PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Politica, evenimente etc.

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Ian 31, 2019 5:03 pm

Eu zic ca se ascut cutitele pentru ca e deja campanie electorala. Iar baiatul ala inteleg ca face joc de glezne sa intre iar in teren cu tricoul galben (rosu adica) de viitor presedinte al Comisiei Europene, se zice. Daca iese ciuma rosie europeana mai bine decat ciuma portocalie europeana, evident. Si cum va avea nevoie de manutele rosii din Romania, cred ca i se arata si lui ce inseamna campanie electorala la noi, unde cand se anunta vreun candidat (vezi Ludovic Orban la primarie, ca de un exemplu) mai cu mot, hop si denuntul de coruptie, de abuz in serviciu, de bancuri mincinoase sau cate si mai cate, poate chiar asta cu grupul infractional organizat ... Cum ar veni, ia sa vedeti ma si voi cum e! Si ca sa parafrazam din autorii clasici, cred ca i se spune de pe acum, "daca tu nu ne ajuti, noi te "ajutam" :twisted: !"
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 31, 2019 6:06 pm

Pe mine nu mă interesează jocurile lor politice. Eu vreau ca Romania sa fie demnă. Nu vreau să se mai lase urechiată de "Europa" care nu urechiază Franța, spre exemplu, pentru lucruri și mai rele. Nu mai vreau ca Europa asta sa ne jefuiască mult mai rău decât au făcut sovieticii după '44. Nu mai vreau să mi dicteze Europa cum să-mi fac curat la mine în casă. E ca si cum te certi cu nevasta unde sa așezi frigiderul în bucătărie și să vină vecinu să spună el cum e mai bine. Unde era Europa asta când ceașcă înfometa poporul roman? Unde era Europa când mureau femeile pe masa de operație cu procurorul la cap, procuror care nu l lăsa pe medic să intervină până femeia nu i spunea cine i a provocat avortul? Europa îl plimba pe ceașcă cu caleasca. Noi, românii am stat prea mult cu capul plecat. Am avut printre noi prea multi trădători si vânzători de țară de a lungul timpului.

Voi credeți că englejii e prosti!?
Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Ian 31, 2019 6:38 pm

Nu pot sa compatimesc la suferinta ta in forma asta pentru ca ar suna prea asa, daca as consimti:
"Nu voi, stimabile, să ştiu de Europa d-tale, eu voi să ştiu de România mea şi numai de România... Progresul, stimabile, progresul! În zadar, veniţi cu gogoriţe, cu invenţiuni antipatriotice, cu Europa, ca să amăgiţi opinia publică...Să-şi vază de trebile ei Europa. Noi ne amestecăm în trebile ei? Nu... N-are prin urmare dreptul să se amestece într-ale noastre..."
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 31, 2019 7:02 pm

Sunt convins ca ai înțeles greșit. Eu vreau să merg în Europa ca partener nu ca slugă. Ca participi sau nu la "suferința" mea contează mai puțin. Unii suferă de ceva, alții de altceva....cine naiba mai e sănătos in vremurile astea!?

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Ian 31, 2019 8:48 pm

Eu cred ca am inteles foarte bine ce te macina dar am zis si eu ca "ar putea sa sune ca" ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde dflc03 » Joi Ian 31, 2019 8:56 pm

damblagiu scrie:... Eu vreau să merg în Europa ca partener nu ca slugă. ...



Multa bafta. Ca tara, sa "mergi" in Europa ca partener trebuie sa ai cu ce. Idealismele si cavalerii in armuri stralucitoare isi au locul in povestile cu zane. Nu in Europa. Deocamdata asta e situatia. Declaratiile sforaitoare si orgoliul, fara o baza de competenta si capacitate reala de a "merge" impreuna cu celelalte tari, duc inevitabil la un statut de sluga. Iluzia ca o tara ca Romania contemporana "poate" de una singura, in afara Europei, e traita "live" de Moldova de peste Prut, Ucraina, Belarus. Sper ca romanii ramasi in tara sa nu ajunga si ei sa experimenteze pe viu deliciile rezultate din statul de cetateni mandri, independenti si neasupriti de Europa al guberniilor mentionate anterior.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 31, 2019 9:07 pm

România avea si mai are încă ceva cu care putea merge în Europa. De ce dai exemplele de tari aflate sub influenta rusiei. De ce nu dai exemplele ca Polonia, Ungaria? Bafta îți doresc si eu ție

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde dflc03 » Joi Ian 31, 2019 10:40 pm

Mai pui de dac...exemplu' Ungariei. Adica recunosti ca ungurii sunt un exemplu de urmat pentru romani? Bravos natiune!

Eu nu dau exemple Polonia si Ungaria pentru ca ca aia au cu ce (si cu cine). Veorica si Livache se compara cu Viktor Orban? La PIB/locuitor Romania e in rand cu Polonia sau Ungaria? Si aici nu ma refer la PIB obtinut prin cresterea preturilor la alimente de baza si utilitati. Au nevoie HU si PL sa intre in fondurile de rezerva ale statului pentru cheltuieli curente? UE e o uniune politica si economica. Ifosele de Dambovita nu au rost pana cand o sa ajunga politicienii si economia RO la nivelul macar al PL si HU. Cine nu vrea sa fie sluga trebuie sa arate ca poate sa fie partener, nu doar sa emita pretentii. Altfel... gubernie scrie pe RO.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Feb 01, 2019 2:59 am

dflc03 scrie:Mai pui de dac...exemplu' Ungariei. Adica recunosti ca ungurii sunt un exemplu de urmat pentru romani? Bravos natiune!

Eu nu dau exemple Polonia si Ungaria pentru ca ca aia au cu ce (si cu cine). Veorica si Livache se compara cu Viktor Orban? La PIB/locuitor Romania e in rand cu Polonia sau Ungaria? Si aici nu ma refer la PIB obtinut prin cresterea preturilor la alimente de baza si utilitati. Au nevoie HU si PL sa intre in fondurile de rezerva ale statului pentru cheltuieli curente? UE e o uniune politica si economica. Ifosele de Dambovita nu au rost pana cand o sa ajunga politicienii si economia RO la nivelul macar al PL si HU. Cine nu vrea sa fie sluga trebuie sa arate ca poate sa fie partener, nu doar sa emita pretentii. Altfel... gubernie scrie pe RO.


1. Nu sunt pui de dac. Poate tată de dac
2. Dacă cineva face o treabă bună trebuie să fi tâmpit să nu vezi asta doar pt ca aia sun unguri sau cine or fi ei.
3. Dacă nu ne am fi lăsat jefuiți altfel am fi stat cu pib ul (nu pt pib suntem "calariti" de europa ta)
4. A crescut PIB ul prin mărirea preturilor la alimentele de bază și utilități!? Ce ziare citești!? Oare o fi crescut PIB ul asta sau ne mint?! Dacă a crescut eu cred că de vină e creșterea prețului la miez de nuca. Ai văzut cât e miezul de nuca in piața?
5. Slugă ești doar dacă accepți să fi slugă. Asta începe cu atitudinea fiecăruia dintre noi si in final cât de uniți suntem.
M ai lămurit cum e cu politica asta. M@#e PSD.


Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Feb 01, 2019 11:28 am

Am citit dimineață interviul lui Țiriac. Bine spune, nu poți scuipa pe tara ta. Pentru cei care susțin aberația ca în parlamentul european nu pe tara s a scuipat ci pe PSD sa nu citească pt ca oricum nu vor înțelege. Pt ceilalți spun că e ca si cum te certi la cuțite cu nevasta în casă, după care te duci la cârciuma din colț să te racoresti cu o bere si le spui prietenilor de pahar, ba sa vezi ce nevasta proastă, urată si rea am, iar când ceilalți vor spune, si e si curva pe deasupra, tu să te bucuri că sunt de partea ta.
La alegerile prezidențiale cică ar candida Liviu Plesoianu, Tariceanu, eventual si cineva de la PSD. Din partea cealaltă cică ar candida johannis si Cioloș. Având în vedere că electoratul e împărțit, radical în două, ambele tabere gresesc fracmentandu si propriu electorat în primul tur. În felul ăsta pot apare surprize in turul doi.Cea mai nașpa surpriză e sa trebuiască ales președintele între johannis si Cioloș. Cum am fost blestemați, in ultimii 30 ani, să alegem între Iliescu și Vadim, johannis si ponta nu m ar mira ca blestemul să si facă în continuare efectul.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Feb 27, 2019 12:02 am

Vis-a-vis de Kovesi, după audierile din Parlamentul European pentru șefia Parchetului European, indiferent care va fi rezultatul final, am niste dileme f mari: adica aia, europenii aia din parlamentul european, ei o sustin pe Kovesi, noi nu, oare aia chiar atit de spalati pe creier sunt?? sau poate, corupti?? sau.. nu stiu, mai ziceti voi, ca nu va inteleg deloc

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... oc-1089402
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 27, 2019 6:52 am

1.Pai, parlamentarii romani care au votat IMPOTRIVA ROMÂNIE in parlamentul european, când cu rezoluția cică au făcut bine. Acu ăștia făcură rău!?
2. Dacă e așa de rău să votezi împotriva candidatului de aceiași naționalitate cum se face că cel german a obținut doar 1 punct? Să nu fi votat parlamentarii nemți cu propriul candidat? Dacă nu, atunci cu cine au votat? Cu francezul nu prea cred datorită scorului obținut de acesta. Dacă au votat cu codruta de ce au făcut o? Să fie codruta așa buna procurăreasă încât să i determine pe nemți să facă asta?......sau altul să fi fost motivul?
3. Pai, nu ne spunea UE si alții dă pă la noi ca atunci când ai deschis un dosar penal pe numele tau e bine să faci un pas in spate!? Sau e valabil doar pt cei din PSD? Observă că am pus doar câteva întrebări nu am venit cu alte chestii ce se vehiculează prin media despre codruta. Eu consider ca au fost mai trădători de țară aia care au votat rezoluția IMPOTRIVA ROMANIEI decât cei care au votat împotriva candidaturii "pă persoană fizică" a codrutei. Propun, dacă nu câștigă concursul sa se angajeze procuror sef in Brazilia să i caute casele lui Dragnea. Si asta cat mai repede, până nu le vinde. .

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Feb 27, 2019 9:15 am

iuliangrecu scrie:Vis-a-vis de Kovesi, după audierile din Parlamentul European pentru șefia Parchetului European, indiferent care va fi rezultatul final, am niste dileme f mari: adica aia, europenii aia din parlamentul european, ei o sustin pe Kovesi, noi nu, oare aia chiar atit de spalati pe creier sunt?? sau poate, corupti?? sau.. nu stiu, mai ziceti voi, ca nu va inteleg deloc

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... oc-1089402

E cam ca atunci cand unii au aclamat invazia Irakului pentru ca niste oameni de incredere i-au convins ca Saddam are arme de distrugere in masa. Nu erau spalati pe creier, erau doar cetateni ingrijorati de lipsa democratiei in lume, ei doar au avut incredre in sursa de informatii - Bush, Blair, Colin Powell. Pe urma, dupa miliarde cheltuite, oameni morti, distrugeri la fata locului, s-a tras concluzia ca a fost o mica eroare, ca nu erau arme. Bine macar ca in urma acestei justitii sociale mondiale ne-am ales cu o tara data peste cap unde a crescut ISIS. Nu m-am uitat decat secvential dar am prins-o pe una care chiar mi s-a parut spalata pe creier. A zis ca nu crede in zvonistica pe seama Kodrutei, crede ce a ales ea sa creada. Adica indivizii aia de la Oradea si Ploiesti din subordinea si cu protectia si apararea publica a LCK sunt zvonistica. Eu zic ca aia e spalata pe creier, nu stiu cum o numesti tu. Si mai trebuie sa vorbim si de atitudini de mare prost gust. La dezbaterea aia in PE cu violentele jandarmilor din Romania, un individ din PPE Spania (PONS pe numele lui) s-a arat super ingrijorat de cat de naspa e jandarmeria romana cu populatia. La el acasa, cu cateva zile inaintea dezbaterii la care PONS ne tragea Romania de urechi, fortele de ordine trageau cu gloante de cauciuc si ii bateau de-i lua mama dracului pe aia in Catalonia ca sa-i impiedice sa voteze. In conditiile astea, despre ce vorbim !? Bun simt, principialitate?
PS: Stiu, Pons nu tragea Romania de urechi ci guvernul ciumei rosii. Dar am inteles de la dna Gorghiu ca LCK e reprezentantul Romaniei, ca orice roman care ar participa la cursa pentru orice functie europeana ar trebui sprijint. LCK e candidatul Romaniei pur si simplu pentru ca e romanca. Atunci e valabila si inversa, orice critica la adresa unor romani inseamna ca este la adresa Romaniei, nu?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 27, 2019 11:18 am

Ce vorbește băi frate!? Îmbătrânește Lazăr si in loc din ce în ce sa i se albească parul i se ingalbeneste. Are o culoare frumoasă care face ape, ape. De ce îndruga p acolo ce sa mai zic!? Cine are urechi să audă, aude. Cine nu are nici nu va mai avea vreodată. În orice caz, e foarte distractiv.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 27, 2019 11:29 am

Am căzut pe spate Cât de prosti ne crede Lazăr!? A dat o cu rezolvarea cauzelor de infracțiuni la legea circulației pe drumurile publice, cauze f grele de altfel menționând ca procurorii au si rolul de educare a conducătorilor auto IN LIPSA UNEI INFRASTRUCTURII CORESPUNZATOARE. Cred ca va încheia cu vestitul slogan politic, m#&e PSD.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori