Agios Ioannis Beach

Informatii despre toate plajele din Thassos

Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde teo » Dum Ian 12, 2014 3:42 pm

AGIOS IOANNIS BEACH - sau locul in care singurul zgomot este cel al Cicadelor

Plaja Agios Ioannis este mai putin cunoscuta si mai putin frecventata, in ciuda frumusetii peisajului. O explicatie ar fi, poate, ca intrarea in mare este cu pietre desi cei care o administreaza au facut "carari" in apa din saci cu nisip.

Localizare: Plaja se afla intre Kinira si Aliki (cam la 2 km inainte de Aliki)

Accesul catre plaja: accesul se face din sosea in dreptul unui steag portocaliu, cu "Agios Ioannis" inscris pe el si-a unui panou publicitar care indica drumul spre plaja.
Se coboara 100-150m pe un drum pe alocuri abrupt dupa care drumul pana la plaja continua 100-150m printre maslini. Portiunea de drum printre maslini este mai dificila si trebuie mers foarte incet(nerecomandat masinilor cu garda joasa. aceste pot fi lasate pe marginea soselei).
Ajunsi la plaja puteti lasa masina sub umbra maslinilor.

Amenajare: Plaja este amenajata cu umbrele si sezlonguri, din pacate nu stiu daca sunt free/contra cost/contra consumatie, am stat 2 ore si nimeni nu m-a intrebat de sanatate :).
Exista o mica terasa cu o rulota unde se vand produse fast food(sandvisuri, gyros, clatite etc). Pe aceasta plaja am fost o singura data dar in plimbarile mele pe insula m-am oprit de fiecare data in zona ca sa admir peisajul si am observat ca pe plaja este foarte putina lume, indiferent de ora la care ma opream. Niste cunostinte mi-au spus ca odata pe plaja a fost un grup de motociclisti, veniti cu corturile si care au ramas si peste noapte.

Apa marii mi s-a parut mai rece decat in alte locuri, extrem de curata si buna pentru activitati de snorkeling. Necesita sa aveti papuci, apa fiind plina de pietre(chiar daca sunt create carari din saci cu nisip) si de arici de mare.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde Catalin S. » Mar Ian 14, 2014 10:19 pm

Experienta mea cu aceasta plaja a fost scurta si mai putin frumoasa.

Spuneai ca apa e rece, pai da, pentru ca am vazut, pe langa 'altele' si multa umbra din cauza muntelui din stanga, ceea ce juniorului i-ar fi displacut si n-am fi vrut s-o dam in ingrijiri medicale in concediu, desi sotia e de profesie...

Spuneam "altele" pentru ca atunci cand am coborat ne-am intalnit cu un fel de caravana de rulote si cu un miros tipic toaletelor, semn ca baietii se usurasera un pic prin boscheti. Din fericire masinile nu erau de Romania (thanx god!) ci de Slovenia. Deci se "poate" si la case mai mari.

Sper totusi ca pe viitor sa-mi schimb parerea. Este una din plajele pe care nu am zabovit mai mult de 10 minute.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde valiman » Mar Feb 25, 2014 9:48 am

Cateva poze si de la mine de la Agio Ioannis.
Mie imi place pentru snorkeling si ca nu este aglomerata. Si au muzica buna la "difuzor".
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde fanelul » Mar Apr 08, 2014 8:28 am

Preferata noastra!
Imi pare rau Catalin ca ai vizitat-o in circumstante nefericite. Noi am fost primii pe plaja (ca mai pretutindeni, de altfel) si pana spre 10.30 nu am "auzit" decat oldies la statia de la chiosc. In august apa a fost buna, noi ne-am simtit obligati sa luam ceva cafele si suc chiar daca nu ne-a intrebat nimeni pt sezlonguri.
Pe la 11, putin inainte sa plecam:

Imagine
PS: nu insistati cu parcatul prea mult spre plaja ca va fi greu de iesit :problem:
fanelul
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Apr 07, 2014 8:14 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 71 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde Alinuta » Mie Iun 04, 2014 7:24 am

O plaja retrasa, dar fff pitoreasca si plina de linistea de care avem nevoie dupa un an agitat: Agios Ioannis Beach!

DSC05217.jpgDSC05200.jpgDSC05201.jpgDSC05204.jpgDSC05206.jpgDSC05207.jpgDSC05208.jpgDSC05209.jpgDSC05213.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde April » Dum Iun 15, 2014 3:33 pm

N-am coborât, tocmai își loviseră unii mașina, pe drumul spre plaja, la o curba strânsă; se înfipseseră cu spoilerul din fată in pământ.
Dar priveliștea era frumoasă.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde tacl2013 » Vin Aug 08, 2014 5:16 pm

Dupa ce s-a scris cu scuturi si masini cu garda joasa... am vizualizat de la distanta :-)
Ceva poze, de sus. Si am plecat catre Aliki
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde cmdaniela2005 » Joi Sep 18, 2014 11:23 am

In 02.09.2014 am fotografiat-o de sus... ne indreptam spre Paradise Beach

IMG_2236.JPGIMG_2240.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
cmdaniela2005
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Iul 18, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 95 times
Been thanked: 141 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde ebirsan » Joi Iul 02, 2015 9:50 am

Plaja cu cea mai buna muzica intilnita in Thassos (iunie 2014). Valabil probabil doar pt. cei care stiu sa aprecieze muzica anilor 70-80.
Accesul la plajă nu este chiar atât de dificil, dar trebuie atentie. Coborârea pe plaja de la Livadi este mult mai anevoios.

Dacă vreți să faceți o pauză de plaje supra aglomerate în iulie-august, cred că Ag. Ioannis este o optiune valabila.
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde April » Dum Apr 24, 2016 4:59 pm

GIOS IOANNIS BEACH - despre care Teo spunea in deschiderea topicului ca e locul in care singurul zgomot este cel al Cicadelor. Atunci si acum
viewtopic.php?p=48938#p48938
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde valiman » Lun Apr 25, 2016 8:13 am

Fotografia a 2-a este o gluma nu-i asa? Nu poate fi adevarat. :o :(
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde valiman » Joi Mai 05, 2016 4:51 pm

Din pacate este adevarat. Paradisul de la Agios Ioannis este distrus.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
valiman
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde alexd » Vin Mai 06, 2016 8:49 am

Acest complex in constructie, va avea circa 500 de locuri de cazare. Imaginati-va ce va fi pe plaja micului golf, in sezon plin.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde ebirsan » Vin Iul 01, 2016 3:12 pm

Nu-mi vine sa cred!
E prima data cand intilnesc in Grecia o investitie atât de mare în derulare si care să blocheze complet accesul la o plajă cunoscută.
Păcat. Atunci când va fi gata probabil că va fi cu intrare, un fel de Makriamos.
ebirsan
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 25, 2014 8:52 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 46 times

Re: Agios Ioannis Beach

Mesaj necititde April » Vin Iul 15, 2016 11:40 am

Stadiul acum doua zile.
Au si sosea nou nouta
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Următorul

Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori