Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Politica, evenimente etc.

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde HHR » Vin Dec 09, 2016 8:30 am

A vota e un drept pe care fiecare îl gestionează potrivit propriilor convingeri. Mai mult, e liber să nu îl exercite. Prin urmare, de ce atâtea probleme ? Desigur problemele apar, întotdeauna legat de votul altora şi niciodată în legătură cu propriul vot. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Dec 09, 2016 9:54 am

damblagiu scrie:Pt a le da legitimitate deplina. Daca ar iesi la vot 30% din alegatori si dupa alegeri s- ar constitui o majoritate cu 51% ce procent ar avea majoritatea asta din intreg electoratul?! Ce forta legitima are o majoritate de 15% sau un presedinte ales 15% din electorat?

Demonstrarea ilegitimitatii ar parea un scop in sine. Stim deja ca legitimitatea e indoielnica dar asta este si vina noastra. Dupa ce ii expunem ca ilegitimi ce urmeaza? Ii aratam cu degetul sau gasim o forma de a genera o conducere legitima? Singura legitima n-are cum sa fie decat prin vot asa ca iar o sa ajungem indemnul de a lasa paharul de vin sa ajunga la temperatura camerei pana dai o fuga la locul stampilelor.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Dec 09, 2016 10:22 am

Pai eu profit de libertatea de care amintesti, atat cat mai putem profita de ea. De dat sfatiri nu am dat nici cand am avut optiune. Acum nici atat.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Dec 09, 2016 1:12 pm

Am aflat de la presedintele nostru ca in ziua alegerilor sunt activ. Inca un motiv sa stau in sanul familiei.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Dec 09, 2016 2:45 pm

damblagiu scrie:Am aflat de la presedintele nostru ca in ziua alegerilor sunt activ. Inca un motiv sa stau in sanul familiei.

De unde stie presedintele vostru, ca esti activ??
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Dec 09, 2016 3:31 pm

Tura asta avem alegerile parlamentare (11.12.2016), stim cu totii cam ce optiuni de a alege avem in sensul asta, mai ramane si problema votantilor care aleg sa nu aleaga :) , sa nu voteze, deci practic, unde se duc voturile astea?
Atasez cateva link-uri edificatoare, daca mai aveti voi altele, aliniati-va aici

http://www.alegeriparlamentare2016.ro

https://lazyadmin.ro/alesii-nostri-cifre/

Calcule (unele), unde se duc voturile neexprimate:
https://dorinlazar.ro/de-ce-castiga-psd-alegerile/
http://m.adevarul.ro/news/societate/for ... index.html


Sondaj IRES privind intențiile de vot ale românilor, realizat la comanda Digi24:
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... ica-628298

Pt cei nehotarati :)
http://www.reportervirtual.ro/2016/12/o ... ntare.html

https://www.gabrielursan.ro/pe-11-decem ... m-alegeri/

p.s. eu nu votez PSD, dar cel mai rau, inca nu stiu cu cine sa votez..
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde adriansto » Vin Dec 09, 2016 4:10 pm

Problema este ca daca nu iese lumea, micul procentaj al celor ce vor vota va decide pt restul populatiei.
Asa ca mai bine daca se iese la vot si se stampileaza buletinul de vot de mai multe ori ,sau se scrie pe buletinul de vot un mesaj gen ' duceti-va darcului ...', etc.
Daca am avea un procent de 70-80% alegatori si 30-40% voturi anulate, datorita celor expuse anterior, cred ca ar fi mult mai bine decit daca procentul de votanti ar fi numai 30-40%. Cu 30-40% voturi anulate ar fi un mesaj puternic pt clasa politica si observatorii internationali.
Stind acasa nu ne exprimam nici o opinie, poate numai pe forumuri sintem fortosi.
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 10, 2016 11:55 am

Atenţie, acest post este 18+


adriansto scrie:Asa ca mai bine daca se iese la vot si se stampileaza buletinul de vot de mai multe ori ,sau se scrie pe buletinul de vot un mesaj gen ' duceti-va darcului ...', etc.


Asta îmi aduce aminte de bancul acela în care o bâbuţă cu ochelari cu multe dioptrii scoate capul nedumerită din cabina de votare şi întreabă comisia: nu vă supăraţi, fu*u-vă-n gură cum se scrie, legat sau dezlegat ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde adriansto » Sâm Dec 10, 2016 5:08 pm

Iata o idee buna.
Pt cei nedecisi sau care nu vor sa voteze sa vine cel putin sa-si ia buletinul de vot si sa scrie un banc pe el.
Apoi in urna cu buletinul. In felul asta dau dati dovada de ceva spirit civic.
Avatar utilizator
adriansto
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iul 28, 2015 7:10 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 242 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 10, 2016 5:12 pm

O alta chestie

http://www.printesaurbana.ro/2016/12/de ... scurt.html
"DE CE TREBUIE SA MERGI DUMINICĂ LA VOT
Primarul actual al Capitalei României a câștigat alegerile cu aproximativ 247 de mii de voturi. Poate nu știați chestia asta, poate că v-ati oprit la procentul de 42%, care este destul de mare, pentru că este procent din voturile exprimate, în condițiile unei prezențe la vot de aproximativ 33%. Dar în București sunt aproape 1.8 milioane de alegatori pe liste, deci cele 247 de mii de voturi ale doamnei Firea reprezintă aproximativ 14% din numărul cetățenilor cu drept de vot din București.

Da, ați citit bine, 14%, adică aproximativ 1 bucureștean din 7 a decis cine este primarul.

E ca și cum, dacă la grădinița sau la școala la care merge copilul vostru sunt 30 de copii, vreo 4 -5 parinti ar decide pentru tot restul, timp de 4 ani sau cât ține un ciclu școlar.
Sau, dacă ați fi un grup de 7 prieteni, doar unul dintre voi ar alege ce să bea fiecare când ieșiți în oraș, timp de 4 ani.

Vi se pare ok, ați fi de acord cu asta? Eu nu.

La alegerile parlamentare e o situație similară, adică relativ puțini oameni au decis până acum componența parlamentului. În plus, la parlamentare mai există și un mecanism de redistribuire a voturilor, destul de complicat, dar care în esență avantajează partidul care se situează pe primul loc și care, după redistribuiri, poate avea un procentaj mult mai bun decât cel rezultat din voturile direct exprimate. Mai mult, cu cât absenteismul la vot este mai mare, cu atât procentele re-distribuite sunt mai importante. Sursa, cu niște calcule interesante.

Ideea este următoarea: dacă stai acasă, ajuți partidul care se situează pe primul loc. Nici nu contează că e vorba de PSD, contează doar că absența de la vot este de fapt un vot indirect pentru partidul de pe primul loc.

Concret, PSD-ul este votat în mod tradițional de vreo 3 milioane de oameni, give or take, adica de aproximativ 16% din totalul cetățenilor cu drept de vot, care sunt vreo 18 milioane (sau 19 milioane mai nou, că acum s-au introdus pe liste și cei cu domiciliul în afara țării).
Dar acest procent mic este suficient pentru ca PSD-ul să conducă țara în următorii 4 ani dacă cei care nu ar vota PSD stau acasă.

Acum, dacă tu vrei să ajuți PSD-ul, ceea ce e perfect acceptabil, stai acasă.
Deși ar fi mai bine să mergi și tu la vot, pentru ca victoria PSD-ului să fie cât mai clară și să nu mai fie nevoie de alianțe cum a fost cea cu PNL (de USL vorbesc).
Să fie majoritate clară pentru un partid, e cel mai bine pentru toată lumea – nu se mai negociază portofolii, nu se mai ceartă între ei și in plus toată lumea știe ce partid poartă responsabilitatea guvernării.
Dacă nu vrei să ajuți PSD-ul, du-te să votezi. E atât de simplu."

http://sociollogica.blogspot.ro/2016/11 ... -alde.html
Prezumții:

- ALDE va trece pragul
- ALDE nu va trăda PSD după alegeri pentru formarea unei coaliții și majorități TLIAP (Toată Lumea În Afară de Psd).
- grupul minorităților naționale nu se va alia cu PSD+ALDE decât dacă PSD+ALDE au deja majoritatea în parlament.

Drumul de la scorul cumulat al PSD+ALDE la numărul de mandate conține trei pași:

1) BEC stabilește scorul: numărul de voturi primite de PSD și de ALDE raportat la totalul voturilor valabil exprimate. Aceasta e valoarea pe care o s-o vezi pe ecranele televizoarelor și în presă.
Dacă ai votat pentru un partid care nu a trecut pragul electoral, votul tău - din acest moment - nu mai contează.

2) Scorul de la punctul 1 este recalculat prin raportare la numărul de voturi acordat partidelor care au trecut pragul electoral (moment cunoscut în mod popular drept "redistribuire", deși conform legii înțelesul termenului e altul).
Dacă scorul PSD+ALDE era de 45% iar 8% din voturi s-au dus la partide care n-au trecut pragul, scorul PSD+ALDE tocmai a devenit 48,9%.

3) Scorul calculat la punctul 2 determină câte mandate primesc PSD și ALDE din cele 96,2% care se acordă partidelor. Celelalte 3,8% din mandatele viitoarei legislaturi se acordă minorităților naționale altele decât cea maghiară. În practică, după cum vei vedea mai jos, acest lucru înseamnă "o penalitate" pentru PSD+ALDE de aproximativ 2% față de scorul calculat la punctul 1.
Continuând exemplul anterior, dacă după redistribuire scorul PSD+ALDE devenise 48,9%, după acest al treilea pas devine 47%. Iar PSD+ALDE primesc, în consecință, 47% din mandatele următorului parlament.

Pentru a ști dacă PSD+ALDE vor forma majoritatea, sunt necesare răspunsurile la câteva întrebări:

a) care va fi scorul PSD+ALDE?, adică:
a1) câte voturi vor obține cumulat PSD și ALDE?
și
a2) câte voturi valabil exprimate se vor înregistra la parlamentare?
precum și
b) care va fi bonusul "de redistribuire" al PSD+ALDE, adică din totalul voturilor valabil exprimate câte se vor îndrepta spre competitori electorali care nu vor trece pragul?

Să luăm aceste întrebări una câte una.

A1) Câte voturi vor obține cumulat PSD și ALDE?

Am explicat într-o postare anterioară de ce cred că PSD va obține la parlamentare între 2,98 și 3,26 milioane voturi.

Tăriceanu a primit la prezidențiale 508 mii voturi; la votul pentru consiliile județene de la locale ALDE a primit 521 mii voturi. Chiar și cu o demobilizare cauzată de probleme interne sau alți factori, consider că ALDE va primi cel puțin 400 de mii de voturi la parlamentare și maxim 550 de mii.

Punând împreună cele două paragrafe de mai sus, PSD și ALDE ar însuma între 3,38 milioane voturi (varianta minimă) și 3,81 milioane voturi (varianta maximă). Voi face vorbire mai jos și de varianta medie (3,6 milioane voturi).

A2) Câte voturi valabil exprimate se vor înregistra la parlamentare?

De când s-au decuplat parlamentarele de prezidențiale lucrurile stau după cum urmează:
În 2008 au venit la vot 39,2% din cei de pe liste.
În 2012 au venit la vot 41,7% din cei de pe liste.

A veni la vot nu înseamnă că ai exprimat un vot valabil. 2,38% din totalul celor prezenți în 2008 au dat voturi nule sau anulate; în 2012 a fost vorba de 2,41% din totalul celor prezenți. Din fericire cele două valori sunt destul de apropiate și se poate estima că, dacă nu are loc un fenomen bizar, 2,40% din voturile care vor fi acordate pe 11 decembrie vor fi nule sau anulate."

NUMAI MAINE NU-I POIMAINE
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde April » Sâm Dec 10, 2016 6:41 pm

Cu alegerile: eu nu vreau tabara Basescu, nici tabara Ponta. Clar.
Mai neclar:
Nici Tariceanu.
Nici Gorghiu.
Cu cine sa votez?
Nici udmr-ul.
A mai ramas careva?
Nici aia cu casatoria intre oricine.
M-ati convis si ma duc maine la vot.
Voi cu cine antipatizati? :mrgreen:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 10, 2016 6:51 pm

Cu dracul cela mai mic? :)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde April » Sâm Dec 10, 2016 6:52 pm

Care e ala?!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 10, 2016 6:54 pm

adriansto scrie:Iata o idee buna.
Pt cei nedecisi sau care nu vor sa voteze sa vine cel putin sa-si ia buletinul de vot si sa scrie un banc pe el.
Apoi in urna cu buletinul. In felul asta dau dati dovada de ceva spirit civic.

Nu e o ideie buna deloc, ori cu vot cu banc, ori vot neexprimat, e exact acelasi lucru
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Votăm? cu cine? e bine sa nu votăm?

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 10, 2016 6:56 pm

April scrie:Care e ala?!

Dupa ce mi-am tocit toti neuronii in sensul asta, tot cu multe virgule mi-a dat, adica cu USR.. sau Ciolos
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron