Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde judas » Joi Apr 24, 2014 2:32 pm

Bosley scrie:Depinde de multi factori :
- daca cunosti drumul (ai mai fost pe acolo)
- pasageri
- numar de masini (daca mai mergi cu alti amici)


Din punctul asta de vedere stau bine, invat drumul aproape pe dinafara (plus harti, print-uri, etc.),
pasagerii sunt docili (copilul de 13 ani doarme dus tot drumul), o singura masina
si de obicei nu opresc decat pentru vigneta si alimentare.
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde judas » Joi Apr 24, 2014 2:53 pm

alinuta123 scrie:Daca pe varianta Svilengrad noi faceam aprox. 7h cu tot cu pauze (anul trecut la 6 ieseam din Russe, iar la 13 eram pe ferry :P ), pe varianta MAKAZA sigur se va castiga cel putin o ora!
Eu pe asta ma voi baza la vara!!! :thumbup:

Haskovo - Keramoti (prin Svilengrad) - aprox. 380km
Haskovo - Keramoti (prin Makaza) - aprox. 205km

Diferenta de km este notabila (175km), depinde de calitatea, aglomeratia si de regimul de viteza al drumului avand in vedere ca prin Svilengrad
se merge pe drum european E85 si autostrada E90 iar prin Makaza pe drum national 5, drum secundar 23 si doar putin pe autostrada E90.
Pe mine ma intereseaza sa ajung cat mai repede si mai putin consumul de carburant.
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Joi Apr 24, 2014 3:03 pm

judas scrie:Haskovo - Keramoti (prin Svilengrad) - aprox. 380km
Haskovo - Keramoti (prin Makaza) - aprox. 205km

Pe mine ma intereseaza sa ajung cat mai repede si mai putin consumul de carburant.


A alege Haskovo drept punct de despartire a celor doua trasee este un lucru eronat!

Alege SREDETS!!!
E vorba de scurtatura prin Opan-Simeonovgrad spre Svilengrad, adica aprox 1 h de sofat intre Stara Zagora si granita.
N-or fi 175 km diferenta intre trasee, dar vreo 125-130 km tot sunt, plus ca pe acea portiune nu-i nici tipenie de om si se merge cu viteza serioasa.

De aceea am si zis: cam o ora castigata intre cele doua trasee este cat de cat ok!
Daca ar fi sub juma de ora, n-as mai merge pe Makaza, tocmai din cauza traseului mai lung prin Bulgaria. :P
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde judas » Joi Apr 24, 2014 3:27 pm

alinuta123 scrie:
A alege Haskovo drept punct de despartire a celor doua trasee este un lucru eronat!

Alege SREDETS!!!

Am ales Haskovo pentru ca scurtatura formata din drumurile secundare 503 si 554 nu
mi-a inspirat incredere.
Dar daca ai fost pe acolo si sunt bune drumurile........ :thumbup:
judas
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 18, 2014 3:47 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Joi Apr 24, 2014 4:16 pm

judas scrie:
alinuta123 scrie:
A alege Haskovo drept punct de despartire a celor doua trasee este un lucru eronat!

Alege SREDETS!!!

Am ales Haskovo pentru ca scurtatura formata din drumurile secundare 503 si 554 nu
mi-a inspirat incredere.
Dar daca ai fost pe acolo si sunt bune drumurile........ :thumbup:

da, sunt bune, in 2012 erau proaspat asfaltate :)
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Razvee » Lun Apr 28, 2014 7:02 pm

ralu_seby scrie:Hello!

Incerc sa "compun" traseul spre Thassos, ca numai maine nu-i poimaine :wave: ...
Mi-a placut f mult detalierea Mariei :thumbup: si am incercat sa creionez si eu traseul.
Ma puteti ajuta cu ceva ajustari? n-as vrea sa bajbaim, mai ales ca suntem insotiti si de copii, iar fie-miu si-a facut planul: "Mami, plecam miercuri seara, eu dorm bine in scaunelul meu si cand ma trezesc...gataaa, am ajuns la mare!! :D "

Acesta este linkul, sper sa fie ok:

https://maps.google.ro/maps?f=d&source= ... =ls&num=10


Cam asta o sa fie si traseul nostru. Intrebare pentru cei ce au calatorit pe acest drum: exista si benzinarii OMV? Si daca da, cam unde sunt localizate (ma refer la orase). Vroiam sa imi calculez cateva opriri si as vrea sa le fac la OMV-uri (pentru cafele, toaleta etc). Opririle spontante gen "fac pipi" le putem realiza oriunde :))
Si inca ceva. Pentru cei ce au fost: ati intalnit echipaje numeroase de politie? Asa cum se intampla ce drumurile clasice de tranzit spre TR si GR. Noi ne propunem sa plecam in jur de 3-3:30 dimineata si ma bazez pe faptul ca la ora aia nu se trezesc politistii lor sa stea la panda.

Eu am verificat pe hartile HERE (ex-Navteq) Q3.2013 si nu exista noul drum 5 pana la Makaza. Nici drumul 23 Makaza - Tchiro. Voi cum ati mers cu GPS-ul? Ma gandeam sa salvez harta pe google maps offline..sau o hartaprintata pe A3..altfel cu gps-ul sunt "blind" dupa Balabanovo.
Razvee
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 27, 2014 1:04 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde April » Lun Apr 28, 2014 7:16 pm

Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde teo » Lun Apr 28, 2014 7:49 pm

http://www.omv.bg/portal/01/bg/omv_bg/A ... stantziite

Razvee scrie:Pentru cei ce au fost: ati intalnit echipaje numeroase de politie? Asa cum se intampla ce drumurile clasice de tranzit spre TR si GR. Noi ne propunem sa plecam in jur de 3-3:30 dimineata si ma bazez pe faptul ca la ora aia nu se trezesc politistii lor sa stea la panda.

cum ti-o fi norocul :| in 2012 pe traseu am prins 6 echipaje cu radar si n-am avut nicio problema, in 2013 niciun radar , dar la intrare in kardzhali un politist ce statea la plezneala mi-a sarit in fata si n-am scapat fara cotizatie
Razvee scrie:Eu am verificat pe hartile HERE (ex-Navteq) Q3.2013 si nu exista noul drum 5 pana la Makaza. Nici drumul 23 Makaza - Tchiro. Voi cum ati mers cu GPS-ul? Ma gandeam sa salvez harta pe google maps offline..sau o hartaprintata pe A3..altfel cu gps-ul sunt "blind" dupa Balabanovo.

drumul e foarte bine marcat, sunt indicatoare, n-ai nevoie de gps
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Razvee » Mar Apr 29, 2014 1:49 pm

iuhas scrie:http://www.omv.bg/portal/01/bg/omv_bg/A ... stantziite

Razvee scrie:Pentru cei ce au fost: ati intalnit echipaje numeroase de politie? Asa cum se intampla ce drumurile clasice de tranzit spre TR si GR. Noi ne propunem sa plecam in jur de 3-3:30 dimineata si ma bazez pe faptul ca la ora aia nu se trezesc politistii lor sa stea la panda.

cum ti-o fi norocul :| in 2012 pe traseu am prins 6 echipaje cu radar si n-am avut nicio problema, in 2013 niciun radar , dar la intrare in kardzhali un politist ce statea la plezneala mi-a sarit in fata si n-am scapat fara cotizatie
Razvee scrie:Eu am verificat pe hartile HERE (ex-Navteq) Q3.2013 si nu exista noul drum 5 pana la Makaza. Nici drumul 23 Makaza - Tchiro. Voi cum ati mers cu GPS-ul? Ma gandeam sa salvez harta pe google maps offline..sau o hartaprintata pe A3..altfel cu gps-ul sunt "blind" dupa Balabanovo.

drumul e foarte bine marcat, sunt indicatoare, n-ai nevoie de gps


Multumesc pentru raspunsuri. Chiar nu stiam de portalul OMV. Benzinaria din Kardzali e perfecta ca locatie (cel putin pentru mine).
Si eu am cotizat absolut gratuit la politaii bulgari anul trecut..pentru ca pasagerul din spate nu purta centura...asta pt ca nu a avut ce sa imi faca efectiv si s-a invartit timp de cateva minute in jurul masinii cu actele mele in mana...si asta se intampla chiar dupa Sofia, la vreo 2-3 km dupa ce intrasem pe bucata noua de autostrada..

Apropo..voi ati auzit ceva de vreo greva a celor implicati in transportul de pasageri cu ferrys?
Am gasit o stire si vreau sa cred ca nu se verifica:

http://news.gtp.gr/2014/04/24/ferry-ser ... ay-greece/
Razvee
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 27, 2014 1:04 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde AlinE » Sâm Iun 07, 2014 7:53 am

Adrian ...am facut comparatia petrom-omv pentru ca in zona vamii sunt doar 2 statii petrom si de incredere pe partea bulgareasca omv, nu am pus in discutie shell-ul ca este ceva mai scump, cat despre lukoil am o parere personala si ma feresc de aceste statii. ar mai fi rompetrol, dar nici in tara nu alimentez de la ei ca nu am statie in drumul meu. gata...nu mai zic nimic de carburanti....

Alinuta... mergand pe makaza ai 2 avantaje, nu ma refer la timp ca nu conteaza - fiecare sofer cu stilul sau de mers, de oprit, etc.: 1. km mai putini in total; 2. km mai putini pe autostrada, consum mai mic de carburant.

Iuhas...se mai intampla, din pacate.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Alinuta » Sâm Iun 07, 2014 8:18 am

AlinE scrie:mergand pe makaza ai 2 avantaje, nu ma refer la timp ca nu conteaza - fiecare sofer cu stilul sau de mers, de oprit

Anul asta, la noi, ar cam conta timpul... :(
Ne vom "lupta" cu el ca sa nu pierdem ferry!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde raresstefan » Dum Iun 08, 2014 3:39 pm

salut. vreau sa plec in thasos , noaptea, pe drumul bucuresti - makaza - thasos. puteti sa imi spuneti, ce probleme as putea intimpina ,pe drum, daca plec noaptea pe la ora 24:00
raresstefan
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde teo » Dum Iun 08, 2014 3:45 pm

raresstefan scrie:salut. vreau sa plec in thasos , noaptea, pe drumul bucuresti - makaza - thasos. puteti sa imi spuneti, ce probleme as putea intimpina ,pe drum, daca plec noaptea pe la ora 24:00


singurele probleme care, teoretic, s-ar putea intampla tin de tine si de masina ta ;) in rest nu vad ce probleme ai putea avea :)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde raresstefan » Dum Iun 08, 2014 3:57 pm

iti multumesc
raresstefan
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 08, 2014 3:32 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde gabriel » Dum Iun 08, 2014 10:19 pm

raresstefan scrie:salut. vreau sa plec in thasos , noaptea, pe drumul bucuresti - makaza - thasos. puteti sa imi spuneti, ce probleme as putea intimpina ,pe drum, daca plec noaptea pe la ora 24:00

In 2012 am plecat pe la ora 21.00 si am ajuns la ferry la ora 5.30, drumul a fost excelent si nu am avut absolut nici o problema.
Atunci am mers pe Ormenio, pentru ca nu exista Makaza!
Poti sa mergi linistit eram doar 1 masina, eu si sotia :), am mai intalnit masini pe drum dar fiecare avea alt traseu :thumbup:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 117 vizitatori


cron