Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Catalin83 » Joi Iul 31, 2014 6:40 am

Am ajuns cu bine pe insula, fara drumuri blocate si fara politisti, insa greseala mea a fost ca am bagat pe gps direct Keramoti si ma dus pe la vama Xhanti in loc de Makaza, traseul prin Xhanti nu recomand sub nici o forma soferilor neexperimentati pentru ca va trebui sa traversati niste munti foarte dificili,in rest totul ok.Ca si timp am trecut granita la Giurgiu la ora 3:30 dimineata si pe insula era la ora 13:30
Catalin83
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:43 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Delphinash » Joi Iul 31, 2014 11:41 am

Vama Xanthi ?? Ce e asta ?
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Joi Iul 31, 2014 11:42 am

Probabil e vorba de Zlatograd...
Cine nu e familiarizat, ii zice direct Xanthi! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Catalin83 » Joi Iul 31, 2014 5:12 pm

Da ma rog... iti dai seama ca nu stiu ,este pt mine prima data in grecia,daca mi se strica telefonul pe care aveam gps ul pe el pe acolo ramaneam
Dar oricum ca prima impresie sunt f incantat,oamenii foarte dar foarte primitori,politie pe aici eu nu am vazut sa zici ca mergi cu morocvu ,liniste locuri de parcare fara claxoane fara manele
Catalin83
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:43 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 01, 2014 11:43 am

alexd scrie:Pentru ca de la inceputul anului am mers spre Thassos si inapoi de 32 de ori (16 dus-intors), imi permit sa va fac o recomandare, in special celor care nu se grabesc sa ajunga la pranz pe insula: plecat dupa ora 10 dimineata. Drumul este foarte liber, nu este politie, nu sunt camioane, nu se sta in vama, nu e aglomeratie pe ferry. Drumul este mult mai usor decat Bucuresti-Oradea, nu merita investit efortul de a va scula cu noaptea in cap, nu merita sa mergeti noaptea pe drumul 55 din Bulgaria. Si daca ajungetibla ora 19 pe insula ce daca? Oricum, ce mai intelegeti din ziua de concediu in care nu ati dormit peste noapte si ajungeti acolo ametiti? Give yourselfs a chance!


In afara de asta ai si ocazia de a respecta regulile de trafic rutier; ocazie ratata intentionat de cele mai multe ori de conationali. Si da, drumul face parte din concediu, de ce sa va grabiti, va puteti rata si concediul si ... viata.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde raitar » Vin Aug 01, 2014 12:47 pm

HHR scrie:
alexd scrie:Pentru ca de la inceputul .....!


In afara de asta ai si ocazia de a respecta regulile de trafic rutier; ocazie ratata intentionat de cele mai multe ori de conationali. Si da, drumul face parte din concediu, de ce sa va grabiti, va puteti rata si concediul si ... viata.



subscriu TOTAL la ceea ce ai scris, ai punctat 3 chestii intr-un mod foarte echilibrat si normal (stiu ca poate parea ciudat cuvantul in context, dar asta este adevarul din pacate).
Respectele mele.
http://blogulluiiocan.wordpress.com/
Sa-ti cunosti limitele este foarte important, sa-ti recunosti limitele este de admirat.
Avatar utilizator
raitar
 
Mesaje: 124
Membru din: Joi Ian 09, 2014 4:01 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 291 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde Tsunami » Vin Aug 01, 2014 7:06 pm

cu oameni ca el se apropie Romania de vest.
din pacate, prea putini
Tsunami
 
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 8:49 am
Localitate: Michigan
Has thanked: 30 times
Been thanked: 74 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde alexd » Vin Aug 01, 2014 10:13 pm

Iar treaba asta cu statia ma cam termina...
Acum vreo 2 ani m-a apucat damblaua cu off-road-ul si odata cu un mandru utilaj 4x4 cu multi cilindri in V, am luat si o statie cu antena interminabila, conform sfaturilor unanime.
Primul contact cu dracia a fost dezamagitor. Desi nu sunt chiar adus cu pluta cand vine vorba de tehnica si gadget-uri, cu saracia de statie pur si simplu m-am simtit ca un dobitoc. Nu prindeam decat carait, in special pe celebrul canal 22. Deodata, peste zgomotul general s-a auzit o voce. Suna ca un strigat disperat de ajutor. Cole *CRRRR*guuu! Coleguuu. Da Colegu, raspunde o alta voce. Primul individ revine evident nemultumit ca nu i-a raspuns cine trebuia : Nu tu, ma, tu sugi ***a !
Asta a fost momentul cand am ramas un pic in dubii. Nu ma asteptam sa vorbeasca academicienii pe canalul 22, dar nici nu ma asteptam ca la primul meu contact cu undele radio sa dau de oragnul masculin (din nou). Am decis sa-i mai acord o sansa, si am incercat un drum. Eu, ala care merg pe sosea cu radioul in surdina, va dati seama cum tresaream la fiecare 10 secunde cand caraia porcaria! Plus ca desi am absolvit 2 facultati si am lucrat in multinationale, nu am avut habar ca am atatia colegi! Soferi de tir, soferi de taxi, soferi de duminica, pushtani cu BMW, cocalari...toti mi-au devenit brusc colegi.Chiar nu exista o alta formula de adresare decat "colegu" ?? Nu sunt vreun sociopat sa ma inchid in propriul suc, nici gand. Accept tot felul de oameni in jurul meu, de orice conditie sau nationalitate, atat timp cat dau dovada de o minima educatie si/sau civilizatie. Astia cu statiile, sa-mi fie iertat de catre utilizatorii de pe acest forum, erau doar cu scula in gura sau vorbeau in dodii. Fie am avut eu ghinion, fie chiar asa este. Drumul pe care am folosit statia a fost DN1 pana la Slanic Prahova.
A fost ultima oara cand m-a carait la cap cutia aia neagra. Nu am luat nici un radar de atunci. M-a oprit doar un bulgar prin mai, ca nu aveam farurile aprinse. Doar m-a pus sa le aprind si atat.
Cu GPS-ul merg spre Thassos by default pe harta, fara traseu prestabilit. De fapt se aprinde by default pt ca este incastrat in bord. Imi place ca imi arata diverse informatii cum ar fi inaltimea, avertizarile de viteza semnalizate vizual, etc. In rest, drumul este stupid de drept :)) .
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 01, 2014 10:22 pm

alexd scrie:. In rest, drumul este stupid de drept :)) .


cred ca este esenta a cincizeci de pagini de forum :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde alexd » Sâm Aug 02, 2014 6:21 pm

Nu ai cum sa te incurci in Komotini sau sa o iei pe aratura decat daca nu ai deloc simtul directiei. Poti sa ocolesti orasul, sau sa o iei direct prin centru. Tu trebuie sa cauti de fapt autostrada spre xanti, kavala, salonic. Exista 2 iesiri spre autostrada, una denumita west, alta East . Eu de multe ori o iau prin centrul komotini-ului pentru diverse cumparaturi de tip "Hornbach". Ca si punct vizibil de departe, este firma ISTIKBAL. Cand vezi panoul cu ISTIKBAL sa stii ca trebuie sa o iei in stanga ca sa ocolesti orasul sau inspre panou ca sa nu.

Lasa ca singur prinzi experienta, nu stand cu ochii in stopurile "colegului". Asa, in echipa, doar primul o sa invete drumul, restul o sa stie doar marca masinii din fata si faptul ca au ajuns undeva (eventual) ...
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde HHR » Sâm Aug 09, 2014 10:56 pm

Sunt relativ rare circuitele cu itinerar (cum bine spunea cineva: drept) atat de bine documntat: harta, GPS; descrieri (prima la dreapta si a paishpea la stanga .... etc); filmari; limite de viteza (admise de legea locului sau sugerate de soferul autohton) si totusi ... intrebarile sunt direct proportionale cu cantitatea de informatie deja postata.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Dum Aug 10, 2014 10:17 am

maximina scrie: Presupun ca e o comunitate inchisa si nu puteti da un raspuns de citeva vorbe unuia nou.

Ina, cred ca ne judeci gresit si chiar nu e cazul...
Nici vorba de "nu puteti da un raspuns de citeva vorbe unuia nou"!!!!!!

Cu doar doua zile "in avans", colegul nostru @gabriel2604 a raspuns intrebarii tale aici: viewtopic.php?f=4&t=26&start=795#p12341
Deci, acum 4 zile, TRASEUL pe "Na Republikata" era ok (asta incluzand si orasul Gurkovo, bineinteles!)!!!

Nu stiu daca va puteti imagina macar o secunda in ce anume consta munca noastra benevola aici, dar sa stiti ca suntem in permanenta conectati la toate site-urile de stiri din mediul virtual, care au legatura cu CE SE INTAMPLA IN GRECIA sau DRUMUL SPRE GRECIA!
Am fost PRIMII care am anuntat de inchiderea pasului Republika si care, in secunda doi, am postat traseul pe varianta SHIPKA!
Tot aici ati aflat prima oara si de redeschiderea traseului pe pasul Republika si, in continuare, suntem fff atenti la ceea ce se intampla in teritoriu!
Daca ar exista vreo schimbare, fiti SIGURI ca tot AICI o veti afla de ea!!!

Aveti INCREDERE in noi si in seriozitatea noastra!
Daca se intampla sa nu dam un raspuns IMEDIAT, chiar fiecarei intrebari postate, motivul este unul simplu: ori acel raspuns a mai fost postat de curand, ori chiar nu se afla nici-unul dintre noi in fata calculatorului.

NU suntem roboti!!! NU suntem angajatii acestui forum! NU avem nici-un alt interes ascuns!
Tot ceea ce ne-am propus la infiintarea acestui forum a fost ca sa va ajutam pe voi, cei care plecati pt prima oara in Grecia, cu informatii actualizate sau din experienta concediilor noastre in Grecia de-a lungul timpului.

NU suntem nici agentie de turism, NU lucram nici la Drumuri si poduri, suntem niste oameni simpli, pasionati de calatorii si indragostiti iremediabil de Grecia.

Sper sa ma fi facut inteleasa fff bine si sa constientizezi faptul ca nimeni nu are nimic cu nimeni!
Aici suntem sute de persoane, cu sute de caractere si tot atatea personalitati...
Unii au un simt al umorului mai dezvoltat, altii fac glume cu subintelesuri, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne acuzati de lucruri care n-au nici-o legatura cu noi, cei care am demarat acest proiect, la modul cel mai serios posibil, si care am petrecut zeci de mii de ore in fata calculatorului (uneori in detrimentul familiei), pt ca voi sa aveti o sursa solida de documentare, pentru reusita concediilor voastre!

Vacante cat mai frumoase va doresc tuturor!!!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde teo » Vin Aug 15, 2014 7:05 pm

una dintre cele mai nepalcute experiente am trait-o in vara aceasta cand in drum spre grecia, prin serbia si macedonia, am prins exodul (moderat) din vestul europei catre tarile de bastina(moderat).
inca de la intrarea pe autostrada la smederevo am observat in trafic coloane de mercedes-uri si bmw-uri inmatriculate in vest(in special elvetia, germania, suedia). din cand in cand, trageau pe banda de urgenta si asteptau alte masini. pana la nis, exista portiuni de autostrada pe care gasesti benzinarii din 5 in 5 km si la toate vedeam puhoi de masini(la unele benzinarii stateau inclusiv pe bretelele de intrare si iesire).
la un moment dat vezica mi-a dat semnale sa opresc asa ca ma opresc in parcarea unui omv arhiplin. arhiplin de barbati in maieu-pantaloni de trening foita-slapi si de tanti investmantate din cap pana in picioare. unele portiere ale masinilor deschise, melodii orientale la maxim, cate-un dans pe ici si colo. usa automata de la omv nu se mai inchidea din cauza cozii de la wc si din cauza mirosului intepator de urina care plutea in toata parcarea :sick: plecam in tromba.
mai merg cativa km si dam de-o parcare cu toalete ecologice. parcarea la fel de plina de lume. incerc sa intru intr-o toaleta si renunt. fac hepatita :sick: . nu tu un copac, pe marginea parcarii, pe iarba, dormea/manca lumea si oricum in marginea ei dadeai in curtile si gradinile unor sateni. salvarea a venit de la un tir parcat strategic :oops:
la nis intr-o parcare politia sarba a oprit cateva masini. celelalte din coloana au oprit 100m mai incolo, pe banda de urgenta, marsarier si fara greturi au intrat cu spatele inapoi in parcare, fortand cateva masini care vroiau sa iasa sa se traga din fata lor :lol:
de la nis, mare parte din exod au luat-o spre sofia dar tot au ramas o gramada. la frontiera sarbo-macedoneana a fost care pe care. incercau sa se bage cu tupeu in fata. in vama macedoneana care avea culoar pt pasapoarte ue, incercau la fel sa forteze sa-ti intre in fata. :evil:
dupa iesirea din vama, in macedonia, la prima benzinarie era o coada inimaginabila. ajunsi la prima poarta de plata alt soc. nu era nicio regula. fiecare se strecura cum putea sa intre la bariere. printre masini au aparut cersetorii. cu chiu cu vai scapam de poarta iar norocul meu a fost ca eu m-am oprit la skopje si-am scapat de toata nebunia aceea.
sa-mi notez undeva sa verifc la urmatorul drum sa nu coincida cu (moderat) :geek:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde ovydyu » Sâm Aug 16, 2014 8:18 am

Sper sa nu mai fie asa multi cand plec eu (in 20.08),anul trecut nu i-am observat ,am circulat pe noapte pana aproape de granita cu MK,dar anul asta voi merge ziua...
ovydyu
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 20, 2014 9:06 am
Localitate: Hunedoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Discutii libere - rute/trasee/auto

Mesaj necititde sorinxus » Lun Aug 25, 2014 12:07 pm

Daca mai au si alti membrii informatii recente despre traficul prin Makaza si in general despre traseul prin Bulgaria spre Grecia si in mod special spre Thassos, ii rog sa posteze ultimele impresii. Toate cele bune ! Voi pleca si eu pe 1.09 si ar fi prima data cand trec prin Makaza.
sorinxus
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 25, 2014 11:57 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 128 vizitatori


cron