Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 12, 2018 10:54 am

Unde s-au dus vremurile alea in care orice roman pleca la el cu o geanta izoterma cu mancare ca sa aiba ce manca pe drum :lolno: ?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde mjustin » Lun Aug 13, 2018 8:18 am

Restrictiile erau la porc-pesta porcina, nu cred ca un sandwich e o problema :roll:
Avatar utilizator
mjustin
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Aug 13, 2014 8:11 am
Localitate: Galati
Has thanked: 251 times
Been thanked: 161 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde teo » Lun Aug 13, 2018 8:46 am

Pestik scrie:Salutare.O recomandare va rog,un popas unde se poate manca intre Ruse și Sofia.Multumesc!


Restaurant Dobrevski, nu l-am testat dar din câte știu foarte multă lume oprește acolo și este foarte recomandat. Sper să te ajute


https://www.google.ro/maps/place/%D0%A0 ... authuser=1
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde munuku » Sâm Mai 04, 2019 10:22 am

Buna ziua! Merg prima oara anul acesta prin Kulata in Thassos si as dori sa-mi recomandati un PECO cat mai aproape de granita, nu cu preturi de autostrada. Multumesc!
munuku
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 14, 2018 6:43 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde cornes » Dum Mai 05, 2019 8:29 am

Salut, eu am alimentat in sandanski nu mi s-a părut mare diferență (poate adunat vreo 2 euro la un plin).
Totuși ramane întrebarea de ce nu ai merge pe la makaza? Anul ăsta merg iar in thassos si nu as lua in calcul kulata - mai lung, mai aglomerat, mai mult ca timp ba ultima oara cand am trecut pe acolo am stat 2 ore ca se pravalisera niște pietre sau ceva ca sa compenseze cu bucata de autostrada din Bulgaria, inclusiv centura Sofiei (tangrnta).
Poate reevaluezi... Bafta!
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde Bucho » Mie Mai 08, 2019 10:59 pm

Salut! Pe sensul de iesire e un OMV cu preturi normale pentru Bulgaria cam la 2,5 km de Kulata. Aici:
OMV 1098 Чучулигово дясно, Мagistrala "Struma" 2865, 2865 Chuchuligovo, Bulgaria.
Se poate plati cu leve, euro sau card. Pe sensul de iesire este tot un OMV, conditii idem.
Avatar utilizator
Bucho
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 09, 2017 9:34 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde adrianpetrica » Lun Iun 10, 2019 9:11 pm

Thassos este singura destinaţie pentru care se justifică varianta Makaza, dpdv al distanţei.
Însă varianta Kulata câştigă de departe prin rapiditate, ţinând cont că aproape jumătate din ea este autostradă, iar restul este drum naţional ce nu trece prin multe localităţi. Contrar celor vehiculate de alţii, varianta Kulata are peisaje frumoase, eu nu o consider monotonă.
Sau, cum aş zice eu, este varianta full option:
- restaurante cu vad pe traseu, pe cel din Zlatna Panega îl recomand pentru mâncarea foarte bună şi proaspătă, chelnerii încep să înveţe româna;
- autostrăzi cu tuneluri, dealuri şi văi, în stare bună şi foarte bună (nouă pe mai multe porţiuni după Sofia);
- benzinării destule, pe alese, pentru toate preferinţele (Shell, OMV, Rompetrol, LukOil, plus de-ale lor);
- multe locuri de oprire pe marginea drumurilor naţionale, pentru amatorii de sufertaş la iarbă verde;
- km întregi cu nuci pe margini, pentru amatorii de dulceaţă;
- drumuri largi;
- defileul Strumei, spre Krasna, asemănător cu Valea Oltului a noastră;
- duty free la graniţa cu Grecia, unde ne putem răcori şi face cumpărături, dacă prindem promoţii (nu întotdeauna am prins, dar au fost ocazii bune).
Eu prefer să merg mai repede şi mai sigur, chiar dacă mai mult, în loc de mai puţin şi mai încet. Evident, vorbim de limitele legale şi cele de bun simţ. Ştiţi că nu sunt adeptul raliurilor.
adrianpetrica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 22 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde cornes » Mar Iun 11, 2019 1:05 pm

adrianpetrica scrie:Eu prefer să merg mai repede şi mai sigur, chiar dacă mai mult, în loc de mai puţin şi mai încet. Evident, vorbim de limitele legale şi cele de bun simţ. Ştiţi că nu sunt adeptul raliurilor.

Scuze, eu chiar nu stiam ca nu esti adeptul raliurilor. :D
Acum nu stiu cum reusesti sa ajungi mai repede pe Kulata in Thassos. Nu stiu daca mai multa autostrada compenseaza (ca timp) cei ~160-180 km in plus, m-ar mira.
Ah, si prin iulie-august nu mai sunt bune nucile pentru dulceata, deja cer ciocan. Benzinarii gasesti si pe makaza, e adevarat mai putine dar nu ramai fara carburant la fel si cu mancarea. Eu imi iau de acasa mancare pentru drum iar in cazuri extreme gasesc pe undeva, ceva. Pe makaza mi s-a parut destul de pustiu drumul si chiar daca trece prin localitati de cele mai multe ori acestea sunt "adormite" poate si pentru ca plec cu noaptea in cap iar tranzitarea o fac inainte de cafeaua lor. In shimb pe makaza drumurile sunt ceva mai proaste si mai inguste, foarte adevarat.
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde teo » Mar Iun 11, 2019 3:30 pm

adrianpetrica scrie:Însă varianta Kulata câştigă de departe prin rapiditate, ţinând cont că aproape jumătate din ea este autostradă, iar restul este drum naţional ce nu trece prin multe localităţi.

Convinge-ne cu niște cifre de ce varianta Kulata "câștigă prin rapiditate" :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde adrianpetrica » Joi Iun 13, 2019 7:22 pm

Pentru cornes : Pentru Thassos este indicat Makaza, nicidecum, Sofia-Kulata...cred că ai înțeles greșit că merg în Thassos prin Kulata. Mergând pe ambele variante de mai multe ori mie mi se pare mult mai pitorească varianta Sofia-Kulata.
Pentru teo: am folosit termenul câștigă prin rapiditate varianta Sofia-Kulata, la modul figurat, în sensul că drumul este mai mult cursiv, pe când varianta Makaza mi se pare mai obositoare. Bineînțeles că folosesc ca toată lumea Makaza pentru Thassos și Kulata pentru restul Greciei.
Toate cele bune la toți...
adrianpetrica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 22 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iun 13, 2019 9:44 pm

adrianpetrica scrie:Pentru cornes : Pentru Thassos este indicat Makaza, nicidecum, Sofia-Kulata...Bineînțeles că folosesc ca toată lumea Makaza pentru Thassos și Kulata pentru restul Greciei.

Eu cred ca cei din Oltenia nu vor prefera niciodata Makaza ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde cornes » Vin Iun 14, 2019 3:32 pm

Adevarat. E greu sa ajungi la Eforie Sud prin Makaza :lol:
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde adrianpetrica » Sâm Iun 15, 2019 4:38 pm

pentru cornes: Da, e adevărat, pentru cei din Oltenia cred că e așa spui tu...eu am luat punct de reper, Ruse, deoarece pe acolo trec mereu. vin tocmai de la Botoșani....toate bune :thumbup: :thumbup: :thumbup:
adrianpetrica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 22 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde gabrielat » Vin Iul 26, 2019 7:32 am

Bună, ca sa merg spre Sofia pot sa merg pe la Veliko?
gabrielat
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 02, 2014 2:29 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 29 times

Re: Spre Grecia prin Sofia - Kulata

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 26, 2019 7:55 am

gabrielat scrie:Bună, ca sa merg spre Sofia pot sa merg pe la Veliko?
Bănuiesc că treci granița pe la Ruse.
In mod normal la Byala ar trebui sa faci dreapta pe E 83 spre Sofia. Asta recomand.
Dacă ai un motiv anume sa ajungi la VelicoTârnovo de acolo o iei spre vest pe E 772 până te intersectezi cu E 83 si intri pe traseul corect Ruse-Sofia. Despre starea lui E 772 nu ti pot spune ceva. Drum bun.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori