PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Politica, evenimente etc.

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Apr 02, 2019 4:03 pm

damblagiu scrie:
iuliangrecu scrie:Ăsta nu merită nici să moară!
Vezi!? Tot așa spun acum si cei care în urmă cu ceva timp il aveau drept feblețe.

Trimis folosind Tapatalk


Si nu uita ca a fost votat cu 67% în București, unde cât de cât mai erau oameni care gândeau cu adevărat. În rest totul e ca acum. Dacă ziceai ceva de rău de Iliescu erai agresat fizic si verbal cum ești acum, când zici de.......!?
Daaaa! Ai ghicit.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Apr 09, 2019 1:35 pm

Nu va e rușine că sunteți conaționali cu Lazăr? De cei care îl apreciază ce sa zic!? Îl las pe Dumnezeu. Nu am știut prea multe de Iulius Filip la vremea aia. Nici când am auzit de el la radio Europa Liberă, nu credeam că există cu adevărat. Peste doi trei ani când, pe litoral, un polonez, simpatizant al sindicatului sidaritatea mi a confirmat că Iulius Filip există am fost mândru. Omul ala făcuse mândrii milioane de români ținuți în lipsuri si teroare. Acum, văd că a existat si un jeg uman care a participat într un fel sau altul la torturarea eroului Filip. Mai văd o mână de neștiutori care strigă, jos ciuma roșie deși habar nu au ce e aia si care sar in apărarea vopsitului. Veți fi blestemați de copii si nepoții voștri.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Apr 09, 2019 1:56 pm

damblagiu scrie:Nu va e rușine că sunteți conaționali cu Lazăr?
Mai văd o mână de neștiutori care strigă, jos ciuma roșie deși habar nu au ce e aia si care sar in apărarea vopsitului. Veți fi blestemați de copii si nepoții voștri.

Pe bune??
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Apr 11, 2019 9:47 am

iuliangrecu scrie:Pe bune??


Nu. Pe ne bune sau pe nebune. Nu stiu cum se scrie corect că eu sunt simpatizant veorica. Nu al PSD ului. De simpatizat cu USR ul nu am cum. Ăștia nu au nimic ......sau poate îl au pă ăla care picotează, pentru că noaptea sta treaz să nu dea guvernul ordonante, noaptea, ca hoții. PNL ul are ceva. Îl are pe Blaga & co, urmașii Bratienilor.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Apr 11, 2019 9:51 am

Dacă aș fi sigur că vorbești serios, aș ieși de pe acest forum în secunda 2
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Apr 11, 2019 10:54 am

Acum, să trecem la lucruri serioase. Tot ce voi scrie mai jos sunt evenimente trăite de mine si câteva sentimente trezite în sufletul meu de ele.
Pe la jumătatea anilor '80, ani cumpliți prin lipsuri de tot felul si mai ales cu teroarea instaurata de securitate, am auzit la radio Europa Liberă (bruiat de securitate, care dacă primea o informație că l asculți puscaria te manca!) de existenta sindicatului liber Solidaritatea din Ponia. Eram trist si oarecum invidios că noi nu aveam o cat de mica rezistență anticomunistă. La un moment dat am auzit la postul respectiv că, printr o scrisoare, un anumit Iulius Filip a aderat la mișcarea respectivă. Alăturarea numelui de familie și al celui propriu, o alăturare mai rară, că sa nu spun ciudată, precum și zvonul împrăștiat de securitate (nu știam la vremea aia) că e o invenție a celor de la Europa Liberă mă face să am dubii asupra știrii. Îmi doream din tot sufletul să fie adevărată. Numele mai rar m a făcut să țin minte știrea respectivă. La un moment dat, pe litoralul românesc, 2Mai sau Vamă, nu mai țin minte, am cunoscut niste polonezi. De la ei am aflat că Iulius Filip există cu adevărat si e deținut în pușcăriile comuniste. În momentul ăla mi s au umezit ochii și mi s a umplut inima de mândrie și totodată de ură împotriva regimului si instrumentele lui de represiune, securitate, miliție, procurori, judecători, lucrători în penitenciare. Iulius Filip redase demnitatea românilor. Acum aflu că un procuror cu nume si chip si mai ales VOPSIT în democrat avea posibilitatea să facă ceva pt EROUL Filip si a ales să i prelungeasca chinul si suferința torturii din pușcărie. Cine sare în apărarea vopsitului!? Culmea, nu PSD ul lui Iliescu ci PNL ul Bratienilor. În societate vad niste unii ce luptă ei cu ciuma roșie, dar apară procurorul. Putinteii ăștia la minte vor sări în aparara tortionarului cu vorbele, nu depindea de el, nu el hotăra, etc. Pai bă băieți sau fetițe ce sunteți voi p acolo! Nu l obliga nimeni sa ocupe funcția respectivă, dacă avea coloana vertebrala. Dar i au convenit banii încasați, nu puțini la vremurile alea si mai ales că funcția îl transforma într un fel de semizeu. Acum, luptatorii ăștia cu ciuma roșie aproape îl transforma pe EROUL Iuilius Filip în vinovat iar pe călăii lui în anticomuniști. Pai nu cumva ei merită plăcuța?

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Apr 11, 2019 10:55 am

iuliangrecu scrie:Dacă aș fi sigur că vorbești serios, aș ieși de pe acest forum în secunda 2
Ai libertate maxima să faci ce vrei. Am luptat pt asta

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Joi Apr 11, 2019 11:15 am

damblagiu scrie:Acum, să trecem la lucruri serioase.
Trimis folosind Tapatalk


Grecule, te rog nu răspunde la postarea asta.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde HHR » Sâm Apr 13, 2019 9:43 pm

Merge unul pe autostradă și aude la radio: Un inconștient merge pe contrasens ! Își spune: să vezi cîți merg aici pe contrasens.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Dum Apr 14, 2019 9:06 am

Oare țara asta mai e sănătoasă? Doi deținuți politici, a căror singura vina a fost aia că au strigat, jos comunismul, când altora le tremurau chiloții de frica doar să gândească așa ceva, ii cer președintelui să l demită pe procurorul general pt abuzurile la care i a supus. Ce răspuns ridicol si umilitor la adresa romanilor care mai gândesc și simt dă președintele!? Nu mai are rost. Si așa mai are doar două săptămâni până i se încheie mandatul. Nici o reacție de la filozofii . .....care stau si urmăresc greșelile de exprimare ale veorici. Ați ajuns să i considerați infractori pe eroii anticomuniști, iar pe torționari să i priviti ca pe eroi.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Apr 14, 2019 9:34 am

Raspunsul a fost rapid, am auzit la oarece stiri ca unul dintre detinutii politici ar fi un infractor recidivist ... dovada ar fi aceea ca i-ar fi luat arma granicerului care incerca sa-l opreasca sa treaca granita fraudulos, mai pe limba romana a epocii, pe cand "incerca sa fuga din tara". N-am aprofundat, o sa caut stirea si in forma scris, sa vad cine o scrie si unde. Oricum, din categoria https://ro.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Dum Apr 14, 2019 10:28 am

Poze. E ridicolă prostia asta cu, a vrut să i ia arma granicerului. Argumente; cum a fost susținută acuzația? Prin mărturia colegului granicerului. Minciună. Grănicerii nu făceau paza si nu patrulau decât singuri. Presupunem că ar fi adevărat și patrau în formație. Pai cum se întâmpla? Un "infractor" încerca să ia arma granicerului iar colegul acestuia din urmă privea la asta fără să intervină? Povestea e cusuta cu ata alba ca sa aibe motiv de al condamna pe "infractor" la mai multi ani de pârnaie. Pe vremea aia, mai ales la granițele predispuse de a fi trecute în mod fraudulos orice conflict de genul celui relatat mai sus se lasă cu "mortăciune" de o parte sau alta. Când plecai în paza băgai cartus pe țeavă. Nu stăteai să se apropie "infractorul" de tine. Nu spun mai multe. Dar sunt multi creduli care cred orice li se spune fără să gândească cât de cât. Asta nu pt ca nu ar fi în stare.

Trimis folosind Tapatalk
Poporul l a eliberat pe Barabas si l a condamnat pe Isus.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Apr 14, 2019 10:57 am

Nu stiu cum a fost, evident. Din cate stiu eu, granicerii se deplasau in patrula, eu chiar ma miram ca era soldatul ala singur pe fasie ... In fine, nu asta ma deranjeaza pe mine in povestea asta ci faptul ca e prezentat ca un "talhar recidivist". Condamnarea de talharie a rezultat din faptul ca i-ar fi luat arma granicerului pe cand asta l-a surprins pe cand era intr-o zona de trecere frauduloasa a frontierei. Recidiva la talharie si la nerspectarea regimului armelor si munitiilor inteleg ca, de fapt, se lega de condamnari pentru abuz in serviciu, neglijenta in serviciu, omor din culpa. Alea nu sunt descrise in niciun fel ci doar enuntate, e suficient ca aflam ca talharul era unul "aventurier si caruia nu-i placea sa munceasca", deja chestiuni de o maxima gravitate ... Inteleg si ca avea 24 de ani la data condamnarii respective si nu se cade sa contestam autoritatea lucrului judecat in cazurile lui anterioare, nu-i asa :? .
Prin urmare, omul e prezentat ca un "talhar recidivist" care prin urmare n-are caderea morala sa ceara demiterea unui procuror care veghea la recuperarea sociala a periculosilor alora care complotau impotriva ordinii si a statului de drept comunist. Care procuror trebuie sa #reziste. Deci sa retinem: fusese deja condamnat pentru neglijenta si abuz in serviciu (probabil ceva ce a dus la moartea din culpa a cuiva - nu stim asta din opera de investigatie jurnalistica) si asta il facea un talhar recidivist deosebit de periculos prin lenea si caracterul sau aventurier descris de procurorul din '80. Si s-a mai dus la Cotroceni si ca sa-i fie alturi lui Nicolicea, acest bolsevic toxic - dupa cum zicea un celebru om, destul de instarit dupa ani si ani de insolventa a institutiei de presa care-l platea.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Mai 17, 2019 7:59 pm

A evadat Mazăre??
Nu pot verifica că sunt în piscină, tre să fac pe rechinul..
Imagine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mai 17, 2019 9:31 pm

Da! Bob cu bob.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori