Istorie

Politica, evenimente etc.

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 19, 2015 11:02 pm

teo scrie:te-am banuit intotdeauna :lol:


Suntem aici de 2000 de ani si pururi stapani vom fi!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Joi Feb 19, 2015 11:04 pm

HHR scrie:probabil cumanii.

ooops :mrgreen: asta-i un subiect delicat pentru romanul neaos :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 19, 2015 11:05 pm

damblagiu scrie:
Suntem aici de 2000 de ani si pururi stapani vom fi!


ca`n bancul ala in care desi erau de atata timp pe aici .... nu stiau unde este gara.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 19, 2015 11:09 pm

HHR scrie:ca`n bancul ala in care desi erau de atata timp pe aici .... nu stiau unde este gara.


Pai ce ne trebuie gara. Noi nu vrem sa plecam nicaieri. Aici e pamantul nostru si aici ramanem.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Joi Feb 19, 2015 11:11 pm

damblagiu scrie:
Pai ce ne trebuie gara. Noi nu vrem sa plecam nicaieri. Aici e pamantul nostru si aici ramanem.


statornicia, alta obsesie, nici in europa nu reusim sa ajungem in felul asta.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 19, 2015 11:23 pm

teo scrie:ooops :mrgreen: asta-i un subiect delicat pentru romanul neaos :mrgreen:


Cine mai e roman neaos in tara asta!? Nici ungurii nu mai sunt ce au fost. Zici de carnea de sub saua calului!? pai nici sa mai tineti calul de capastru nu mai stiti.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde demential » Joi Feb 19, 2015 11:32 pm

Teo : am surse istorice indubitabile, 100 % reale si autentice : viewtopic.php?p=21046#p21046 . evident, nu ma compar cu April, dar am spus : " ... destul de mari fata de media clasei" :)
Cum spuneam si mai sus, e greu sa afli ADEVARUL neinfluentat de "invingatori", atunci cand nu au fost pastrate foarte clar informatiile din anii 300-1100 sa zicem.
Totul e discutabil si depinde ce teorie vrei sa crezi.
In primul rand ar trebui sa existe o diferenta clara intre glumele istorice si incercarea de a cauta adevarul istoric.
Daca vrem sa aflam cu ce se incaltau hunii sau cine le furau caii, ne pierdem in derizoriu.
Mi-e somn, va zic maine parerea mea despre autonomii :)
Totusi, Damblagiu ... un mic secret : nu suntem de 2000 ani aici. Suntem de vreo 12.000 ani aici. Cica noi (sau ma rog, stramosii dacilor) am fi facut primul alfabet :silent:
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Joi Feb 19, 2015 11:42 pm

demential scrie:Totusi, Damblagiu ... un mic secret : nu suntem de 2000 ani aici. Suntem de vreo 12.000 ani aici. Cica noi (sau ma rog, stramosii dacilor)


Noi, romanii rezultati din Decebal si Traian suntem de 2000 de ani. In rest Dacii erau aici de milenii. In teoria aparuta recent nu prea cred ca nu e sustinuta cu dovezi credibile. In ce priveste opincile nu trebuie sa-ti fie rusine. Sunt incaltari mult mai sanatoase decat cizmele. Noi cu opincile am ajuns pana la Budapesta. Ei cu cizmele nu au ajuns niciodata la Bucuresti :D
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Vin Feb 20, 2015 6:28 am

demential scrie:Teo : am surse istorice indubitabile, 100 % reale si autentice : http://forumthassos.ro/viewtopic.php?p=21046#p21046 . evident, nu ma compar cu April, dar am spus : " ... destul de mari fata de media clasei" :)

ghici care afirmatie de-a ta subliniata de mine era gresita :mrgreen:
demential scrie:Cum spuneam si mai sus, e greu sa afli ADEVARUL neinfluentat de "invingatori", atunci cand nu au fost pastrate foarte clar informatiile din anii 300-1100 sa zicem.

informatii exista. aici exact despre asta discutam. cum s-au folosit/nefolosit informatiile pentru a "rescrie" istoria

demential scrie:Totul e discutabil si depinde ce teorie vrei sa crezi.

in adevar e ok?
demential scrie:In primul rand ar trebui sa existe o diferenta clara intre glumele istorice si incercarea de a cauta adevarul istoric.
Daca vrem sa aflam cu ce se incaltau hunii sau cine le furau caii, ne pierdem in derizoriu.

c'mon demential, ne strici placerea :lol: micile noastre mistouri dau culoare subiectului si e si un fel de a argumenta. ti se pare ca ne certam sau ne luam gaturile?
demential scrie: nu suntem de 2000 ani aici. Suntem de vreo 12.000 ani aici. Cica noi (sau ma rog, stramosii dacilor) am fi facut primul alfabet :silent:

LOL :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 20, 2015 7:30 am

demential scrie:Totusi, Damblagiu ... un mic secret : nu suntem de 2000 ani aici. Suntem de vreo 12.000 ani aici. Cica noi (sau ma rog, stramosii dacilor) am fi facut primul alfabet :silent:


sa fim seriosi ! :crazy:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 20, 2015 8:52 am

In fine, mie imi plac dacii, chiar si stramosii lor de pe vremea glaciatiunii cu tot cu alfabetul lor: https://www.youtube.com/watch?v=F6jilw-6X_E :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde sorindrag » Vin Feb 20, 2015 9:31 am

PARADOXUL ETNIC 2014...

...SE PRODUCE ATUNCI, CAND UN SAS TE FACE SA FII MANDRU CA ESTI ROMAN, CHIAR DACA ESTI UNGUR !
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 20, 2015 11:34 am

Asta merge si de semnatura ! :clap:


...vezi, poti fi si relaxat, ... totul e sa vrei. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Vin Feb 20, 2015 1:20 pm

haideti sa schimbam registrul :P trecem la stefan cel mare :D si ma abtin sa comentez viata lui particulara si decizia BOR de-al face sfant :mrgreen:
doua aspecte insa:
1. lupta de la podul inalt - pe buna dreptate a fost numit de catolici ca 'principele crestinatatii". in calitate de conducator de osti. insa greul bataliei a fost suportat de secui si polonezi :mrgreen:
2. extrem de putin istoria a mentionat calitatile lui stefan cel mare de "manager". a fost unul dintre putinii domnitorii care a stiut sa faca si sa gestioneze banii. s-a tot pomenit cate manastiri a facut dar aproape nimeni nu a explicat cat de bine a stiut sa "produca" si sa "gestioneze" banii fara sa impuna "taxe aberante" si sa spolieze populatia
Ultima oară modificat de teo pe Vin Feb 20, 2015 1:45 pm, modificat 1 dată în total.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde sorindrag » Vin Feb 20, 2015 1:26 pm

Într-o oare care măsură, este de înțeles frustrarea colegiilor noştrii de barcă, veniți din îndepărtata stepa eurasiatica,când se pune problema originii și genezei poporului român: frustrare datorată nestatornicie istorice.
Alungat de foame din zonele împădurite ale Munților Urali ai secolul al.V.lea, până în regiunea dintre râurile Kama și Belaia, neamul ăsta de vânători călare, frustrat de nestatornicie, Іϋρκαι /Iurkai/ cum la numit Herodot, nici nu a apucat bine să-și termine treaba şi să radă tot, când în zona şi-au făcut apariţia pecenegi şi cumanii. Tipii ăștia s-au saturat repede de “hărnicia” mânuitorilor arcurilor asiatice asa că pe la mijlocul secolului IX, ia trimis un pic la plimbare mai spre vest. Şi astfel băieții cu frustrării ereditare în glandă, cu cățel şi cu purcelul sub șa se stabilesc temporar, în Atelkuzu = "teritoriul dintre râuri", delimitat de Marea Neagră și râurile Siret ("Seretos"), Nistru și Prut ("Brutos")
Nici aici nu stau prea mult deoarece vecinii rai nu prea erau dispusi să împartă cu ei cele trebuincioase vieţii, aşa că încet, încet ajung în zona central-panonică a Europei
Prima jumătate a secolului X este marcată de numeroase raiduri de jaf întreprinse în întreaga Europă. Oștile conduse frecvent de Bulcsú (Bulciu) și Lél, (Lehel sau Lelu), au îngrozit creștinătatea. Aplicând o tactică de luptă specifică popoarelor de stepă, bazată pe atacuri și retrageri surprinzătoare, inventivitate și disciplină, războinicii au reușit să iasă învingători în numeroase confruntări militare, mai ales folosind cu abilitate arcul asiatic. În calitate de aliați ai ducelui de Bavaria Arnulf, “prietenii nostrii” pătrund în anul 899 în Italia. În continuare, ei atacă, pe rând, între anii 911-933, Spania, Franța și Italia. Seria victoriilor este stopată temporar în anul 933 de ducele bavarez Heinrich I. Același Heinrich va întreprinde în anul 950 un raid în Câmpia Pannoniei, incursiunea rămânând însă fără rezultate semnificative.
În 954, oștile conduse de același Bulciu atacă Franța și Germania, susținând opoziția față de împăratul german Otto I. Raidurile respective încetează complet abia după victoria decisivă obținută de Otto I în Lechfeld, de lângă Augsburg, la 10 august 955, ocazie cu care Bulciu însuși a fost capturat, apoi executat. Această înfrângere catastrofală a determinat aristocrația tribală să-și reorienteze politica internă și externă. Înțelegând situația în care se aflau, conducătorul uniunii tribale, principele Géza (971-997), a pregătit premisele creștinării și ale întemeierii statului. Fondarea Regatului și începutul convertirii la catolicism au fost înfăptuite de fiul său, Vajk (Voicu) adica Ștefan I (dupa crestinare) (997-1038). “Prietenii nostrii“ și-au extins statul atacând și cucerind pe rând Moravia, Francia Răsăriteană. După stingerea dinastiei Arpadiene, Carol Robert de Anjou a luat tronul. Fiul său Ludovic a pus capăt anarhiei, a extins statul și a creat o uniune statală . Statul va atinge o mare dezvoltare economică și militară, care îl va transforma în centru de rezistență anti-otoman.
In 1526 după bătălia cu otomanii de la Mohács , partea de vest a fost anexată Austriei, în est Principatul Transilvania a rămas independent, iar centrul tarii a ajuns raia (turcească) sub stăpânirea Imperiului Otoman.
Ca urmare a destrămării Imperiului Austro-Ungar, la 16 noiembrie 1918 s-a proclamat Republica Ungară, iar în ianuarie 1920 amiralul Miklós Horthy a fost ales de adunarea națională ca Regent al statului maghiar Regatul Ungariei (1920–1944)
Cam atat pentru astazi cu privire la nazuintele si frustrarile unui popor venit din neant si care pe parcursul a 2 milenii au convietuit in granitele unui stat 600 ani adunati
PS
Se pare ca cei 2 prieteni Putin si Orban si-au adus brusc aminte de istoria de mai sus :)
[url]wikipedia.org[/url]
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 105 vizitatori


cron