Spre Thassos prin Makaza 2017

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde ionutc » Sâm Iul 08, 2017 1:04 pm

ionutc scrie:Va salut! Acum la Makaza coada de 1 km.
Am mers pe drumul ales de Waze (cel prin Gurkovo si St. Zagora) si popas peste noapte in Haskovo (cu bebe mai greu direct pt noi, plecare din Bucuresti). Drumul din Gurkovo e cam plin de gropi, noroc ca e scurta portiunea.
Drum bun va doresc!

In total am stat 2 ore la coada.
ionutc
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 26, 2017 10:55 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde gabriel » Sâm Iul 08, 2017 10:00 pm

Mitrooo scrie:Am prins ideea şi îți mulțumesc frumos de răspuns dar de ce nu mi-ai recomanda sa merg noaptea? Nu ma dau înapoi de la condusul de noapte! Aş vrea sa plec de seara din Curtea de Argeş sa pot ajunge dimineața mai devreme în Makaza.. Am înțeles ca după ora 7:00 se cam stă la coadă şi nu prea aş vrea să pierd timpul!

Eu iti recomand sa mergi noaprea, in ultimii 5 ani am plecat noaptea si iti spun si de ce:
1. Mie imi place sa conduc noaptea
2. Daca ai copil mic o sa doarma tot drumul
3. Este racoare si nu prea folosesti clima (AC-ul)
4. Dimineata nu merg direct la cazare cum face Malex (au fost si ani cand am ajuns la cazare mai mult sa vad unde este si am avut norocul sa ma si cazez), ma opresc intr-o taverna unde savurez niste pesti, caracatite, calamari, etc. la Pachis de obicei, eventual fac prima baie in mare si ma relaxez pentru ca incepe o binemeritata prima zi de vacanta... la cazare poti ajunge dupa pranz...
5. Anul trecut am plecat seara spre casa si am fost incantat sa gasesc un drum destul de liber asa ca am sa folosesc drumul dus-intors doar noaptea.

De obicei am mers singur, am incercat si in coloana cu mai multe sau mai putine masini, dupa aceste experiente prefer sa merg doar singur


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Iul 08, 2017 10:29 pm

gabriel scrie:ma opresc intr-o taverna unde savurez niste pesti, caracatite, calamari, etc. la Pachis de obicei

La terasa Pachis se mananca excelent!
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde yuliansch » Dum Iul 09, 2017 7:28 am

Imi puteti recomanda o benzinarie, la intrare in Bulgaria - Ruse, de unde pot cumpara vigneta cu cardul? Nu as vrea sa mai cumpar leva pentru vigneta... Multumesc.
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde Pyro » Dum Iul 09, 2017 9:33 am

OMW? https://www.google.ro/maps/place/OMV/@4 ... 5413?hl=en

Mai e si un Shell, insa acolo pare ca-i alba/neagra la platit rovigneta cu cardul. Mie acum 2 saptamani nu a vrut sa-mi ia cardul, mi-a cerut 18 euro pe 1 luna.
Pyro
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 08, 2016 4:58 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 44 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde Nisip » Dum Iul 09, 2017 4:16 pm

La ora 11, coada de 600m la Makaza. Am stat 1h45min.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisip
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Iun 23, 2016 12:30 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 77 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde apollo » Lun Iul 10, 2017 2:20 am

Stiti cumva care dintre programele de navigatie populare includ radarele fixe in Bulgaria?
Multumesc anticipat.
apollo
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 31, 2017 3:42 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde callatis06 » Lun Iul 10, 2017 3:48 am

Daca puneai intrebarea aici: viewtopic.php?f=55&t=213&start=330 aveai mai multe sanse sa ti se raspunda. :thumbup:
Practic, mai toate programele de navigatie au aceasta posibilitate, cu conditia sa contina fisierele "speedcam" actualizate.
Drumuri bune sa ai! :wave:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde cornes » Lun Iul 10, 2017 9:12 am

gabriel scrie:Eu iti recomand sa mergi noaprea, in ultimii 5 ani am plecat noaptea si iti spun si de ce:
1. Mie imi place sa conduc noaptea
2. Daca ai copil mic o sa doarma tot drumul
3. Este racoare si nu prea folosesti clima (AC-ul)
4. Dimineata nu merg direct la cazare cum face Malex (au fost si ani cand am ajuns la cazare mai mult sa vad unde este si am avut norocul sa ma si cazez), ma opresc intr-o taverna unde savurez niste pesti, caracatite, calamari, etc. la Pachis de obicei, eventual fac prima baie in mare si ma relaxez pentru ca incepe o binemeritata prima zi de vacanta... la cazare poti ajunge dupa pranz...
5. Anul trecut am plecat seara spre casa si am fost incantat sa gasesc un drum destul de liber asa ca am sa folosesc drumul dus-intors doar noaptea.

De obicei am mers singur, am incercat si in coloana cu mai multe sau mai putine masini, dupa aceste experiente prefer sa merg doar singur


Daca pleci seara inseamna ca ajungi la prima ora ce faci o dai pe calamari prajiti la prima ora? :lol: Ii trezesti pe aia "hai incinge uleiul!" :P
Punctul cu "copilul doarme" mi se pare ca fiind forte (cel putin in cazul meu)

As mai adauga unul daca esti de acord: lipsa cozilor de la makaza. Si mai ales asteptarea aceea sinistra de care poti avea parte ziua (si mai ales in weekend).
Referitor la "coloane" si eu prefer sa o inting miseleste fara anunturi la mica publicitate in care se formeaza "cârduri". Tin minte ca odata a fost unu' cap de coloana si a gresit de 3 ori drumul - eu am parasit grupul spunand mai apoi ca m-am ratacit (pe drumul bun). :roll: Anul asta plecam doua masini ceea ce este ok.
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde tannu » Lun Iul 10, 2017 11:13 am

Cu vinieta se rezolva la Lukoil (platit cu cardul). Nu numai ca nu fac nazuri, ba chiar mi s-au parut foarte serviabili de fiecare data. Costul este fix pretul oficial.
La Shell, cum zicea cineva mai sus, e cam de cacao. Ba dai peste niste angajati care n-au nici o problema sa platesti cu cardul, ba dai peste altii care nu accepta neam si tre sa platesti in leva sau euro, iar pretul este mai mare decat cel oficial (cand primiti rest, nu va mirati daca primiti si lei). O data am dat peste unii care, cand au auzit ca vrem vinieta si n-avem leva, ne-au expediat rapid pe motiv ca e inventar.

La partea cu ajunsul dimineata pe insula, nu prea veti gasi taverne sa va dea cine stie ce mancaruri. Pana in pranz ei prepara meniurile, iar ospatarii sunt acasa, asa ca la 9 dimineata veti gasi doar o serie de taverne, care servesc chestii simple (omlete, senvisuri, etc.).
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde Mitrooo » Lun Iul 10, 2017 3:31 pm

Salutare tuturor,
M-am decis până la urmă asupra unui traseu construit pe baza recomandărilor voastre dar mă gândeam şi la o alimentare prin Bulgaria ținând cont de faptul că grecii au benzina mai scumpă cu vreo 2,10Lei.. Mă gândeam că în Haskovo ar fii ideal dar de la ce stații recomandați? Aş dorii, de preferat, să plătesc cu cardul! Am găsit aproape la ieşirea din Haskovo un Shell şi un Luckoil, unul lângă altul.. Care dintre voi foloşiți mai mult cardul, care ar fii mai ok?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Mitrooo
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 23, 2017 7:45 am
Has thanked: 24 times
Been thanked: 35 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde yuliansch » Lun Iul 10, 2017 4:05 pm

acelasi traseu o sa-l urmam si noi ( doar ca plecam din Sighisoara). cand plecati? :)
eu m-am gandit la o alimentare in Giurgiu si apoi OMV in Kardzali.
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde aannyy » Lun Iul 10, 2017 4:34 pm

Daca alimentezi in Bucuresti sau Giurgiu iti ajunge pana in Kardzali la OMV. Pui aici benzina si iti ajunge pana inapoi. Merge cu cardul.
aannyy
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iul 19, 2015 2:54 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 66 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde manoleclaudiu » Lun Iul 10, 2017 5:04 pm

Mitrooo scrie:Salutare tuturor,
M-am decis până la urmă asupra unui traseu construit pe baza recomandărilor voastre dar mă gândeam şi la o alimentare prin Bulgaria ținând cont de faptul că grecii au benzina mai scumpă cu vreo 2,10Lei.. Mă gândeam că în Haskovo ar fii ideal dar de la ce stații recomandați? Aş dorii, de preferat, să plătesc cu cardul! Am găsit aproape la ieşirea din Haskovo un Shell şi un Luckoil, unul lângă altul.. Care dintre voi foloşiți mai mult cardul, care ar fii mai ok?


Ce aplicatie folosesti pe telefon pentru traseu?
manoleclaudiu
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 19, 2015 10:06 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2017

Mesaj necititde manoleclaudiu » Lun Iul 10, 2017 5:10 pm

Pentru cei care mergeau spre Skala Potamia iar domnul google maps nu recunostea traseul prin Panagia, veste buna, este din nou activ.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
manoleclaudiu
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 19, 2015 10:06 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori