Spre Thassos prin Makaza

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza

Mesaj necititde Malex » Lun Aug 25, 2014 12:27 pm

Prin Magliz_tulevo nu am fost, dar am inteles de la prietenii mei ca nici acolo drumul nu este foarte bun..probabil asemanator cu cel prin NZ. Anul acesta o luam spre Magliz, dar il depasim si mergem spre intersectia drumurilor 6 si 5. Diferenta este de doar 7 km, fata de Magliz_tulevo, insa drumul este ok. Si pana la urma ce pierzi ca timp prin Magliz-Tulevo sau varianta NZ (piatra cubica) recuperezi prin intersectia 6 cu 5. Pe varianta cu piatra cubica iti spun din experienta ca pierzi destul de mult timp si risti sa faci si "buba" la masina daca te grabesti.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Malex
Consilier

Has thanked: 5850 times
Been thanked: 1940 times

Mesaj necititde sorindrag » Lun Aug 25, 2014 1:27 pm

traseul este asta https://www.google.ro/maps/dir/%C8%98os ... !3e0?hl=ro verificat si para verificat si pe care faci maxim 7,33 ore conform legislatiei rutiere din bg
daca ar fi sa iau de bune fotografiile de acum 2 ani de la Street View atunci asi cauta o agentie sa-mi iau bilete la avion!
legat de varianta cu piatra cubica: sa merg 45km pe drum denivelat si cu piatra cubica numai ca sa folosesc 40 km de autostrada parca nu e ceva ok! unde mai pui ca fac un ocol de 90km in loc sa merg drept numai 40 conform hartii de mai sus
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
sorindrag
Super Fan Thassos

Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1459 times

Mesaj necititde AdrianHH » Lun Aug 25, 2014 2:04 pm

L-ai paraverificat degeaba.Tot ai pus aiurea intre Gurkovo si Stara Zagora.
Intre Gurkovo si iesirea SZ se poate merge bine merci si pe NZ+Autostrada.Daca mergi legal,castigi cateva minute.Daca mergi peste limita pe dn si pe autostrada,iar castigi cateva minute(pe varianta NZ).Dar arzi acolo cativa ron in plus pe cativa km in plus.
Sunt circa 2-3km de piatra cubica care se abordeaza la 30-40km/h.Pe A1 poti merge "nepedepsit" :) insa cu 149km/h.
Nici scurtatura Magliz nu e stralucita deloc daca te uiti pe filmele de pe youtube ale userilor care au filmat zona.
AdrianHH

Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Mesaj necititde AlinE » Lun Aug 25, 2014 10:06 pm

si acum revenim... plecat pe 20 august ora 11.30 noaptea din bucuresti (mare greseala cu un copil mic nu am avut rezultatul scontat si a dormit doar 2-3 ore din cele 8). Notabil: bulvigneta 10 leva 7 zile la chisocul din rond, drumul okay pe timp de noapte, pustiu de-a dreptul, 2 echipaje de politie: unul la iesirea din stara zagora (prin oras) si unul la intrare in kardzali.
in rest drumul arhicunoscut bucuresti-ruse-veliko tarnovo- gurkovo-tulovo-stara zagora-haskovo-kardzali-makaza-komotini-keramoti.
repet singura portiune de drum mai prost este in zona gurkovo pana la intersectia cu dn6.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
AlinE
Super Fan Thassos

Has thanked: 725 times
Been thanked: 3057 times

Mesaj necititde cmdaniela2005 » Dum Aug 31, 2014 5:35 pm

La 1 am plecat din Bucuresti, 2.06 plecam de la Rompetrol Giurgiu (avem GPL si am alimentat de acolo), 2.18 luasem dejavinietele, 3.38 la V. Tarnovo, 4.25 Gurkovo, la 4.45 ieseam spre Tulovo, 5.03 S. Zagora (prin oras 9 min), 5.48 Dimitrovgrad unde am facut pauza 10 min, 6.10 Haskovo ( prin oras 7 min), 6.58 OMV Kardzhali apoi
pauza 10 min, 7.45 Makaza ( vreo 60 masini pe 2 randuri, a mers repede pt ca dupa 10 min eram in Grecia), 9.15 ne imbarcam pe ferry, iar la 10.08 eram in Limenas. N-am intalnit niciun echipaj de politie pe drum, doar in a doua parte a orasului S. Zagora suntniste limitatoare de viteza foarte inalte si nesemnalizate, UN astfel de limitator este si la intrare in Haskovo.
cmdaniela2005

Has thanked: 95 times
Been thanked: 141 times

Mesaj necititde Bosley » Dum Aug 31, 2014 10:19 pm

Plecat la 5 din Bucuresti, restul orelor nu le mai tin minte :) In jur de ora 12 coloana la Makaza aprox 1 km, stat 45 minute.
Alimentat in Komotini la primul BP inainte de oras ...
La ora 15.15 eram in Limenas.
Aproximativ 10 ore, dar mers normal (f. rar am depasit limitele legale in Bulgaria, iar pe autostrada in Grecia am mers la consum (110 f. rar 130)) relaxat chiar ...
Ferry la ora 14.35 destul de liber, cate 3 randuri pe laterale, liber pe centru.
Plin de romani prin Bulgaria, drum foarte usor, indicatoare spre Makaza chiar din Haskovo (litere europene nu chirilice), GPS inutil ...
Drumul prin Bulgaria spre Makaza f bun, majoritatea mergeau cu 100-130 (eu am ramas spre 90-110).
Grecia intre Makaza si Komotini, peisaje fenomenale, tunele ...
Bosley
Super Fan Thassos

Has thanked: 574 times
Been thanked: 760 times

Mesaj necititde whitey » Lun Sep 01, 2014 11:09 am

@Bosley stiu ca tu ziceai ca o s-o iei putin mai in vest de Maglizh pana te intersectezi cu DN5. Care sunt impresiile ?
whitey

Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Mesaj necititde tonny1 » Lun Sep 01, 2014 12:01 pm

Multumesc tuturor celor care au postat informatii legate de acest traseu. Unele foarte bune, altele mai putin folositoare, dar m-au ajutat enorm in drumul meu spre Thassos din aceasta vara.
Recomand acest traseu. Am mers pe varianta Na Republika si aproape totul a fost conform planului bine stabilit in prealabil.
tonny1

Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Mesaj necititde Bosley » Lun Sep 01, 2014 7:53 pm

whitey scrie:@Bosley stiu ca tu ziceai ca o s-o iei putin mai in vest de Maglizh pana te intersectezi cu DN5. Care sunt impresiile ?

E ok. Drumul foarte bun. Lungesti cu vreo 7-10 km, dar se merita ca mergi glont ...
Bosley
Super Fan Thassos

Has thanked: 574 times
Been thanked: 760 times

Mesaj necititde Malex » Vin Sep 05, 2014 4:34 pm

Am plecat pe 29.08 seara, doua masini. Ne-am urnit din Bucuresti pe la 11:30. La 00:30 luam vignieta de undeva dupa Ruse de la o benzinarie. Am oprit de 4-5 ori pe traseu sa fumam ca de in masina nu puteam. Drumul super ok, am mers pe la vest de Magliz unde se intersecteaza drumurile 5 si 6. Am trecut prin SZ prin centru foarte repede. La iesire mare atentie la limitatoarele de viteza care noaptea nu se prea vad. Am ajuns la Makaza undeva pe la ora 6:30. 3 masini in fata, am stat 10 minute....am urcat pe ferry la 8:15, iar la 9 eram in Thasos. Fara politie in Bulgaria.
Malex
Consilier

Mesaj necititde cmdaniela2005 » Dum Sep 07, 2014 7:28 pm

Am ajuns cu bine in tara. Am plecat la 7.10 din Potos, in Limenaria era o platforma din Romania venita pentru o masina din BV pe care a surprins-o viitura. In Skala Kallirachi a inceput sa ploua, cum ne-am apropiat de Limenas ploaia s-a oprit. Am ajuns la ferry la 7.45 (tocmai pleca unul), ne-am imbarcat la 7.50, iar la 8.15 plecam si noi, la 9.01 eram in Keramoti, cam agitata marea pe tot parcursul calatoriei.
La 9.24 intram pe autostrada, la 10.27 eram la Makaza (15 masini in fatza noastra, trecut in 6 min, pe sensul de intrare in Grecia cam 40 de masini).
La 11.01 eram la OMV Kardzhali de unde am plecat la 11.20.
Ne-am intors pe drumul obisnuit, nu mai era devierea prin Chirpan despre care am citit aseara.
La 11.54 intram in Haskovo pe care l-am traversat prin oras in fix 10 minute, la 12.47 eram la Stara Zagora (tot prin oras, tot in 10 min), 13.32 ieseam din Gurkovo, 14.14 Veliko Tarnovo, 15.30 vama de la Ruse.
Azi se vedeau foarte bine urmarile ploilor abundente cazute in Bulgaria, am inteles de ce ieri a fost deviat traficul intre Stara Zagora si Dimitrovgrad, la Yastrebovo era un echipaj de politie care dirija circulatia ingreunata de apa pe care o scoteau cu pompe din curtile oamenilor.
Radare am intalnit la Samovodene (era pe sensul celalalt de mers), la Byala (pe sensul nostru) chiar intr-o parcare de TIR-uri si pe centura Ruse.
La Kutsina era un echipaj care controla masinile de transport marfa, a tras pe dreapa 2 TIR-uri din fatza noastra.
Nu a fost foarte aglomerat drumul, aproape de Veliko Tarnovo am prins din urma niste masini de RO (cred ca plecasera cu ferry de dinaintea noastra).
Cand ne apropiam de Bucuresti (aproximativ 16.20) ne-a sunat un prieten care a plecat mai tarziu din Thassos, era la Makaza unde, zice el, coada de masini pe sensul de intrare in Bulgaria era cam de 3 km.
Concedii placute tuturor!
Deja ne e dor de Thassos .
cmdaniela2005

Has thanked: 95 times
Been thanked: 141 times

Mesaj necititde cozonacutza » Dum Sep 07, 2014 9:55 pm

pozeDECAT scrie:
cozonacutza scrie:Confirm cele spuse. Noi am venit azi in thassos si voiam sa anunt situatia. Drumul e deviat din cauza unor inundatii provocate de viituri. Noua nici nu reuseau sa ne spuna dimineata pe unde sa ocolim. Dadeau din umeri. In final s-a indurat o politista. Pe drumul prin Chipari noi am trecut si prin vreo 2 viituri. Bine ca am ajuns cu bine. Drumurile sunt intr-adevar foarte proaste.

Pt cei interesati, va informez ca Google Maps arata scurtatura aia prin tufisuri de la Gurkovo. Noi nu l-am crezut pt ca pe la 6-7 dimineata ni s-a parut prea spooky drumul si am nimerit apoi in monstruzitatea aia de drum 5007. A trebuit sa ne intoarcem si am luat-o prin Magliz. Stie cineva cam cati km are scurtatura aia din Gurkovo si unde te scoate?

Cu nu multe zile in urma am avut deja aceasta discutie - pagina 52 a acestei teme, incepand cu joi 21 august ...

Merci! M-am uitat si nu prea am inteles... tu ai folosit scurtatura? Nu-mi dau seama ce si cum taie. Mai e o discutie si pe la pag 5-6 si nici acolo nu scrie cati km are scurtatura. Noua ni s-a parut creepy rau pe semiintuneric.
cozonacutza

Has thanked: 2 times
Been thanked: 63 times

Mesaj necititde florrinel » Lun Sep 08, 2014 5:08 pm

Sa va povestesc patania mea de aseara la intoarcerea din Thassos.
La ora 14.00 am plecat din Keramoti, am asteptat in Makaza 20 minute, (pe sens invers spre Grecia era gol la ora 15.00),
mi-am continuat drumul catre Ruse fara probleme, traseu liber, prin Stara Zagora-Tulovo-Gurkovo-Veliko Tarnovo, am ajuns la Bucuresti (zona nord) la 23.00.
Cu 20 km inainte de Byala se facuse intuneric era imediat dupa ora 20.00 cand banuiesc ca incep sa circule tirurile duminica.
In tot acest timp un TIR bulgaresc statea foarte aproape de mine fortandu-ma din spate. La un moment dat am incercat sa-i fac loc sa depaseasca
dar nu a dorit sa ma depaseasca sau nu prea s-a riscat. Nici mai tarziu nu a dat semnale ca are aceasta intentie, l-as fi lasat fiindca tinea foarte apoape de mine cca.3-4 metri.
La un moment dat pe o portiune dreapta, cand aveam 85-90km/h, un caine negru (abia l-am distins in bezna) a tasnit in fata. A franat brusc si am reusit sa-l evit fara sa trag de volan.
In clipele urmatoare am auzit un scrasnet de frane in spate si imediat am fost izbiti si aruncati inainte. Am tras pe dreapta, tirul a tras si el in spatele nostru.
Aveam toti centua inclusiv copilul de 5 ani. N-am patit nici o vatamare dar crezut ca avem portbagajul facut praf. Cand ne-am dat jos din masina si ne-am dus in spate
am ramas uluiti de cat noroc am avut. TIR-ul ne-a izbit cu bara din fata exact in bara noastra de "plastic" din spate. (Ford focus 2007). Ne-am ales cu foarte mici zgarieturi.
Cred ca datorita barelelor foarte elastice ale ambelor masini, dar si faptul ca am eliberat frana imediat ce cainele fusese evitat, ne-au scapat de avarii serioase.
Daca as fii vazut cainele 1 secunda mai tarziu cred ca era mai rau.

Am tipat la bulgar reprosandu-i ca nu pastreaza distanta. El nu pricepea de ce am franat atat de brusc. Cand a vazut copilul coborand din masina, a realizat ce putea sa se intample.
S-a facut mielusel si a zis ca daca vrem la politie, "no problem". Noi ne-am calmat rapid si bucurosi ca n-am patit nimic si am renuntat la politie.

Concluzii:
Imi reprosez ca nu am mers cu viteza ceva mai mica adica 70-80km/h. Cei 10-20km in plus uneori pot strica vacante, sau strica destine, vieti etc.
Noaptea cand vizibilitatea este redusa, pe drumurile nemarcate este foarte periculos. Asta stie toata lumea dar nu constientiaza pe deplin.

Eu de fel conduc prudent si tot mi-am furat-o. De obicei ii las pe disperati sa ma depaseasca. Am vazut cete de romani depasind in noapte pe drumul uneori sinuos,
prost marcat, flancat de vegetatie, dintre Byala si Ruse. Chiar si atunci cand vin tiruri cu faruri care orbesc si nu se mai distinge marginea drumului, ei nu tin cont, tot depasesc.

Poate ce am postat mai sus invita la mai multa prudenta. Sa aveti drumuri bune!
florrinel

Has thanked: 0 time
Been thanked: 35 times

Mesaj necititde Malex » Joi Sep 11, 2014 9:25 am

Ne-am intors marti 09.09, seara, din Thassos. La ora 12 eram la benzinarie in Keramoti, la 1:15 in vama la Makaza. Coada de vreo 20 de masini, a durat 10 minute. La 19:15 eram in vama la Giurgiu, coada relativ mica, dar am stat vreo 15 minute. La ora 20:30 eram deja la Elias in Bucuresti cu fetita care a facut chiar inainte de plecare o enterocolita severa. Am oprit pe drum de 5-6 ori pentru cea mica. Drumul a fost liber pana in apropiere de Gurkovo, unde a inceput coada de tiruri turcesti aflate in tranzit. Asa cum spunea @florrinel inainte, este bine sa iti iei masuri de precautie cand vine vorba de tiruri, in special cele turcesti, care au tendinta de a merge foarte aproape de tine. Nu au fost probleme de trafic, doar doua echipaje de politie, unul in apropiere de Dimitovgrad si unul dupa Byal. In rest trafic normal, cu ceva imprudente venite din partea conationalilor. Am alimentat din Keramoti, de la BP, diesel - 1,38 EUR/l. Traseul usor, bine semnalizat, fara probleme.
Malex
Consilier

Mesaj necititde alexd » Lun Sep 22, 2014 10:09 pm

Vad ca nu a mai plecat nimeni, nu s-a mai intors nimeni :) . Am ajuns eu, cu niste treaba. Plecat la 9 din Buc, pustiu prin Bulgaria ( 2 depasiri :o caruta si un biciclist), pustiu prin Grecia. Urmat traseul clasic, doar ca eu nu ma speriu de un pic de piatra cubica, si ies pe autostrada la Nova Zagora. Total 7 ore ferry included, si asta cu masina de Thassos, un Suzuki Jimny 2014. La vama 2 masini pe sens, vamesii aceeasi plictisiti, chiar l-am recunoscut pe grec. Pe ferry vreo 20 de masini, dintre care doar 3 de Romania (in afara de a mea). Vreme perfecta, cald ziua (cam umed) si racoare noaptea (se doarme beton). Acum e momentul, nu stiti ce ratati :) .
alexd
Fan Thassos

Has thanked: 10 times
Been thanked: 1216 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee