Spre Thassos prin Makaza 2018

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde prider90 » Mar Iul 03, 2018 7:16 am

ambmihai scrie:eu am urmat sfaturile acestui clasic in viata:
Prima mare intersectie o veti avea dupa localitatea Gurkovo, cand drumul national 55 se va intersecta cu DN 6 bulgaresc. Tendinta – si a GPS-ului, si a soferilor, accentuata de indicatoare – va fi sa faceti dreapta pe DN 6, spre Kazanlik si Sofia, dar nu o faceti. Continuati drept inainte pe DN 55, spre Nova Zagora, chiar daca drumul lasa impresia unuia secundar. Intr-adevar, pe o portiune de cativa kilometri, drumul chiar devine prost, fiind construit din piatra cubica.
Nu va speriati, pentru ca nu dureaza mult. Dupa primul sat, drumul redevine bun si asfaltat. Aproape de Nova Zagora va veti intersecta din nou cu un drum principal, DN 66, dar nu faceti nici aici dreapta spre Stara Zagora si Sofia, ci faceti stanga, spre Svilengrad. Dupa cateva sute de metri, virati dreapta (veti vedea un indicator de Autostrada spre Sofia). Apoi mai mergeti cativa kilometri si veti ajunge la Autostrada A1 bulgareasca (Autostrada Trakia). Intrati pe prima bretea, spre Sofia.
Aveti de mers 30 de kilometri pe autostrada, unde puteti rula cu 140 km/ora, cat este viteza legala in Bulgaria. Iesiti la primul nod, pe a doua iesire, spre Haskovo. De aici reintrati pe DN 5 bulgaresc si il urmati pana la granita cu Grecia. Veti traversda 3 orase principale: Dimitrovgrad, Haskovo – unde indicatoarele va vor indruma pe centura ocolitoare a orasului, nu foarte buna, dar mai rapida – si Kardzali.

am fost acum 2 ani pe nova si a fost super ok. Anul acesta ai ceva feedback ?
prider90
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Iul 25, 2016 1:09 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde lachmannmarcel » Mar Iul 03, 2018 2:26 pm

ambmihai scrie:eu am urmat sfaturile acestui clasic in viata:
Prima mare intersectie o veti avea dupa localitatea Gurkovo, cand drumul national 55 se va intersecta cu DN 6 bulgaresc. Tendinta – si a GPS-ului, si a soferilor, accentuata de indicatoare – va fi sa faceti dreapta pe DN 6, spre Kazanlik si Sofia, dar nu o faceti. Continuati drept inainte pe DN 55, spre Nova Zagora, chiar daca drumul lasa impresia unuia secundar. Intr-adevar, pe o portiune de cativa kilometri, drumul chiar devine prost, fiind construit din piatra cubica.
Nu va speriati, pentru ca nu dureaza mult. Dupa primul sat, drumul redevine bun si asfaltat. Aproape de Nova Zagora va veti intersecta din nou cu un drum principal, DN 66, dar nu faceti nici aici dreapta spre Stara Zagora si Sofia, ci faceti stanga, spre Svilengrad. Dupa cateva sute de metri, virati dreapta (veti vedea un indicator de Autostrada spre Sofia). Apoi mai mergeti cativa kilometri si veti ajunge la Autostrada A1 bulgareasca (Autostrada Trakia). Intrati pe prima bretea, spre Sofia.
Aveti de mers 30 de kilometri pe autostrada, unde puteti rula cu 140 km/ora, cat este viteza legala in Bulgaria. Iesiti la primul nod, pe a doua iesire, spre Haskovo. De aici reintrati pe DN 5 bulgaresc si il urmati pana la granita cu Grecia. Veti traversda 3 orase principale: Dimitrovgrad, Haskovo – unde indicatoarele va vor indruma pe centura ocolitoare a orasului, nu foarte buna, dar mai rapida – si Kardzali.

Ciudat e ca pe maps da aceasi distanta iar estimarea lui de timp e mai lunga cu 1 minut pe ruta propusa de tine.
Desi picul de autostrada cu 130 parca ar trebui sa .....
lachmannmarcel
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 10, 2014 9:49 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 112 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde lachmannmarcel » Mar Iul 03, 2018 2:38 pm

Rugaminte: a incercat cineva pe drumul spre Makaza vre-o taverna unde se poate manca/bea o cafea?
Stiu de OMV Kadjali, ceva pana acolo.
Multumesc
lachmannmarcel
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 10, 2014 9:49 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 112 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde claz » Mar Iul 03, 2018 4:06 pm

Am oprit anul trecut la intoarcere la Shipka unde am mancat bine.
Era blocat drumul la Gurkovo si de asta a trebuit sa ne intoarcem prin Kazanlac - Shipka. Drumul e foarte frumos, dar cu multe serpentine.
Schimb caiet studentesc A4 cu Audi similar.
claz
Consilier
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Aug 14, 2017 7:08 pm
Localitate: Brasov
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1329 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde April » Mar Iul 03, 2018 8:40 pm

lachmannmarcel scrie:Rugaminte: a incercat cineva pe drumul spre Makaza vre-o taverna unde se poate manca/bea o cafea?
Stiu de OMV Kadjali, ceva pana acolo.
Multumesc

Polikraiște OMV, este pe sensul de intoarcere, dar se poate intra. Aici ne oprim si la dus si la intors.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde claz » Mar Iul 03, 2018 9:05 pm

Asta-i: https://www.google.ro/maps/@43.1845816,25.6204343,3a,75y,61.47h,85.52t/data=!3m6!1e1!3m4!1scluw5olNlHY_RBTaZUNEaw!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro
Aici am oprit si noi la intoarcere, duminica trecuta. Putina lume, mancare fast food buna (cat de buna poate fi o mancare de tipul asta), insa angajatii se misca in reluare. Nu a fost un neajuns, ne-am mai dezmortit.
Schimb caiet studentesc A4 cu Audi similar.
claz
Consilier
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Aug 14, 2017 7:08 pm
Localitate: Brasov
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1329 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde lachmannmarcel » Mie Iul 04, 2018 7:04 am

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
lachmannmarcel
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 10, 2014 9:49 am
Has thanked: 18 times
Been thanked: 112 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde April » Mie Iul 04, 2018 1:14 pm

lachmannmarcel scrie:O alta intrebare care nu stiu daca isi are locul aici, de accea rog adminii sa mute eventual:
Stie cineva unde ar fi in potos un depozit de bauturii?
Colega mea de birou spune ca a stat in Potos si isi lua apa minerala de la un depozit de acolo, la un pret mult mai bun ca la supermarket.
Ca sa mu car apa din tara.
Multumesc

Mutam intrebarea la subiectul Supermarket, mai probabil primesti acolo raspuns viewtopic.php?f=17&t=1229
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde April » Mie Iul 04, 2018 2:07 pm

ambmihai scrie:am vazut colegi de forum discutand despre apa.
eu am luat de la supermarket la preturi super ok si f buna calitativ,gustativ etc.
atentie supermarket nu cele mici care o dau la mana a 2-a si e mai scumpa
nu mai retin pretul,dar in jur de 2 euro,2,5 cam asa ceva baxul de 6x1,5l

Mutam la Supermarket :) viewtopic.php?f=17&t=1229&p=72010#p72010
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde tuzgu05 » Sâm Iul 07, 2018 8:55 am

Salut,

Pe drumul de intoarcere intre Haskovo si Dimitrovgrad la intersectia cu A4 sunt lucrari si drumul este deviat pe cate un singur sens. Nu sunt indicatoare si nici marcaje ajutatoare!
tuzgu05
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 15, 2017 1:18 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde alexgeogabriel » Dum Iul 08, 2018 9:35 am

Da, sa ai ghinionul sa iti iasa un fata un autobuz ce merge cu 30 km/h....
Si ca sa fie totul de o nesimtire totala, majoritaea cailor de acces dinspre Haskovo spre Stara sunt inchise, daca o iei dupa gps, te pune sa te intorci de o mie de ori, unde poti da tot de o intrare inchisa.
Singura varianta palpabila, am luat-o pe la urmatoarea iesire pe la sensul opus si stai si astepti sa se elibereze ambele directii ca sa tai cele 2 benzi. Daca se formeaza coada in spate, o iei in directia opusa si te opresti pe lateral unde e mai mult spatiu de intoarcere si o comiti cu acceleratie cand e mai liber. Chiar daca nu incomodezi pe nimeni, iti iei niste claxoane desi respectivul era la 100-150m de tine si nici nu a avut nevoie sa franeze.
Asta e, toti procedau pe acolo similar, ca erau straini, bulgari, romani, etc. Ce sa facem daca au cap doar ca sa nu le ploua in gat si nu iti lasa o cale de acces semnalizata...
alexgeogabriel
 
Mesaje: 112
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:25 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 231 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde callatis06 » Mie Iul 11, 2018 11:12 am

@April: Drumuri bune! :wave: Asteptam live-uri!
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde geluadi » Sâm Iul 14, 2018 9:49 am

Alexa15 scrie:[ stef80 » Mar Iun 19, 2018 9:38 am
salut,
stie cineva pe unde sunt limitatoarele acelea de viteza din asfalt? anul trecut am travesat noaptea si nu mai retin exact pe unde am dat in ele......parca inainte de Haskovo.]

Relantisoarele acelea turnate din asfalt sunt la KONUSH 2 si la KOZLETS 3 (amandoua localitatile sunt dupa Haskovo). Noi l-am luat noaptea pe primul in Konush cu viteza(va imaginati cum a sarit masina :lol: ). Asa ca mi-am notat si nu le mai uit. Iar in Kardzali anul trecut erau vreo 8 (dar din acelea de plastic).

Drum bun tuturor si vacanta de vis!!


Salutare,
sunt in sat sau la iesiri? O sa circul noaptea si cateva info in plus ar fi binevenite. M-am uitat pe streetview insa e din 2012 si nu le-am gasit acele "bump-uri".
geluadi
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 01, 2018 7:48 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde Alexa15 » Dum Iul 15, 2018 4:06 pm

geluadi scrie:
Alexa15 scrie:[ stef80 » Mar Iun 19, 2018 9:38 am
salut,
stie cineva pe unde sunt limitatoarele acelea de viteza din asfalt? anul trecut am travesat noaptea si nu mai retin exact pe unde am dat in ele......parca inainte de Haskovo.]

Relantisoarele acelea turnate din asfalt sunt la KONUSH 2 si la KOZLETS 3 (amandoua localitatile sunt dupa Haskovo). Noi l-am luat noaptea pe primul in Konush cu viteza(va imaginati cum a sarit masina :lol: ). Asa ca mi-am notat si nu le mai uit. Iar in Kardzali anul trecut erau vreo 8 (dar din acelea de plastic).

Drum bun tuturor si vacanta de vis!!


Salutare,
sunt in sat sau la iesiri? O sa circul noaptea si cateva info in plus ar fi binevenite. M-am uitat pe streetview insa e din 2012 si nu le-am gasit acele "bump-uri".


Sunt in sate. Imediat dupa ce intri parca. Iar in Kardjali sunt in tot orasul. Eu le numar mereu sa stiu ca am trecut de toate.
Drum bun si vacanta frumoasa!
Alexa15
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 13, 2016 8:00 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 16 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde FlorinThassos » Lun Iul 16, 2018 9:40 am

Salutare,

Am plecat din Bucuresti, Vineri la 4 dimineata si am ajuns in Thassos la ora 14. Traseu: Giurgiu - Veliko Tarnovo (centura) - Gurkovo - Maglij - Tulovo - Stara Zagora (centura) - Haskovo (centru) - Khardjali - Makaza - Komotini - Keramoti. La vama Ruse am stat cam 15 de minute, cu vigneta luata din giratoriu (cum intri primul chiosc pe dreapta - 9 Euro). Pe drum a fost destul de liber, am utilizat scurtatura Maglij - Tulovo (drumul seamana cu cele din prin Thassos, un pic tavalit, dar merge). Am alimentat cu card-ul la Shell Haskovo, mi-a placut, curat, frumos, personal amabil. Sincer, ca sa faceti o economie, cred ca este mai indicat sa alimentati totusi la Khardjali, dar nu la OMV, ca este aglomerat, ci la Petrol (in giratoriul de dinainte de OMV - se poate si cu card-ul). La Makaza am ajuns pe la 11.40 si am stat tot cam vreo 20 de minute, coada pe 2 randuri, nu prea am inteles de ce era coada totusi, ca tot controlul a constat in a da actele la un ghiseu si a le lua de la urmatorul.
La intoarcere, am plecat cu ferryboat-ul de 8.45, am alimentat (cu card) de 40 de Euro la Eko-ul de la iesirea din Keramoti. La Makaza am stat tot vreo 15-20 de minute (control + vigneta), apoi am urmat acelasi traseu ca la venire, insa era un pic mai aglomerat de data aceasta. In jur de ora 17 am ajuns in Giurgiu, dupa o coada de vreo 30 de minute la vama bulgara.

Multumesc tuturor celor care au postat detalii despre drum, au fost de mare ajutor. :thumbup:
Avatar utilizator
FlorinThassos
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iul 02, 2018 4:41 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 53 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron