Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bosley » Lun Aug 25, 2014 1:20 pm

Nu Magliz e problema :). Pe acolo nici nu intri. De fapt e Tulovo care e un sat aproape parasit si daca e sa te iei dupa unii poti fi atacat :)
Dar sa fim cinstiti ca exista zone in Romania prin care e periculos sa treci. Eu unul nu am curaj sa intru in Ferentari spre exemplu, desi locuiesc in Bucuresti de mic copil ...
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde teo » Lun Aug 25, 2014 1:32 pm

Bosley, intre varianta NZ-autostrada si dn6-dn5, cred ca nu prea exista diferenta de km si timp, iar daca exista atunci e una minora.
da, ar fi probabil avantajul(putinilor km) ai autostradei, dar dn6(de cand s-a dat drumul la autostrada) nu mai are traficul de altadata. anul trecut, in drum spre thassos, am fost singurel pe dn6 pana aproape de maglizh :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde AlinE » Lun Aug 25, 2014 8:36 pm

Bosley scrie:Ai fost si pe varianta Maglizh - Tulovo ?
Comparativ care e mai in regula ?


nu inteleg frica ta... am trecut prin maglizh tulovo acum 5 zile si drumul era okay, pe timp de noapte nu am nimerit nici o groapa. deci se poate trece pe acolo. intradevar intre dn 55 si dn 6 300-400 m drumul este prost este mult mai buna scurtatura care ocoleste gurkovo si te duce direct in dn 6.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde AlinE » Mar Aug 26, 2014 7:18 am

depinde ce te-ar interesa. nu am avut nici un fel de probleme in legatura cu traficul/starea drumului atat pe Bulgaria cat si pe grecia. plecand noptea drumul a fost foarte liber cateva tiruri romanesti pe care le-am depasit cu usurinta in zona veliko tarnovo-gurkovo (pe dn55). au fost bune la ceva - m-au inviorat putin. in zona gurkovo intrarea pe dn6 drumul ceva mai prost 300-500 m. prin stara zagora am prins semafoarele pe intermitent, si primul damb la trecerile de pietoni l-am luat cu ceva viteza (sunt 3 in total). pana in zona balabanovo nimic notabil, poate doar un echipaj de politie in kardzali. drumul nou balabanovo makaza este semnalizat inca din kardzali, nu prea ai cum sa te incurci, in vama am stat doar 1 minut fiind prima masina. in grecia nu am intampinat probleme sa ajung pe egnatia odos in zona komotini.
13 lei taxa de pod si 10 leva bulvigneta pentru 7 zile in primul rond de la ruse.
cam atat, daca ai ceva intrebari nu ezita.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde sorinxus » Mie Aug 27, 2014 4:23 pm

Mersi de informatii. Din cate imi spui ai plecat destul de devreme...La ce ora ai ajuns in Makaza ? Eu de fiecare data cand mi-am propus sa plec de noaptea m-a prins 4-5 dimineata la iesirea din Bucuresti. Acum doi ani am plecat pe la 3 nopatea dar am luat-o pe la Svilengrad si nu am avut probleme cu vama. Am vorbit acum cateva zile cu un prieten bulgar si mi-a spus ca vama la Makaza e aglomerata de autocare si turisme romanesti. Asta m-a facut sa solicit informatii...
sorinxus
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 25, 2014 11:57 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde sorinxus » Mie Aug 27, 2014 4:26 pm

Din Gurkova pana in Stara Zagora poti sa-mi dai te rog traseul. Pe GPS imi indica un traseu, pe harta eu stiam altul. Acum 2 ani nu imi mai amintesc la intoarcere pe unde am luat-o...
sorinxus
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 25, 2014 11:57 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cozonacutza » Vin Aug 29, 2014 5:48 pm

Salut tuturor!

Ar putea, vă rog, să-mi spună și mie cineva dacă merită/este necesar să avem leva în Bulgaria sau este suficient să avem un card cu care să plătim?
Voi cum ați procedat?

Mulțumesc!
cozonacutza
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:40 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 64 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde teo » Vin Aug 29, 2014 5:59 pm

cozonacutza scrie:Salut tuturor!
Ar putea, vă rog, să-mi spună și mie cineva dacă merită/este necesar să avem leva în Bulgaria sau este suficient să avem un card cu care să plătim?
Voi cum ați procedat?
Mulțumesc!


alimentarea in benzinariile care fac parte din lanturi cunoscute o poti plati cu cardul.
pentru vigneta recomandarea mea e sa o cumperi de la chioscul din giratoriu(ruse) in euro sau lei. o gasesti si pe la benzinarii, la unele poti s-o achiti cu cardul(omv) dar poti sa ai "ghinionul" sa nu aiba pe 7 zile/vor doar cash plus ca te mai si plimbi.
in schimb, daca aveti de gand sa petreceti mai mult timp in bulgaria, atunci recomandarea mea e sa schimbati in leva ceva bani(tot la chioscul din giratoriu-euro,lei)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cmdaniela2005 » Sâm Aug 30, 2014 3:46 pm

Pe 19.08 au plecat niste cunostinte spre Limenaria, s-au intors pe 28.08. La dus, plecare in jur de 2 dimineata din Bucuresti, 7 dimineata Makaza, 2 masini in vama, la intors, in jur de ora 11 la Makaza, coada mare pe sensul de intrare in Grecia, pe sensul de intrare in Bulgaria 2 masini...
Noi plecam la noapte la 2 din Bucuresti, sunt curioasa cum o sa fie la Makaza... prietenii nostri pleaca din Brasov pe la 3, deci o sa fie in urma noastra cu cateva ore...
cmdaniela2005
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Iul 18, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 95 times
Been thanked: 141 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bosley » Sâm Aug 30, 2014 5:15 pm

Pbb ca se intalnesc cu noi in vama :)
Eu incerc sa plec pe la 4-5 din Bucuresti.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Mihaela » Sâm Aug 30, 2014 7:52 pm

cmdaniela2005 scrie:Pe 19.08 au plecat niste cunostinte spre Limenaria, s-au intors pe 28.08. La dus, plecare in jur de 2 dimineata din Bucuresti, 7 dimineata Makaza, 2 masini in vama, la intors, in jur de ora 11 la Makaza, coada mare pe sensul de intrare in Grecia, pe sensul de intrare in Bulgaria 2 masini...
Noi plecam la noapte la 2 din Bucuresti, sunt curioasa cum o sa fie la Makaza... prietenii nostri pleaca din Brasov pe la 3, deci o sa fie in urma noastra cu cateva ore...


Drum bun! Noi am plecat pe la 23.30-23.45 si am prins doar vreo 2 masini la Makaza.Ne-au vazut cu copilul in maina si in nici 30 sec ne-au lasat sa trecem.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Mihaela » Dum Aug 31, 2014 8:23 am

Nu cred pt ca majoritatea suntem ca liliecii.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde ovydyu » Dum Aug 31, 2014 8:53 am

teo scrie:una dintre cele mai nepalcute experiente am trait-o in vara aceasta cand in drum spre grecia, prin serbia si macedonia, am prins exodul (moderat) din vestul europei catre tarile de bastina(moderat).
inca de la intrarea pe autostrada la smederevo am observat in trafic coloane de mercedes-uri si bmw-uri inmatriculate in vest(in special elvetia, germania, suedia). din cand in cand, trageau pe banda de urgenta si asteptau alte masini. pana la nis, exista portiuni de autostrada pe care gasesti benzinarii din 5 in 5 km si la toate vedeam puhoi de masini(la unele benzinarii stateau inclusiv pe bretelele de intrare si iesire).
la un moment dat vezica mi-a dat semnale sa opresc asa ca ma opresc in parcarea unui omv arhiplin. arhiplin de barbati in maieu-pantaloni de trening foita-slapi si de tanti investmantate din cap pana in picioare. unele portiere ale masinilor deschise, melodii orientale la maxim, cate-un dans pe ici si colo. usa automata de la omv nu se mai inchidea din cauza cozii de la wc si din cauza mirosului intepator de urina care plutea in toata parcarea :sick: plecam in tromba.
mai merg cativa km si dam de-o parcare cu toalete ecologice. parcarea la fel de plina de lume. incerc sa intru intr-o toaleta si renunt. fac hepatita :sick: . nu tu un copac, pe marginea parcarii, pe iarba, dormea/manca lumea si oricum in marginea ei dadeai in curtile si gradinile unor sateni. salvarea a venit de la un tir parcat strategic :oops:
la nis intr-o parcare politia sarba a oprit cateva masini. celelalte din coloana au oprit 100m mai incolo, pe banda de urgenta, marsarier si fara greturi au intrat cu spatele inapoi in parcare, fortand cateva masini care vroiau sa iasa sa se traga din fata lor :lol:
de la nis, mare parte din exod au luat-o spre sofia dar tot au ramas o gramada. la frontiera sarbo-macedoneana a fost care pe care. incercau sa se bage cu tupeu in fata. in vama macedoneana care avea culoar pt pasapoarte ue, incercau la fel sa forteze sa-ti intre in fata. :evil:
dupa iesirea din vama, in macedonia, la prima benzinarie era o coada inimaginabila. ajunsi la prima poarta de plata alt soc. nu era nicio regula. fiecare se strecura cum putea sa intre la bariere. printre masini au aparut cersetorii. cu chiu cu vai scapam de poarta iar norocul meu a fost ca eu m-am oprit la skopje si-am scapat de toata nebunia aceea.
sa-mi notez undeva sa verifc la urmatorul drum sa nu coincida cu (moderat) :geek:


Din nefericire i-am intalnit si eu la intoarcere(joi-28.08) pe tot traseul de la intrarea pe autostrada langa Keramoti pana la iesire langa Smederevo-toate parcarile si benzinariile erau pline,iar dupa lasarea serii au blocat practic parcarile benzinariilor -dormeau acolo...
ovydyu
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 20, 2014 9:06 am
Localitate: Hunedoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Ursu » Lun Sep 01, 2014 7:43 am

Buna dimineata,

Se poate sa ma ajutati cu un raspuns.

1. Se poate folosi statia de masia, CB, de 4w, in Bulgaria si Grecia?

Intreb deoarece anumite persoane mi-au spus ca este interzis si ca amenzile sunt mari sau ca ar trebui o taxa platita pt ele. Este ciudat tinand cont ca facem parte din marea UE.
Ursu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 01, 2014 7:29 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cozonacutza » Lun Sep 01, 2014 10:52 am

teo scrie:
cozonacutza scrie:Salut tuturor!
Ar putea, vă rog, să-mi spună și mie cineva dacă merită/este necesar să avem leva în Bulgaria sau este suficient să avem un card cu care să plătim?
Voi cum ați procedat?
Mulțumesc!


alimentarea in benzinariile care fac parte din lanturi cunoscute o poti plati cu cardul.
pentru vigneta recomandarea mea e sa o cumperi de la chioscul din giratoriu(ruse) in euro sau lei. o gasesti si pe la benzinarii, la unele poti s-o achiti cu cardul(omv) dar poti sa ai "ghinionul" sa nu aiba pe 7 zile/vor doar cash plus ca te mai si plimbi.
in schimb, daca aveti de gand sa petreceti mai mult timp in bulgaria, atunci recomandarea mea e sa schimbati in leva ceva bani(tot la chioscul din giratoriu-euro,lei)



Știți cumva dacă chioșcul din rond de unde se ia vigneta pt. Bulgaria este deschis non-stop? Dacă plecăm, de exemplu, la 2-3 noaptea din București avem șanse să găsim deschis?

Mulțumesc încă o dată!
cozonacutza
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Iul 29, 2014 3:40 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 64 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori