Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde Jupanu78 » Mie Iun 19, 2019 10:54 am

Buna ziua. Este prima data cand mergem in Grecia si va rog sa -mi recomandati un traseu din Cluj Napoca spre Halkidiki .
Am citit unele postari in care majoritatea turistilor recomanda iesirea prin vama Naidas .
Daca as iesi prin vama Moravita venind dinspre Timisoara e cam acelasi lucru ? Care e diferenta intre o vama si alta?
Suntem o familie cu doi copii aprox 6 -7 ani si va rog sa-mi recomandati daca ne-am caza o noapte in tara in apropiere de vama din Romania urmand ca apoi sa parcurgem Serbia-Mac-Grecia in ziua urmatoare ar fi ok ?
Sau e mai avantajos cazare in Macedonia si continuarea drumului spre Grecia in ziua urmatoare.
Drumul de la granita Romania-Serbia pana in zona Salonic in cat timp se parcurge ? O calatorie Cluj-Napoca - Salonic fara cazare de o noapte e prea mult ? Ar trebui sa exclud acest plan sau se poate merge ?
Va multumesc.
Jupanu78
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 19, 2019 10:37 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde teo » Mie Iun 19, 2019 11:36 am

Jupanu78 scrie: sa -mi recomandati un traseu din Cluj Napoca spre Halkidiki

CJ-(Simeria-Hațeg)sau(Lugoj)-Reșița-Grădinari-Naidăș-Kuvin-Smederevo-NMK-GR
Jupanu78 scrie: citit unele postari in care majoritatea turistilor recomanda iesirea prin vama Naidas .Daca as iesi prin vama Moravita venind dinspre Timisoara e cam acelasi lucru ? Care e diferenta intre o vama si alta

Moravița e PTF mai mare, folosit și de transportatori, de cei care merg spre Croația/Italia, deci mai aglomerat + că drumul spre Kovin e plin de restricții de viteză(din ce relatau unii)
Naidăș e un PTF mic, ieșirea din RO e doar o formalitate ce trebuie bifată. La întors este altă poveste însă .din cauza controlului vamal foarte strict


Jupanu78 scrie: va rog sa-mi recomandati daca ne-am caza o noapte in tara in apropiere de vama din Romania urmand ca apoi sa parcurgem Serbia-Mac-Grecia in ziua urmatoare ar fi ok ?Sau e mai avantajos cazare in Macedonia si continuarea drumului spre Grecia in ziua urmatoare.
Drumul de la granita Romania-Serbia pana in zona Salonic in cat timp se parcurge ? O calatorie Cluj-Napoca - Salonic fara cazare de o noapte e prea mult ? Ar trebui sa exclud acest plan sau se poate merge ?

Cluj->Nikiti sunt vreo 1100(+/-), adică vreo 14 ore de condus. Eu unul n-aș putea face drumul dintr-o bucată.
Aș recomanda o noapte intermediară, undeva la Nis sau cât mai aproape de frontiera cu NMK
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde Jupanu78 » Joi Iun 20, 2019 7:01 am

Am inteles.Multumesc pt raspunsurile f bune si punctuale.
Jupanu78
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 19, 2019 10:37 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde crisan » Lun Oct 25, 2021 5:54 pm

Buna ziua!

Multumesc si eu pentru raspuns si as avea o intrebare:
oare ai putea te rog sa detaliezi ce taxe ar trebui platite pentru drum pe acest traseu si daca ai stii un pret aprox. pt ele?

Multumesc!
crisan
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 25, 2021 5:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Traseu Cluj Napoca - Halkidiki

Mesaj necititde cccccc » Mar Oct 26, 2021 2:49 pm

in serbia sunt doua porti de plata daca iesi pe la naidas. una inainte de nis si alta aproape de granita cu macedonia. se plateste cam 6 si 2 euro. in macedonia sunt 5 porti intre 1 euro si 2 euro. in grecia sunt 2 porti una de 1,8 euro si alta de 1,5 euro. in cazul in care doresti sa sti exact suma foloseste google maps urmareste statia de plata, da clic pe ea si gasesti in comentarii pretul. la sarbi nu gasesti intrucat se plateste functie de ce parcurs ai facut. in macedonia si grecia sunt sume fixe la porti.
portiunea de 9 km de la gradinari o sa fie gata in decembrie. probabil. in acest caz foloseste traseul prin gradinari. in caz contrar prin anina.
atentie la autostrada din macedonia. cu tot efortul lor starea ei nu este suficient de buna pe banda 1.
cccccc
 
Mesaje: 145
Membru din: Lun Dec 04, 2017 6:12 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 357 times


Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori