Spre Thassos prin Makaza 2018

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde mihaialex » Lun Iun 25, 2018 10:38 am

Multumesc! Stiu traseul, dar vroia sa ma asigur ca nu vorbeai despre unul din podurile care leaga centura la intrare sau respectiv la iesire din Stara Zagora.
Apropo de Waze sau GPS dedicat- prin Bulgaria:
Indiferent daca folosesti Waze pe telefon sau un GPS dedicat, ele iti vor "recalcula" traseul in mers, fara sa tina cont de starea drumurilor pentru ca nu au prevazut acest criteriu, ca si filtru.
Daca vor modifica traseul pentru a evita aglomeratia sunt sanse mari sa aleaga un drum foarte liber tocmai pentru ca este plin de gropi. Drumul setat de acasa pe GPS se poate modifica pe traseu la o "recalculare". Am avut surpriza sa salvez tot traseul pe GPS si atunci cand am ratat o intersectie el a "recalculat" traseul prin alta parte. Pentru a nu mai avea surprize, eu imi setez cateva puncte intermediare pe drumurile pe care doresc sa merg, in asa fel incat daca "recalculeaza" traseul sa nu o poata face decat in anumite limite si sa ma duca pe unde doresc eu. Punctele intermediare trebuie setate cu mare atentie, pe harta la rezolutie maxima, si in afara oraselor. Apoi verific traseul ca nu cumva punctele sa fie pozitionate gresit.
Imi aduc aminte cand povestea cineva ca a cumparat un GPS pentru a ajunge in Thassos si a setat orasele principale prin care trecea drumul ca puncte intermediare pe harta.
In Veliko T. era setat ca punct intermediar centrul orasului unde la momentul respectiv era o parada. GPS-ul tot vroia sa treaca prin centru, dar era inchisa circulatia. Dupa trei incercari de a trece prin centru, omul a inteles unde era greseala si a setat drept puncte intermediare intrarile si iesirile din orase. Pentru ca nu a marit suficient harta când a ales punctele, a setat drept punct intermediar o zona de pe sensul opus de mers, de la iesirea dintr-unul din orase, unde drumul avea benzile separate pe fiecare sens de o zona cu verdeata. La primul giratoriu Gps-ul pentru a trece exact prin punctul intermediar l-a pus sa se intoarca spre oras.
mihaialex
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 13, 2018 12:43 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde florin23i » Lun Iun 25, 2018 2:57 pm

Am incercat prin computer, pe hartile google, sa imi creez fix traseul pe care doresc sa merg. Am creat asta simplu tragand de traseu cu mouse-ul.
Apoi am vazut optiunea de trimitere a acestui traseu pe telefon, fiind logat cu contul de google pe pc. Am trimis traseul catre telefon dar problema e ca nu reusesc sa descopar pe telefon acest traseu trimis, pe care sa il folosesc ulterior la drum. Stie cineva?
florin23i
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 4:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde teo » Lun Iun 25, 2018 3:11 pm

florin23i scrie:Am incercat prin computer, pe hartile google, sa imi creez fix traseul pe care doresc sa merg. Am creat asta simplu tragand de traseu cu mouse-ul.
Apoi am vazut optiunea de trimitere a acestui traseu pe telefon, fiind logat cu contul de google pe pc. Am trimis traseul catre telefon dar problema e ca nu reusesc sa descopar pe telefon acest traseu trimis, pe care sa il folosesc ulterior la drum. Stie cineva?


in aplicatia google maps pe telefon
la momentul trimiterii pe telefon ar trebui sa-ti apara o notificare provenita de la aplicatia google maps

IMG_2517.png
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde florin23i » Lun Iun 25, 2018 3:22 pm

Ok, multumesc frumos!
O sa reincerc
florin23i
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 4:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde mirmiku » Lun Iun 25, 2018 3:47 pm

Buna ziua,
As avea si eu o rugaminte,va rog,luna viitoare plec spre Thassos -Limenaria,as dori sa-mi spuneti care ar fi cel mai bun traseu Bucuresti_Limenaria pentru 2018 :D ,sau cel putin prin ce orase din Bulgaria sa o iau.
mirmiku
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Apr 20, 2017 6:42 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 25, 2018 4:16 pm

mirmiku scrie:Buna ziua,
As avea si eu o rugaminte,va rog,luna viitoare plec spre Thassos -Limenaria,as dori sa-mi spuneti care ar fi cel mai bun traseu Bucuresti_Limenaria pentru 2018 :D ,sau cel putin prin ce orase din Bulgaria sa o iau.
Pai, despre asta vorbim noi p'aci. Citește!

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde teo » Lun Iun 25, 2018 4:22 pm

mirmiku scrie:Buna ziua,
As avea si eu o rugaminte,va rog,luna viitoare plec spre Thassos -Limenaria,as dori sa-mi spuneti care ar fi cel mai bun traseu Bucuresti_Limenaria pentru 2018 :D ,sau cel putin prin ce orase din Bulgaria sa o iau.


uite aici
https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C ... authuser=1
cu mențiunea că în stara zagora, haskovo există și varianta traversării prin oraș
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde mihaialex » Mie Iun 27, 2018 7:30 am

Stie cineva cum se prezinta drumul de 3 km dintre Maglizh si Tulovo ( inainte de Stara Zagora) ?
Ar fi o scurtatura buna, daca ar fi practicabil. In cazul in care merg pe drumul 6 pana la intersectia cu drumul 5, mai fac 8 km in plus.
mihaialex
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 13, 2018 12:43 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde demential » Mie Iun 27, 2018 9:15 am

09:00 am plecat din Pefkari
09:40 coada ferry Limenas
10:15 plecat din Limenas
12:39 am intrat in vama Makaza (2 benzi)
12:51 am iesit din vama
13:30 OMV Kardjali
14:10 am plecat din OMV Kardjali
Politie la iesirea din Kardjali unde stau mereu, oprisera 2 masini de Bucuresti
De pe centura Haskovo drum in lucru spre Dimitrovgrad.
15:45 Stara Zagora
16:35 Gurkovo
17:45 Veliko Tarnovo
18:30 accident la Volovo - o masina de Ilfov a intrat intr-un tir. Nu parea cu victime dar erau cativa plini de sange.
Cisterna rasturnata in apropiere de Ruse.
19:10 coada taxa pod Ruse
19:27 trecut pod 2 euro
19:31 vama Giurgiu 3 masini am trecut imediat.
21 acasa
Ploaia ne-a insotit tot drumul. Conduceti cu atentie si nu va grabiti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9330
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde mihaialex » Mie Iun 27, 2018 10:57 am

Multumim pentru informatii!
La intoarcere, dupa Stara Zagora ai mers pe drumul 5 pana la intersectia cu 6 sau ai folosit scurtatura prin Tulovo direct catre Maglizh ?
Ma intereseaza daca se merita sa merg pe acolo.
La Dimitrovgrad, cum se prezinta drumul ? Sunt multe gropi ?
mihaialex
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 13, 2018 12:43 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde florin23i » Mie Iun 27, 2018 5:27 pm

Pentru a verifica starea calitatii drumurilor din BG, puteti accesa www.roads-bg.eu
florin23i
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 4:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde florin23i » Mie Iun 27, 2018 6:03 pm

mihaialex scrie:Multumim pentru informatii!
La intoarcere, dupa Stara Zagora ai mers pe drumul 5 pana la intersectia cu 6 sau ai folosit scurtatura prin Tulovo direct catre Maglizh ?
Ma intereseaza daca se merita sa merg pe acolo.
La Dimitrovgrad, cum se prezinta drumul ? Sunt multe gropi ?

M-am uitat si eu pe google street view si vad ca nu e prea bună scurtatura Maglij-Tulovo si as fi tentat sa ocolesc acesti 8 km si sa intru din 6 in 5, acolo unde se intalnesc ele..
florin23i
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 4:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde teo » Mie Iun 27, 2018 6:56 pm

florin23i scrie:
mihaialex scrie:Multumim pentru informatii!
La intoarcere, dupa Stara Zagora ai mers pe drumul 5 pana la intersectia cu 6 sau ai folosit scurtatura prin Tulovo direct catre Maglizh ?
Ma intereseaza daca se merita sa merg pe acolo.
La Dimitrovgrad, cum se prezinta drumul ? Sunt multe gropi ?

M-am uitat si eu pe google street view si vad ca nu e prea bună scurtatura Maglij-Tulovo si as fi tentat sa ocolesc acesti 8 km si sa intru din 6 in 5, acolo unde se intalnesc ele..


@florin23i mulți dintre noi am testat scurtătura acum câțiva ani buni și-am tot dezbătut dacă merită sau nu
sincer, nu câștigi nimic cu scurtătura :angel:
7-8km în plus sau minus nu înseamnă nimic la un drum lung și nici nu-ți afectează consumul de carburant
teoretic ai câștiga 4-5 minute. practic s-ar putea să le faci în plus fiindcă traversezi satul, te poate încetini vreun tractor, o turmă, ciurda sau vreun bețiv pe bicicletă. ți le-am enumerat din memorie - cam de chestiile ăstea ne-am lovit de-a lungul anilor
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde florin23i » Mie Iun 27, 2018 7:53 pm

Deasemeni, tot pe street view am vazut ca centura de la Stara Zagora arata ok si avand in vedere ca voi circula noaptea cand presupun ca nu vor fi tiruri multe, nu vad de ce nu ar fi o optiune buna. In schimb centura de la Haskovo nu arata chiar asa de bine si voi traversa prin oras.
florin23i
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 4:35 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2018

Mesaj necititde aannyy » Joi Iun 28, 2018 8:02 am

Buna,

Desi inteleg ca s-a asfaltat la Gurkovo si google maps si waze te duce pe aceeasi scurtatura de dinainte de oras. De ce oare?

Unde se poate bea o cafea pe traseu? Din cate imi amintesc parca era un popas prin Republika. S-a oprit cineva pe aici?

Multumesc!
aannyy
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iul 19, 2015 2:54 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 66 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori