata, anul trecut am fost nevoiti sa mergem pe Shipka

Salut. Pe harta pusa de tine apare ca ai ocolit Gurkovo pe drumul 5007. Daca asa ai facut te rog spune-ne cum este acest drum.


Daca citeai prima postare din acest subiect cu cele 3 variante principale gaseai raspunsul la aceasta intrebare.
In zona Gurkovo NU intrați pe D5007 (asa cum arata scurtătura Google maps) drumul este foarte prost.

PS: cred ca te referi la scurtatura prin padure dintre Gurkovo si Nikolaevo care nu prea are legatura cu D5007 decat pentru vreo 250 m. Drumul este bunicel (cel putin asa era in 2012, in 2013 si 2014 l-am ratat), este ceva mai ingust si are aprox 3 km.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde BiVAT » Mie Iun 03, 2015 12:56 pm

Multumesc AlinE!
Voi fi mai atent!
By-bass Gurkovo ma refeream. Acela prin padurice si pe langa niste cladiri pe care fanii Levski si-au dat doctoratu'. Street view sa traiasca dar imaginile sunt din 2012 si am zis sa intreb si eu pe cei care au trecut recent. 5007 este intr-adevar altceva si are putin in comun cu by-pass Gurkovo dar era singurul indicator pe care l-am gasit.
Il voi folosi anul acesta si pun info aici dupa concediu.
Multumesc oricum tuturor!
BiVAT
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Apr 09, 2014 12:21 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 84 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde gabriel » Mie Iun 03, 2015 3:34 pm

BiVAT scrie:Multumesc AlinE!
Voi fi mai atent!
By-bass Gurkovo ma refeream. Acela prin padurice si pe langa niste cladiri pe care fanii Levski si-au dat doctoratu'. Street view sa traiasca dar imaginile sunt din 2012 si am zis sa intreb si eu pe cei care au trecut recent. 5007 este intr-adevar altceva si are putin in comun cu by-pass Gurkovo dar era singurul indicator pe care l-am gasit.
Il voi folosi anul acesta si pun info aici dupa concediu.
Multumesc oricum tuturor!

Eu am trecut de 1 mai anul asta pe scurtatura de la Gurcovo, e foarte ingusta cu portiuni mai proaste se merge mai incet, dar e o scurtatura si se termina rapid, mai multe nu am vazut ca era noapte... :)))
In legatura cu intrebarea ta din PM despre Maglizh - Tulovo, la fel, drumul este prost, dar circulabil, la fel ca by-pass-ul este scurtatura si nu tine mult, cred ca am circulat cu 60-70 km/h.
In Tulovo era o masina de politie, dar dormeau... era tura de noapte :D
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde BiVAT » Mie Iun 03, 2015 4:50 pm

Multumesc gabriel! Pe acolo o voi lua si sper sa poata sotia sa prinda ceva instantanee si pentru uzul celorlalti useri intersati de subiect. Daca nu fac cei doi copii harmalaie (la noi e circoteca la drum lung:)).
BiVAT
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Apr 09, 2014 12:21 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 84 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde neaguionutu » Dum Iun 07, 2015 4:54 am

O problema este la vama Makaza-Komotini unde timpul de asteptare ajunge intre 50-70 de min.

Imagine

Imagine

Stirea originala la acest link: http://rodopi24.blogspot.com/2015/05/70.html
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 07, 2015 11:05 am

Sincer, pana acum nu am asteptat decat cand am plecat din Grecia spre Romania, din Bulgaria spre Grecia nu am avut de asteptat mai mult de 5 minute...
Iar din pozele tale se vede ca se asteapta pe sensul spre Bulgaria...
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde stefan85 » Lun Iun 08, 2015 1:32 pm

Abia ce m-am intors din Thassos vineri asa ca niste impresii la cald :)

- drumul prin Bulgaria OK si atat, cand e ud devine alunecos.
- multe denivelari, am dat in una de am zis ca acolo las roata din spate, si nu e nici mica masina nici joasa
- multe linii intrerupte acolo unde nu ar trebui sa fie, ex in curbe asa ca grija la depasiri
- am mers in principiu cu 120 insa batea un vant de ziceai ca zboara masina de pe sosea
- filtru radar la intrare in Stara Zagora, luat cu o onorabila viteza de 110, eu si cu ML-ul din fata insa erau ocupati politistii cu alti clienti, ca la noi ce sa mai... sa isi faca norma
- drumul liber cand am plecat sambata / plin de idioti cu ceafa lata cand ne-am intors vineri
- drumul in Grecia superb, libera autostrada, am mers lejer cu 160, nema politie si nici nu prea se deranjeaza cu radarele din ce am inteles
- traversarea cu feribotul - daca e aglomerat e posibil sa te aranjeze in asa fel incat sa nu mai reusesti sa iesi din masina decat daca esti anorexic
- motorina BP ultimate e 1.29 in Grecia, FYI pt cine intereseaza :)
- mai nou vigneta in BG e online, cand te intorci in tara te verifica daca e valabila

L.E: am folosit Maps asa ca nu stiu exact pe unde m-a bagat, are niste scurtaturi mai dubioase insa drumurile sunt ok, trecut vama prin Makaza evident!

Drum bun!
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde LidiaZ » Dum Iun 14, 2015 3:03 pm

Buna. A baut cineva o cafea pe drum in zona Veliko? A mancat cineva la Kardzhali? Ne gandim la pauze de genul acesta si ideea problemelor de limbaj si de curs valutar nu imi place. O recomandare si moneda de plata euro sau leva rog. Plus ca pe harta in zona Veliko nu am vazut popas ca sa nu ma abat din drum. Mergem cu copil la drum, altfel nu mi-as face ganduri de pauza si mancare.
LidiaZ
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 6:07 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde Ade » Dum Iun 14, 2015 3:28 pm

LidiaZ scrie:Buna. A baut cineva o cafea pe drum in zona Veliko? A mancat cineva la Kardzhali? Ne gandim la pauze de genul acesta si ideea problemelor de limbaj si de curs valutar nu imi place. O recomandare si moneda de plata euro sau leva rog. Plus ca pe harta in zona Veliko nu am vazut popas ca sa nu ma abat din drum. Mergem cu copil la drum, altfel nu mi-as face ganduri de pauza si mancare.

Clar iti trebuie leva, pentru a nu sta la "mana" vanzatorului care accepta sau nu plata in euro si la ce curs.
Noi am oprit doar la benzinarii, de obicei la OMV daca am vrut ceva de mancare(se poate plati si cu cardul). Dar preferam drumul noaptea cand copilul doarme si limitam opririle.
Drum bun!
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2015

Mesaj necititde sica_nicoara » Dum Iun 14, 2015 8:58 pm

utilizati cardul si nu aveti nici o problema cu diferente de curs si alte chestii de acest gen.. drum bun!
sica_nicoara
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 01, 2015 7:23 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori