Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde georgy_amore » Mar Aug 05, 2014 9:16 pm

Buna seara dragi forumisti,

As dori sa stiu daca a testat cineva traseul spre Halkidiki prin Makaza si cum este fata de cel prin Sofia. Am tot cautat pe net si nu am gasit mai nimic. Are cineva traseul spre Halkidiki? Multumesc anticipat.

O seara buna tuturor,
Georgiana
georgy_amore
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 22, 2014 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde Alinuta » Mar Aug 05, 2014 9:39 pm

Buna, Georgiana!

E destul de dificil sa compari cele doua trasee, pt ca ar fi un lucru fff subiectiv.
Avand in vedere ca ele se intalnesc la Salonic, ai putea sa iei ca timpi orientativi pt Makaza pe cei din Doc-ul meu de mai sus, iar pt Kulata sa mai sapi un pic, sa vezi ce inseamna si acea varianta ca timp, pana in acelasi punct.

Tot ce iti pot spune e ca de la Makaza si pana la Salonic drumul este impecabil, autostrada ok, iar prin Bulgaria drumul e cel de Thassos, pe care deja il stii (nimic nou sub soare :D ).
Exista indicator de iesire spre Halkidiki in zona Salonicului.

Singurul avantaj pe care l-as vedea eu pt Makaza este faptul ca e presarat cu echipaje de politie mai putine decat pe Sofia si ca diferenta de aprox. 50km dintre cele doua trasee se compenseaza intr-un fel cu traversarea Sofiei care dureaza aprox. 45min.

Asteptam si alte pareri...
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde Tsunami » Mie Aug 06, 2014 10:21 am

Acum 2 zile am verificat impresiile de la Hotel Paris din Xanthi si nu mai tin minte numele dar o romanca zicea ca n-a putut folosi aerul conditionat.
Am cercetat alte hoteluri dar nu primeau nici cu plugusorul nici cu ciuoaia.
Am plecat din Volos pe la 11:30AM.
Pe drum am intrebat-o pe mandra daca .. eu stiu.. sa mergem direct Bucuresti.
"la ce ora ajungem?"
"la cat vrei tu, :lol: !"
asa ca eram in dubiu.
Am planificat un meci, Tsunami vs "forum Thasos", Tsunami pe Sofia, "forum Thasos" pe makaza.
Cum eu eram si arbitru, am incercat sa ies pe sofia (nu mai stiam cum se numeste punctul de frontiera)
Vad pe un panou de pe autostrada, "Kavala, Bulgaria!", "Asta trei sa fie" imi zic.
Si merg, si merg, si merg... oops, ceva pe GPS nu e in regula caci ma departez de soseaua spre Sofia
Opresc sa mancam, ciuoaia in gentuta, (si jeez, Grecii pe autostrada ii bat si pe francezi si pe nemti si pe italini la mancare si aer conditionat) si vad ce inseamna Kavala :(.

Bine mah..., "forum Thasos" a castigat, o sa fie Makaza.
Planific sa iau motorina in ultima localitate din Grecia in Komotini, ma invart nitel prin oras, gasesc o benzinarie familiala si fara toaleta, pun gaz sa termin maruntul de euro si ghidat de indicatoare ajung la MAkaza.
Acolo, bulgarul e pus pe spaga.
Talon, procura (a doua oara cand mi se cere in decurs de 5 ani si peste 30 de iesiri din tara, prima data la Nadlac), carte verde, pasapoarte, aaaahh.. catelul are pasaport?, il prezint, vorbeste cu grecul (catelul are pasaport stampilat), si intram in Bulgaria

Imi pare rau ca n-am avut loc sa mergem pe Elena, dar am trecut pasul Republica (dracu sa ma ia de stiu exact unde e), am gresit nitel drumul si am trecut prin Maglizh (sosea nasoala, nu chiar asa teribila cum e in Girugiu dupa Ruse), si la 11:30PM parcam la bloc.
La primul OMV din Bulgaria am oprit pentru vignetta, stiam ca e €5, tipa mi-a cerut €6, asa ca am zis: "card" si am platit cu cardul, iar la pod la Ruse au primit moneda de €2 (ultima moneda), asa ca am scapat de metal.
Tsunami
 
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 8:49 am
Localitate: Michigan
Has thanked: 30 times
Been thanked: 74 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde Alinuta » Mie Aug 06, 2014 10:37 am

Tsunami scrie:Am plecat din Volos pe la 11:30AM.[...] si la 11:30PM parcam la bloc

Cam tot pe acolo ne-am incadrat si noi, cu tot cu pauze... :)
Vad ca sunt vreo 9h de acasa si pana pe Centura Salonicului.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde Tsunami » Mie Aug 06, 2014 11:11 am

de fapt am plecat din agios yoannis (dincolo de munte de Volos pe la 10:15AM
pauza lunga la masa, cred ca peste o ora, pierdut vremea prin Komotini vreo juma de ora sa gasesc o benzinarie (am vazut-o pe drumul spre Makaza, dar era prea tarziu, chiar si pe asta de la care am alimentat eram in drum spre Bulgaria, spunand ca nu merita sa pierd timpul aiurea numai sa scap de marunt), 5 min la primul OMV din Bulgaria pentru vignetta, am incercat sa intru pe ocolire Stara Zagora, unde nu mi-a placut ca GPS-ul meu, harti din 2006 nu stia de drumul spre Burgas si intors si mers prin oras (chiar placut oraselul), si gresit drumul prin Mazlih (inca 10 minute), apoi am ajuns un BMW din spate care alimentase la benzinaria de unde luasem eu vignetta, l-am depasit si a accelerat si el.
I-am facut de cateva ori semn ca are loc sa depaseasca dupa mine, apoi m-a luat intr-un sat si am urmat in spate.
Avea mai mult curaj in comune.
A inceput muntele si stam destul de aproape si mergeam tarisor sa prindem din lumina cat mai mult.
Apoi mandra s-a cerut la pee-stop.
Am facut unu de 3 minute sa nu ajunga camioanele depasite.
A fost funny,
E intre usi in dreapta, eu cu ciuoaia de zgarda (ciuoaia doar) in partea cealalta.
Am alergat dar nu am mai prins BMW-ul.

Vama la Makaza, nimeni, vama in Ruse, o masina cu numar de CD, plecat imediat, podul la Ruse, din masina, sotia, 1 minut
Cam astea au fost stopurile.
Inainte de S. Zagora vant puternic de dreapta cu crengi rupte si furtuna, pe care am driblat-o
Tsunami
 
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 8:49 am
Localitate: Michigan
Has thanked: 30 times
Been thanked: 74 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde georgy_amore » Mie Aug 06, 2014 7:44 pm

Multumesc mult Alinuta. Traseul spre Thassos il stiu cu ochii inchisi (sunt pe post de copilot si responsabila cu harta, gps si indicatoare:) iar in cei 10 ani de Thassos am incercat toate variantele posibile. Varul meu pleaca in Halkidiki si vroiam sa-l ajut cu traseul, sper sa se descurce.
Toate cele bune,
Georgiana
georgy_amore
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 22, 2014 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde sil200 » Sâm Aug 16, 2014 10:20 pm

Makaza pentru mine.
Am plecat la ora 21 din Bucuresti in ritm de vacanta cu o vaga senzatie ca am uitat ceva. Ne-am numarat si a dat bine. La iesire am descoperit ca nu luasem fierul de calcat, nu-I nimic ne descurcam si fara el, dar sentimental persista. Mergem in continuare trecem bombardatul pod al prieteniei si vamesul bulgar ne lamureste misterul, nu am ceva acte la mine. Asa ca ritmul de vacanta dispare si ne revedem dupa aproape doua ore. La 11: 45 luam vigneta din sensul giratoriu,, ce sa mai deviem pe la OMV, totul pe de-a dreptul. Ramane Makaza cu Sipca-n ea. Ajungem la Veliko T. si chiar gandeam ce dragut din partea bulgarilor cu doua benzi pe sens, cand o paleta reflectorizanta sare dintr-o masina , e de politie. Acte, invitatie la masina, poezia cu plata amenzii la banca, bilet de banca, plecat mai departe. La noi canicula la ei urme de ploaie torentiala.. Incerc o revenire la ritmul de vanta dar ferry nu asteapata. Am zis Sipca si Sipca ramane, Stanga, dreapta, stanga, dreapta, astia nu-s sanatosi. O tin asa juma de ora. Nu ai o linie dreapta mai lunga de-o masina. Scap si ajung in Stara Zagora. Ioana vrea pe centura, eu prin oras c-asa zice lumea ca-i mai bine. Mergem linie dreapta si vad o lumina albastra licarind. Am mai vazut asa ceva dar era un sens giratoriu intr-un tunel.Ma apropii de ea si ma lamuresc, este un panou pentru trecere de pietoni, dragut , pietonul si zebra danseasa. Decolez spre cerul instelat gratie mormanului de asfalt ce gazduieste trecerea de pietoni. Norocul meu a fost ca aveam sub 50 la ora. N-am vazut asa ceva de cand sunt. Te poti ascunde dupa el la "de-a v-ati ascunselea". Si nu e singurul, mai urmeaza cateva. In sfarsit i se face mila unui compatriot si ma depaseste. Il urmez ca o umbra pana la vestitul OMV din K . Plec inaintea lui din Peco zicandu-mi ca vama nu poate fi departe. Si nu e. Uite un indicator cu Makaza, fac stanga si vizitez Momcilograd-ul cu strazile lui in santier, ma descurc ca doar stau in Bucuresti. Cam bombardat drumul asta spre Makaza, dar daca Ioana pe asta-l stie, bun si asa. Serpentine, urcam si coborim ceva dealuri , caprioare, si dupa o juma de ora de batait din volan ajungem la ceva asfalt nou si masini de RO. Apare containerul cu cei doi vamesi si dupa un minut suntem in Grecia. E 5:45 Am pierdut ferry de 9 asa ca cel de 12 este noua tinta. Intram pe Autostrada si demarez printr-o binemeritata pauza de somn de 45 min. O programez pe Ioana si ea fericita imi spune 435 km si ora sosiri 11:58. Sar peste momentul de panica si-mi aduc aminte ca pe tronsonul asta se recupereaza. Si recuperez cu 30 peste limita si un pic de morcov.Daca simpaticii greci nu-si iau micul dejun? Sunt zone unde efectiv nu poti merge cu mai mult de 20, 30 km peste. Ajung in Volos la 11, am timp sa iau bilete de la chioscul de la intrarea din port si gata , sunt pe ferry.
Acu doi ani prin Kulata cu mers de vacanta ( calcat frana pana la 10 km/h peste la restrictii si 110 in afara )am facut 11 ore , acum 12.Pe Makaza se trece prin f. multe localitati comparativ cu Sofia.Cred ca sunt dublu ca numar.Cel din fata mea a mers tare in unele localitati 80-90 in altele 70 stiind cred ca nu sunt radare la ora aceea, dar daca se insela? Dupa una doua “discutii “ ti se-nmoaie acceleratia. Daca i s-ar fi intamplat as fi impartit paguba cu el. Fara ajutorul lui cred ca mai pierdem o jumatate de ora asa ca Makaza nu e o variant castigatoare dpmdv pentru alta destinatie in afara de Thasssos si poate Chalkidiki si asta pentru fosti thassos-ari.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde romeohit » Mie Oct 01, 2014 5:55 pm

Eu am ales tot traseul Makaza pentru Halkidki deoarece am fost pentru prima data in Grecia.La inceputul lunii septembrie am stat maxim 5 minute in granita la Giurgiu si la dus si la intors(am iesit din tara si am intrat in tara putin dupa ora 0.00), iar in vama Makaza 5minute la dus si aproximativ 1ora la intors(am intrat in Grecia dimineata pe la 7-8 si la retur am iesit din Grecia pe la ora 21-22).
Prin Bulgaria am mers foarte bine in spatele unui tirist rus care cunostea traseul si la intors am aplicat aceeasi tactica.
Cea mai nasoala parte a drumului a fost la dus, dupa ce am strabatut Bulgaria am intrat pe autostrada grecilor,unde am si mers vreo 300km si m-a luat un somn de abia imi mai puteam tine ochii deschisi. La intors a fost ok pentru ca am inceput cu autostrada.
Desi am facut plinul cu benzina la iesirea din Bulgaria dupa cum citisem pe forum tot a trebuit sa alimentez si la greci unde diferenta era destul de mare-aproape 2lei per litru.In grecia am platit 3 taxe de autostrada de cate 2,4euro fiecare ,atat la dus cat si la intors (cei ce merg in Thassos prind doar o taxa) iar la bulgari rovinieta 6euro pentru o saptamana-am luat-o imediat dupa granita sa nu ma complic
La anu ma axez ca destinatie pe Lefkada, SKIATHOS sau SKOPELOS si voi urma traseul prin Kulata deoarece fiind si distanta mai mare fata de Halkidiki , vreau sa evit autostrada grecilor :crazy: .De asemenea ma gandesc ca daca anul asta as fi mers prin Kulata si alimentam la iesirea din bulgaria nu mai era necesar sa alimentez si la greci.
Cred insa ca pentru Thassos cea mai buna alegere e Makaza.
O simulare a traseului pe care l-as urma catre Lefkada o puteti gasi aici. http://www.viamichelin.com/web/Routes?strStartLocid=31NDF6NzkxMDhORFF1TkRRNGNNall1TURrNU16TT0=&strDestLocid=31NDNhbWYxMGNNemd1T0RNek5qVT1jTWpBdU56QTNORFk9&intItineraryType=1&caravaneHidden=false&vh=CAR&strVehicle=0&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&isAvoidFrontiers=false&dtmDeparture=01%2F10%2F2014&distance=km&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=1.6&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6
Ultima oară modificat de romeohit pe Mie Oct 01, 2014 6:24 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
romeohit
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iul 21, 2014 3:56 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 45 times



Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde LaurentiuG » Lun Ian 05, 2015 2:51 pm

opa, ce e toll-ul ala platibil in grecia pentru autostrazi?

eu cand am fost in 2013 nu aveau taxe ...vineta/drum/orice altceva

anu` asta nu mai scapa thassos `ul de mine, deci rog info: trebuie vineta si alte alea in grecia?

multumesc frumos
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde neaguionutu » Lun Ian 05, 2015 5:40 pm

LaurentiuG scrie:opa, ce e toll-ul ala platibil in grecia pentru autostrazi?

eu cand am fost in 2013 nu aveau taxe ...vineta/drum/orice altceva

anu` asta nu mai scapa thassos `ul de mine, deci rog info: trebuie vineta si alte alea in grecia?

multumesc frumos


@LaurentiuG, uite aici informatii despre taxe, vingeta etc :
este tot la Rute/ Trasee , dar in alt topic Info util - cat ne costa drumul?

Postul meu din Spre Thassos prin Makaza, unde detaliez cele 3 puncte de taxare in Komotini si Salonic :

Primul punct de taxare de la Iasmos in apropierea localitatii Amaxades.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 41° 7.221', 25° 4.811'.
De la Exit 38 Komotini East pana la Exit 33 Chrisoupolis este singurul punct de taxare.
Al doilea punct de taxare de la Moustheni in apropierea localitatii Karavaggelis.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 40°51'29.00",24°9'42.00" .
Al treilea punct de taxare de la Analipsi in apropierea localitatii Analipsi.
Am platit 2,40 euro. Coordonate GPS : 40° 42.415', 23° 11.475' .
De la Komotini la Salonic sunt 3 puncte de taxare.
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde LaurentiuG » Lun Ian 05, 2015 7:45 pm

multumesc
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde fotojunior » Mie Mai 06, 2015 8:26 am

Salutare,
dupa ce am fost in 2014 si 2015 in Thassos, anul acesta plecam mai la sud in Eretria/Evia.
traseul din Brasov in Thassos l-am facut prin Makaza, si deoarece nu stiu drumul prin Sofia, ma gandeam sa merg tot pe acesta, tinand cont ca in prima zi mergem din Brasov pana la Platamonas, unde avem o cazare intermediara, de la Komotini intru pe autostrada, deci din 1004 km, cca 400 ii fac pe autostrada.
Voi cei ce ati mers in sudul Greciei ce imi recomandati.
Mentionez ca defiecare data am plecat la 4.00 din Brasov, iar la 7.00 eram in Ruse, iar la maxim 12.00 treceam de Makaza. Tinand cont ca si de data aceasta plecam la aceiasi ora, cum este drumul prin Sofia ziua, si aici ma refer la cel pana la Sofia, la centura si granita spre Grecia.
Multumesc anticipat.
Respect.
fotojunior
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iun 13, 2014 8:37 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times

Re: Spre Grecia...prin Makaza sau Kulata?

Mesaj necititde Maria » Mie Mai 06, 2015 9:02 am

Pe centura Sofiei in urma cu cativa ani trebuia sa iei distonocalm.
Intre timp au facut si alte benzi, au pus semafoare (parca) iar cei mai multi care vin spre Thassos aleg Makaza, prin urmare mai putine masini pe centura Sofiei. Cel mai recent am trecut pe acolo in toamna, cu un autocar; am trecut noaptea si foarte rapid, fara probleme.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron