Spre Thassos prin Makaza

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde demential » Mie Ian 08, 2014 5:03 pm

am inteles ca acesta ar fi traseul mult asteptat din Bucuresti catre Thassos, prin granita Makaza :

https://maps.google.com/maps?saddr=Buch ... 2&t=m&z=13

a fost cineva pe acest traseu ?
sfaturi/pareri ? :)

Update 2015 :arrow: Traseu din Bucuresti spre Thassos - http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=4&t=550 !
Update 2016 :arrow: Traseu din Bucuresti spre Thassos - http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=4&t=890 !
demential
Admin

Has thanked: 19951 times
Been thanked: 16655 times

Re: Traseu prin Makaza

Mesaj necititde Catalin S. » Sâm Ian 11, 2014 2:06 pm

Pana la urma a fost cineva pe ruta Makaza?
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Catalin S.
Fan Thassos

Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Traseu prin Makaza

Mesaj necititde AlinE » Sâm Ian 11, 2014 3:58 pm

Catalin S. scrie:Pana la urma a fost cineva pe ruta Makaza?

a fost neaguionut la sfarsit de decembrie.
eu am ratat la mustata sa fiu primul, nu am verificat in ziua plecarii de pe insula daca s-a dat drumul la makaza (9 septembrie ziua inaugurarii)
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
AlinE
Super Fan Thassos

Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Catalin S. » Mie Ian 15, 2014 1:54 pm

Pai ceva detalii / impresii de calatorie?
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Catalin S.
Fan Thassos

Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Mesaj necititde neaguionutu » Mie Ian 15, 2014 7:36 pm

Buna ziua tuturor !

Sa va povestesc si aici pe noul forum drumul facut cu masina spre orasul Salonic prin vama Makaza, pe data de 27 decembrie.
Am folosit urmatorul traseu :
Bucuresti - Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Maglizh - Tulovo - Stara Zagora (prin oras) - Dimitrovgrad - Haskovo (prin oras) - Karzhali - Dzhebel - Rogosche - Samodiva - Fotinovo -Makaza - Komotini - Egnatia Odos - Salonic.

Pentru a nu avea probleme din punct de vedere al sigurantei, al carosabilului si al vremii pe acest traseu am inceput sa ma interesez de acest drum si traseu cu o luna inainte de plecare .
Curs valutar leva la casa de schimb valutar M&S Exchange Office de la Piata Romana , pretul benzinei in Romania si Bulgaria, taxe , vremea , starea drumurilor, lucrari pe drum.
Am studiat drumul pe google street view , am vazut filmulte de pe traseu pe youtube , am urmarit si rasfoit topicul de pe Softpedia de cand s-a deschis vama Makaza in septembrie 2013, am urmarit forumurile de infrastuctura despre lucrarile la drumuri sau autostrazi.
Eu cand ma pregatesc de un drum lung, ma informez la cel mic detaliu despre acest drum. Vreau sa ajung la sigur , fara probleme si fara sa intreb.
Chiar daca stiu sau am mai fost pe un drum , tot ma intereses de acel drum. In cazul meu un exemplu variata clasica Sofia - Kulata.

De la utilizatorul Alexander the Great de pe Youtube postez niste filmulete cu drumurile spre Thassos, via Ormenio :

Bucuresti - Thassos (Part I - Bucuresti-Ruse)

Bucuresti - Thassos (Part II - Ruse-Veliko Tarnovo)

Bucuresti - Thassos (Part III - Veliko Tarnovo-Svilengrad-Greek Checkpoint @ Ormenio)
Aici m-a interesat doar pana la Sredets - min.30.29

Bucuresti - Thassos (Part V - Ardani-Keramoti)
Aici m-a interesat doar portiunea din Egnatia Odos de la Komotini Est Interchange (min 14.10 ) pana in apropierea localitatilor Paleos Xerias si Neos Xerias(min 24.14). Nu este filmata iesirea de pe Egnatia Odos la Chrisoupoli.
Statie taxare Iamos
Egnatia Odos - Iasmos, Grecia - 41° 7.221', 25° 4.811' - 2,40 euro - in apropierea localitatii Amaxades
(min 18.50 )

Filmulete sunt necesare tuturor celor ce merg spre Thasos !

Am verificat vremea amanuntit pe tot traseul, am folosit site-ul weather.com. Cum a precizat vreamea pe site, asa a fost si in realitate.
Vremea pe tot traseul a fost de la 3 grade pana 12 grade.
Nu a fost nici o temperatura cu - 0, - 1 , -2, -3 grade, ca sa fie inghet.
Am circulat fara probeleme in zonele de munte :
Portiunea Veliko Tarnovo - DN 55 - pasul Na Republica - Gurkovo si
Portiunea Karzhali - Dzhebel - Rogosche - Samodiva - Fotinovo -Makaza - Komotini prin muntii Rodopi .
Nu a fost vremea de iarna sau zapada pe carosabil.

Pentru aparatul GPS am folosit IGO cu ultimile harti Navteq :
Romania_83_NQ_2013.Q2_130718 - 18,5 Mb
Bulgaria_83_NQ_2013.Q2_130718 - 16.6 Mb - harta Navteq Bulgaria are drumul pana in vama Makaza si ocolo se opreste.
Greece_83_NQ_2013.Q2_130909 - 41,3 Mb - harta Navteq Grecia nu are drumul A23 de la vama Makaza - Nimfèa pana in Komotini. Are niste drumuri locale sau comuncale. Pe harta Navteq este drum de la Tichiro la Komotini. Pe viitor grecii au in contructie portiunea din A23 de la Tichiro la komotini Est Interchenge.De la Tichiro iesi practic la A2 - Egnatia Odos. Harta Openstreet Harta Wikimapia

Mi-am salvat pe GPS 2 trasee :
1.Bulgaria ( Ruse - Gurkovo - Stara Zagora (prin oras) - Haskovo (prin oras) - Karzhali - Dzhebel - Rogosche - Samodiva - Fotinovo - Makaza ) cu urmatoarele pucte intermediare :
- Gurkovo ; - Tulovo ; - bulevard Patriarh Evtimiy, Stara Zagora ; Haskovo ; - bulevard Balgariya, Haskovo ; - Zheleznik , DN5 ; - Dzhebel ; - Fotinovo ; - Vama Makaza - punct sosire.

2.Grecia ( Tichiro - Komotini Est - Salonic )
punct plecare - intersectia A23 cu drumul spre Tichiro ; - benzinaria BP ; centura Komotini (care te scoate la Komotini East Interchange) ; Egnatia Odos (sensul spre Salonic, imediat ce se intra pe A2 Egnatia Odos, la Komotini East) ; - Strada pe care sta sora si cumnatul meu in Salonic - punct sosire.

Restul in postul urmator !
Ultima oară modificat de neaguionutu pe Mie Ian 29, 2014 7:00 am, modificat de 3 ori în total.
neaguionutu
Fan Thassos

Has thanked: 2616 times
Been thanked: 1307 times

Mesaj necititde AlinE » Mie Ian 15, 2014 8:07 pm

Ionutule, ideea era urmatoarea: cum este drumul pe makaza dupa iesirea din Bulgaria pana in Komotini raportat la varianta Zlatograd iesirea din vama pana in Xanthi (daca ai fost pe Zlatograd).
Hunter

AlinE
Super Fan Thassos

Mesaj necititde neaguionutu » Mie Ian 15, 2014 8:29 pm

OK. asteptati urmatoarele mele posturi despre drumul spre Salonic prin Makaza.
Nu am terminat cu drumul spre Makaza.
Maine vezi avea sigur tot drumul prin Makaza.
Voi posta si preturi !

Pana atunci urmariti filmulete pe care le-am vizionat eu pentru documentare .

De la utilizatorul Plamen Radinov de pe Youtube postez niste filmulete cu Makaza - Komotini :

Makaza-Komotini 15.09.2013

Komotini-Makaza part 1 15.09.2013

Komotini-Makaza part 2 15.09.2013

Ultima oară modificat de neaguionutu pe Mie Ian 29, 2014 7:02 am, modificat de 2 ori în total.
neaguionutu
Fan Thassos

Mesaj necititde AlinE » Joi Ian 16, 2014 7:08 pm

asa cum ma asteptam este parfum drumul.
Hunter

AlinE
Super Fan Thassos

Mesaj necititde neaguionutu » Joi Ian 16, 2014 7:24 pm

De la utilizatorul Alexandru Popescu de pe Youtube postez niste filmulete cu drumurile din Bucuresti - Thassos, via Makaza:

Bucuresti Thassos

Thassos Bucuresti

Thassos Bucuresti

Ultima oară modificat de neaguionutu pe Mie Ian 29, 2014 7:20 am, modificat de 2 ori în total.
neaguionutu
Fan Thassos

Mesaj necititde neaguionutu » Vin Ian 17, 2014 6:16 am

AlinE scrie:Ionutule, ideea era urmatoarea: cum este drumul pe makaza dupa iesirea din Bulgaria pana in Komotini raportat la varianta Zlatograd iesirea din vama pana in Xanthi (daca ai fost pe Zlatograd).

PS: baga si un ochi aici, poate ma mai ajuti cu ceva info sau completari de preturi http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=4&t=42

Nu am fost niciodata pe Zlatograd .
Drumul A 23 este foarte bun,parfum, de la vama Makaza si pana la intersectia cu localitatea Tichiro, unde parctic se termina A23.
neaguionutu
Fan Thassos

Mesaj necititde AlinE » Vin Ian 17, 2014 11:22 am

neaguionutu scrie:Nu am fost niciodata pe Zlatograd .
Drumul A 23 este foarte bun,parfum, de la vama Makaza si pana la intersectia cu localitatea Tichiro, unde parctic se termina A23.

Am fost eu pe Zlatograd, atat pe Ustren-General Geshevo, cat si pe Samodiva (prima varianta ceva mai proasta decat a doua). Portiunea Vama - Xanthi are diferenta mare de nivel, cu rampe si pante, plus drumul ingust (8-9 km).
In alta ordine de idei: sa nu-ti para rau ca ai mers pe Samodiva, din cate am inteles si pe DN5 (Momchilgrad) drumul este la fel de prost (singura diferenta mai putini km pe dn5)
Hunter

AlinE
Super Fan Thassos

Mesaj necititde danko » Vin Ian 17, 2014 11:03 pm

Foarte bun forumul,anul asta in iunie plec in Thassos prin Makaza,vad ca este cel mai scurt drum.
danko

Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times

Mesaj necititde AlinE » Vin Ian 17, 2014 11:29 pm

danko scrie:Foarte bun forumul,anul asta in iunie plec in Thassos prin Makaza,vad ca este cel mai scurt drum.

Nu este cel mai scurt drum, insa este cel mai bun drum (economic) pana in keramoti (la ferry spre thassos).
Hunter

AlinE
Super Fan Thassos

Mesaj necititde danko » Sâm Ian 18, 2014 12:28 am

Pe 24 iunie pana pe 30 iunie sunt acolo,asa ca trebuie sa informez despre traseu,insula ,plaje,etc.
danko

Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times

Mesaj necititde neaguionutu » Mar Ian 28, 2014 3:01 pm

Sa continuu cu drumul facut cu masina spre orasul Salonic prin vama Makaza, continuare de la postul meu din 15 ianuarie.

In drumurile mele spre Salonic si inapoi spre Romania eu am stilul meu de condus, cu pauze de relaxare.
Nu ma grabesc deloc. Nu ma astepta cineva. Sunt in concediu sau vacanta. Asa ca eu nu ma grabesc.
Vreau sa profit de concediu sau vacanta.
Cand vreau si doresc, trag pe dreapta, ma odihnesc putin, ma desmortesc, dorm putin daca este nevoie, respect limitele de viteza din Bulgaria si Grecia(in Grecia mai putin, ca nu prea sunt politisti pe sosele din Grecia). Sunt in alte tara si nu vreua sa platesc amenzi degeaba.
Eu un drum Bucuresti - Salonic il fac in 12 ore, fie pe variata clasica Sofia - Kulata, fie pe Makaza.
Plec pe la ora 7 dimineata la ora 19 seara sunt acolo.
Mi-am asigurat bani pentru 3 plinuri : 1 plin in Bucuresti la plecare si 2 plinuri pentru Bulgaria.
Am schimbat leva la casa de schimb valutar M&S Exchange Officet de la Piata Romana.
280 leva x 2,47 lei - 691 lei
Mi-am asigurat si pregatit masina pentru drum lung si pentru iarna, cu tot ce trebuie.
Ne-am trezit la ora 4.30.
La ora 05.30 am alimentat cu benzina la una din cele 3 statii Petrom de pe Bulevardul Constantin Brâncoveanu.
La cele 3 statii Petrom de pe Bulevardul Constantin Brâncoveanu benzina de 95 este cea mai ieftina : 5,62 lei pe data de 27 decembrie 2013.
Am facut plinul la rezervor : 44.50 litri x 5.62 = 250 09 lei.
Am mai luat si solutie de spalat parbrizul pentru iarna la 2 litri.
Dupa ce am alimentat cu benzina computerul de bord de la masina imi arata ca mai am de mers 650 km pana la urmatoarea alimentare cu benzina.
La ora 6.10 am plecat de acasa, din Sebastian - Bucuresti, impreuna cu sotia si parintii mei.
Traseul urmat de mine pe 27 decembrie 2013.
De la Bucuresti pana la Giurgiu a fost ceata foarte deasa, abia vedeai la 100 m.
Plus ca era carosabilul umed. Plus ca era promoroaca, chiciura pe copaci, de ziceai ca a nins.
Am ajuns in vama Giurgiula ora 07.30. Inainte de vama si dupa vama, am mers foarte incet cu masina din cauza gropilor care sunt pe drumul de intrare in vama si dupa vama.
Am platit taxa de trecere a podului 14 lei pentru autoturime.
Am trecut repede pe pod.
La vama Russe i-am dat vamesului cele 4 buletine, ne-a strigat pe nume pe fiecare, si cand ne striga pe nume se uita la noi.
Am trecut de vama si ne-am oprit in rondul de dupa vama pentru a cumpara cele 2 vingete, pentru 2 sapatamani. Una cu data de 27 decembrie 2013, una cu data de 3 ianuarie 2014.
Am platit 60 lei pentru amandoau vingetele. La ora 07.40 cumparam vingetele.
Cum am intrat in Russe si Bulgaria, nu mai era deloc ceata.
Dupa aceea ne-am dus la OMV de pe Bulevardul Lipnik pentru un mic popas.
La ora 07.46 cele 2 telefoane ale mele au intrat pe retele mobile din Bulgaria.
Dupa micul popas de OMV, am facut un popas mai mare in parcarea de la Metro Russe pentru a servi micul dejun.
Din cauza cetei, promoroacei, a chiciurei, a carosabilului umed si probabil murdar masina mea era neagra de murdarie combinata cu apa pana la nivelul parizului, a lunetei si a geamurilor.
Am sters cu apa numerele de inmatriculare, farurile, stopurile si tot ce inseamna iluminat.
Am continuat drumul pana la Byala. Pe centura Byala un echipaj de politie.
Am continuat drumul spre Veliko Tarnovo. La iesire din Veliko Tarnovo alt echipaj de politie. Dupa Veliko Tarnovo am urmat drumul 55 spre Pasul NaRepublica si Gurkovo.
Am facut un mic popas aici. La micul popas din parcare, din cauza termeraturii mai ridicate pentru acea ora si zi ( 7-8 grade ) murdaria combinata cu apa de pe masina mea se uscase.
Era masina neagra pana la nivelul parizului, a lunetei si a geamurilor.
Am sters din nou cu apa numerele de inmatriculare, farurile, stopurile si tot ce inseamna iluminat.
Dupa aceea ne-am continuat drumul.
Ne-am mirat cu toti ca pe drumul 55 Pasul NaRepublica - Gurkovo toate localitatile de pe acest drum parca sunt uitate de lume , cu case foarte vechi, neintretinute, netencuite, unele chiar abandonate si gata-gata sa cada.
Pana in Gurkovo am mai oprit vreo 5 minute aici.
La intrare in Gurkovo echipaj de politie. Exact ca in imaginile Google Street View.
In Gurkovo drumul cam denivelat si cu mici gropi in carosabil, de la intrare in Gurkovo si pana la intersectia drumului 55 cu 6. Ca se ocolesti micile gopi si denivelari din carosabil mai intrai si pe celalat sens. Cred ca carosabilul a avut de suferit de la miile de tiruri si autocare care tranziteaza localitatea spre Turcia aici si aici.
Am contiunat drumul spre Maglizh - Tulovo pe 6.
De intrare pe drumul spre Tulovo si pana la intersectia cu DN 5 dupa Tulovo, drumul cam denivelat si cu mici gropi in carosabil.
Ca se ocolesti micile gopi si denivelari din carosabil mai intrai si pe celalat sens aici si aici.
Am continuat drumul spre Stara Zagora. Inainte de Stara Zagora am facut aici un popas de 3-5 minute.
La intrare in Stara Zagora nu am luat-o pe centura orasului, am intrat prin oras. Am mers pe Bulevardul Sveti Patriarh Evtimiy, pe urma ne-am oprit la OMV-ul de pe Bulevartul Slavjanski pentru un mic popas.
Prin oras foarte multe masini si multi oameni pe strada , din cauza Sarbatorilor de Iarna.
Intre Stara Zagora si Autostrada A1 Trakia echipaj de politie aici. Exact ca in imaginile Google Street View.
Inainte de Dimitrovgrad am facut popas de 3-5 minute aici. Am observat ca de la Stara Zagora si pana la Kardzhali in parcarile de pe marginea dumului erau cosuri de gunoi , sub forma unui tub de fantana , de culoare galbena. Exact ca in imaginea capturata de pe Google Street View.
De la Byal izvor si pana in Dimitrovgrad drumul cam denivelat si cu mici gropi in carosabil aici si aici.
La iesire din Dimitrovgrad echipaj de politie aici.
Intre Dimitrovgrad si Haskovo, va trece Autostrada A4 Maritza care este in constructie si va un nod al autostrazii intre cele 2 localitati aici si aici.
Autostrada A4 Maritza in constructie incepe din dreptul localitatii Chirpan , cu interconectare din Autostrada A1 Trakia, (lotul I Chirpan - Haskovo/Dimitrovgrad in constructie), pe urma nod rutier cu 5 la Haskovo/Dimitrovgrad, (Lotul II Haskovo/Dimitrovgrad - Harmanli in constructie), pe urma nod cu 554 la Simeonovgrad, Harmanli, urmatorul nod este la Topolovgrad, Harmanli, practic capatul autostrazii actuale A4 Maritza ( Harmanli - Svilengrad ) , urmatorul nod la Lyubimets, pe autostrada actuala A4 Maritza ( Harmanli - Svilengrad ), urmatorul nod la Svilengrad-west, drumul spre Grecia , spre Ormenio , drumul 51 Feres – Didymoteicho - Orestiada – Ormenio - Bulgaria sau pe viitor A21 motorway Ormenio- Ardani, partea din Egnatia Odos.
Urmeaza nodul Svilengrad, pe urma nodul Kapitan Andreevo si pe urma vama Kapitan Andreevo
De la Svilengrad-west si pana la nodul Kapitan Andreevo A4 Maritza este halt profile (se circula pe autostada pe un singur sens fir de autostrada), portiunea de la nodul Kapitan Andreevo si pana in vama Kapitan Andreevo este in contructie.
Informatii aici, aici, aici.
Am deviat putin cu povestitul traseului , dar am vrut sa ma informez putin de Autostrada A4 Maritza.
Sa revenim la drumul spre Makaza.
Inainte de intrare in orasul Haskovo pe o portiune de 5 km, drumul cam denivelat si cu mici gropi in carosabil.
La intrare in Haskovo am facut popas aici pentru a servi cu toti pranzul.
Am traversat Haskovo prin centru. In centru pe Bulevardul Balgaria foarte multe masini si multi oameni.
Era si perioada Sarbatorilor de Iarna.
De la Haskovo si pana la Kardzali drumul foarte bun si fara echipaje de politie.
Nu am mai facut nici o oprire. Temperatura 10 - 12 grade , senin.
Am oprit la ora 15.15 sa alimentez cu benzina la Benzinarie OMV ,Bulevard Belomorski,Kardzhali, dupa Technopolis si Lidl.
O chestie a drumului Bucuresti - Kardzali - Makaza este ca a fost consum mic de carburant, am consumat foarte putin. La Bucuresti cand am alimentat aveam pe computerul de bord 650 de km si acul de benzina la full, cand am ajuns la Omv-ul de la Kardzhali pe computerul de bord imi arata ca mai am 420 km si acul imi indica ca era intre jumatate si 3 sferturi .
Benzina Super 95 : 2, 57 leva.
20,690 litri x 2,57 leva = 53,17
Am mai luat diferite chestii de vreo 12,48 leva.
In total 65,65 leva.
Dupa ce am alimentat cu benzina computerul de bord de la masina imi arata ca mai am de mers 720 km pana la urmatoarea alimentare cu benzina.
De la Kardzali am mers pe 508 Dzhebel - Rogosche - Samodiva - Fotinovo.
Noua sosea Balabanovo - Podkova inca nu este gata, am citit pe un forum bulgaresc ca noua sosea se deschide in februarie-martie. Este acelasi forum care ne-a anuntat de deschideea vamii Makaza si este administrat de o femeie pe nume Luvitsa. Sta in Kardzhali, Mochilgrad sau Kirkovo.
De la intersectia drumurilor spre Mochilgrad si Dzhebel, in dreptul localitatii Balanovo este turnat asfalt nou pana sa intre pe noua sosea. La intrare pe noua sosea cam aici sunt pusi parapeti de beton, New Jersy pentru a nu se intra pe noul drum. Cand am vazut asfalt nou am zis ca s-a dat drumul la noua sosea pana la Podkova si am ocazia sa o incerc si testez.
Imagini de pe facebook cu noul drum Kardzhali - Podkova in septembrie 2013, de la Luvitsa
M-am pripit putin cu alegerea lui 508(prin Dzhebel) in detrimentul lui 5.
Poate era mai bine pe 5. De la Podkova mergeam pe noul drum cu asfalt bun pana in vama Makaza.
Nu am intalinit cirezile de vaci tolanite pe mijlocul drumului, dar pe portiunea Rogosche - Samodiva - Fotinovo asfaltul nu prea era ok. Mai erau mici gropite si drum denivelat, care trebuiau evitate aici, aici, aici,aici si aici.
Pe portiunea Rogosche - Samodiva - Fotinovo - Kirkovo a inceup sa ploua. Nu rau, dar ploua. Asa cum precizase vremea pe weather.com . Ne-a placut mult zona de munte, privelisti frumoase, peisaj suberb.
Cand am intrat pe noul drum la Kirkovo si pana in vama Makaza nu mai ploua deloc, dar era asa mai intunecat . Drum foarte bun cu asfalt nou.
La fel ca la vama Russe, la vama Makaza i-am dat vamesului cele 4 buletine, ne-a strigat pe nume pe fiecare, si cand ne striga pe nume se uita la noi.
Am intrat in Grecia la ora 16.26 cand cele 2 telefoane ale mele au intrat pe retele mobile din Grecia.
Drumul A 23 este foarte bun, parfum de la vama Makaza si pana la intersectia cu localitatea Tichiro, unde parctic se termina A23. Pe viitor grecii au in contructie portiunea din A23 de la Tichiro la Komotini Est Interchenge. De la Tichiro se va iesi practic la Komotini Est Interchenge , si pe urma direct la A2 - Egnatia Odos. Harta Openstreet Harta Wikimapia
Am oprit la ora 16.50 vreo 10 minuta la Benzinaria BP aici , aici de pe centura Komotini.
Vremea : 12 grade . senin .
Am ocolit foarte usor centura Komotini pentru a iesi la Egnatia odos - A2.
Am vazut foarte bine cele trei videoclipuri si mi-au ramas in minte.
Mi-au fost de mare ajutor.
Urmariti cu atentie cele trei filmulete, si aveti ocolirea Komotini foarte bine filmata, atat din directia Makaza - Komotini, cat si din directia Komotini - Makaza.

De la utilizatorul Plamen Radinov de pe Youtube postez niste filmulete cu Makaza - Komotini :

Makaza-Komotini 15.09.2013

Komotini-Makaza part 1 15.09.2013

Komotini-Makaza part 2 15.09.2013

Plus informatiile de pe wikimapia - traseul de urmat pe centura Komotini : A23 Exit Tihiro unde se termina acum A23, la 1,3 km se face dreapta la A23 Exit Kalhas, pe wikimpia este invers, la stanga (pe harta wikimapia traseul este facut de la Komotini Est Interchenge la A23 Exit Tihiro, unde incepe practic A 23) , la 1,2 km se face stanga la A23 Exit Karithia - pe harta wikimpia este invers, la dreapta. Imediat ce se face stanga, pe dreapta este Benzinaria BP. Dupa benzinaria BP la 400 m se face stanga la A23 Exit Northern Komotini - pe harta wikimpia este invers, la dreapta. Urmati centura Komotini - 4,8 km fara a face stanga - drepata pana ajungeti la drumul paralel cu road 2. Se face stanga - stanga la A23 Exit Kikithio (Komotini) pentru a iesi la drumul national 2 Albania - Krystallopigi – Florina – Edessa – Thessaloniki – Kavala – Xanthi – Komotini – Alexandroupoli – Feres - Turkey, drum care ruleaza paralel cu Egnatia Odos de la Thessaloniki-Alexandroupoli , pe harta wikimpia este invers, la dreapta - dreapta. La 700 m se face dreapta la A23 Exit Rothitis - Komotini , pe harta wikimpia este invers, la stanga (pe harta wikimapia traseul este facut de la Komotini Est Interchenge la A23 Exit Tihiro, unde incepe practic A 23) , imediat dreapta la A2 Egnatia Motorway Exit 38 Komotini East si se intra pe Egnatia Odos.
Sunt indicaroare , nu aveti cum sa va rataciti.
La ora 17.05 intram pe Egnatia Odos si usor, usor a inceput sa se intunece.
Inainte de Iamos a inceput sa ploua incet, pe urma mai tare spre Salonic asa cum precizase weather.com.
La ora 17.20 eram la primul punct de taxare de la Iasmos in apropierea localitatii Amaxades.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 41° 7.221', 25° 4.811'.
De la Exit 38 Komotini East pana la Exit 33 Chrisoupolis este singurul punct de taxare.
Prin dreptul orasului Xanthi a incepu sa ploua cu galeata, de parca se rupsese norii in doua. A plouat pana la Salonic.
Intersectia de la Chrisoupolis A2 Egnatia Motorway Exit 33 Chrisoupolis spre Thassos este foarte bine luminata. Atat stalpi de iluminat cat si lumini montate pe parapetii de beton despartitori New Jersy catre iesirile de pe ambele sensuri.
A urmat multe tuneluri si multe limitari de viteza din cauza multor viraje de autostrada.
Am oprit 3-5 minute nu stiu pe unde, la iesirea dintr-un tunel ca sa ma mai desmortesc putin.
La ora 18.30 eram la al doilea punct de taxare de la Moustheni in apropierea localitatii Karavaggelis.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 40°51'29.00",24°9'42.00" .
Am oprit 10 minute in parcarea de dupa punctul de taxare ca sa ne ducem la toaleta si din cauza ca ploua foarte tare am tras masina exact in fata toaletei ca sa ajungem repede sa nu ne ude tare.
La ora 19.40 eram la al treilea punct de taxare de la Analipsi in apropierea localitatii Analipsi.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 40° 42.415', 23° 11.475' .
De la Komotini la Salonic sunt 3 puncte de taxare.
Ne apropiam de Salonic.
Aici nu mai ploua asa tare , ploua mai incet.
Am urmat centura Saloniului si la ora 20.10 eram in fata blocului sorei si cumnatului mei din cartierul Ano Toumpa , foarte aproape este Stadionul Paok Salonik si putin mai indepartat Stadionul Iraklis din cartierul Triandria.

Apropos de masina mea murdara, pe data de 30 decembrie 2013 am spalat masina cu 5 euro la o Benzinarie BP, care avea spalatorie, la iesire din Salonic spre Halkidiki A67 Chalkidiki Motorway Exit 3 Technopolis (Thessaloniki) aici iesirea spre spalatorie ,Strada Marinou Antipa in apropiere Magazinul Jumbo si strada care este benzinaria duce la Carrefour Makadonaia. Pe acelasi sens de mers spre Hakifiki se afla Mall Mediterranean Cosmos (Thessaloniki) si parcul de distractii Magic Park (Thessaloniki). Coordonate GPS Benzinaria BP : 40.570663,22.981879 .
Din ce am discutat cu cumnatul meu inainte de criza din Grecia un spalat interior-exterior era 20 euro. Acum este 5 euro, cam cum este la noi.
An postat poze cu masina la spalatoria din Salonic.
Nu am facut poze sau video pe traseul parcurs, cu toate ca avem la mine aparat foto si smartphone.

Acesta a fost calatoria noastra spre Salonic, prin vama Makaza.
V-am impartasit aceste informatii si celor care cunosc drumul - traseul,de asemenea si celor care nu il cunosc si il fac pentru prima data.

Sport la citit, lecturat, studiere si documentare !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de neaguionutu pe Mie Ian 29, 2014 6:56 am, modificat de 2 ori în total.
neaguionutu
Fan Thassos

Următorul

Înapoi la Rute/ Trasee