Razboi sau nu

Politica, evenimente etc.

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Vin Feb 13, 2015 10:49 pm

Corect, Teo.
Chiar daca nu va place exista zone in care granitele politice (jonglate la Viena, Trianon ... etc) nu coincid cu cele etnice.
Cred ca o chestie asemanatoare e si in estul Ukrainei .... sau vestul Rusiei ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde April » Sâm Feb 14, 2015 10:14 am

Imi place sa cred ca va exista ...acum nu stiu cum sa-i zic - popor, populatie, o generatie tanara - de europeni fara incrancenari etnice.
„Programul Erasmus abia este menţionat în secţiunile de afaceri ale ziarelor, dar Erasmus a creat prima generaţie de tineri europeni", a declarat Eco pentru ziarul „La Stampa".
„Se numeşte revoluţia sexuală: un tânăr catalan întâlneşte o fată flamandă şi se îndrăgostesc, se căsătoresc şi devin europeni, la fel ca şi copiii lor.

http://www.dcnews.ro/program-erasmus-1- ... 54617.html
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Exter ... ui+Erasmus

"Aproximativ un milion de copii s-au născut din cupluri formate datorită programului de studii Erasmus. Această estimare a fost făcută recent de Comisia Europeană, care a analizat impactul programului amintit, de la demararea sa, în anul 1987, şi până în prezent.

Studiul citat a arătat că 27% dintre studenţii Erasmus îşi întâlnesc partenerul de viaţă în timpul studiilor în străinătate. De asemenea, 33% din foştii studenţi Erasmus au un partener de altă naţionalitate, în comparaţie cu 13% din cei care rămân în ţara natală pe parcursul studiilor. Pe această bază, Comisia estimează că în ultimii 27 de ani este posibil ca aproximativ un milion de copii să se fi născut din cupluri formate datorită programului Erasmus.

Deşi fără statistici şi cifre precum cele de mai sus, „potenţialul romantic" al programului nu a trecut neobservat nici în trecut, scrie The Independent. În 2011, de exemplu, scriitorul Umberto Eco descria programul ca „revoluţia sexuală" care străbate Europa."

Recunosc - am un interes personal, si fiul meu este in programul Erasmus, a fost un an in Franta, anul asta il face aici, in august pleaca iar. Are gasca acolo, este intr-o fratie cu istorie de pe vremea lui Napoleon, se ajuta intre ei, generatiile cu cheag ii angajeaza / ajuta sa se angajeze pe tineri, au evenimente impreuna, o sa vad unde se potriveste sa povestesc - la ce topic.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31078 times
Been thanked: 28919 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 14, 2015 10:28 am

April scrie:Imi place sa cred ca va exista ...acum nu stiu cum sa-i zic - popor, populatie, o generatie tanara - de europeni fara incrancenari etnice.

chapeau :clap:
si eu sper la un UE de forma SUA de azi. in care sa conteze comunitatea locala ca forma. in care sa fi mandru ca esti european la fel cum esti mandru ca esti [insert regiunea], [insert natia] si [insert tara]
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Sâm Feb 14, 2015 10:35 am

Si mie imi place sa cred asa.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Sâm Feb 14, 2015 11:38 am

iluzii!
mai marii zilei sunt de mult la menopauza si vor razboi!
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Sâm Feb 14, 2015 11:40 am

Astea`s legile nescrise ale istoriei, cand tensiunile ating un anumit nivel e nevoie de o supapa, motivele nici nu mai conteaza.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Feb 14, 2015 9:07 pm

HHR scrie:Corect, Teo.
Chiar daca nu va place exista zone in care granitele politice (jonglate la Viena, Trianon ... etc) nu coincid cu cele etnice.
Cred ca o chestie asemanatoare e si in estul Ukrainei .... sau vestul Rusiei ...


Eu cred ca tocmai pretentia de a trage granitele pe criterii etnice este o cauza majora a razboiului. Cel putin in zilele noastre. Adica a pretextului principal caci razboaiele au avut intotdeauna pretexte - de ierarhie a puterii, diferente religioase. Granitele au fost trase intotdeauna politic,pe criterii de forta. Nu conta etnia in vremuri antice sau medievale. Ungaria a avut regi francezi sau polonezi. Unul dintre cei mai mari regi ai Angliei a fost olandez si asta n-a impiedicat ciocanelile intre cele doua flote. Daca va uitati la harta Angliei in vremea lui JANOS de Hunedoara te-ai putea intreba ce treaba aveau englezii cu Pirineii? O mana de mongoli a stapanit puternicul imperiu chinez. Cand s-au convertit la islam, grecii au facut jocurile in Imperiul Otoman. Nemtii au trait secole in state distincte, numai Hitler s-a gandit sa se intinda peste Austria natala invocand chestiuni de etnicitate ca in cazul Cehoslovaciei.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2561
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 12776 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Sâm Feb 14, 2015 9:41 pm

Nu te pot contrazice. Si nici nu vreau.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde gabriel » Mar Feb 17, 2015 1:01 pm

Nu scapati de mobilizare in alta tara!

By Mihai Giurgea on 13 februarie 2015


Voi n-ati inteles ce-i aia NATO si razboi mondial, taranilor!

Chiar si pe oameni inteligenti, pe care-i respect, i-am auzit cu aceeasi intrebare cretina: ce poate sa-mi faca, daca sunt plecat din tara?

Daca ar fi doar razboiul Romaniei, da, nimic. Dar, dragii mei cretini, cum v-ati putut gandi ca ar fi Romania de capul ei in razboi, cu Rusia, cand:

Romania este membra NATO
NATO este obligata sa-si apere orice membru atacat.
Iar americanii, in clipa asta, vor ca NATO sa apere chiar si o tara ne-membra (Ucraina). Fix asta e marele scandal acum, intre Washington si Berlin. Pentru ca americanii vor sa atace Rusia, iar europenii n-au chef: pentru ca in caz de razboi, americanii vor veni cu fortele aeriene si spatiale (satelitii de lupta) – adica vor avea pierderi umane minime. Iar pedestrimea (unde va fi macel), va fi europeana. Exact asta a zis generalul Breedlove: http://amanpour.blogs.cnn.com/2014/04/0 ... commander/.
Dar nici macar europenii nu-si pun problema sa lase o tara membra, atacata, sa lupte singura. Deci daca Rusia ataca Romania (sau Polonia, sau tarile baltice) razboiul mondial se declara…automat!

Chiar nu v-ati dat seama, pana azi, ce-i aia NATO?

De unde v-a venit ideea ca Politia Romana ar trebui sa alerge ea, dupa voi, prin Europa? Hahaha…e chiar amuzant…sunteti ca ciobanul care crede ca scapa de razboi la el la stana, ascunzandu-se printre oi!

Cum va ia in armata, cu forta? Simplu:

Se declara razboiul.
Intra simultan toate tarile NATO (deci si Italia, Spania, Franta, UK, Danemarca, Germania, Canada, sau pe unde mai fug romanii).
Incepe peste tot mobilizarea tuturor intre 25-35 (ca asa hotaraste NATO, nu mai conteaza legile romanesti: d-aia se cheama globalizare).

Tu, sa zicem ca esti in Milano. Te vede politia pe strada, vede ca esti intre 25-35: pai de ce nu esti pe front, ba? Actele la control! Aaaaaa…esti “rumeno“? Voiai sa scapi? Pai, stiti, eu nu lupt pentru politicienii romani corupti si pentru corporatiile multinationale lacome etc…Nici o problema, hai cu noi la sectie. Te recrutam aici, pe loc. Avem un batalion disciplinar, numai bun pentru tine. Sunt acolo din toate tarile: si romani, si albanezi, si francezi. O sa te simti bine.

NATO va distruge Rusia rapid: pentru ca fortele rusesti sunt, tehnic, cu ZECI de ani in urma SUA. Singura slabiciune a NATO sunt exact fortele terestre – adica voi. D-aia or sa ia foarte in serios, orice incercare de dezertare.

N-o sa existe nici o mila pentru dezertori.

Nici macar n-o sa luptati in Romania!

Pai amicilor, daca NATO intra in razboi cu Rusia (ca inca mai exista sanse ca Putin sa nu atace), e simplu ce se va intampla cu voi:

La inceput (sa speram ca pana la sfarsit) razboiul va fi clasic, nu nuclear.
Deci va fi nevoie de carne de tun. Nimic eroic.
Doctrina NATO pune baza pe loviturile aeriene, ca in Irak. Nu pe voi. Voi sunteti doar forte de ocupatie, ca sa nu vina rusii inapoi pe teritoriul cucerit.
Exact pentru asta va cheama pe voi.

De unde ideea ca va chema Basescu si “hotii” sa aparati…Romania? Va spun eu de unde: din lasitate. Va cacati pe voi de frica si aveati nevoie de o scuza “morala”, ca sa fugiti. Uite ca nu tine!

Iata cum va fi razboiul:

Voi veti mentine linia frontului (la fel ca in Irak), ca sa nu inainteze tancurile rusesti. Aici, da, va fi macel.
Dupa ce le distrug elicopterele, veti face politie in teritoriul cucerit (tot ca in Irak). Adica veti omori niste civili rusi. Ca, spre deosebire de Saddam Husein, Putin chiar are partizani adevarati. Plus ca exista si comunisti convinsi, care or sa lupte pana la moarte, pentru Mama Rusie: pe astia n-ai cum sa-i omori cu elicopterele, trebuie vanati si eliminati individual.
Asta va fi jobul vostru!

Romanii nu vor lupta in Romania, decat daca rusii ar fi atacat prin surprindere. Dar acum, surpriza s-a supt deja. NATO e pregatita.

Asa ca romanii or sa lupte din nou, la…STALINGRAD!

Nu doar politicienii romani sunt rupti de realitate: ci si voi!

Imi dau seama ca sunteti analfabeti la limba romana (d-aia picati bacul cu sutele de mii).

Imi dau seama ca sunteti analfabeti la economie (d-aia aveti impresia ca o tara poate sa traiasca la infinit, fara sa produca bani).

Dar abia acum mi-am dat seama ca sunteti analfabeti la absolut orice. La tot ce va inconjoara. Ati trait fericiti, ca animalele la Zoo (multi dintre voi, pe banii parintilor si pe ajutoarele sociale), iar acum aveti un soc: vai, dar…nu suntem noi poporul? Nu e democratie? Nu votam noi? Nu e razboiul la fel ca World of Warcraft? N-a fost criza economica doar o gluma?

Ei, uite ca nu.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Mar Feb 17, 2015 1:05 pm

deci, o lupta pentru pace de nu va ramane piatra peste piatra in europa. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Mar Feb 17, 2015 1:39 pm

sincer eu nu pun prea mare preț pe ce scrie acest Mihai Giurgea
A mai scris el cate si mai cate despre alegeri, Rosia Montana, gazele de sist si alte chestii despre capitalism pe paine toate inspirate din propaganda sovietica si care s-au dovedit rasuflate!
Cat despre cine va merge pe front, probabil ca nea giurgea vrea ca la inundatii: jandarmii s-a se lupte cu apele si betivii sa stea la cârciuma si sa comenteze, apoi când vin ajutoarele sa se înghesuie la primit sacii cu ciment si bca pe care sa le transforme in băutura tot la respectiva cârciuma
Eu sper sa-i vad in primele randuri pe toti patriotii ce se ascund in spatele lui Dogaru adeptului Euroasianismul. Toti "mos teaca" care si-au luat gradele fara sa traga un foc de arma si care inghesuiau toamna damingenele in timp ce răcanii din subordine culegeau pe ogoarele patriei. Patriotii aia revoltati de mama focului ca Basescu a cutezat sa le mai taie din pensiile alea nesimtite, dobandite in anii si ani care si-au aratat maiestria in arta razboiului purtat pe santierele ceausiste ale patriei, la canal sau mine unde soldatii in termen munceau si ei ii birjareau de mama focului !
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Sâm Feb 28, 2015 8:33 am

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... oscova.htm

putin a trecut la un alt nivel. unul fascist :(
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Sâm Feb 28, 2015 9:14 am

teo scrie:http://www.hotnews.ro/stiri-international-19504342-opozantul-rus-boris-nemtov-ucis-gloante-moscova.htm

putin a trecut la un alt nivel. unul fascist :(


printre altele un ipocrit:
„Putin a declarat că acest asasinat brutal poartă semnele unui omor la comandă şi este în mod clar o provocare", a declarat purtătorul său de cuvânt Dmitri Peskov, adăugând că preşedintele a cerut Comitetului de anchetă, Ministerului de Interne şi FSB să ancheteze asupra acestui asasinat, informează AFP şi „Le Monde”.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Lun Mar 02, 2015 7:54 pm

asa arata propaganda rusa pentru interior.
http://www.biziday.ro/2015/03/02/ocupantul-rus/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Mar 02, 2015 11:16 pm

sorindrag scrie:
teo scrie:http://www.hotnews.ro/stiri-international-19504342-opozantul-rus-boris-nemtov-ucis-gloante-moscova.htm
putin a trecut la un alt nivel. unul fascist :(

printre altele un ipocrit:
„Putin a declarat că acest asasinat brutal poartă semnele unui omor la comandă şi este în mod clar o provocare", a declarat purtătorul său de cuvânt Dmitri Peskov, adăugând că preşedintele a cerut Comitetului de anchetă, Ministerului de Interne şi FSB să ancheteze asupra acestui asasinat, informează AFP şi „Le Monde”.

Pana acum 'au disparut' in felul asta, cel putin 100 de ziaristi, critici ai lui Putin..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori


cron