Arici de mare?

Informatii despre toate plajele din Thassos

Arici de mare?

Mesaj necititde Cruceru Mihai » Dum Mai 15, 2016 7:11 am

Am vorbit cu colegi care si-au petrecut concedii pe aceasta frumoasa insula insa au intampinat greutati cu copiii intrucat s-au speriat de aricii de mare. Puteti sa imi recomandati care ar fi plajele fara pietre si arici de mare?
Cruceru Mihai
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 08, 2016 11:53 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde Ade » Dum Mai 15, 2016 7:25 am

Cruceru Mihai scrie:Am vorbit cu colegi care si-au petrecut concedii pe aceasta frumoasa insula insa au intampinat greutati cu copiii intrucat s-au speriat de aricii de mare. Puteti sa imi recomandati care ar fi plajele fara pietre si arici de mare?

Plajele fara pietre nu au nici arici, pentru ca nu au de ce sa se prinda: Golden, Paradise, Astpas, Papalimani, Pachis, chiar Marble etc. posibil sa fie si pe aici in laterale unde sunt pietre, noi nu am dat niciodata de ei.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde demential » Dum Mai 15, 2016 8:21 am

Cruceru Mihai scrie:Am vorbit cu colegi care si-au petrecut concedii pe aceasta frumoasa insula insa au intampinat greutati cu copiii intrucat s-au speriat de aricii de mare. Puteti sa imi recomandati care ar fi plajele fara pietre si arici de mare?

Salut si Bine ai venit pe forum!
O varianta de protectie preventiva ar fi incaltarile speciale anti-aricii de mare - incaltari pe care le gasesti peste tot in insula sau in magazinele de echipamente sportive din Bucuresti.
Totusi, odata ajuns in insula o sa vezi ca nu aveti motive sa va speriati. majoriTOATE plajele sunt "curate", nu au arici. cum spunea si Ade mai sus, ii gasesti doar pe pietre, pasnici si inerti. Sa nu iti faci griji.

L.E. : am avut 2 cazuri de oameni intepati de arici in grupurile organizate de mine, dar din vina lor. Unul la Tripiti, cand s-a dus in zona cu pietre la snorkeling viewtopic.php?f=17&t=127&p=35461 si unul care s-a aruncat in Giola viewtopic.php?f=13&t=89&start=15#p10420 si a ajuns pana la ei :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Mai 15, 2016 11:03 am

viewtopic.php?f=13&t=325&p=21987&hilit=arici#p21987
Asta era unul cules la Skala Sotiros, pe langa pietrele de la digul portului turistsic. La Skala Prinos (extrema de sud a plajei) mi-a intrat mie unul in calcai strapungand cauciucul subtire al labelor de inot, asta pentru ca n-am fost eu atent si mi-am pierdut echilibrul. Fiica-mea s-a intepat pentru ca a fugit repede in apa fara sa-si puna incaltarile pe care le avea, mai ales ca si stia de arici ... Greu a scapat de ultimele ace
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde zanga2 » Mar Mai 17, 2016 8:11 am

Cruceru Mihai scrie:Am vorbit cu colegi care si-au petrecut concedii pe aceasta frumoasa insula insa au intampinat greutati cu copiii intrucat s-au speriat de aricii de mare. Puteti sa imi recomandati care ar fi plajele fara pietre si arici de mare?


Eu am auzit ca ar fi delicatesa, n-am incercat inca :lol:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde dflc03 » Mar Mai 17, 2016 8:22 pm

zanga2 scrie:
Cruceru Mihai scrie:Am vorbit cu colegi care si-au petrecut concedii pe aceasta frumoasa insula insa au intampinat greutati cu copiii intrucat s-au speriat de aricii de mare. Puteti sa imi recomandati care ar fi plajele fara pietre si arici de mare?


Eu am auzit ca ar fi delicatesa, n-am incercat inca :lol:


http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=20&t=24&p=49736#p49736
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde adriaticad » Dum Mai 29, 2016 4:56 pm

Un frumos exemplar capturat in apropierea plajei din Potos , in zona Piatza Michalis - 2011 Thassos!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde elia_elle » Lun Mai 30, 2016 3:23 pm

L-ai capturat din apa??? deci sunt si pe plaja din Potos? off, si cat am cautat plaje care sa nu aiba arici! :( mai toti spuneau ca nu sunt in Potos, iar acum nu mai inteleg nimic ... :crazy:
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde florin04 » Lun Mai 30, 2016 3:36 pm

Nu prea ai cum sa controlezi prezenta aricilor de mare pe diferite plaje, ei migreaza de la una la alta, se fixeaza pe pietrele submarine si accidental sunt adusi de valuri la tarm (sau sunt morti). Pe mine nu m-ar ingrijora astia ca sunt vizibili, ci pestele dragon-fish care se ascunde in nisip si nu-l vezi deloc, te trezesti intepat si nu stii de ce... :(

viewtopic.php?f=13&t=772#p35377
viewtopic.php?f=13&t=772#p35683
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde elia_elle » Lun Mai 30, 2016 3:41 pm

Vai de mine, ce spui tu acolo??!! peste dragon?? deci eu fug de Turcia cu piscinele pline de clor pentru azurul din Mediterana si acum trebuie sa imi fac griji si de arici si de pesti dragon?? :wtf: sincer nu am mai auzit de pestele asta pana acum... cred ca raman sa ma brozez pe sezlong pana la urma :mrgreen:
elia_elle
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Mai 10, 2016 11:44 am
Has thanked: 279 times
Been thanked: 168 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde adriaticad » Mie Iul 05, 2017 7:45 am

Bună dimineața !
Intors de curând din insulă ,doresc să vă avertizez pe cei care mergeți în zona Potos că au apărut tot mai mulți arici de mare aproape de malul mării ,chiar şi in zona plajei fără pietre sau stânci .Numai in ultimele zile doi turişti au avut neşansa să calce în apă pe ,,țepoşi " în zona de plajă San Antonio , fiind nevoie de intervenția medicului .Asa ca ar fi indicat să aveți in bagaj si celebrii shuzi de plaja
pentru a vă proteja pe voi ,dar mai ales pe copiii vostri in caz de ....Totusi ,dacă aveți ghinionul de a călca pe vreun arici ,trebuie să ştiți că vizita la medic lasă urme in buzunar ,intervenția şi consultația costând 20 euro .(Cabinet medical in apropiere de Hotel Potos ). T.c.b.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde florin04 » Mie Iul 05, 2017 8:49 am

In loc sa-i blamati, mai bine ii prindeti si ii vindeti vii la San Francisco, unde sunt in voga... :D
Atentie, videoclipul nu este recomandat persoanelor cu stomacul sensibil! :sick: :sick: :sick:

"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde Silviaaa » Mie Iul 05, 2017 10:00 am

adriaticad scrie:Bună dimineața !
Intors de curând din insulă ,doresc să vă avertizez pe cei care mergeți în zona Potos că au apărut tot mai mulți arici de mare aproape de malul mării ,chiar şi in zona plajei fără pietre sau stânci .Numai in ultimele zile doi turişti au avut neşansa să calce în apă pe ,,țepoşi " în zona de plajă San Antonio , fiind nevoie de intervenția medicului .Asa ca ar fi indicat să aveți in bagaj si celebrii shuzi de plaja
pentru a vă proteja pe voi ,dar mai ales pe copiii vostri in caz de ....Totusi ,dacă aveți ghinionul de a călca pe vreun arici ,trebuie să ştiți că vizita la medic lasă urme in buzunar ,intervenția şi consultația costând 20 euro .(Cabinet medical in apropiere de Hotel Potos ). T.c.b.


Platesti desi ai asigurare medicala ?
Silviaaa
Fan Thassos
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Aug 10, 2015 9:46 pm
Has thanked: 930 times
Been thanked: 374 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde demential » Mie Iul 05, 2017 11:48 am

Silviaaa scrie:Platesti desi ai asigurare medicala ?

din cate stiu, da. si decontezi la intoarcere.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Arici de mare?

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 05, 2017 3:35 pm

Oricum, important de notat este că aricii de mare sînt pe insulă dinaintea desantului conaţional. Idem pentru peştii dragon. Este habitatul lor, cel în care oamenii îşi bagă picioarele şi nu numai :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times


Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: demential şi 44 vizitatori