Birocratie

Politica, evenimente etc.

Birocratie

Mesaj necititde demential » Mar Mai 06, 2014 9:48 am

la etatea de 31 de ani am nevoie sa schimb buletinul - din 2 motive : expirare si schimbare de domiciliu.
ce avem nevoie pentru asta :
- cautam (cu multa rabdare) adresa si programul cu publicul al oficiului sectorului de care apartine noul domiciliu.
- certificat de nastere (copie si original)
- contractul casei (copie si original)
- taxa timbru 5 ron + taxa eliberare buletin 7 ron = 12 ron platiti la CEC.
daca esti casatorit, act de casatorie.
te inarmezi cu EXTREM de multa rabdare deoarece trebuie sa stai la 3 cozi :
- ciudata coada de la Posta Romana, unde se afla 2-3 ghisee cel putin, cu 2-3 ghiseiste obosite, adormite, plictisite, cu o singura viteza : FOARTE incet.
- coada de la "informatii", un fel de triaj unde ti se spune robotic ce acte si nevoie si cum completezi formularul.
- coada de la "ghiseul" unde se primesc actele, in baza unui bon de ordine primit de la coada nr. 2.
dupa 1 ora si 30 de minute am reusit sa depun actele si sa fiu pozat.
dupa data de 16 mai se poate ridica noul buletin.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde demential » Lun Ian 12, 2015 3:50 pm

cum platim impozitul online ? (sector 4, Bucuresti)
raspunsul pare la prima vedere simplu - online.
gresit !
hai sa va povestesc epopeea platii unui impozit, online, in 2015.
ma uit pe pagina https://www.dgitl4.ro/ . vad ca sunt 2 variante : direct la ei pe site (o chestie care inca nu e foarte implementata) si pe ghiseul.ro . la ambele variante, aparent, nu poti plati exclusiv online, deoarece trebuie sa mergi la ghiseul fizic sa iti iei datele de contact.
totusi, pe 5 ianuarie trimit un prim mail pe office@ sa-i intreb cand si cum se poate plati online.
pe 8 ianuarie trimit DIN NOU, al doilea mail, sa-i intreb acelasi lucru (inca nu imi raspunsesera).
primesc raspunsul lor pe 8. mi se ofera ambele variante (site-ul lor sau ghiseul.ro), doar in urma completarii unei cereri si trimisa pe mail, impreuna cu un scan al buletinului, mentionand in cerere unde vreau sa platesc : pe site-ul dgitl sau ghiseul.ro . completez si mentionez ca vreau sa platesc pe site-ul lor dgitl4.ro . le trimit toate informatiile solicitate pe 09.01.
pe 12.01 le trimit din nou mail si ii intreb daca au ajuns actele la ei. imi raspund in cateva ore, spunandu-mi ca pot sa platesc pe ghiseul.ro (imi dau datele necesare logarii pe site).
a durat decat 7 zile pana sa pot plati. dar nu unde am vrut eu, ci unde au vrut ei :) frumos, nu ? :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Lun Ian 12, 2015 4:27 pm

Am inceput odiseea cu platitul impozitelor on line in 2012, pentru o proprietate in alta localitate, care avea sistemul de plati operational.
M-am inregistrat, mi-am gasit rolul, am platit ce scria acolo. Am facut printscreen cu Nu mai aveti nimic de plata, va multumim!
Dupa un timp, primesc prin posta SOMATIE sa platesc impozitul la acea proprietate - de fapt o diferenta.
I-am luat la telefon, greu, ca inspectorul e bolnav, ...in sfarsit am aflat ca nu se afisase suma corecta, ca au facut niste ajustari... Si am re-intrat in cont si am platit diferenta (care NU se afisase pana n-am dat telefon, era suma integrala).
Mi s-a recomandat ca INAINTE sa platesc online, sa le dau telefon, sa intre ei sa verifice suma si abia dupa aia sa platesc on=line :shock:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Mar Ian 19, 2016 7:54 pm

In luna ianuarie, MJ a informat ca, in urma unor modificari tehnice la Portalul Instantelor de Judecata, partile din procesele civile, precum si avocatii acestora, pot cere sa primeasca pe e-mail incheierile de sedinta si hotararile judecatoresti imediat ce sunt incarcate in sistem.
http://www.avocatnet.ro/content/article ... ivile.html
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Mie Ian 20, 2016 2:57 pm

1. sfarsitul lui septembrie: depus cerere pentru aviz si achitat taxa
2. octombrie: nimic
3. mijlocul lui noiembrie: mi se face control, necesar pentru obtinerea avizului. procesul verbal de control nu se elibereaza pe loc, trebuie dus la bucuresti sa i se dea numar de inregistrare :evil:
4. sfarsitul lui noiembrie: imi soseste procesul verbal. trebuie sa astept 30 de zile, poate imi vine vreo idee si vreau sa-l contest(n-aveam ce, concluziile lui ma avantajau)
5. decembrie: nimic
6. 01.01.2016: teoretic as fi in afara legii
7. mijlocul lui ianuarie: decizia nu a intrat in sedinta de consiliu pentru aprobare. cauza: exista un volum mare de decizii de redactat. estimare: nu stim. asteptati sa vedeti in monitorul oficial. situatie: nu sunteti in afara legii, ca aveti cererea depusa. da' nici nu puteti face nimic :evil:

are cineva un chibrit? :evil:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Mie Mar 02, 2016 2:49 pm

O româncă descrie cât de simplu e să ai o afacere la Londra: Înfiinţarea unei firme durează zece minute şi se face pe internet oricând
http://www.expunere.com/o-romanca-descr ... icand.html
îşi ţine singură contabilitatea într-un fişier Excel, unde introduce veniturile, cheltuielile şi mişcările de numerar de la bancă, de unde i se generează raportul de profit şi pierderi, balanţa şi cash-flow-ul, pe care le raportează o dată pe an la agenţia de administrare fiscală.
Taxa pe valoare adăugată este singura raportare făcută trimestrial.
Nu a făcut nici măcar un drum la Fisc pentru că fiecare antreprenor îşi depune bilanţurile online, printr-o operaţiune simplă, care durează câteva minute. A angajat un contabil doar pentru raportarea legată de salariaţi şi asta pentru că nu a vrut să instaleze un software pe care circa financiară îl oferea ca să gestioneze singură şi acest aspect.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Mar Mar 15, 2016 1:13 pm

Informatii privind: Eliberare acte de identitate in urma expirarii
- Cererea tip;
- Documentul cu care se face dovada spaţiului de locuit (original şi xerocopie);
- Certificat de naştere (original şi xerocopie);
- Certificat de căsătorie sau Hotărâre (certificat de divorţ) definitivă şi irevocabilă (original şi xerocopie), acolo unde este cazul;
- Certificat de deces soţ/soţie (original şi xerocopie), acolo unde este cazul;
- Timbre fiscale în valoare de 5 lei;
- Contravaloarea C.I. în sumă de 7 lei (se achită la ghişeu).
- primiri și eliberari acte carți de identitate L-J: 8,30 - 13,00 și 14,00 - 18,30 ; Vi: 8,30 - 14,00
- eliberari acte carți de identitate Vi: 14,00 - 16,00

Plus: cartea de alegator - cine are
Poti sa pastrezi CI veche pana o ridici pe cea noua
Termen de eliberare: 10 zile lucratoare

Desi pe site http://www.ghidul.ro/primariasector3-di ... apersoane/ si la telefon mi-au zis ca "Solicitarile însoțite de toate documentele se pot depune la orice birou de evidența a persoanelor de pe raza Sectorului 3, iar eliberarea se poate face de la același birou la termenul specificat la primirea documentelor" - la Biroul nr. 1, Str. Matei Basarab nr. 32 - mi-au specificat ca acolo sunt urgentele - si sa ma duc la biroul de care apartin cu locuinta. Am insistat si am aflat ca da, pot sa le depun la orice birou din sectorul 3, daca locuiesc in sectorul 3.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde April » Joi Mar 24, 2016 6:53 am

1. Guvernul a prelungit pana la 31 mai 2016 termenul pana la care proprietarii trebuie sa declare daca folosesc cladirea atat ca locuinta cat si ca sediu de firma.
- prelungirea cu două luni, de la 31 martie 2016 la 31 mai 2016, a termenului până la care persoanele fizice care au în proprietate clădiri cu destinație mixtă sau nerezidențială pot depune declarația privind destinația clădirii. Tot cu două luni, până la 31 mai 2016 se prelungește și termenul până la care persoanele juridice pot depune declarația privind clădirile pe care le dețineau în proprietate la data de 31 decembrie 2015, destinația și valoarea impozabilă a acestora.

2. Guvernul a prelungit cu trei luni, respectiv până la 30 iunie 2016, termenul până la care contribuabilii pot plăti impozitul/taxa pe clădiri, pe teren și pe mijloacele de transport și pot beneficia astfel de bonificația stabilită de către consiliile locale pentru plata integrală a acestor obligații.
Măsura este inclusă într-o Ordonanța de Urgență aprobată în ședința de miercuri, 23 Martie a Guvernului, prin care au fost aduse unele modificări Codului Fiscal.
Potrivit actului normativ, pentru anul 2016, primul termen de plată a impozitului/taxei pe clădiri, impozitului/taxei pe teren, respectiv impozitului/taxei asupra mijloacelor de transport se prelungește de la 31 martie 2016 la 30 iunie 2016.

3. De asemenea, a fost prelungit cu două luni, de la 31 martie 2016 la 31 mai 2016, termenul până la care persoanele fizice și juridice care dețin mijloace de transport radiate din circulație până la 31 decembrie 2015, au obligația să depună o declarație în acest sens, însoțită de documente justificative, la compartimentele de specialitate ale autorităților locale.

Ordonanța de Urgență va intra în vigoare imediat după publicarea în Monitorul Oficial.
http://gov.ro/ro/media/comunicate/comun ... tii&page=1
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde demential » Vin Mar 25, 2016 10:56 am

Eliberare cazier judiciar.
Citesc https://b.politiaromana.ro/ro/utile/caz ... ane-fizice.
Deduc : cererea de pe site completata, platit taxa (10 ron) + timbru 2 RON, merg cu buletinul la orice sectie de politie.
Prima zi : la ora 8 cand deschide Posta Romana navalesc impreuna cu alti 40 de cetateni in interiorul unui oficiu postal imputit. Dupa ce completez de 2 ori un mandal postal (pentru ca primul continea o ingrosare a unei litere) achit 10 RON + 2 RON = 17 RON. Durata : 30 min.
A doua zi dimineata : la ora 8 cand deschide Compartimentul de Relatii cu Publicul predau cererea + buletinul + chitanta de 15 ron pentru taxa de 10 ron (!?) + timbrul de 2 ron si primesc in schimb, pe loc, cazierul judiciar.
Prin urmare : Posta Romana e din ce in ce mai rau. Eliberarea unui cazier judiciar de la Sectia de Politie se intampla foarte repede.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Mar Mar 29, 2016 5:02 pm

Dosarul plic de carton :evil: :o f@#$%& :evil: :evil:

o raritate. e ca o trufa, greu de gasit.
si totusi, institutii ale statului se incapataneaza sa-l ceara :evil:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Mie Mar 30, 2016 1:33 pm

cred ca azi i-am stricat ziua unui functionar public. :mrgreen:
voia sa ma progameze peste o saptamana dar i-am zis ca platesc taxa de urgenta. a oftat greu, a incercat sa ma convinga sa renunt invocand mii de motive care mai de care mai ”catastrofale” dar m-am tinut tare :P in final m-a programat maine dimineata la 9 :mrgreen:

L.E.: iar ieri i-am stricat ziua unui pensionar :mrgreen: aveam nevoie de o semnatura, m-am prezentat cu 20 de minute inainte sa deschida ghiseul, fiind primul :P , timp in care am stat in fata intrarii, pe capota lui Beoji, fumand. cand s-a deschis usa, pensionarul tzusht in fata mea, dar l-am ”facut” exact in fata ghiseului. sa vezi urlete si blesteme. a fost indeajuns sa-mi aleg o privire ”Sora 13/Biciul Fermecat” si sa-l fac sa inchida gura. bine, cand ieseam l-am auzit mormaind ceva cu ”nesimititii astia” :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Lun Apr 04, 2016 3:38 pm

maine la 11.30 se naste noua firma. 8 zile a durat, cheltuieli(pana acum) 1100 lei. o sa se mai adauge cheltuieli minore, legate de registre, transferuri telefoane, stampile...si ce-or mai fi.
acu' is curios cat ma costa sa inchid vechea firma. ca aia e durerea cea mare. iar durerea si mai mare e cand obtin avizul sa o inchid :mrgreen: ca-s o gramada de bani blocati acolo :evil:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Vin Apr 08, 2016 4:45 pm

citeam zilele acestea despre "miracolul" e-estonia, totul informatizat, totul minimalizat, totul salvat in conturi "e-", totul pe baza unui "e-ID".
si ma gandeam la RO :mrgreen:
un biblioraft umplut de documente in 3 zile de la infiintarea unei firme, inca unul in urmatoarele zile si probabil inca unul pentru ce-o sa mai apara in viitorul apropiat.
decizii peste decizii, de la numire responsabil pentru "prevenirea spalarii banilor" pana la decizii de alocare serii si numere de facturi, chitante.
cel mai mult imi plac: copiile dupa certificat de nastere+CI(gizaaaas) atasate la contractele de munca si dovada trimiterii comunicarii catre ONPCSB :mrgreen:
acu' am problema ca o sa raman dupa inchiderea firmei vechi cu trei dulapuri pline de documente, pe care trebuie sa le pastrez 50 de ani! :mrgreen:
parca ma vad pe la 90 de ani cum caut bilantul din 2009 la cererea autoritatilor :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde damblagiu » Lun Apr 11, 2016 5:34 am

sa raman dupa inchiderea firmei vechi cu trei dulapuri pline de documente, pe care trebuie sa le pastrez 50 de ani! :mrgreen:
[/quote]

10 Ani
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Birocratie

Mesaj necititde teo » Lun Apr 11, 2016 2:04 pm

damblagiu scrie:sa raman dupa inchiderea firmei vechi cu trei dulapuri pline de documente, pe care trebuie sa le pastrez 50 de ani! :mrgreen:


10 Ani[/quote]

50, alea contabile :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Următorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori