Faze de toata jena

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iul 17, 2017 7:13 pm

HHR scrie:... or fi alea unde văd lumina tiparului monografiile ?

Aia cu lumina se numește fotocopiere. Cu tiparul tipărești
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Mar Iul 18, 2017 7:30 pm

io zic că important e să le citești ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 19, 2017 8:11 am

HHR scrie:io zic că important e să le citești ...
Io mă uitam doar la poze
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Iul 19, 2017 10:49 am

damblagiu scrie:Io mă uitam doar la poze

In limba contemporana s-ar spune "ma uitam DECAT la poze" :geek:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 21, 2017 4:39 pm

Trebuie să mi reconsider excursia in nordul Moldovei. De regulă rezervam cazare pe lângă mănăstiri. Acum îmi e frica
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iul 21, 2017 8:20 pm

damblagiu scrie:Trebuie să mi reconsider excursia in nordul Moldovei. De regulă rezervam cazare pe lângă mănăstiri. Acum îmi e frica

Ti-e frica sa nu te "mestereasca" popii sau sa nu te injunghie pe peronul garii?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 21, 2017 8:58 pm

pozeDECAT scrie:Ti-e frica sa nu te "mestereasca" popii sau sa nu te injunghie pe peronul garii?


E cam nasol. Te ademenesc cu vinul ăla al lor bun, te ia apă și dimineață pleci fără virginitate de acolo. Nici nu ți dai seama când ai pierdut o
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 22, 2017 8:19 pm

damblagiu scrie:Trebuie să mi reconsider excursia in nordul Moldovei. De regulă rezervam cazare pe lângă mănăstiri. Acum îmi e frica

vezi că ăia te cut în fur ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Iul 23, 2017 10:41 am

HHR scrie:
damblagiu scrie:Trebuie să mi reconsider excursia in nordul Moldovei. De regulă rezervam cazare pe lângă mănăstiri. Acum îmi e frica

vezi că ăia te cut în fur ! :mrgreen:

Sau te cutit in dos ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde demential » Joi Iul 27, 2017 4:26 pm

Sursa mea de informatii RIP-uistice era topicul dedicat.
Am aflat (cam) tarziu de o disparitie ce observ ca a afectat destul de mult Romania.
Cred ca fac(em) parte dintr-o elita de maxim 1% din tara asta care habar n-avea de faza asta de toata jena...

https://www.paginademedia.ro/2017/07/au ... ceremoniei
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Vin Iul 28, 2017 3:10 pm

Scandalul dublului standard la alimente/alte produse este de-un daco-populism grețos. Ca să nu mai spunem că se vede de la o poștă motivația politică.
Acuzațiile mustesc a prostie, minciună, dezinformare și ipocrizie iar ”vinovatii” , ca de obicei, multinaționalele.
Țara asta e total greșită!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iul 28, 2017 5:38 pm

Urmasii lui Burebista, dacii liberi:
"BUDAPEST (Reuters) - Hungary and Slovakia will ask the European Commission in a joint motion to consider legal means to eliminate "double standards in quality" of food products sold by companies in Eastern Europe and in the west, Hungary's agriculture ministry said on Monday."

"...the Visegrad Four countries - the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia - should hold a meeting as soon as possible about the issue, the ministry said."

http://www.reuters.com/article/us-hunga ... SKBN16612S
+
http://fidesz-eu.hu/en/new-member-state ... food-dump/
+
"this is a political problem, rather than a technical one" (prim-ministrul slovac: https://www.euractiv.com/section/justic ... ty-crisis/)
+
“This is unacceptable and insulting. Maybe this is a remnant of apartheid, for some, food should be of higher quality, and for others, in Eastern Europe, of lower quality,” Borissov said."
https://www.euractiv.com/section/electi ... rn-europe/
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde teo » Vin Iul 28, 2017 6:16 pm

acelasi tip de politica, acelasi tip de discurs "noi, dacii/slavii/maghiarii/......"
partea mea preferata din discursul lor e aia cu (pseudo)exemplele
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Iul 28, 2017 9:11 pm

"Daco-populismul" e doar o reactie tarzie si suparatoare prin acest aspect. Ca lucrurile au fost incepute, spuse, cercetate de altii (or fi fost pseudo-cercetate si pseudo-exemplificate, ca nu le stim noi pe toate), adica de aia care se cheama ca-s grup de la Visegrad. La noi, la Viseul de Sus sau la Viseul de Jos, nu conta si oricum altii nu ne-ar fi luat in serios daca ziceam si noi ceva. Asa ca ce tam-tam-ul ce se face la noi acum e cam ca latratul cainelui luat de toti la suturi, dar care prinde curaj sa iasa din coltul lui doar dupa ce masculul alfa a latrat si haita i-a luat exemplul. Populiste, nepopuliste, lucrurile au fost spuse de altii inca de anul trecut. Pseudo-titlurile din linkurile date de mine cuprind si pseudo-ziceri de prin 2016 sau de la inceputul lui 2017. Pseudo-standardele se schimba cand vine vorba despre noi, ca-i cu referendum, ca-i cu alegeri uzuale. De pseudo-exemplu, cand la noi s-a vandut gogoasa oribila a votului uninominal care va satisface cetateanul si va improspata si reforma clasa politica, totul a fost o feerie, n-a zis nimeni nimic de la "cancelarii". Desi era evident de la inceput ca e o magarie electorala ce va produce mai mult rau decat bine, fapt dovedit ulterior. Cand o fac acum moldovenii, sar toti ca e derapaj de la democratie ... Dracu'i mai intelege ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Faze de toata jena

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 28, 2017 10:05 pm

Republica noastră, republica unde se trăiește bine, republica lucrului bine făcut, a mai făcut un pas înainte devenind republica unde lucrul se face ca la carte. Ultima aflare în treabă a dregătorilor de la învățămînt este manualul de educație fizică destinat elevilor de clasa a cincea. L-am răsfoit puțin. Este o poveste spusă de două personaje jucăușe, Laur și Laura, laureați la jocurile din Olimpia (olimpice. cum altfel?). Este, fără îndoială, o modalitate optimă de abordare pentru elevii de clasa a cincea. Manualul este viu colorat, abundă de ilustrații, are o rubrică de știați că …, stimulativă pentru curiozitățile micilor elevi. Destul de abrupte mi s-au părut încercările de a-i introduce pe junii elevi în imperfecțiunile anatomice ale corpului uman, lordoză, scolioză … ș.a.m.d. Mă îndoiesc că la clasa a cincea s-a predat anatomia de clasa a opta, unde se fac noțiuni generale despre coloana vertebrală, despre perfecțiunile și imperfecțiunile acesteia. Dar cu ajutorul lui Laur și al Laurei pot fi depășite, corectate, micile anomalii. Mi s-au părut interesante subcapitolele dedicate deficiențelor posturale și segmentare, sînt convins că piticii de a cincea le vor savura cu maturitate. Umează citez: ”educarea actului respirator”. E știință, dă-o naibii, te prostituezi dacă numești actul respirator, pur și simplu, respirație. ”Indicatorii morfologici funcționali” și ”evaluarea” acestora sînt altă chestie destul de subtilă. ”Capacitatea motrică”, ”calitatea motrică” și ”deprinderile motrice” se bucură de definiri academice ce pot fi lesne accesate. Urmează diferitele sporturi. Manualul este actual, în sensul că acordă un spațiu generos fotbalului, explicațiile fiind exhaustive. Citez: ”Preluarea mingii cu interiorul labei piciorului se face prin ducerea labei piciorului în întîmpinarea mingii, relaxat și ușor îndoit din genunchi. Cînd mingea ia contact cu partea interioară a labei (piciorului n.n.), piciorul va fi tras înapoi din șold, amortizînd în acest fel șocul, pînă cînd mingea va fi oprită înaintea piciorului cu care s-a efectuat preluarea.” Simplisim, chiar și Hagi făcea la fel ….
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 96 vizitatori


cron