Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Lun Sep 01, 2014 11:01 am

cozonacutza scrie:Știți cumva dacă chioșcul din rond de unde se ia vigneta pt. Bulgaria este deschis non-stop?

Da, este non-stop!
Singura diferenta fata de achizitionarea vignetei din benzinarii este ca, in rond costa 6 eur, in loc de 5 eur.

Dar avand in vedere ca poti lua oricate vignete vrei, compostate in ce varianta de intoarcere doresti, in numai cateva secunde, poate fi o solutie ultra-rapida pt cei pt care "time is money!" ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Lun Sep 01, 2014 11:08 am

Ursu scrie:1. Se poate folosi statia de masia, CB, de 4w, in Bulgaria si Grecia?

La bulgari sigur nu e nici-o problema!!!
Unii chiar le recomanda cu mare caldura, avand in vedere numarul mare al masinilor cu soferi romani care folosesc statiile CB in Bulgaria!

La greci stiu sigur ca detectoarele radar sunt STRICT INTERZISE (inclusiv detinerea lor in bagaje, de ex)!
Desi, teoretic, statiile CB sunt admise in CE, anul asta, grecul la care am stat ne-a spus ca ar fi interzise si ca se iau amenzi mari pentru ele.
Nu stiu ce sa mai cred...

Un lucru este cert: NU ai ce face cu statiile CB in Grecia!!!
De la vama la autostrada ai drum "express" (cum imi place mie sa ii zic), apoi glont pe EO pana la indicatorul de iesire de pe autostrada, iar de acolo inca 15-20 min pana la ferry pe un drum pe care chiar nu are rost sa alergi de nebun! :P
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde AlinE » Lun Sep 01, 2014 2:03 pm

sorinxus scrie:Din Gurkova pana in Stara Zagora poti sa-mi dai te rog traseul. Pe GPS imi indica un traseu, pe harta eu stiam altul. Acum 2 ani nu imi mai amintesc la intoarcere pe unde am luat-o...

Nu stiu daca te mai ajuta cu ceva. LA makaza am ajuns in jurul orei 6.30-7.00. Cat despre rutare e greu in clipa asta - am mers prin gurkovo pana la intersectia cu dn6, intrat pe dn6, mers pana in zona maghliz intrat pe drumul de tulovo, apoi intrat pe dn5.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 03, 2014 10:17 am

ATENTIE MARE!
M-am intors aseara tarziu din Thassos si am avut o surpriza neplacuta la Byala (de Ruse evident) cand incepe drumul cu separatie centrala. Venind dintr-o curba relativ larga, facandu-se pe stanga banda de demarcatie pentru a face stanga, facandu-se pe dreapta ceva ce pare pe intuneric o bretea de acces la un Lukoil, m-am trezit intrand pe contrasens pentru ca UN DEMENT A INTORS SEMNUL DE AVERTIZARE cu "ocolire dreapta la inceputul pastilei de vegetatie d epe mijlocul drumului.
Va ataseza pozitia ca sa stiti unde e problema, in cazul in care nu s-a remediat problema semnului de circulatie:
https://www.google.ro/maps/@43.467628,2 ... iatm9w!2e0

Repet, drumul e usor in curba si se lateste pentru ca e o bretea suplimentara de facut stanga. La fel, cei ce coboara dinspre Ruse au bretea de incadrare dreapta spre benzinarie deci si acolo se lateste drumul. Cum marcajele de separare a benzilor in tot segmentul asta de drum sunt foarte sterse iar pe intuneric se vad cu atat mai putin, exista un risc foarte mare pentru ca ai senzatia ca drumul merge firesc si parapetul de la inceputul pastilei de vegetatie nu face decat sa separe drumul de accesul la benzinarie. Si totul din cauza ca nu se vede semnul ala care in street view de Google maps pe care l-am indicat apare in centrul imaginii. Dupa ce am dat in marsarier catre benzinarie m-am uitat sa vad semnul si mi-am dat seama ca era intors in dunga. Nu m-am incumetat sa ma duc sa stau in mijlocul drumului sa-l intorc eu in pozitie normala si nici politie n-am gasit pe drum (Lukoilul fiind inchis si nimeni prin preajma).
Deci atentie celor ce revin in tara noaptea!
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 03, 2014 10:26 am

cozonacutza scrie:Salut tuturor!

Ar putea, vă rog, să-mi spună și mie cineva dacă merită/este necesar să avem leva în Bulgaria sau este suficient să avem un card cu care să plătim?
Voi cum ați procedat?

Mulțumesc!


Eu am schimbat sa am la mine 110 leva (asa a fost o suma mai rotunda - cam 260 RON) pentru doua tipuri de situatii. Prima ar fi fost sa alimentez linistit ca platesc cu cardul si sa nu le mearga reteaua de POS. Pentru cazul asta plateam cash. Am facut calculele ca pana la urma ultima alimentare am facut-o cu bani si nu cu card (pe care de fapt l-am folosit o singura data pana la urma). A doua situatie era legata de copii care mai vor cate un nimic. Parac nu-ti vine sa platesti cu cardul doua ape si o ciocolata sau nu mai stiu ce mizilic. Dar asta tine de fiecare, eu urasc bancile si cardul si-mi place sa am mereu bani gheata asupra mea. Fie si pentru situaiile in care te taie una rau de tot iar buda e cu plata iar tu nu ai decat bancnote de euro la tine :oops:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde adryanos » Mie Sep 03, 2014 2:51 pm

@pozeDECAT Eu cand am fost in Grecia acum am facut cu autocarul 2 sau 3 popasuri prin Bulgaria. La unul din ele am putut plati chiar si in lei la magazin sau pentru toaleta, iar la celelalte am platit in euro. Nu cred ca e obligatoriu sa ai leva la tine in Bulgaria, poate doar pentru alimentat de urgenta. :D
adryanos
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mai 10, 2014 12:59 am
Localitate: Galati
Has thanked: 92 times
Been thanked: 90 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde HHR » Mie Sep 03, 2014 3:04 pm

Nefiind o tara previzibila (Bg) e bine sa ai in vedere toate scenariile posibile;
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 03, 2014 4:12 pm

adryanos scrie:@pozeDECAT Eu cand am fost in Grecia acum am facut cu autocarul 2 sau 3 popasuri prin Bulgaria. La unul din ele am putut plati chiar si in lei la magazin sau pentru toaleta, iar la celelalte am platit in euro. Nu cred ca e obligatoriu sa ai leva la tine in Bulgaria, poate doar pentru alimentat de urgenta. :D

Nici eu nu cred ca e obligatoriu, de aceea am si precizat ca tine de fiecare cum face sa se simta confortabil. Am vazut si eu pe drum unele localuri care afisau "bine ati venit" sau ceva in genul asta. Imi inchipui ca acolo ai putea sa platesti si in lei. Dar pentru ca nu poti fi sigur de asta ... ramane ca atunci cand platesti in lei sa fie o surpriza placuta. Cum am avut la intrarea in Ruse cand n-am luat vigneta chiar i vama ci mai incolo. Iar acolo am platit 10 euro si 10 lei (pentru ca cereau 6 euro in loc de 5 cum stiam de pe forum, asa ca am luat cumva o teapa) in loc de 12 euro.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 03, 2014 4:32 pm

Malex scrie:
pozeDECAT scrie:...... Banuiesc ca amintirile cu piatra cubica sunt ceva mai vechi. Am sa iau drumul ala si voi confirma dupa ce ma intorc asupra calitati drumului.


Amintirile cu piatra cubica sunt din iunie anul trecut, dar si de acum 2 ani. Nu cred ca au schimbat ceva acolo, pentru ca este asa de multi ani. Nu este de speriat portiunea, dar trebuie sa mergi incet si sa faci stanga dreapta ca sa ocolesti diverse obstacole. Daca mergi ziua este si mai bine, daca mergi noaptea atentie mare.

Confirm, am trecut pe acolo. E oportiune de 2-3 km dar destul de mult dupa iesirea din Gurkovo si acopera toata localitatea Panicherevo.
https://www.google.ro/maps/@42.6188032,25.8407129,13z

Am facut si o poza la iesirea din aceasta minunata localitate, cand mi-a dat prin cap sa fac una ("copilotul" adica). Pacat ca am avut ideea tarziu asa ca am facut "decat" una singura :eh: Piatra este din tipul ala mai marunt, nu are gropi dar e usor denivelata asa ca o simti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde mihai.ionescu08 » Mie Sep 03, 2014 6:50 pm

Drumul pe spre makaza este ok? Am inteles de la o cunostinta ce a trecut azi dimineata pe acolo ca plua devrupea pamantul...
mihai.ionescu08
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 23, 2014 3:18 pm
Has thanked: 60 times
Been thanked: 56 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Mie Sep 03, 2014 9:52 pm

pozeDECAT scrie:
Malex scrie:
pozeDECAT scrie:...... Banuiesc ca amintirile cu piatra cubica sunt ceva mai vechi. Am sa iau drumul ala si voi confirma dupa ce ma intorc asupra calitati drumului.


Amintirile cu piatra cubica sunt din iunie anul trecut, dar si de acum 2 ani. Nu cred ca au schimbat ceva acolo, pentru ca este asa de multi ani. Nu este de speriat portiunea, dar trebuie sa mergi incet si sa faci stanga dreapta ca sa ocolesti diverse obstacole. Daca mergi ziua este si mai bine, daca mergi noaptea atentie mare.

Confirm, am trecut pe acolo. E oportiune de 2-3 km dar destul de mult dupa iesirea din Gurkovo si acopera toata localitatea Panicherevo.
https://www.google.ro/maps/@42.6188032,25.8407129,13z

Am facut si o poza la iesirea din aceasta minunata localitate, cand mi-a dat prin cap sa fac una ("copilotul" adica). Pacat ca am avut ideea tarziu asa ca am facut "decat" una singura :eh: Piatra este din tipul ala mai marunt, nu are gropi dar e usor denivelata asa ca o simti.

in 2012 era tot acolo piatra cubica ;)
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cozonacutza » Joi Sep 04, 2014 2:03 pm

Esti un inger! Multumesc inca o data!
cozonacutza
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:40 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 64 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cozonacutza » Vin Sep 05, 2014 6:10 pm

Buna sa va fie inima samaritenilor!
Plecam si noi in thassos in noaptea asta si nu am m fost prin bulgaria cu masina. Si ne gandeam daca e ok sa mergem noaptea prin bulgaria (adica sa plecam pe la 10-11) sau sa plecam mai spre dimineata ca s-o tranzitam ziua. Va rog nu aruncati cu pietre. Cand nu ai niciun fel de experienta in legatura cu un lucru ti se pare big deal. Dupa ce trece iti vine sa si razi. Daca cineva dupa ce se opreste din ras poate sa raspunda eu o sa citesc cu interes. Multumesc!
cozonacutza
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:40 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 64 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde damblagiu » Vin Sep 05, 2014 6:29 pm

cozonacutza scrie:Plecam si noi in thassos !


Go
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde April » Vin Sep 05, 2014 6:43 pm

cozonacutza scrie:...Plecam si noi in thassos in noaptea asta si nu am m fost prin bulgaria cu masina. Si ne gandeam daca e ok sa mergem noaptea prin bulgaria (adica sa plecam pe la 10-11) sau sa plecam mai spre dimineata ca s-o tranzitam ziua. ..

Noi am tot traversat Bulgaria, fara probleme, plecam dimineata la 4 -5 pentru ca nu vedem bine noaptea la condus.

Ce intelegi prin "daca e ok"?
Nu am auzit sa fi avut cineva dificultati prin Bulgaria, erau candva niste - sa le zicem legende, dar nu au fost confirmate si de altii, cel putin eu nu stiu. S-or fi speriat degeaba sau nu,... asa si Romania poate fi periculoasa
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13 ... stilor.htm
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


cron