Spre Thassos prin Makaza

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde cristian9 » Lun Aug 18, 2014 5:17 pm

Salutare,

Dupa tot ce s-a scris in 55 de pagini, poate cineva sa-mi spuna care este traseul optim de urmat ?
Sambata dimineata plec spre Thassos si vreau sa stiu exact pe unde trebuie sa o iau.

Multumesc anticipat
cristian9

Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time

Mesaj necititde teo » Lun Aug 18, 2014 5:28 pm

cristian9 scrie:Salutare,

Dupa tot ce s-a scris in 55 de pagini, poate cineva sa-mi spuna care este traseul optim de urmat ?
Sambata dimineata plec spre Thassos si vreau sa stiu exact pe unde trebuie sa o iau.

Multumesc anticipat

ruse-veliko tarnovo-gurkovo(pasul na republikata)-stara zagora-haskovo-kardzhali-makaza-komotini
ești frumoasă ca o prună!
teo
Consilier

Has thanked: 5627 times
Been thanked: 7866 times

Mesaj necititde cornelussv » Mar Aug 19, 2014 4:02 pm

cristian9 scrie:Salutare,

Multumesc anticipat

Asta ar fi traseul, cu 2 mici amendamente:
- eu prefer sa nu fac scurtatura dintre Maglizh si Tulovo, ci sa merg direct din drumul 6 in 5 (unde e o bucla si la intrarea in 5 este banda de accelerare, deci ash evita 2 intersectii + 1 localitate, plus calitate drum)
- eu prefer centurile, atat la Stara Zagora cat si la Haskovo. Unii colegi te pot sfatui sa treci prin orase. Eu prefer centurile, pt ca sunt mai putin solicitante la condus.
In rest, asta e traseul cel mai folosit acum pt Thassos. Eu il folosesc si pt Zakynthos:

https://www.google.ro/maps/dir/%D0%94%D ... !3e0?hl=ro
cornelussv

Has thanked: 27 times
Been thanked: 10 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Aug 21, 2014 9:09 pm

Multumesc tuturor celor care au gasit timp sa impartaseasca informatii utile celor ce vor face drumul spre Thassos. Am mai fost in 2009 si atunci am folosit din plin documentarea pe alt site. Am mers pe un drum mai putin uzitat atunci, Giurgiu, Plevna, Sofia, cotit autostrada Plovdiv si iesit spre Gotse Delchev, Drama, Kavala, Keramoti. Acum as vrea drumul cel mai scurt si m-am proptit in poteca asta de la Gurkovo. Atasez printscreen din google maps pentru lamurire.
Asadar, drumul asta ingust care evita Gurkovo, care n-are marcaje, arata ca dracu' pe street view (atat cat se poate vedea) si care face traversarea pe o podisca peste calea ferata este practicabil? Cineva spunea ca o ia prin sat dar apoi pare inca mai complicat de reintrat in traseul optim. Comenteaza cineva punctul asta ca sa beau o ceasca de ulei in cinstea lui luni seara cand voi fi pe insula :wave: ?

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca fac reclama altui site; nu era insa cu adresa de web. Mea culpa!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de pozeDECAT pe Joi Aug 21, 2014 9:39 pm, modificat de 4 ori în total.
pozeDECAT
Consilier

Has thanked: 7920 times
Been thanked: 7488 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Aug 21, 2014 9:26 pm

Am reconfigurat deja prin traversare Gurkovo, Nova Zagora si intrat intr-un drum civilizat. Google maps ma ducea pe poteci :shock: ... noroc ca au si street view in zona aia.
pozeDECAT
Consilier

Mesaj necititde cornelussv » Vin Aug 22, 2014 7:54 am

pozeDECAT scrie:Am reconfigurat deja prin traversare Gurkovo, Nova Zagora si intrat intr-un drum civilizat. Google maps ma ducea pe poteci :shock: ... noroc ca au si street view in zona aia.

Zic totusi sa iei in calcul varianta asta:

https://www.google.ro/maps/dir/42.65632 ... !3e0?hl=ro

Comparativ cu cea prin Nova Zagora:

https://www.google.ro/maps/dir/42.65632 ... !3e0?hl=ro

Ai avantajul unui drum bun constant. Prin Nova, o sa ai o prtiune de drum cu piatra cubica si e mai lung...dar "te dai" pe autostrada o buna bucata. Tu alegi. Drmurile pana-n Grecia sunt doar o necesitate. Important e sa ajungem ACOLO!
cornelussv

Has thanked: 27 times
Been thanked: 10 times

Mesaj necititde zanga2 » Vin Aug 22, 2014 9:14 am

pozeDECAT scrie:... drumul asta ingust care evita Gurkovo, care n-are marcaje, arata ca dracu' pe street view (atat cat se poate vedea) si care face traversarea pe o podisca peste calea ferata este practicabil?...

Pe jos, sau cu bicicleta, este "practicabil" sau poate ai necaz mare pe masina... :crazy:

Cele doua variante date de cornelussv sunt singurele in primul rand bune si in al doilea rand relativ scurte (sau mai bine zis rapide).
zanga2
Super Fan Thassos

Has thanked: 389 times
Been thanked: 1883 times

Mesaj necititde Malex » Vin Aug 22, 2014 10:18 am

cornelussv scrie:
pozeDECAT scrie: Ai avantajul unui drum bun constant. Prin Nova, o sa ai o prtiune de drum cu piatra cubica si e mai lung...dar "te dai" pe autostrada o buna bucata. Tu alegi. Drmurile pana-n Grecia sunt doar o necesitate. Important e sa ajungem ACOLO!

Ai dreptate, mai bine merge prin Magliz-Tulevo sau intersectia drumurilor 6 si 5. Prin Nova Z am fost de doua ori, noaptea, si drumul cu piatra cubica e destul de prost, mai mult urmeaza si o portiune de drum asa zis betonat in rampa/panta care s-a stricat destul de mult si ai cativa km de facut pana la iesire. Plus ca este destul de ciudata zona, putin circulata si daca rupi masina.....
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Malex
Consilier

Has thanked: 5469 times
Been thanked: 1823 times

Mesaj necititde Bosley » Vin Aug 22, 2014 10:53 am

Eu anul asta o sa incerc sa evit Maglizh- Tulovo si o sa merg putin mai departe.
Sunt doar 7 km in plus cred si parca nu se merita sa ma risc prin Tulovo :)
Bosley
Super Fan Thassos

Has thanked: 573 times
Been thanked: 747 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 22, 2014 9:08 pm

Va multumesc pentru sugestii! Nu-mi place sa merg pe drumuri alocate automat de Google maps sau de GPS caci poti sa ai surprize daca nu verifici. Prefer sa recunosc reperele din timp si sa am o harta tiparita la mine in cazul in care nu sunt indicatoare pe drum. Cateodata ma intreb cum a ajuns Badea Cartan pe jos la Roma ;)
Am luat street view cu rabdare prin Nova Zagora iar fotografiile google sunt februarie, martie si septembrie 2012. Lucrurile arata bine, desi oraselul pare trist si cu zone de jeg, nu mai mare ca la noi. (Daca ai strabatut "orasul" Ianca din Braila se cheama ca n-ai a te teme de Nova Zagora) E chiar simpatica ilustrarea trecerii in autostrada Trakia. Fotografia din februarie arata santier iar in septembrie 2012 breteaua ea nou - nouta. Banuiesc ca amintirile cu piatra cubica sunt ceva mai vechi. Am sa iau drumul ala si voi confirma dupa ce ma intorc asupra calitati drumului.
pozeDECAT
Consilier

Mesaj necititde Malex » Vin Aug 22, 2014 9:38 pm

pozeDECAT scrie:...... Banuiesc ca amintirile cu piatra cubica sunt ceva mai vechi. Am sa iau drumul ala si voi confirma dupa ce ma intorc asupra calitati drumului.

Amintirile cu piatra cubica sunt din iunie anul trecut, dar si de acum 2 ani. Nu cred ca au schimbat ceva acolo, pentru ca este asa de multi ani. Nu este de speriat portiunea, dar trebuie sa mergi incet si sa faci stanga dreapta ca sa ocolesti diverse obstacole. Daca mergi ziua este si mai bine, daca mergi noaptea atentie mare.
Malex
Consilier

Mesaj necititde mixman » Lun Aug 25, 2014 11:00 am

Bosley scrie:Eu anul asta o sa incerc sa evit Maglizh- Tulovo si o sa merg putin mai departe.
Sunt doar 7 km in plus cred si parca nu se merita sa ma risc prin Tulovo :)

salut,

eu am mers in iunie anul acesta, la ducere prin Tulovo, iar la intoarcere prin E85 si apoi D6 spre Gurkovo. Varianta prin Tulovo este comparabila cu un DJ de la noi (ex. DJ601, DJ602 - Dragomiresti, Ciorogarla) este practicabil dar ai obstacole: gropi, plombe, biciclisti, pietoni. varianta prin D5 (E85)-D6 este una rapida si fara obstacole. ca o concluzie ambele au cam aceeasi durata, iar 7 km in plus nu se simt.
In ceea ce priveste Gurkovo, am ales varianta de a-l traversa de fiecare data, se parcurge rapid, iar iesirea in D6 se face foarte simplu, aveti grija indicatorul este spre Sofia, se urca rampa la dreapta si se intra in drumul D6.

sper sa va fie de folos.

toate cele bune,
L. C.
mixman

Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Mesaj necititde Bosley » Lun Aug 25, 2014 11:27 am

M-am razgandit din nou.
Cred ca incerc varianta cu Nova Zagora.
Din ce vad pe Google Maps exista o zona de 3-4 km (Panicherevo) cu piatra cubica, dar castig prin faptul ca merg pe autostrada ;)
Ce parere aveti ? A mai fost cineva pe acolo ?
Bosley
Super Fan Thassos

Mesaj necititde Malex » Lun Aug 25, 2014 11:42 am

Da, am mers noi de doua ori (ultima data anul trecut). Portiunea cu piatra cubica este tot acolo, relativ ok, insa cu atentie mare ca sunt si multe denivelari...dupa piatra cubica urmeaza un drum betonat in rampa/panta, destul de prost, cu multe denivelari in special la rosturile de dilatatie.. cand se termina acest drum, noi, de obiecei, o luam la dreapta si ajungem dupa vreo 25-30km direct pe centura la SZ (deci nu prin NZ - autostrada). De la intersectia anterioara poti merge spre NZ si apoi autostrada.
Malex
Consilier

Mesaj necititde Bosley » Lun Aug 25, 2014 12:20 pm

Ai fost si pe varianta Maglizh - Tulovo ?
Comparativ care e mai in regula ?
Bosley
Super Fan Thassos

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee