PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Politica, evenimente etc.

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde teo » Lun Noi 19, 2018 6:17 am

iuliangrecu scrie:Teo, ai participat?


nu. da' mă duc de revelion :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Noi 19, 2018 6:46 am

teo scrie:nu. da' mă duc de revelion :mrgreen:

Cu cît vă plătește?

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde teo » Lun Noi 19, 2018 8:07 am

iuliangrecu scrie:Cu cît vă plătește?


avem voie să ne cărăm în sacoșe de rafie cât pământ vrem :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde teo » Lun Noi 19, 2018 4:24 pm

Eurostat
International Toilet Day: 2.4% of EU population reported not having indoor flushing toilet for their household in 2017 - highest share reported in Romania (29.7%), Bulgaria (16.7%) and Lithuania(12.2%).


Imagine
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde dflc03 » Mar Noi 20, 2018 6:52 pm

teo scrie:
Eurostat
International Toilet Day: 2.4% of EU population reported not having indoor flushing toilet for their household in 2017 - highest share reported in Romania (29.7%), Bulgaria (16.7%) and Lithuania(12.2%).


Ei as, e Europa rea, Bruxelesu', Soros ...aia aia. Ei n-au auzit ca Romania e leaganu' civilizatiei si ca dacii aveau comunicatii wireless.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Noi 27, 2018 1:04 pm

Putea fi la "faze de toata jena": https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... efect.html

Firea (https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... cipale.htm) :
"”Am aflat în această seară soluția Curții de Apel București, care a admis recursul USR și a dispus anularea Hotărârilor CGMB prin care s-a decis înființarea a 20 de companii municipale în lunile martie și aprilie a anului 2017. Recunoaștem că pentru noi această decizie este una cel puțin surprinzătoare, dacă nu șocantă, în contextul în care până acum am avut câștig de cauza în alte procese similare la fond, și chiar și aici câștigasem în mod clar la fond. În luarea acestor decizii de înființare, cât și pe parcursul procesului am avut confirmarea scrisă a unor cadre didactice- profesori universitari cu o reputație neștirbită, în acest domeniu, că adoptarea acestor hotărâri s-a făcut cu respectarea strictă a textelor de lege.

Am preluat acest model din Europa, din orașe precum Viena, Stockholm, Berlin, iar companii municipale există și în alte orașe din țară. (zic eu ca nu e un argument pentru ca alea probabil sunt infiintate in mod legal)

Se pare însă că o instanță din România a decis că aproape toate deciziile în Consiliile Locale și în CGMB nu pot fi adoptate decât cu o majoritate de 2/3, astfel încât probabil se va ajunge, prin astfel de interpretări la o blocare completă a funcționării orașului.

Contestatarii noștri se pare că apreciază că un București complet blocat și aruncat în haos, este singură modalitatea care le-ar putea da câștig de cauză în alegerile viitoare. Vom analiză și vom cere opinia unor juriști să luăm în continuare măsurile ce se impun. Ceea ce dorim să precizăm este faptul că aceste companii există în continuare, sunt înființate de acum un an și câteva luni, sunt înscrise la Registrul Comerțului, iar această anularea a HCMB- acte administrative, nu va produce efecte (automate) asupra unor societăți funcționale.

Probabil, tot instanțele, în întelepciunea lor, ne vor explica cum procedăm în continuare”, se arată într-un punct de vedere transmis de Primăria Capitalei."

Oare n-ar fi mai simplu sa citeasca legea in mod direct, mai exact Lega 215/2001 privind administratia publica locala, actualizata (https://edirect.e-guvernare.ro/Uploads/ ... lizata.pdf) unde avem nu ce a decis instanta ci ce a constatat instanta ca exista:

Art. 119. - Constituie patrimoniu al unităŃii administrativ-teritoriale bunurile mobile şi imobile care aparŃin
domeniului public al unităŃii administrativ-teritoriale, domeniului privat al acesteia, precum şi drepturile şi
obligaŃiile cu caracter patrimonial.
si
Art. 45. - (1) În exercitarea atribuŃiilor ce îi revin consiliul local adoptă hotărâri, cu votul majorităŃii
membrilor prezenŃi, în afară de cazurile în care legea sau regulamentul de organizare şi funcŃionare a
consiliului cere o altă majoritate
.
(2) Se adoptă cu votul majorităŃii consilierilor locali în funcŃie următoarele hotărâri ale consiliului local:
a) hotărârile privind bugetul local;
b) hotărârile privind contractarea de împrumuturi, în condiŃiile legii;
c) hotărârile prin care se stabilesc impozite şi taxe locale;
d) hotărârile privind participarea la programe de dezvoltare judeŃeană, regională, zonală sau de cooperare
transfrontalieră;
e) hotărârile privind organizarea şi dezvoltarea urbanistică a localităŃilor şi amenajarea teritoriului;
f) hotărârile privind asocierea sau cooperarea cu alte autorităŃi publice, cu persoane juridice române sau
străine.
(3) Hotărârile privind patrimoniul se adoptă cu votul a două treimi din numărul total al consilierilor locali în
funcŃie.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 29, 2018 11:28 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 08, 2018 12:38 pm

Aloooooo!!! johannise!!!! Avura bre bani de pensii si salarii pana la sfarsitul anului! De ce tinusi tu bietii pensionari in stres ca nu vor mai avea bani de medicamente!? Vroiai sa-i omori!? Cat de prost cred astia ca e poporul roman!? Dupa ce dadu chix cu manipularea asta si nu panica lumea sa o determine sa iasa in strada acum reancalzesc ciorba. langa johannia apare vlasceanu(sper sa nu ma insel) si strecoara, de la 1 ianuarie se vor taia pensiile. Serios!? Auziti popor roman!..iar daca nu se va intampla aveti grija cu cine votati. Feriti-va de mincinosi!
Ne spuse johannis in mai multe randuri, chiar obsesiv, ca prapaditul de guvern nu e pregatit de preluarea presedentiei rotative. Deja nu mai puteam dormii noaptea, ia uite ba, ne facem de rahat la Bruxelles!!!! Ma linistii cand ne spuse Junker ca guvernul e f pregatit pt misiunea ce-l asteapta. Singurul punct slab al guvernului este lipsa celor doi ministrii din guvern. Semneaza bre remanierea ca asta e treaba mata conform constitutiei! lasa ca de gandit au gandit altii mai iuti in gandire. Sau intentionat vrei sa blochezi guvernul ca sa arati dupa aia ca ai avut dreptate si nu era pregatit!? 'aide bre cu poporul asta nu e chiar asa de prost si mai vede si el ce e de vazut. Eu cred ca actiunea din ultima vreme a iohanistilor a devenit asa de virulenta pt ca, daca guvernul e lasat sa-si faca treaba la Bruxelles vor vedea si cei mai orbi membri ai acestui popor ca s-a mintit, manipulat si invrajbit si asea vor avea consecinte la vot, iar daca se va intampla asa vor avea urmari mai nasoale pt unii.
Pt cei ce zic ca europarlamentarii romani care au votat rezolutia nu au votat inpotriva romaniei ci impotriva guvernului Dancila ii rog sa-si laser mintea libera sa poata lucra. Rezolutia era impotriva ROMANIEI nu impotriva guvernului Dancila, deci implicit cei care votau pt rezolutie votau impotriva ROMANIEI nu impotriva guvernului Dancila.
Se intoarce roata, ne invata pe noi zicalele poporului asta care nu e chiar asa de prost cum il cred unii. Nea macroaneeeee! ce facusi bre, iti gazasi poporul!? Bai bruxellezilor, si voi!?
Mai nou, se vehiculeaza desfintarea Jandarmeriei. :lol: :lol: :lol: . pai cine a mai facut asa ceva in istorie!? COMUNISTII. De ce? pt ca prin specificul atributiilor jandarmeria apara ordinea si linistea. Comunistii, ca si .....astia de striga in strada nu puteau accede la putere in mod democratic. Singura lor posibilitate, nedemocratica era de a crea haos. Cu ce se apara societatea de impostorii astia!? cu Jandarmeria. Asta e motivul pt care comunistii, cand au ajuns la putere cu tancurile rusesti au desfintat Jandarmeria. Ciuma rosie, ciuma rosie!!!!! :lol: :lol: :lol: Se spune ca istoria e ciclica. In orice caz priviti la Ucraina si invatati din experienta lor.
La final, asa cum spuneam de ceva vreme, tot ce se intampla pe plan mondial, iar noi facem parte din mondialul asta, se va termina printr-un razboi. Al treilea. Poate chiar ultimul, asa ca lasati prostiile, mancati, beti si umblati la femei :lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 08, 2018 12:50 pm

.......aaaaa!!! si era sa uit. Vad pe la TV diferiti analisti politici care tot ne spun ei cat de rau e johannis desi ei au votat cu el. Pai bre nea ANAListule, nu erai unul electrician, mecanic, profesor, antreprenor, pt care politica e un fel de hobby ci erai ditamai profesionistul. Tu trebuia sa fi farul calauzitor pt poporul asta. Acu' dupa ce ai facut ce ai facut (oare fara buna stiinta!?) mai vi sa dai sfaturi!? Pai bre, eu cred ca atitudinea ta ar trebui sa fie aia a lui Dinica din filmul Columna.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EuztbN1HjTA[/youtube]
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 11, 2018 11:34 am

Ma dusei sa platesc gazale si curentul electric. Voi catre cine faceti plata astora? Or fi venit ei cu gazele de acasa si ni le vand noua? Unde sunt gazele din subsolul tarii? Curentul electric il aduc ei, de la ei de acasa, cu galeata? Unde e curentul electric produs de termocentralele, hidrocentralele si centrala de la Cernavoda, construite de parintii, bunici si strabunicii nostri? Dupa ce platii toate astea ma dusei sa bag motorina in masina. Normal ca ma oprii la PetROM sa iau motorina de la romanasii nostri. Cum!? nici astia nu sunt romani? Ar fi fost bine sa iau de la ROMpetrol? Am platit cu cardul. Am doua carduri de la doua banci romanesti. Unul la Banca Comerciala ROMANA si unul la Banca ROMANA de Dezvoltare. Eu sunt mai patriot si imi tin banii in banci romanesti. Cum!? nu sunt romanesti? Pai atunci care sunt romanesti? In drum spre casa trecui si pe la un hipermarket sa mai iau una alta. Bai, luai niste cartofi de mai mare dragul! Luxemburgheji. Oare unde or cultiva astia atatia cartofi de le prisoseste si ne dau si noua, ca Luxemburgul e putin mai mare decat cartierul Balta Alba a Bucurestiului!? Taranii nostrii au ajuns sa dea cartofii la porci ca nu au piata de desfacere. De ce Hipermarcheturile nu se aprovizioneaza cu cartofi de la ei? Cred ca nu si-au facut planul de afaceri bine. In timp ce tarile dragi voua isi educau populatia indemnand-o sa cumpere produse autohtone, vezi celebrul slogan buy american, minunatii nostrii conducatori de dupa '89 au facut tot posibilul sa distruga industria, agricultura si capitalul autohton, in asa fel incat sa devenim o piata de desfacere pt ceilalti. Dar nu va fie teama, curand ne vor cumpara pamanturile, vor cultiva cartofi pe pamanturile noastre si ne vor vinde cartofii nostri, noua in hipermarketurile lor. In timpul asta noi iesim in strada pt ca dragnea a luat doua femei sa mature pe jos prin birourile PSD ului iar veorica nu vorbeste corect romaneste. Citeam pe undeva, nu mai tin minte cine spunea, bai, voi romanii sunteti prosti! Noi va furam si voi ne aplaudati
Care era scopul declansarii razboaielor? Sa pui mana pe resursele tarii cucerite si sa faci rost de mana de lucru ieftina, luand prizonieri de razboi. Acum intelegeti de ce copii vostri parasesc tara pt a lucra pe alte meleaguri? Au aceleasi drepturi ca cetatenii tarilor respective?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mie Dec 12, 2018 11:43 am

https://www.cotidianul.ro/impozit-pe-su ... n-polonia/

Lumea a inceput sa se destepte. Si, in Polonia sunt mult mai multe produse locale decat la noi, iar produsele din import, comercializate de hipermarketuri, sunt de o calitate mult mai buna decat cele similare de la noi. E usor sa educi populatia sa-si faca cumparaturile in astfel de magazine. De ce sa umbli prin piete sa iti faci aprovizionarea cand te poti duce la un hipermarket unde gasesti tot intr-un singur loc!? Ai avantajul ca mai casti si ochii pe la sutele de mii, daca nu milioane, de produse, ca la muzeu. De ce nu e bine sa faci asta? Pt ca in felul asta distrugi economia tarii si ajuti economia tarilor dezvoltate de unde vin produsele respective. Asta in pofida faptului ca multe produse de la piata sunt calitativ mult peste produsele similare din hipremarket. Ati discutat cu cineva care a vrut sa-si desfaca produsele printr-un astfel de lant? E practic imposibil sa reusesti, desi calitativ produsele respective erau mult peste cele cu care se aproviziona hipermarketul. De ce oare e asa de greu?
Ce tara lasati copiilor vostri?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 18, 2018 12:20 pm

Ne mai vedem p'aici la anu' Lasati sufletul, in perioada asta sa se umple cu spiritul Craciunului, nu-l mai tineti plin cu zoaie!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Dec 18, 2018 1:00 pm

damblagiu scrie:Ne mai vedem p'aici la anu' Lasati sufletul, in perioada asta sa se umple cu spiritul Craciunului, nu-l mai tineti plin cu zoaie!

mare pacat.. tocmai acum cind 'el prezidente' monitorizeaza sedintele de infractori? pardon, de guvern :)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 18, 2018 1:07 pm

iuliangrecu scrie:
damblagiu scrie:Ne mai vedem p'aici la anu' Lasati sufletul, in perioada asta sa se umple cu spiritul Craciunului, nu-l mai tineti plin cu zoaie!

mare pacat.. tocmai acum cind 'el prezidente' monitorizeaza sedintele de infractori? pardon, de guvern :)
. Hoțului de hot ii e frica Grecule. Nu ti spun să ieși în stradă ca Geta obstructioneaza cercetarea penală. Nu ti spun că are doua dosare clasate nu pt nevinovatie, sau lipsa de probe ci pt ca s au prescris faptele. Îți spun doar lasă bucuria crăciunului să ți intre în suflet. După sărbători tu i înjuri pe penalii tăi eu pe ai mei si mergem înainte. Gata! La anu'

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: PoliTichii - subiecte de dezBătut fierul cât e cald

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Dec 18, 2018 1:14 pm

damblagiu scrie:Gata! La anu'

Multe se vor fi întîmplat pînă la anul
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron