Spre Thassos prin Makaza 2018

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde viezure » Vin Mai 25, 2018 10:37 pm

Salutare,

Desi urmaresc de ceva ani buni forumul este pentru prima data cand postez si va rog sa ma scuzati daca postul nu a fost incadrat corect in subiect! :)

Spre sfarsitul lui Iunie vom pleca spre Grecia cu trecerea frontierei prin Ruse respectiv Makaza. Desi am mai folosit acest traseu de cateva ori as dori sa intreb cateva detalii proaspete care mi-ar putea fi de folos tinand cont ca in masina va fi si un bebe nerabdator :)
1. am citit undeva pe forum ca vama bulgareasca ar fi fost relocata - este complicata 'mutarea', induce GPS-ul in eroare sau este relativ intuitiv?
2. citeam pe MAE ca incepand cu 2018 vigneta intra in vigoare incepand cu momentul cumpararii fapt care duce la o mica problema - ptr un sejur de 7 zile vigneta de 7 zile nu va mai fi suficienta de ex intrand in viogare pe data de 01.07 si expirand pe 06.07 - adevarat? luam vigneta ptr 1 luna inacest caz?
3. portiunea de drum intre giurgiu si vama este tot atat de 'defavorizata', sunt aceleasi cratere sau poate chiar unele mai rasarite dupa trecerea unui an?
4. o plecare din Bucuresti in jurul orei 7 dimineata intr-o zi de luni (greu de crezut ca se va putea mai devreme ca orice oameni normali) ar putea sa atraga dupa sine cozi interminabile in vami sau alte astfel de intarzieri corelate cu orele de tranzit?
5. podul prieteniei este tot in lucru cu acele cozi interminabile si imperativitatea folosirii contrasensului (contrar bunului simt elementar) pentru a avea vreo sansa sa treci vama pe langa coada de 10 km de tiruri?

Cam atata pentru moment si inca o data imi cer scuze pentru avalansa de intrebari ;)

Numai bine!
viezure
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mai 24, 2018 4:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde teo » Sâm Mai 26, 2018 6:04 am

viezure scrie:S
2. citeam pe MAE ca incepand cu 2018 vigneta intra in vigoare incepand cu momentul cumpararii fapt care duce la o mica problema - ptr un sejur de 7 zile vigneta de 7 zile nu va mai fi suficienta de ex intrand in viogare pe data de 01.07 si expirand pe 06.07 - adevarat? luam vigneta ptr 1 luna inacest caz?

dacă e SĂPTĂMÂNALĂ, deci 7 zile, începe la ora cumpărării din ziua 1 și se termină în ziua 7 la 23:59.
ai înțeles greșit ce scrie pe mae.ro . acolo scrie clar că modificarea se referă la faptul că "valabilitatea se calculează de la data achiziționării stickerului". au renunțat la sistemul de vignetă "pe anul în curs"
înainte puteai cumpăra vigneta cu inceperea valabilității ulterior datei achiziției dar valabilitatea nu putea depăși 31 ianuarie a anului imediat următor.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde adriaticad » Sâm Mai 26, 2018 8:33 am

@viezure
Pentru a urmarii in timp real traficul si timpul de asteptare in vama Giurgiu , foloseste site -ul Politiei de Frontiera :

www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/
De asemenea, este precizat numărul arterelor de control, pe fiecare sens.
De regula vama este mai libera in intervalul 2.00-3.00, dar e loterie curata .Ar fi de evitat intervalul orar in care se face schimbul de tura ,deoarece ramane deschisa o singura artera .
Dupa ora 7 .00 traficul este ingreunat si pe tertoriul Bulgariei de tir-urile care au stationat pe timpul noptii !
Drumuri bune tuturor !
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde April » Dum Mai 27, 2018 7:30 am

viezure scrie:3. portiunea de drum intre giurgiu si vama este tot atat de 'defavorizata', sunt aceleasi cratere sau poate chiar unele mai rasarite dupa trecerea unui an?
5. podul prieteniei este tot in lucru cu acele cozi interminabile si imperativitatea folosirii contrasensului (contrar bunului simt elementar) pentru a avea vreo sansa sa treci vama pe langa coada de 10 km de tiruri?

3. Au turnat asfalt in zona dinainte de vama. O improvizatie, dar mai mult decat nimic. Sa vedem cat rezista.
20180526_065913.jpg20180526_065917.jpg
5. Pe pod se circula fara restrictii. Doar ca uneori coada la intrare in Bulgaria se intinde pana pe pod.

Alte noutati:
Gurkovo - asfalt nou, impecabil. Deocamdata.
In zona Makaza - un popas nou, iar benzinaria initializata anul trecut - Lukoil, amplasament abandonat, nu mai este nici împrejmuirea, probabil nu se mai construieste.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28915 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde viezure » Dum Mai 27, 2018 10:45 am

@teo @adriaticad - multumesc frumos baieti, bine ca nu am apucat sa dezinformez pe cineva legat de vigneta - stupid me :)
@April - multumesc frumos de asemenea - ma bucur sa aud ca e macar putin mai bine decat anii trecuti, cel putin in poze arata promitator :). Sper totusi sa nu prindem una din acele cozi legendare ca fiu-miu si la semafor imi zice 'piaca tati, piaca, e vede' parca e starteru de la formula 1 :D

Sunteti o comunitate minunata si sunt sigur ca multi omeneni se bucura de vacante reusite datorita voua! Nu uitati sa ne tineti la curent daca apar modificari, sunt ff pretioase :)

Numai bine!

P.S: anul trecut GPS-ul ne-a bagat pe autostrada pana in apropiere de Stara Zagora drum pe care nu il mai vazuse pana atunci si am mers orbeste dupa 'Ioana'. Acesta este drumul indicat sau ne-a bagat el cum i-a venit?
viezure
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mai 24, 2018 4:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde adrianpetrica » Dum Mai 27, 2018 4:15 pm

mulțumesc callatis06, demential și april pentru răspunsuri în legătură cu subiectul despre benzinăria Lukoil dintre Kardjali și Makaza
adrianpetrica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 22 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde adriaticad » Dum Mai 27, 2018 4:28 pm

P.S: anul trecut GPS-ul ne-a bagat pe autostrada pana in apropiere de Stara Zagora drum pe care nu il mai vazuse pana atunci si am mers orbeste dupa 'Ioana'. Acesta este drumul indicat sau ne-a bagat el cum i-a venit?
@Viezure aici gasesti o sinteza a drumului Ruse- Makaza- Keramoti

viewtopic.php?f=4&t=1302
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde callatis06 » Lun Mai 28, 2018 11:37 am

Anul asta merg spre Thassos prin Ipsala (dinspre Turcia) Voi testa drumul acesta zilele viitoare pentru că m-a trăznit un dor nebun de Grecia.

Trimis prin Tapatalk
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Mai 29, 2018 8:49 am

viezure scrie:Salutare,


5. podul prieteniei este tot in lucru cu acele cozi interminabile si imperativitatea folosirii contrasensului (contrar bunului simt elementar) pentru a avea vreo sansa sa treci vama pe langa coada de 10 km de tiruri?

Cam atata pentru moment si inca o data imi cer scuze pentru avalansa de intrebari ;)

Numai bine!

Am trecut podul pe 26 Mai, dimineata. Era coada de tiruri mare, intr-adevar. Podul era insa relativ liber, asta in jurul ore 8.30 dimineata. Aglomeratie destul de mare la ghereta din rond la plata vignetei ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12770 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde Sindrom » Joi Mai 31, 2018 12:24 pm

La Gurgovo sa inteleg ca e ok momentan, numai cad in nici un crater ?
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde April » Vin Iun 01, 2018 9:42 am

Gurkovo - drum foarte bun, asfaltat integral in toamna trecuta
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28915 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde geluadi » Lun Iun 11, 2018 9:05 am

Salutare,
nu am mai trecut cred ca de vreo 10 ani pe la Giurgiu in Bulgaria si in iulie o sa fac si eu prima vizita in Thasos prin Makaza .
Am studiat destul de mult ce sa scris pe acest forum/topic si cred ca e cea mai buna varianta(za best) pentru plecare din Bucuresti.

V-as ruga cateva info mai jos prezentate.

Ce nu stiu, cum e cu taxa de pod, vinieta la bulgari si coada de tir.
1. Vinieta de bulgari am inteles ca se va trece prin vama noua a bulgarilor si dupa ce trec pot sa iau de la orice benzinarie cu cardul?
2. Unde spanac platesc taxa de pod la romani, ca ma tot uit pe Street Vieew vama Giurgiu si nu gasesc locatia?
3. Daca e coada de tir-uri, le depasesc si ma duc in fata la coada de masini mici?

Multumesc!
geluadi
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 01, 2018 7:48 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde nicusan » Lun Iun 11, 2018 10:40 am

1- în principiu da. Poți avea totuși surpriza să nu meargă pos-ul;
2 - chiar la vama românească, după Petrom;
3 - tirurile nu sunt amestecate cu autoturismele.

Trimis de pe al meu HUAWEI CAN-L11 folosind Tapatalk
nicusan
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Ian 09, 2018 9:19 pm
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde adriaticad » Lun Iun 11, 2018 4:07 pm

Taxa pod Giurgiu ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Iun 11, 2018 5:13 pm

geluadi scrie:Ce nu stiu, cum e cu taxa de pod, vinieta la bulgari si coada de tir.
1. Vinieta de bulgari am inteles ca se va trece prin vama noua a bulgarilor si dupa ce trec pot sa iau de la orice benzinarie cu cardul?
2. Unde spanac platesc taxa de pod la romani, ca ma tot uit pe Street Vieew vama Giurgiu si nu gasesc locatia?
3. Daca e coada de tir-uri, le depasesc si ma duc in fata la coada de masini mici?

Multumesc!


1. Imediat ce se iese din vama bulgareasca se face un mare rond. Inainte de el, se trage usor in dreapta (acum am vazut ca s-a facut aproape o parcare), se lasa masina si se merge pe jos pana la o ghereta foarte vizibila. E cea mai practica solutie, mai ales daca ai la tine niste leva cumparate cu grija din tara inainte de plecare. Daca nu, mai sunt pe drum catva gherete sau benzinarii.
2. Nu poate fi evitata, drumul nu trece decat pe acolo
3. Camioanele se admira linistit cum se intind pe banda 1 si se merge cu satisfactie pe langa ele pe banda 2.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12770 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron