Istorie

Politica, evenimente etc.

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Mie Dec 02, 2015 9:59 pm

Da`mi un exemplu` din fluviu` ala de care zici; o picatura care sa ne lamuresca relativ la vidul de o mie de ani.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Dec 03, 2015 9:22 am

Daca nu-i izvor si nu-i fluviu, e buna si-o balta ... D'aia e si vorba aia la noi: "s-o lasam balta!" :ugeek:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Joi Dec 03, 2015 10:11 am

Din ce am cetit (si daca sunt in eroare va rog sa ma corectati) zona asta "vaga" a europei nu a prea produs nici-un text, nici-o informatie ... verificabila relativa la o populatie in plin proces de, sustin niste unii, etnogeneza. Tacerea dureaza pana prin secolul XIV, astfel ca, niste altii au avansat o teza imigrationista. In spatiul "romanesc" evul mediu incepe cand in occident deja se sfarseste. Un adevarat handicap, nu`i asa ? Chiar si vecinii bulgari,pe la 1300 aveau o istorie de cateva secole. Serbia .. la fel. De Ungaria .... ce sa mai zic .... Ungaria Mare exista de pe la anul 1000 (Coroana Sf. Stefan ...etc). Nu mai amintesc de Polonia .... sau Cehia ...
In spatiul geto-daco-romano-nu-stiu-cum ... nimic. Principatele romane apar relativ tarziu fiind niste chestii preponderent rurale care nu au depasit stadiul de vasali ai statelor puternice din zona.
Prin urmare, nu avem documente relative la Dacia lui Damblagiu, nici cea anterioara ocupatiei romane si nici cea de dupa retragere. In vidul asta istoric, pe baze pur propagandistice au fost implantate chestii neverificabile: getodacism, etnogeneza, continuitate, latinitate, ...samd.
Stiu, este frustrant sa te invete la scoala o gramada de chestii cu: Decebal, Lisimach, Dromihete, Gelu, Glad si Menumorut ... si, apoi, sa realizezi ca e wax. Vorba aia, daca n`ai istorie ... fabrica una, in rest, e treaba lui Sergiu Nicolaescu.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Joi Dec 03, 2015 10:41 am

HHR scrie: Decebal, Lisimach, Dromihete, Gelu, Glad si Menumorut ... si, apoi, sa realizezi ca e wax. Vorba aia, daca n`ai istorie ... fabrica una, in rest, e treaba lui Sergiu Nicolaescu.

pe kean cel mare nici sergiu nicolaescu n-a indraznit sa-l pomeneasca :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Dec 03, 2015 1:59 pm

HHR scrie:Tacerea dureaza pana prin secolul XIV, astfel ca, niste altii au avansat o teza imigrationista. In spatiul "romanesc" evul mediu incepe cand in occident deja se sfarseste. Un adevarat handicap, nu`i asa ? Chiar si vecinii bulgari,pe la 1300 aveau o istorie de cateva secole.
Prin urmare, nu avem documente relative la Dacia lui Damblagiu, nici cea anterioara ocupatiei romane si nici cea de dupa retragere. In vidul asta istoric, pe baze pur propagandistice au fost implantate chestii neverificabile: getodacism, etnogeneza, continuitate, latinitate, ...samd.
Stiu, este frustrant sa te invete la scoala o gramada de chestii cu: Decebal, Lisimach, Dromihete, Gelu, Glad si Menumorut ... si, apoi, sa realizezi ca e wax. Vorba aia, daca n`ai istorie ... fabrica una, in rest, e treaba lui Sergiu Nicolaescu.


Chestiunea este specifica pe la noi. Bucurestiul e atestat documentar din 1459 dar in realitate nu sunt multe informatii despre oras, mai ales pana catre 1600. Cand alte orase aveau planuri amanuntite inca din epoci medievale relativ timpurii, la Bucuresti primul plan l-au facut rusii in 1770 in scop militar, cand s-au tras in sabii si pistoale cu turcii p-aici. Asta poate sa insemne ca n-a existat asezarea pana atunci?
“[…] Bucuresciĭ, în tóte secolele, de voiă, de nevoiă, - şi mult maĭ de nevoiă! – s’aŭ prenoit mereŭ, perdênd maĭ totdéuna, impreună cu documentele lor, şi memoria felurilor şi chipurilor sub carĭ se infăcişaŭ maĭ ’nainte de silita orĭ de voita lor prenoire. Étă de ce, lăsând la uă parte istoria Curţei Domnescĭ, istoria Bisericelor şi istoria Mahalalelor din Bucurescĭ, istoria generală a oraşuluĭ luĭ Bucur se presintă cititoruluĭ cu uă sgârcenă de amĕnunte, de date şi de evenimente bucurescene, de care sgârceniă şi el, cititorul, şi cel ce scrie aceste rândurĭ fórte mult ar fi dorit sĕ nu aibă parte. […]”. Ionnescu – Gion G.I., Istoria Bucurescilor, Stabilimentul grafic I.V.Socecŭ, Bucureşti, 1899, p. 35
Asta nu inseamna ca pe teritoriul orasului, in special in zonele fostelor sate perimetrale, nu s-au gasit in sapatura arheologica urme din epoca bronzului, epoca romana, faze de secol VI - VII sau X-XI (pe baza inventarului de sapatura). http://cronica.cimec.ro/selloc.asp
Din pacate sapaturile arheologice raman extrem de putine, concentrate pe cateva puncte in special in zona centrului istoric, nesistematice.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Joi Dec 03, 2015 3:40 pm

De aceea imi pare ciudata abundenta de dave (asezari mult mai vechi decat Bucurestiul) descoperite de Ceusescu, intr-o frenezie de davizare, in Ardeal. Aproape fiecare oras cu rezonanta maghiara a fost dotat cu o ... dava. Numai in zona Harghita-Covasna ar fi ... peste 60 (!) ... spunea cineva pentru a intari drepturile istorice ale dacilor etnogenezizati in romanii de azi. A fekete kutya ! In fine, existenta unor asezari nu este contestata, problemele apar cand condimentezi existenta asezarilor cu notiuni vagi si neverificabile (stat dac centralizat, getodacisme, etnogeneze, continuitati ... samd).
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Joi Dec 03, 2015 5:22 pm

HHR scrie:De aceea imi pare ciudata abundenta de dave (asezari mult mai vechi decat Bucurestiul) descoperite de Ceusescu, intr-o frenezie de davizare, in Ardeal. Aproape fiecare oras cu rezonanta maghiara a fost dotat cu o ... dava. Numai in zona Harghita-Covasna ar fi ... peste 60 (!) ... spunea cineva pentru a intari drepturile istorice ale dacilor etnogenezizati in romanii de azi. A fekete kutya ! In fine, existenta unor asezari nu este contestata, problemele apar cand condimentezi existenta asezarilor cu notiuni vagi si neverificabile (stat dac centralizat, getodacisme, etnogeneze, continuitati ... samd).


tot ca "dovada a continuitatii" a iesit si mitul ca sibiul e de pe vremea daco-romana, "mutand" locatia castrului caedonia in gusterita(cartier marginas al sibiului, fost sat) :lol: :lol: :lol:
n-au gasit urmele castrului, dar au fost indeajuns niste monede si-o....caramida ca sa sustina "dovada" :mrgreen:
adevarul e ca in gusterita s-au gasit urme ale unor asezari rurale provizorii, datand din vremea aia. iar castrul caedonia a fost cel mai probabil undeva in zona miercurea - tinutul secaselor.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Joi Dec 03, 2015 9:37 pm

Asa ne`am trezit si la Arad, peste nuapte, cu Z i r i d a v a, chiar si denumirea este stupida. Si ... ca sa intre mai adanc in ethosul local ... au botezat magazinu` mare din oras cu denumirea aia imposibila. Ioanie, die indie`ti ieai izmenie ? Die la Ziridava ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 05, 2015 11:21 am

Am sa raspund aici, intr-o postare la tot. Teo draga, am inchis Valea Jiului ca eram ocupati cu sarbatoarea noastra nationala si ne era teama sa nu navaliti peste noi sa nu ne lasati sa ne tihneasca petrecerea. Nu vedeti ca ati inceput sa dati cu bombardele in noi!?
In legatura cu izvoarele am sa amintesc inca odata de Herodot si va bat obrazul ca atunci cand ati vizitat Roma nu ati fost si la Columna lui Traian. Asta numai de teama sa nu vi se urce sangele la cap. Ati preferat sa vizitati Fontana di Trevi ca de, acolo s-a scaldat Anita Ekberg si aveati ce sa le povestiti prietenilor. Tare imi e teama ca intr-o noapte va veni un descreierat cu dalta si ciocanul si va schimba cusma lui Decebal in cine stie ce caciula sau coif de Husari schimband totodata istoria.
In legatura cu razboiul, peste tot in lume sunt tensiuni si tot felul de revendicari teritoriale care in momente de criza se inflameaza si genereaza conflicte locale care ulterior se unesc intr-un conflict general. Asta ca sa descriu mecanismul in cateva cuvinte. Conflictele locale au aparut deja. Despre inflamare nu mai vorbesc. Pana si aici pe forum se vede. Si blandul HHR a inceput sa fie mai virulent. Imi e teama sa nu cumva sa se detoneze prin metroul din Braila.
In ce priveste care au fost primi pe meleagurile astea,Teo ti-am recunoscut ca tu, mai ales dupa ce ai recunoscut ca ai si ceva sange de Traian si nu la basescu ma refer. Daca se intampla vreodata sa se strice toate ceasurile din Sibiu nu astepta sa sune aia de la primarie la Bucuresti sa le spuna cat e ora. Poti sa ma suni pe mine personal la orice ora din zi si din noapte si vei afla mult mai repede ora exacta. In orice caz, alaturi de Constanta sunteti urbea care a dat tarii un presedinte. Presimt ca urmeaza Braila. Il mai lasam pe HHR sa se mai coaca un mandat. doua dupa care poc cu buletinul in urna. Atunci ma voi duce si eu la vot dupa f. multi ani de abstinenta civico-electorala. Sa vezi ce mandrete de presedinte vom avea. Singura mea temere e ca va inlocui in scoli programul laptele si cornul cu alimentatia vegana si o sa casune femeia pe mine sa trec si eu la veganism. Cred ca nici la wc nu te poti duce ca omu' dupa asa ceva dar cred ca ma voi descurca. Maresc ratia de Ceptura si in felul asta mentin echilibrul in alimentatie. In rest sa auzim numai de bine ca belelele curg.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 05, 2015 3:36 pm

L.E. foarte intarziat.

Acu' am citit nemultumirea voastra in ce priveste agatatul opincii. Aveti dreptate, cam nesimtire. Stati linistiti ca intre timp ne-am mai civilizat si noi si de o fi sa fie, data viitoare ne agatam adidasii.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Dec 05, 2015 5:11 pm

damblagiu scrie: data viitoare ne agatam adidasii.

aia cu 4 linii :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Dec 05, 2015 8:09 pm

teo scrie:aia cu 4 linii :mrgreen:


Eeeee,acu' esti si pretentios! P'aia cu trei ii tinem si noi da buni
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Dec 05, 2015 10:37 pm

Vad un vid de argumente; ca nu stiu ce face HHR sau Teo .... nu sunt argumente, le bag la categoria sergiu nicolaescu, caciuli pe frunte si alte fastfooduri de istorie-dupa-ureche.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 06, 2015 10:33 am

HHR scrie:Vad un vid de argumente;


HHeRe noi suntem credinciosi. Evitam sa ne dezgropam mortii. Nu le deranjam somnul de veci. Pt asta nu sunt multe oseminte si relicve din trecutul nostru glorios.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Istorie

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Dec 06, 2015 5:24 pm

damblagiu scrie:
HHR scrie:Vad un vid de argumente;


HHeRe noi suntem credinciosi. Evitam sa ne dezgropam mortii. Nu le deranjam somnul de veci. Pt asta nu sunt multe oseminte si relicve din trecutul nostru glorios.


Eu zic ca nu din cauza ca suntem prea credinciosi ci pentru ca suntem cacaciosi cand vine vorba sa aflam adevarul despre istorie: http://www.cultura.ro/page/212 Nu suntem credicniosi, suntem mistici si de aceea ne este suficienta povestea, "credem si nu cercetam" ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 62 vizitatori


cron