Istorie

Politica, evenimente etc.

Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 14, 2015 7:35 am

ca sa fim ontopic mi-am "permis" sa deschid un nou subiect :roll:
HHR scrie:Corect, Teo.
Chiar daca nu va place exista zone in care granitele politice (jonglate la Viena, Trianon ... etc) nu coincid cu cele etnice.
Cred ca o chestie asemanatoare e si in estul Ukrainei .... sau vestul Rusiei ...


cred ca majoritatea dintre noi am invatat in scoala o istorie brutal falsificata, in cea mai mare parte de regimul comunist. dupa '90 consider ca nu mai avem scuze sa nu "invatam" istoria corecta, sa acceptam unele lucruri chiar daca nu ne "avantajeaza".
episodul cu Janos Hunyadi e doar unul. ne place sau nu, Janos a fost eroul maghiarimii, nu al nostru. da, avem si noi romanii o legatura cu el, ne putem mandri cu ea, dar ramane adevarul ca Janos a fost ungur.
- la fel cum Avram Iancu ramane un erou roman. dar... :mrgreen: e bine sa stim ca in primul rand a luptat pentru imparatul austriei demonstrand loialitatea populatiei romanesti fata de imparat si abia apoi pentru drepturile populatiei romane din Transilvania.
- ca rascoala de la Bobalna nu a fost rascoala romanilor impotriva ungurilor(cum ni se sugera) ci a micilor nobili maghiari si romani contra taxelor impuse de biserica. iar conducatorul rascoalei a fost ...ungur :mrgreen:
- ce va mai amintiti de rascoala lui Dozsa Gyorgy(Gheorghe Doja)? tot ceva legat de romani, nu? a fost in realitate o rascoala a taranilor care doreau incorporarea pentru a participa la o cruciada, impotriva nobilimii care ii dorea acasa, la munca. totusi apreciabil ca pana si comunistii au specificat pe undeva in cartea de istorie ca Dozsa era secui.
hai sa vedem ce mai gasim :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Feb 14, 2015 9:33 am

Imi amintesc ca in anii `80 regimul comunist incepuse sa descopere cate o asezare dacica (dava) in fiecare oras din Ardeal; febra de a legitima definitiv prezenta romanilor in spatiul respectiv a atins dimensiuni grotesti.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 14, 2015 10:01 am

"gelu, glad si menumorut". am fost intoxicati la greu cu ei :mrgreen:
azi aflam ca izvoarele istorice il consemneaza cumva vlah doar pe gelu. ultimii doi neavand nici in clin nici in maneca cu vlahii. glad era cel mai probabil slav sau bulgar iar menumorut era incert: bulgar sau cu origini anatoliene
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde sorindrag » Sâm Feb 14, 2015 11:59 am

..................................
În căutarea adevărului nostru se spune de obicei că trebuie să fii obiectiv. Nici cuvântul acesta nu-mi place: dacă cercetaţi în dicţionare, veţi afla că „obiectiv" este „ceea ce se află în afara conştiinţei", deci, logic, nu se poate aplica decât studiului obiectelor, lucrurilor, materiei inerte. Or, istoricul are de-a face întâi de toate cu oameni — indivizi sau colectivităţi, deci
subiecte nu obiecte, iar pentru a înţelege aceste subiecte trebuie să fie şi el subiectiv. El se va strădui din răsputeri să-şi însuşească rând pe rând mentalităţi şi păreri diferite sau chiar contradictorii (individuale, naţionale, religioase, doctrinare etc.). Imparţialitatea lui nu poate decurge decât dintr-o succesiune — cât mai cinstită cu putinţă — de parţialităţi. Dacă procedăm astfel, nu vom mai putea urmări în descrierea şi explicarea trecutului un scop pretins „naţional", şi în numele acestui fals patriotism să tăinuim unele fapte sau să măsluim altele, sub cuvânt că trebuie să răspundem unor falsificări ale vecinilor noştri unguri sau bulgari sau greci sau ruşi sau ale altora. Nu se răspunde unei minciuni cu altă minciună. Singurul răspuns valabil este o totală cinste intelectuală. Numai astfel ne vom impune ştiinţei internaţionale şi ne vom putea lua locul ce ni se cuvine în Europa şi în lume.

...................................
NEAGU DJUVARA
O SCURTĂ ISTORIE A ROMÂNILOR POVESTITĂ CELOR TINERI
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 18, 2015 9:06 am

HHR scrie:Imi amintesc ca in anii `80 regimul comunist incepuse sa descopere cate o asezare dacica (dava) in fiecare oras din Ardeal; febra de a legitima definitiv prezenta romanilor in spatiul respectiv a atins dimensiuni grotesti.



de teo » Sâm Feb 14, 2015 10:01 am

"gelu, glad si menumorut". am fost intoxicati la greu cu ei :mrgreen:
azi aflam ca izvoarele istorice il consemneaza cumva vlah doar pe gelu. ultimii doi neavand nici in clin nici in maneca cu vlahii. glad era cel mai probabil slav sau bulgar iar menumorut era incert: bulgar sau cu origini anatoliene

Mai, voi sunteti iredentisti! Acu'daca se extinde razboiul din Ucraina io nu stiu incotro sa apuc.Spre Braila sau spre Sibiu. Sau veniti voi de buna voie incoace!?
:D :D :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Mie Feb 18, 2015 10:03 am

Eu, cu certitudine, o iau spre Sibiu.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 18, 2015 10:11 am

HHR scrie:Eu, cu certitudine, o iau spre Sibiu.

Venim si noi :D :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=Dgvh4n6046U
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Mie Feb 18, 2015 10:20 am

Probabil in retragere .... :crazy:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Mie Feb 18, 2015 3:41 pm

damblagiu scrie:Mai, voi sunteti iredentisti!

nu, da' ne place! :P
ca sa nu zica lumea ca te agit cu nationalitatile conlocuitoare, ia zi tu damblagiu ce stii despre lupta de la rovine? :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 18, 2015 3:44 pm

teo scrie: ia zi tu damblagiu ce stii despre lupta de la rovine? :mrgreen:

Habar nu am, ca nu am fost acolo. Daca sti tu ceva, lumineaza-ne. Banuiesc ca ceva,ceva sti tu.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 18, 2015 3:50 pm

teo scrie:nu, da' ne place! :P


Sa nu mai trimeti turta dulce din aia de la craciun. Tu ne omori ca rusii pe Gheorghiu Dej
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Mie Feb 18, 2015 7:44 pm

damblagiu scrie:Venim si noi :D :D :D


cu drag damblagiu :mrgreen: http://www.nebulo.ro/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 18, 2015 9:03 pm

teo scrie:cu drag damblagiu :mrgreen: http://www.nebulo.ro/


Eeeee, mai stim si noi cate ceva, Teo. Chiar niste cuvinte care va dezleaga limbile. Mie imi place cand va salutati voi plangandu-va unul altuia ca nu mai puteti. :lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Joi Feb 19, 2015 7:37 am

damblagiu scrie:
teo scrie: ia zi tu damblagiu ce stii despre lupta de la rovine? :mrgreen:

Habar nu am, ca nu am fost acolo. Daca sti tu ceva, lumineaza-ne. Banuiesc ca ceva,ceva sti tu.

considerata "o mare victorie" a lu' mircea al batran(al mare dupa comunisti - si-un offtopic: btw damblagiu, am avut o tresarire cand ti-am vazut "portretul fara cap imbracat la palton" viewtopic.php?f=46&p=24311#p24311 . mi-a fost frica ca ne cautai pe noi, iredentistii :P ) - a fost o biata victorie de etapa. al batran a trebuit sa faca sluj in continuare la inalta poarta :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 19, 2015 9:32 am

teo scrie:considerata "o mare victorie" a lu' mircea al batran(al mare dupa comunisti - si-un offtopic: btw damblagiu, am avut o tresarire cand ti-am vazut "portretul fara cap imbracat la palton" viewtopic.php?f=46&p=24311#p24311 . mi-a fost frica ca ne cautai pe noi, iredentistii :P ) - a fost o biata victorie de etapa. al batran a trebuit sa faca sluj in continuare la inalta poarta :D


Hai mai Teo, ca poti mai mult! Pai asta o stie oricine a trecut prin scoala primara si a avut un prof de istorie care te batea cu rigla la palma. Paltonul e singura piesa ce mi-a mai ramas din tinuta de orinioara. Pe sub el aveam doar un maieu chinezesc. In ce priveste cautatul nu o sa sti decat atunci cand o sa fim acolo.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Următorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori