PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Politica, evenimente etc.

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 03, 2019 9:49 pm

iuliangrecu scrie:
damblagiu scrie:sau las o asa cu muie psd

iar cu bla bla bla
Bine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Iul 03, 2019 9:57 pm

Eu "decat" ziceam ca muntii elvetienilor nu poarta nimic si totusi s-au descurcat pana la urma sa-si vada de treburile lor, in neutralitatea si multilingvismul multietnic al lor si pentru ca i-a dus capul. Ca poezia era despre cat de bogata e tara si cat de sarac e poporu". Cam ca la Venezuela. Cele mai mari resurse de petrol posibile, cei mai adusi in sapa de lemn. Hai ca mai sunt versiuni, ca aia din Sierra Leone:
"Diamante-n orice poarta,
Noi crapam din poarta-n poarta"
Tot pe tradare si jaf, nu ca la elvetieni, cu referendum si reguli pentru orice.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 03, 2019 10:44 pm

Chestia cu referendum pt orice nu e chiar asa in regulă. De ce? Pt ca daca ma intreaba pe mine chestii economice, spre exemplu, cum dracu sa raspund eu cu da sau nu când nu ma pricep. Pt asta exista parlamentul unde imi trimit eu reprezentanții. Ei se organizează în comisii, au consilieri si pot lua hotărârile cele mai bune. Eu, după patru ani evalueze cat de bune au fost hotărârile lor și votez in consecință. Uite ce a ieșit cu referendumul pt familie. Dacă i întrebi pe români, sunt de acord cu căsătoriile între persoane de același sex? 90% iti vor răspunde ca nu. Ce s a intamplat la referendum? Cine isi dorea să nu fie trecut in constitutie ca familia se bazează pe căsători a între un bărbat și o femeie, nu putea sa schimbe opțiunea unui popor inteleg, dar il.putea determina sa nu se prezinte la vot, în felul ăsta ne validandu se referendumul. Cum au făcut asta!? Folosindu se de ura viscerală împotriva lui dragnea, au aruncat pe piata faza ca e referendumul lui Dragnea. Ura bolnăvicioasă ce exista împotriva lui dragnea i a oprit sa gândească ce legatura avea dragnea cu asta? Si uite asa determini un popor sa se manifeste la referendum in asa fel incat rezultatul sa fie potrivnic voinței lui. Cu modificarea constituției după prostia asta de referendum, cică pe justitie, sa vezi ce probleme grave vor apare peste ani. Atunci se vor vedea consecințele, când dragnea v a fi istorie si viitorimea se va întreba, de ce dracu ati facut modificarea asta prostească!? Crezi ca va fi plauzibilă, bai, era unu dragnea care nu trebuia sa scape de pușcărie!?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 04, 2019 5:25 am

Băăăă!!!! Nici facebook ul nu vă mai suportă!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 04, 2019 3:32 pm

N ați mai sti cum vine treaba cu "politica" asta a voastră. Imagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Iul 07, 2019 10:49 am

Ce argument penibil lanseaza marioneta lui Basescu din 2009 (impotriva lui Iohannis, sprijinit atunci sa fie numit PM):
E o reactie la proiectul ala cu alocatii de la copii catre parinti (via: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/pensie-pentru-parinti-de-la-copii-lucian-croitoru-o-negare-a-drepturilor-omului-de-a-beneficia-de-roadele-muncii-sale-1155436 ). Zice mesterul de care uitase lumea:

"În al treilea rând, este un atac la morala românilor tineri majori, care sunt implicit acuzați de imoralitate din moment ce proiectul de lege presupune implicit că tinerii își neglijează părinții. " E ca farsele sau razbunarile copiilor: "Nenea, nenea, vedeti ca baiatu' ala v-a injurat!" (Sau "Ba, vedeti ca va insulta PSD!")
Dar legea aia care spune ca trebuie sa-ti culegi rahatul cainelui cu o punga nu cumva e tot un atac la morala romanilor, ca presupune implicit ca pe romani ii doare in cot de mizeria pe care o fac animalele lor de companie in parc ... :?: :roll:

Proiectul de lege are alta penibilitate daca vrei sa te iei de PSD pentru orice propunere. Ce te faci daca "parintii" aia batrani si in nevoie au fost niste betivi la viata lor, niste pierde vara, care si-au abuzat copii? Ii mai pui pe astia sa-i mai si intretina desi e numai vina lor ca au ajuns in mizerie? Asta ar fi un atac la morala, nu caterinca unei slugi politice.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Iul 14, 2019 1:39 pm

damblagiu scrie:Chestia cu referendum pt orice nu e chiar asa in regulă. De ce? Pt ca daca ma intreaba pe mine chestii economice, spre exemplu, cum dracu sa raspund eu cu da sau nu când nu ma pricep.


Aici cam ai dreptate. Imi aduc aminte reactiile furibunde si insultele din spatiul public cand a dat Oana Bogdan un interviu si a zis ca sa ne cumparam servicii de mobilitate si nu masini, ca in occident tinerii nu-si mai blocheaza banii in cumpararea de proprietati precum masinile personale. "Vai, vai vrea sa ne ia proprietatile!" - au zis toti imbecilii.
Cam asa, in diverse comentarii:
"Nicolae Ceausescu 3 fani 1 acum 4 luni "Renuntarea la propietate"????? Fata esti dusa. Omul chiar si ala preistoric avea grota lui,femeia/ile lui, copii lui, etc. Este in natura umana . Si animalele au acest simt. Tu esti P... si caciula si daca tu nu ai sa nu aiba nimeni. Sa sheruim tot. Tu vii cu nimic." - de la https://adevarul.ro/news/politica/adevarul-live-ora-1300-oana-maria-bogdan-despre-proiectul-plus-dezvoltarea-romaniei-1_5c863903445219c57e1eb705/index.html

Vin altii si spun ce nu vor altii sa auda:
"ANALIZĂ: De ce, în viitor, oamenii vor înceta să cumpere automobile
Harababura de scutere electrice îngrămădite pe trotuarele din San Francisco, Seattle sau Beijing este mai mult decât dezordine, este izvorul din care va apărea un nou ecosistem de transport, unul care va duce la dispariţia modelului care a dominat secolul XX: automobilul individual, arată Bloomberg."
https://www.gandul.info/financiar/analiza-de-ce-in-viitor-oamenii-vor-inceta-sa-cumpere-automobile-18234618
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Iul 30, 2019 10:12 am

Daca nu se intampla ceva spectaculos, vor ajunge în turul doi johannis si barna. Sa i intreb pe cei care mă îndeamnă vehement sa mă duc la vot, cu cine sa votez? Imi vor raspunde, cu cine vrei. Păi eu nu vreau cu nici unul, în consecință nu mi irosesc timpul. Alții imi vor spune sa ma duc si sa mi anulez votul. Nu vreau. Dacă s a ajuns in situatia asta înseamnă că asta e vrerea poporul si l las să si o faca cu mâna lui. Faza comică e ca incep cu plăcute suedeze unii împotriva altora. Sa vezi mui între rezistenți.
Începutul a avut loc ceva mai blând. Vezi declarația lui Barna despre evenimentele din ultimele zile.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Aug 02, 2019 1:00 pm

Du-te naibii!!

"Ecaterina Andronescu a fost demisă de la Ministerul Educației după ce a spus că ea a învățat să nu se urce cu un străin în mașină"
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 02, 2019 6:19 pm

iuliangrecu scrie:
"Ecaterina Andronescu a fost demisă de la Ministerul Educației după ce a spus că ea a învățat să nu se urce cu un străin în mașină"


E un principiu gresit sau pur si simplu nu trebuia dezvaluit, ca sa stie tot omul :wtf: ? Nici eu nu iau straini in masina si nici nu ma simt in largul meu sa ma urc intr-o masina pe al carui sofer nu-l cunosc ... Noroc ca sunt prea prost ca sa fiu ministru asa ca nu risc sa fiu demis :lolno:

https://www.imdb.com/title/tt0091209/

https://www.youtube.com/watch?v=AUnXsEsJGtQ
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Dum Aug 04, 2019 10:12 am

Așa cum spuneam, dacă nu se întâmplă ceva extraordinar, în turul doi vor ajunge johannis si barna. Dăncilă, va sfătui electoratul PSD sa l voteze pe johannis ca fiind râul cel mai mic. Nu stiu câți din electoratul PSD îi vor urma recomandarea. Tind să cred că vor prefera sa stea acasă. Nu cred că îi vor putea speria așa tare cu barna încât să treacă peste tot ce le a făcut johannis în ultimii 2-3 ani. Asta e motivul pt care Dăncilă si a anunțat candidatura. Știa f bine ca nu are nici o șansă să intre în turul doi. Dăncilă sa predat. M am înșelat asupra atitudinii ei. Îmi lăsasem o marjă de 15-20℅ de a greși. Cu vreo câteva luni înainte de 20 mai marja asta a început să se mărească ajungând la 100℅ în momentul când a dat declarația aia puerilă, nu stiu de existenta statului paralel. Am fost plecată din țară 9 ani. Pai bine bre, când mințiși, acum, sau atunci când vorbeai de statul paralel? În rest, spor la vot celor care se vor duce!

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde teo » Joi Aug 08, 2019 3:06 pm

:lol: :lol: :lol:

Fostul preşedinte al PSD, Liviu Dragnea, aflat în detenţie în penitenciarul Rahova, contestă alegerea Vioricăi Dăncilă în funcţia de preşedinte al Partidului Social Democrat şi a lui Mihai Fifor în funcţia de Secretar General. Intervenţia în dosarul de validare a congresului PSD, aflat la Tribunalul Bucureşti a fost depusă de avocatul lui Liviu Dragnea.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... sd-1170807
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 09, 2019 8:44 am

Numai azi nu i mâine. Dacă nu plec din Bucuresti voi fi in Victoriei. O manifestare asumată, autorizată. Dintre forțele politice, daca le pot numi așa doar PNL ul, ca să nu zic PDL ul, cică ar mai dori sa cadă guvernul. După opinia mea nici macar Johannis nu si ar mai dori asta, acum. Se pune intrebarea, atunci ce rost mai are să promoveze protestul, chiar si asa mai fără vlagă cum o fac!? Păi, singurul motiv e cel "de a tine aprinsă flacăra revoluționară" ca, la o adică, daca mai scapă cumva alegerile de sub control să poată fi chemată lumea in stradă sa reparăm, în mod democratic ce a fost stricat prin alegeri.
Dorința mea e de a pleca Dăncilă cu ai ei de la guvernare. Să vezi drăcia dracului acum, in prag de alegeri.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Se împlinește un an de la moartea judecătorului Stan Mustață. Istoria va spune "cine i om si cine i câine"
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Aug 09, 2019 11:26 am

Asa cum spuneam intr o postare anterioară, johannis împarte electoratul cu Barna. Cum Barna e "mai tare" pe planul ăsta, johannis trebuie sa si atragă din electoratul PSD. Deja încercările au început. Rareș al vostru blehaie ca el nu a spus niciodată nimic rau de electoratul PSD. Serios!? Păi așa nu poti atrage nici macar pe floricica dansatoarea. Electoratul de care zici e un electorat mai prevăzător. Cântărește foarte bine orice vorbă. Nu l poti duce cu zaharelul. Nu l poti face din vorbe. Crezi ca uita vorbele alea de ocară cum ca au votat pt o găleată de plastic si un kil de zahar? Crezi ca o uita pe nefericita aia care striga, pensia, pensia, v a venit pensia!? Pe borâturile alea care aruncau cu hârtii de un leu in ei? Păi cine incita la așa ceva? Vorba turnatorului Petrov, păi bă Bogdane, eu (electoratul PSD) te stiu cine esti.

Am auzit ca motivul manifestație de mâine nu mai e muie psd si jos guvernul ci se comemorează un an de la intervenția brutală a jandarmeriei. Ce faceti bă băieți!? ...nici acum nu realizați cat ati fost de manipulați? In rest, jos guvernul Dăncilă!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Dum Aug 11, 2019 8:02 am

Așa cum spuneam cu două postari in urmă, nimeni din oamenii politici si nici un partid nu mai e interesat de căderea guvernului Dăncilă. In concluzie mitingul va fi unul redus, doar ca sa tina "flacăra revoluționară aprinsă" Cred ca eu sunt singurul care doreste căderea guvernului Dăncilă. Fusei in piața victoriei. Lume de toate vârstele si felurile. Nu stătui mult. Imi era frica sa nu mi cadă bricheta din buzunar, să se spargă si sa i gazez pe toti care erau in piața. Când ajung acasă aud la tv un reporter zicând, din cei 15000 de protestatari adunați în piață căteva zeci de mii sunt veniti din diaspora.
Mai văzui ca începură să se certe și să se înjure între ei protestatarii ăia de profesie. In rest, jos guvernul Dăncilă!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori