Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Malex » Lun Iun 09, 2014 7:13 am

raresstefan scrie:salut. vreau sa plec in thasos , noaptea, pe drumul bucuresti - makaza - thasos. puteti sa imi spuneti, ce probleme as putea intimpina ,pe drum, daca plec noaptea pe la ora 24:00

Salutare,
asa cum au spus si alti colegi de pe forum, probleme tin de tine si de masina. Noi de exemplu, mergem in Thassos din 2009 si am plecat numai noaptea din diverse motive: copii mici care trebuie sa doarma, faptul ca ajungi dimineata si nu pierzi ziua respectiva pe drum, drumul este mult mai liber si fara camioane (important atunci cand drumul nu are decat o banda pe sens) si este si racoare (avand in vedere ca mergi spre sud si ziua o sa ai tot timpul soarele in fata). Noi trecem vama la Ruse in general pe la 11 noapte si dimineata la 8 suntem la ferry in Keramoti, cu tot cu opriri. Exista si anumite dezavantaje: "toate pisicile sunt negre noaptea" adica trebuie sa fii mai atent pt ca nu ai aceeasi vizibilitate ca ziua, trebuie sa cunosti drumul (in linii mari) pt ca mai sunt si portiuni unde traficul este deviat din cauza diverselor lucrari si trebuie sa fii atent la "monstru" - cum spune un prieten bun, adica la somnul care apare in general intre 3-4 dimineata; pentru asta exista cafea, pauze de inviorare si diverse alte lucruri, in functie de fiecare persoana. :)
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde raresstefan » Lun Iun 09, 2014 3:27 pm

de aceea vrem sa plecam noaptea. suntem 12 adulti si 7 copii.
raresstefan
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Malex » Mar Iun 10, 2014 4:25 pm

raresstefan scrie:de aceea vrem sa plecam noaptea. suntem 12 adulti si 7 copii.

exista o zicala:"cu cat mai multi, cu atat mai bine"...si noi plecam de obicei 2-3 masini sau chiar mai multe. Este foarte bine mai ales noaptea sa ai ceva (o masina) sau pe cineva (prieten) in fata sau in spate...noi, de obicei, il lasam in fata pe cel care are ultima varianta de harta (GPS) sau cel care stie bine drumul...important este insa sa stabiliti de comun acord un ritm pt ca nu toti merg la fel...unii sunt mai repeziti, altii mai lenti asa ca e bine de la inceput sa stabiliti niste limite acceptabile pentru toti...asta ca sa nu inrositi telefoane cautandu-va daca ramane cineva in urma sau o ia pe alt drum.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde eduardfmt » Mie Iun 18, 2014 9:30 pm

salutare....credeti ca ar fii utila o statie pe traseul despre care discutam?sincer am una`si mha gandeam sa o iau sa nu o iau? voi ce mha sfatuiti`...daca e vreunu`dt voi care ati`tranzitat Bulgaria si ati`avut statie` v-a ajutat? banuiesk`ca da .....
eduardfmt
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 12, 2014 9:53 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 20 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Mie Iun 18, 2014 9:47 pm

eduardfmt scrie:salutare....credeti ca ar fii utila o statie pe traseul despre care discutam?sincer am una`si mha gandeam sa o iau sa nu o iau? voi ce mha sfatuiti`...daca e vreunu`dt voi care ati`tranzitat Bulgaria si ati`avut statie` v-a ajutat? banuiesk`ca da .....

poate fi folositoare, eu am avut cu mine statia si am aflat cateva informatii unde as gasi politisti, totul e sa ai noroc cu masini de RO care sa vina din sens invers :)
e cam greu sa intelegi ce zic bulgarii... doar daca le cunosti limba :))
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Mie Iun 18, 2014 10:06 pm

Atentie mare la radare!!!
Finii mei tocmai s-au intors din Thassos si au intalnit 6 echipaje! :crazy: :(
Maine aflu detalii...

Intarzieri mari in vama Makaza (din nou!!!).
Mai ca-mi vine s-o iau din nou pe Svilengrad... :(
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bogdanbarbu » Mie Iun 18, 2014 10:14 pm

@alinuta intre noi fie vorba nici la noi nu e diferenta mare.... Astazi intre Bucuresti si Ploiesti am gasit 3 echipaje cu radar si 3 fara... Si sunt doar 60 km :)
Bogdanbarbu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 18, 2014 10:03 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Mie Iun 18, 2014 10:19 pm

Ideea era alta...

Merg pe Stara Zagora din 2007, dar nebunie de radare ca acum, de cand s-a deschis Makaza, nu am vazut/auzit sa fie.
Erau ani in care nu vedeam politia pe varianta Svilengrad-Ormenio.
Acum s-au prins ca e cea mai tare ruta pe Bulgaria si s-au mutat de pe Sofia pe Makaza.
D-aia mi-e ciuda mie!!! :(
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bogdanbarbu » Mie Iun 18, 2014 10:21 pm

Am inteles... :(
Bogdanbarbu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 18, 2014 10:03 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Mie Iun 18, 2014 10:22 pm

Poate faceti ca mine si plecati noaptea, nu am vazut decat 2 echipaje pe tot drumul, dar era pe Ormenio si era in 2012 :P
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Mie Iun 18, 2014 10:33 pm

Pai vedeti?
D-aia ai dat peste echipaje de politie, ca ai plecat noaptea! :lol:

Ia sa treversati Bulgaria cand fac astia schimb de ture (dimineata in jur de 7-8) sa vedeti ce bine e! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Joi Iun 19, 2014 8:14 am

Alinuta scrie:Pai vedeti?
D-aia ai dat peste echipaje de politie, ca ai plecat noaptea! :lol:

Ia sa treversati Bulgaria cand fac astia schimb de ture (dimineata in jur de 7-8) sa vedeti ce bine e! ;)

DA, am dat peste ei, dar nu m-au oprit si era un echipaj in Ruse si unul in Grecia care am inteles ca sunt 24/24, deci oricum aceste echipaje le-ai vazut si tu :P
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Joi Iun 19, 2014 8:31 am

Aaaaa, da, in Russe am intalnit si noi in 90% din tranzitari cred... :D
Atentie la iesirea din oras, cam la 1km distanta, in dreptul parcarii de tiruri unde e restrictie la 50km/h!

Iar in Grecia e un post fix de politie in Mandra (pe vechea varianta Svilengrad-Ormenio).

Mandra este o localitate extrem de mica si neinsemnata (pbb de aceea nici nu apare in traseele voastre), dar care se afla amplasata in partea greceasca a E 85-lui (in apropiere de Soufli). Cam pe la mijlocul "satucului" se afla amplasat un post de control, unde ani de zile am vazut de fiecare data cate un echipaj de politie stand la umbra, la taclale. Acum doi ani ne-au oprit si pe noi (am vorbit la momentul respectiv despre lucrul asta), ne-au verificat pasapoartele si ne-au notat intr-un tabel (probabil ca aveau "norma" pt ziua aceea). Ne-au intrebat unde ne ducem, le-am spus ca in Thassos si au inceput sa zambeasca, zicandu-ne ca am facut o buna alegere (cred ca se amuzau mai mult de accentul nostru, pt ca grecii pronunta altfel denumirea insulei).

L.E. Plecarea spre Thassos noaptea sau dimineata a fost o gluma, sper ca v-ati dat seama! :P
Pana la urma, intalnirea echipajelor radar pe traseu e o chestiune de "noroc" (sau de ghinion, as zice eu), o chestiune aleatoare, dar cu probabilitate mai mare in anumite puncte de pe traseu. ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde mischaela » Joi Iun 19, 2014 9:28 am

Ne-am hotarat sa plecam seara spre Thassos.
Bulgaria noaptea nu e tocmai o necunoscuta ... am mers spre Turcia prin Burgas.

Poate sa imi spuna cineva pe scurt avantaje si dezavantaje pe drum de noapte?

povesti de genul ... ca i-a tinut politia pe unii pana dimineata sa mearga la cec si sa plateasca amenda?
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde demential » Joi Iun 19, 2014 10:01 am

cred ca noaptea e mai lejer traficul - avantaj.
cred ca noaptea nu vezi prea bine drumul si trebuie sa fii foarte atent la indicatoare - dezavantaj.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori