Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Dec 09, 2018 4:52 pm

Si eu la fel. Pentru ca la noi democratia este cantarita in functie de cativa indivizi si nu in functie de principii si practici de bun simt. Pentru ca pentru a le da in gura unora dintre ei, gloata e gata sa renunte la bun simt numai ca sa-i poata tavali pe astia. "hotul neprins e negustor cinstit" a devenit o zicala uncool. Altfel, erori mai sunt si la case mai mari.

"Police officers are supposed to be suspicious and proactive, to stop, question and arrest people who might have committed crimes, or who might be about to do so. Most officers are honest, and, I am sure, they are usually right. But “most” and “usually right” are not good enough for criminal convictions. Courts — judges, prosecutors, defense attorneys, sometime juries — are supposed to decide criminal cases. Instead, most misdemeanor courts outsource deciding guilt or innocence to the police. It’s cheaper, but you get what you pay for."
https://www.washingtonpost.com/opinions ... 4ee45973b6
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 11, 2018 11:54 am

Miscarile Vestelor Galbene i-a cam bagat in ceata pe putinii rezistenti care au mai ramas. Initial s-au bucurat ca au corespondenti in tarile UE si au vrut sa solidarizeze cu ei. :lol: :lol: :lol: Ceva mai tarziu ca lor, ca si lu presedintelui lor, le trebuie ceva timp sa inteleaga, au priceput ca Vestele Galbene lupta fix impotriva a ce rezistentii sunt pentru. Acum sunt debusolati.

P.S. Am crezut ca niciodata nu voi mai vedea ce am vazut in '90 cand se certau si nu-si mai vorbeau cu anii, copii cu parinti, soti cu sotii ajungand chiar la divort. S-au stricat definitiv prietenii de o viata. Toate astea din cauza opiniilor politice. Citeam pe o retea de socializare cum doua prietene de o viata, colege de banca in scoala primara, ajunse acum la o varsta destul de inaintata s-au certat si s-au despartit definitiv din cauza de opinii politice diferite. Mai romanilor, ascultati Imnul National si desteptati-va! Adevarul absolut numai Dumnezeu il detine.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Joi Dec 13, 2018 1:08 pm

Acum 7 ani am indeplinit toate cerintele UE pt a intra in Spatiul Schengen. Ne-am securizat frontierele si nu asa de capul nostru ci le-au securizat nemtii. Ce lucru e mai bine facut decat cel facut de neamt!?.. conform sloganului de campanie. In decursul astora 7 ani s-au perindat pe la guvernare Boc-Basescu, respectiv Macovei, Ciolos cu Pruna lui, care au pus justitia, pana atunci stramba,pe un fagas corect. :D Nici atunci cand justitia duduia de bine ce functiona nu furam primiti. De ce bre Consiliule?!
Acum cateva zile, in Parlamentul European, cand se vota aderarea Romaniei la spatiul respectiv il aud pe Busoi cum o arde cu coruptia, justitia atacata, etc, aceiasi placa de prostit romanii.
Omul asta chiar nu realizeaza ca altele sunt motivele pt care nu suntem primiti in spatiul respectiv? Eu cred, dar altceva il mana pe el in lupta. Oare interesul lui e spre binele Romaniei? Nu stiu, intreb si eu. Aderarea noastra la Spatiul Schengen se voteaza in Consiliu European, iar votul trebuie sa fie in unanimitate. Cine e cel mai feroce opozant al aderarii noastre si care face totul sa nu aderam!? Olanda. De ce e atat de inversunata Olanda asta? Pai pt ca avem Portul Constanta. De ce s-ar mai descarca marfurile destinate zonei de est a Europei si nu numai in portul Rotterdam al lor!? Vor mai incasa atatea miliarde de euro? Au incercat pe toate planurile. Au avansat o cerere si fac presiuni, inclusiv prin votul asta, pt a cumpara Portul Constanta. Busoi nu stie asta? M-a surprins placut, iar doamna Grapini. O romanca adevarata.
Veti spune ca nu e rau sa cumpere ei portul Constanta. Asa s-a spus despre toata industria noastra. Asa s-a spus despre Combinatul Siderurgic Galati. Ce s-a intamplat!? Am exportat TOT, sub forma de fier vechi, la un pret derizoriu si importam metal prelucrat sub diferite forme la preturi corespunzatoare produselor finite. Combinatul de la Galati functioneaza la 20-30% din capacitate, nu stiu exact si asta, cat o mai functiona. Veti spune ca nu are piata de desfacere. Pai nu e chiar asa. Majoritatea profilelor grele folosite in constructii sunt din import. De ce? De Calarasi nu mai vorbesc. Aveam laminoare la Braila. La Resita se producea metal de pe la inceputul secolului 19. Acolo s-au produs profilele metalice din care e construit Turnul Eiffel. Toate astea s-au dus dracu pt ca am permis noi romanii asta.
Polonezii s-au trezit mai devreme decat noi si si au inceput sa-si apere cu adevarat tara. Cum a reactionat europa? Pai fix ca la noi. Au inceput sa-i acuze ca justitia nu mai e independenta, etc. Spre deosebire de noi, poporul s-a prins mai repede si nu au iesit prin piete ca dragnea al lor a angajat doua femei sa spele pe holurile partidului, ci au iesit pt motive cu adevarat serioase.
Poate acum veti intelege de ce Basescu spuna acum 6-7 ani ca noi nu avem nevoie de autostrazi. De ce bre, sa nu avem cum transporta marfurile din port spre Europa? Pai Europa asta pe vremea lu ceasca propaga pe toate canalele ca e un dezastru pt Romania daca se finalizeaza canalul Dunare-Marea Neagra. Lasand la o parte crimele politice si nu numai petrecute la constructia canalului in anii '50-60 canalul a fost o investitie buna de care se speria europa de vest, mai ales tarile care aveau porturi maritime. Pai, canalul scadea pretul si scurta drumul transportului marfurilor din Portul Constanta pe Dunare pana in inima Europei. In felul asta Romania devenea competitiva prin descarcadea marfurilor in Constanta si transportul lor pe Dunare. Prin asta le scadea drastic incasarile din taxe portuare si nu numai, tarilor cu porturi maritime. Cam despre asta e vorba in propozitie, dar noi o ardem in continuare prin gura lu' busoi cu justitia si statul de drept.
Ce tara lasati copiilor vostri?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Dec 14, 2018 6:05 am

Să vă mai aud că avem guvern de rahat! Cine știe mai bine decât președintele!? Ne spuse Johannis, acu' câteva zile ca guvernul e praf. Nu e pregătit să preia președinția rotativa. Deja sărise Finlanda să ne înlocuiască să nu rămână UE fără președinție rotativa. Ieri ne spuse Johannis ca guvernul e pregătit. Ce guvern tare avem! Se pregătește pt o misiune de felul ăsta în câteva zile. Nici acum nu înțelegeți?

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Vin Dec 21, 2018 11:08 pm

Vorba aia, nu ești prost destul dacă nu faci valuri ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 23, 2018 10:59 am

Politica fiind o curva, iar pt mine sarbatoarea de Craciun reprezentand mai mult decat sa bag in mine sarmale, toba si alte produse de sezon, am decis sa las sufletul sa fie invadat de spiritul Craciunului. Din cauza asta am decis sa nu mai discut "politica" in perioada asta. Ce am vazut aseara la televizor si pe f.b m-a determinat sa renunt pt cateva momente la hotrarea mea. Ca s-au dus in Piata Victoriei "rezistentii" alaturi de Mihai Sora e alegerea lor. Ca vor sa strige "jos cima rosie" alaturi de cel ce s-a inscris in Partidul Comunist Francez imediat dupa terminarea razboiului e treaba lor. Nu confundati cu cei 3 milioane de membri de partid din Romania. Erau constransi sa se inscrie. In Franta eliberata de sub hitleristi nu te obliga nimeni sa te inscrii decat propria constiinta. Odata ajuns in tara devine un apropiat, consilier, al Anei Pauker. Cine e Ana Pauker? Cea care a venit de la Moscova odata cu tancurile rusesti pt a implementa comunismul in Romania. Apare sloganul Ana, Luca si cu Dej, au bagat spaima 'n burghezi. Ana banuiti cine e. Cine erau burgheji!? Pai cine avea un atelier de orice profi cu doar un singur angajat era considerat burghez. Pe moment retin una din consecintele faptului asta si anume, copii lor nu aveau dreptul sa se inscrie si sa urmeze o facultare indiferent de rezultatele scolare si de capacitatile intelectuale. Interdictia era impusa de cine altcineva!? Ati ghicit! De tovarasa Ana Pauker prin "vocea partidului comunist roman" A iesit in strada aunci tovarasul consilier!?
Si-a exprimat el dezacordul cu o astfel de masura!? Atunci s-au pierdut multi posibili academicieni de onoare ai Academiei Romane. Multi profesori universitar. Multi scriitor. Multi filozofi. Imediat dupa '89 ce face distinsul nostru academician!? Pai intra de buna voie in guvernul lui Iliescu ca ministrul culturii. Revin! Ca rezistentii se duc in Piata Victoriei si manifesta dorindusi-l pe Mihai Sora presedinte e ok. Treaba lor. Dar ca sa te duci alaturi de asemenea om la troita eroilor cazuti in '89 si sa asociezi numele si idealurile lor cu personajul respectiv e prea mult. Veti fi injurati de copii vostrii curand, asa cum au fost injurati de copii lor minerii care au venit in Bucuresti in '90. Pt mine zilele de 21 si 22 decembrie au o f mare semnificatie si de aia ma simt jignit cu o asemenea blastfemie. Abia astept ca dupa sarbatori sa ma duc la carciuma mea de suflet sa ma intalnesc cu prietenii mei "rezistenti" si sa le aduc aminte de vorba din popor, ba, daca esti prost stai dracu acasa!

PS Am un prieten mare iubitor de mihai sora si care-l injura pe Tariceanu ca se insoara cu ficele lui. Inteleg ca asta e de rau, dar ca sa te insori cu nepoatele e bine.

Sarbatori Fericite va doresc din tot sufletul, rezistenti sau nu.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde banar » Dum Dec 23, 2018 2:56 pm

Bine ai venit! Ce e nou pe insulă?
Avatar utilizator
banar
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 23, 2018 2:52 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Dum Dec 23, 2018 11:24 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde adriaticad » Lun Dec 24, 2018 1:40 pm

Coane Dambla , mă bucur nespus ca ai luat hotarârea să suspenzi în aceste zile de Sfântă sărbătoare creștinească (de)zbaterile pe politichie . Slavă intru Cel de sus!!! Și pe pământ pace intre oameni si bună voire .
Crăciun fericit !!!
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Dec 29, 2018 6:28 pm

Știu că degeaba ma plîng aici, dar măcar mă mai descarc.
Astăzi am plecat din București, ora 8.30, destinația Bran, ne-a mincat undeva să o luăm pe dn1.
Cit credeți că am făcut? Exact 7 ore, pt un drum normal de 3 ore! Am făcut fără încidente în trafic, fără absolut nimic, 7 ore!
De la Nistoresti pîna la ieșirea din Breaza am făcut 4 ore, fără nici un eveniment notabil, am zis sa plecam dimineața să nu prindem ceva aglomerație.. în timpul asta am jucat fazan pe waze cu ceilalți din trafic..
În ce hal s-a ajuns.. Acum problema existențială, ce este de făcut să remediem??
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Dec 29, 2018 7:12 pm

Era o vreme cand se inventase trenul. Dar nu un tren oarecare ci un tren care si functiona, mergea dupa ceasu' CFR, era confortabil, cu mai mult de doua vagoane, etc ... Dar au scos astia din productie locomotiva cu abur si s-a dus dracului tot sistemul.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Ian 03, 2019 12:12 am

iuliangrecu scrie:De la Nistoresti pîna la ieșirea din Breaza am făcut 4 ore,

Imi cer scuze, la nervi am scris Breaza, era vorba de Busteni.. Nistoresti-Busteni 4 ore!
oricum nu a observat nimeni eculubratiile mele :)

Astazi intoarcerea acasa am facut-o prin Pitesti, s-a circulat excelent, nici un minut intarziere. am verificat situatia pe waze de la Comarnic, exact acelasi blocaj total intre Busteni si Nistoresti..

Maine posibil sa ne intoarcem la munte/zapada pt minigrec, caci revelionul a fost doar pt noi adultii, de relaxare (beții, secs, etc, știți voi) ;)

pozeDECAT scrie:Era o vreme cand se inventase trenul. Dar nu un tren oarecare ci un tren care si functiona, mergea dupa ceasu' CFR, era confortabil, cu mai mult de doua vagoane, etc ... Dar au scos astia din productie locomotiva cu abur si s-a dus dracului tot sistemul.

Ca tot vorbeai de sistem si trenuri care functionau, uite la tembelii astia, bine ca nu au omorit pe careva.. si parca imi aduc aminte ca nu e prima data cu asemena eroare in Gara de Nord

"Incident grav în Gara de Nord. Un tren nu a oprit la timp şi aproape a intrat pe peronul central"
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... at-1058141
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde April » Joi Ian 03, 2019 12:37 am

Chiar ma intrebam cum sa faci Breaza - Nistoresti in 4 ore, dar cum este din rau in mai rau cu traficul, nu ne mai miră nimic...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Ian 03, 2019 11:24 am

iuliangrecu scrie:Ca tot vorbeai de sistem si trenuri care functionau, uite la tembelii astia, bine ca nu au omorit pe careva.. si parca imi aduc aminte ca nu e prima data cu asemena eroare in Gara de Nord

"Incident grav în Gara de Nord. Un tren nu a oprit la timp şi aproape a intrat pe peronul central"
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... at-1058141

Putea sa fie si mai grav: https://en.wikipedia.org/wiki/Montparnasse_derailment
Sau ca zilele astea, indirect de la consumul mare de bere: https://www.independent.co.uk/news/worl ... 07316.html
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 08, 2019 4:02 pm

Cand dadea cu ciocanul, aici sunt banii dumneavoastra era simpatic. Cand imbatranesti, nu folosesti corega si vei sa fi cool s-ar putea sa-ti scape placa si in loc sa-ti iasa cool iti iese cur. Din cauza batranetii nu ai putut sta in picioare si te-ai asezat in cur, sau e vorba tot de cool-ul ala? Cat despre disertatia ta sunt convins ca va ramane in anale.



Bre Teodorescule, trecerea contributiilor a fost facuta acum un an si s-a dovedit ca e bine. Mai trebuia sa intrebi guvernul, ati avut bani de pensii si salarii pana la sfarsitul anului trecut, 'tu-va 'n gura sa va f..!? asa, ca sa rimeze sa o poti si canta.

Am mai auzit saptamanile trecute ca johannis a avut o bilaterala scurta cu Theresa May pentru a o incuraja. Avea nevoie biata de ea pentru ca trebuia sa se prezinte in parlament. S-a dus doamna May, incurajata de johannis, cu pieptul inainte in parlament si a dat cu aia de toti peratii. A sters cu ei pe jos. Johannis a mai vrut sa o incurajeze cu cateva saptamani inainte dar s-a lasat greu convinsa. Cred ca i-a trasmis, lasa-ma dracu in pace cu incurajarile tale ca sunt f deprimata si am treaba!

Ieri l-am auzit pe ministrul justitiei ca nu are ce face in legatura cu inregistralile aparute in media cu procurorii de la Oradea pt ca ministrul nu se poate implica in instrumentarea dosarelor de catre acestia. Bre nea Tu dorele! Te apreciez mult pt stiinta matale de carte si pt ce ai facut in asanarea justitiei din Romania, dar aici ai dat cu oistea in gard. Pai bre, daca inregistrarea e reala aia nu instrumentau dosare ci incalcau lege prin fapte penale. Dupa zicerile matale, daca sunt chemat la audieri de procurori si imi dau doi pumni in cap, imi fura ceasul de la mana si banii din buzunar nu puteti intervenii pt ca ar insemna sa va amestecati in instrumentarea dosarelor!? 'aide bre nu mai baga spaima in noi!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron