Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde NicuP » Joi Iul 17, 2014 7:16 pm

Multumesc f mult pt ajutor.M-am regasit pe lista acum
NicuP
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 17, 2014 6:32 pm
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde callatis06 » Vin Iul 18, 2014 5:35 am

Pe harta din link-ul alăturat (http://dev.ivanatora.info/roads/) urmăreşte codul culorilor şi vei vedea care sunt drumurile cele mai bune (verde - ok, roşu - naşpa)
Drum bun!
Plec şi eu in Thassos in septembrie pe acelaşi drum.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde traian » Vin Iul 18, 2014 1:55 pm

Va multumesc pentru raspunsuri. E mai lung drumul din Bucuresti fata de cel din Constanta ca si timp sau km? Mie asa imi pare... Si imi pare mai complicat ...Un gps ma trimite pe Dobrich unul prin vama veche -varna - burgas si ma baga putin si pe la turci edirne :lolno: Daca cineva a facut traseul de curand si poate posta exact care este cel mai ok traseu (si ca rapiditate si ca nr de km) rog sa-l posteze. Multumesc inca o data.
traian
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 08, 2014 3:13 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde callatis06 » Vin Iul 18, 2014 3:36 pm

Şi eu pentru ce am mai postat? :crazy:
Nu deţin adevărul suprem dar traseul care pare cel mai bun pt constănţeni este cel specificat de mine. Distanţa este de cca 690 km până la Keramoti (aprox 10 ore), iar drumul este numai pe "VERDE", dacă ai verificat link-ul postat.
Oricum alegerea îţi aparţine.
Vacanţe frumoase şi fără griji să ai ;)
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: GPS

Mesaj necititde traian » Vin Iul 18, 2014 7:23 pm

callatis06 scrie:Şi eu pentru ce am mai postat? :crazy:
Nu deţin adevărul suprem dar traseul care pare cel mai bun pt constănţeni este cel specificat de mine. Distanţa este de cca 690 km până la Keramoti (aprox 10 ore), iar drumul este numai pe "VERDE", dacă ai verificat link-ul postat.
Oricum alegerea îţi aparţine.
Vacanţe frumoase şi fără griji să ai ;)

Multumesc.Traseul postat de tine il voi urma si eu.Nu stiam daca ai mai facut vreodata traseul asta si de aceea mai intrebam si pe altii...scuze.Am un nokia cu gps here drive si mi-a dat acum aceeasi ruta cu a ta pana la kardzali.Makaza nu o vede ,dar de la kardzali la makaza am inteles ca e marcat bine drumul.Pe viamichelin si pe nu mai stiu ce gps ma punea sa trec granita pe la negru voda si sa o iau spre dobrich si as fi vrut o parere si despre drumul asta,dar acum m-am hotarat si am ales varianta ta.Concedii placute va doresc si eu.
traian
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 08, 2014 3:13 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: GPS

Mesaj necititde zanga2 » Vin Iul 18, 2014 7:46 pm

traian scrie:
callatis06 scrie:Şi eu pentru ce am mai postat..
.Am un nokia cu gps here drive si mi-a dat acum aceeasi ruta cu a ta pana la kardzali.Makaza nu o vede...


Nokia = Navteq = Here Maps -> inca nu exista update pentru Makaza. Exista Map Factor pentru Android cu OSM (open street map) gratis ce are update.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: GPS

Mesaj necititde Lex » Sâm Iul 19, 2014 11:31 am

Ma bucur ca am gasit acest forum, informatii foarte utile, in special pentru cineva care merge prima oara acolo :wave:
Luni voi pleca din Slatina, pe traseul Ruse - Makaza, prin redeschisa trecatoare Republika. Promit sa revin cu detalii :D
Multumiri pentru Map Factor, nu stiam de el, si pare a sti toate traseele, un pic mai greoi cu waypoint-urile, ruta pe care o sugera automat era prin Shipka.
Oricum, solutia de backup este Google maps cu roaming de date.
Lex
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 19, 2014 11:27 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: GPS

Mesaj necititde tacl2013 » Sâm Iul 19, 2014 12:52 pm

Functional traseul prin Gurkovo
Merge ok si Google Maps, offline. Posibil chiar din Romania pana in Thassos.
Nu l-am incercat pe distanta asa mare, pana in Khardzali aveam Gps
Am incarcat Google Maps la Rompetrol Haskovo, aveau wireless
L-am pierdur in Khardzali cand am fost la OMV, special pt net, dar nu aveau...
A intrat in rerouting si gata
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde campeador » Mie Iul 23, 2014 10:34 pm

Tocmai ce m-am intors din Thassos :).Prin Shipka.Liber,fara camioane.La dus tot prin Shipka,eu unul,marturisesc ca am intalnit in toata trecatoarea 2 camioane.De la Momchilgrad sau mai jos Kirkovo nici nu mai e nevoie de GPS.Mergi dupa indicatoare si ajungi pe un drum ca in palma spre Makaza-Nymfaya.Spre Grecia,la vama,joi,17 iulie,ora 16,4 masini,eu ultimul,trecut in 5 minute,cred.La intors,23 iulie,ora 12.50,singur,trecut in 40 de secunde sau mai putin.Imediat dupa ce treci de vama,de la primul tunel in Grecia vezi ca e alta lume acolo,fata de Bulgaria.In sens pozitiv.Pentru copii este nevoie de PASAPORT.Altfel nu treci nici macar cu Sf.Petru de mana.Eu am fost berbec,l-am facut in Giurgiu,temporar si la urgenta,taxa 222 de lei (per copil).In rest....din ce am citit pe forum,sunt multi care isi fac inutil prea multe griji.Despre mult discutata Shipka?Atat ca m-a incetinit putin din viteza mea de croaziera,in rest nimic deosebit.Cat despre greci,pe traseul Komotini-Thassos si invers,chiar am fost curios sa vad cum arata masinile lor de politie sau hainele cu care sunt imbracati dar.....nu am reusit.
campeador
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 16, 2014 12:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde mihai.ionescu08 » Joi Iul 24, 2014 10:11 am

campeador scrie:Tocmai ce m-am intors din Thassos :).Prin Shipka.Liber,fara camioane.La dus tot prin Shipka,eu unul,marturisesc ca am intalnit in toata trecatoarea 2 camioane.De la Momchilgrad sau mai jos Kirkovo nici nu mai e nevoie de GPS.Mergi dupa indicatoare si ajungi pe un drum ca in palma spre Makaza-Nymfaya.Spre Grecia,la vama,joi,17 iulie,ora 16,4 masini,eu ultimul,trecut in 5 minute,cred.La intors,23 iulie,ora 12.50,singur,trecut in 40 de secunde sau mai putin.Imediat dupa ce treci de vama,de la primul tunel in Grecia vezi ca e alta lume acolo,fata de Bulgaria.In sens pozitiv.Pentru copii este nevoie de PASAPORT.Altfel nu treci nici macar cu Sf.Petru de mana.Eu am fost berbec,l-am facut in Giurgiu,temporar si la urgenta,taxa 222 de lei (per copil).In rest....din ce am citit pe forum,sunt multi care isi fac inutil prea multe griji.Despre mult discutata Shipka?Atat ca m-a incetinit putin din viteza mea de croaziera,in rest nimic deosebit.Cat despre greci,pe traseul Komotini-Thassos si invers,chiar am fost curios sa vad cum arata masinile lor de politie sau hainele cu care sunt imbracati dar.....nu am reusit.


Salut!

Multumim de info! Referitor la copil: cati ani are? ....m-ai cap pus pe ganduri. Am sunat acum vreo luna la politia de frontiera, sa ma interesez de acte si mi-a spus ca pt minorul ce are buletin si este insotit de ambii parinti, sunt suficiente CI ( copil + parinti).

Multumesc anticipat!
mihai.ionescu08
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 23, 2014 3:18 pm
Has thanked: 60 times
Been thanked: 56 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde zanga2 » Joi Iul 24, 2014 10:23 am

Pasaportul este obligatoriu pentru copii sub 14 ani - adica cei ce nu au inca buletin (carte de identitate)
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bosley » Joi Iul 24, 2014 10:34 am

zanga2 scrie:Pasaportul este obligatoriu pentru copii sub 14 ani - adica cei ce nu au inca buletin (carte de identitate)

Pentru calatoriile in interiorul UE este suficient buletinul(cartea de identitate) sau pasaportul (copiii sub 14 ani).
In rest ai nevoie de pasaport. Tocmai m-am intors din Turcia unde a trebuit sa prezint pasaportul :)
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde campeador » Vin Iul 25, 2014 1:16 pm

mihai.ionescu08 scrie:
campeador scrie:Tocmai ce m-am intors din Thassos :).Prin Shipka.Liber,fara camioane.La dus tot prin Shipka,eu unul,marturisesc ca am intalnit in toata trecatoarea 2 camioane.De la Momchilgrad sau mai jos Kirkovo nici nu mai e nevoie de GPS.Mergi dupa indicatoare si ajungi pe un drum ca in palma spre Makaza-Nymfaya.Spre Grecia,la vama,joi,17 iulie,ora 16,4 masini,eu ultimul,trecut in 5 minute,cred.La intors,23 iulie,ora 12.50,singur,trecut in 40 de secunde sau mai putin.Imediat dupa ce treci de vama,de la primul tunel in Grecia vezi ca e alta lume acolo,fata de Bulgaria.In sens pozitiv.Pentru copii este nevoie de PASAPORT.Altfel nu treci nici macar cu Sf.Petru de mana.Eu am fost berbec,l-am facut in Giurgiu,temporar si la urgenta,taxa 222 de lei (per copil).In rest....din ce am citit pe forum,sunt multi care isi fac inutil prea multe griji.Despre mult discutata Shipka?Atat ca m-a incetinit putin din viteza mea de croaziera,in rest nimic deosebit.Cat despre greci,pe traseul Komotini-Thassos si invers,chiar am fost curios sa vad cum arata masinile lor de politie sau hainele cu care sunt imbracati dar.....nu am reusit.


Salut!

Multumim de info! Referitor la copil: cati ani are? ....m-ai cap pus pe ganduri. Am sunat acum vreo luna la politia de frontiera, sa ma interesez de acte si mi-a spus ca pt minorul ce are buletin si este insotit de ambii parinti, sunt suficiente CI ( copil + parinti).

Multumesc anticipat!


In cazul vostru,daca minorul are buletin,treceti.

Asa stiusem si noi (da`cine sa se gandeasca la faptul ca un kinder de 5 ani nu are buletin?!) si surpriza,mi-au cerut pasaport pentru copil (fetita de 5 ani) si mi-a spus franc,vamesul roman,chiar daca el sa zicem ca ma lasa sa trec,era problema cu bulgarul si MAI ALES cu grecul,ala nu se joaca sau targuieste in probleme de genul asta.Inchipuie-ti ca m-am intors din vama la Giurgiu si nu era decat ora 4.30 dimineata :),ca sa fac pasaport la urgenta.Si apoi stai putin ca la pasapoarte deschide la ora 8.30 dar si mai frumos, la trezorerie la ora 9 :D .Plus ca platesti 222 de lei pentru un act temporar cu valabilitate 1 an.Plecat din Bucuresti la ora 3.30,iesit din vama la noi,la ora 10.30.Pierdut 6 ore prin Giurgiu.
campeador
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 16, 2014 12:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Bosley » Vin Iul 25, 2014 3:14 pm

campeador scrie:Inchipuie-ti ca m-am intors din vama la Giurgiu si nu era decat ora 4.30 dimineata :),ca sa fac pasaport la urgenta.Si apoi stai putin ca la pasapoarte deschide la ora 8.30 dar si mai frumos, la trezorerie la ora 9 :D .Plus ca platesti 222 de lei pentru un act temporar cu valabilitate 1 an.Plecat din Bucuresti la ora 3.30,iesit din vama la noi,la ora 10.30.Pierdut 6 ore prin Giurgiu.

Alta data va interesati din timp. :wtf:
Eu eram convins ca nu imi trebuie pasaport in Turcia :)
Noroc ca am intrebat la agentia de unde mi-am rezervat concediul. Domnisoara de acolo mi-a raspuns "Sigur ca va trebuie pasaport...". De parca eu trebuia sa ghicesc :( Daca nu intrebam .... :evil:
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde mischaela » Vin Iul 25, 2014 3:32 pm

pentru turcia trebuie si procura tradusa si legalizata in caz ca nu sunteti proprietarul masinii cu care calatoriti.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 157 vizitatori