SKOPELOS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Mar Feb 25, 2014 1:08 am

Continuand periplul pe plajele insulei, la aprox. 4 km sud de satul Elios, din soseaua principala in directia Agnondas, la dreapta, pe un drum de pamant de aprox. 300m, se coboara la Kastani, plaja cu peisaj spectaculos, una dintre locatiile de filmare Mamma Mia!
Am ajuns pe plaja in jur de ora 8.30 dimineata, am gasit-o absolut pustie, eram decat noi si cativa angajati adormiti ai beach-barului de acolo. Astfel, am reusit sa surprind cateva poze cu acesta plaja in toata splendoarea ei, neatinsa de aglomeratia de la orele amiezii. Plaja are nisip cu granulatie medie, intrarea in apa este abrupta (dupa 5m de la mal trece de 1.8m), pe fundul apei este nisip si pe alocuri pietricele, fara arici. Apa foarte limpede, de culoare albastru deschis si turcoaz, fara valuri. Loc recomandat de snorkeling, in special in partea de nord a plajei, langa stanci. Plaja amenajata cu umbrelute si sezlonguri de calitate, la 6€ perechea. La amiaza, nisipul se incinge si nu prea reusesti sa mergi fara papuci.
Cateva preturi de la beach-bar: Mithos 330ml 4€; fresh orange 4€; sandwish-uri la 3,5€; placinta de branza traditionala din Skopelos 4€; apa plata 500ml 0,5€.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 03, 2014 12:30 am

Hmm! Voi ma credeti ca imi place mai mult cum arata insula asta decat Zakynthos? Iar Studios Filippos arata foarte bine si e foarte, foarte ieftin pe booking pentru septembrie cand ma intereseaza pe mine.
Astfel ca va intreb: voi ce ati alege?
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Mar 03, 2014 11:41 am

Join the club! :wave:
Din punctul meu de vedere, Skopelos este peste Zakynthos la capitolul peisaje.
Lipseste infrastructura turistica si nightlife-ul specific insulei din Marea Ionica.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 03, 2014 1:17 pm

florin04 scrie:Join the club! :wave:
Din punctul meu de vedere, Skopelos este peste Zakynthos la capitolul peisaje.
Lipseste infrastructura turistica si nightlife-ul specific insulei din Marea Ionica.

Multzam! Daca spui treaba asta pentru mine este suficient.
Am citit tot si dincolo. Si sunt din ce in ce mai incantata.
Infrastructura si nightlife nici ca-mi lipseste.
Dar am nevoie de cazare ieftina pentru ca iar mergem in 4 si transferul cu masina mi se pare foarte scump. Merita cu prisosinta insa, altfel, n-ai vorbi cu atata drag despre Skopelos. Iar pozele sunt fabuloase. Inclusiv stradutele. Faptul ca insula este atat de verde, combinatia de munte si mare atat de evidenta, eu zic ca nu incape indoiala, Skopelos este peste Zakinthos. Iar lipsa turismului intensiv este fix ce trebuie pentru un concediu potrivit noua. Acestea sunt argumentele pentru care mi-a placut atat de mult Lefkada.

Ce n-am retinut inca, poate pentru ca am citit in mare viteza, este daca accesul la plaje este dificil. Pentru mine este important pentru ca nu uit egremni si Milos.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Lun Mar 03, 2014 1:33 pm

Lizicat scrie:Dar am nevoie de cazare ieftina pentru ca iar mergem in 4 si transferul cu masina mi se pare foarte scump.

cauta in skopelos.net
Lizicat scrie:Ce n-am retinut inca, poate pentru ca am citit in mare viteza, este daca accesul la plaje este dificil. Pentru mine este important pentru ca nu uit egremni si Milos.

din ce-am vazut accesul la majoritatea este foarte facil
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 03, 2014 1:43 pm

iuhas scrie:cauta in skopelos.net

Sunt tot scumpe. Cred ca Studios Filippos, Skopelos Town ramane cea mai buna obtiune. Este in oras, dar e situata intr-o zona linistita. Are 9,6 nota pe booking si este foarte ieftina: 330 euro, 4 persoane, 10 nopti, 1-10 septembrie.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Mar 03, 2014 2:26 pm

Lizicat scrie:
florin04 scrie:Join the club! :wave:
Ce n-am retinut inca, poate pentru ca am citit in mare viteza, este daca accesul la plaje este dificil. Pentru mine este important pentru ca nu uit egremni si Milos.

Stai linistita, aici nu sunt plaje cu acces greoi, gen Egremni (Milos n-as pune-o in aceasta categorie, fiind accesibila cu taxi boat).
Singura la care cobori o panta mai mare, dar pe drum asfaltat, este Stafylos (si Velanio, in continuarea ei).
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Sâm Mar 08, 2014 9:54 pm

Acum am facut un calcul pentru Skopelos. Drumul, pentru 4 persoane, cu masina si cate o noapte pe drum, inclusiv vreo 90 euro cheltuieli aditionale drumului, duce pe la 800 euro. Sincer, mi se pare enorm!!!
@florin04 te rog, spune-mi cum ai procedat tu. Eu am ales cazarile intermediare la Skopje si Nis, noi plecand din Cluj.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Dum Mar 09, 2014 1:36 am

Lizicat scrie:Acum am facut un calcul pentru Skopelos. Drumul, pentru 4 persoane, cu masina si cate o noapte pe drum, inclusiv vreo 90 euro cheltuieli aditionale drumului, duce pe la 800 euro. Sincer, mi se pare enorm!!!


mda, drumul nu e ieftin.
sibiu-skopelos am bugetat maxim 600-650 euro pt drum(max. 7% consum diesel+taxe autostrada srb/mkd)+2 nopti cazari intermediare(volos+mkd)+ferry(maxim 260 dus/intors 2 pers+masina 4.25m). adaug 650 euro cazare/12 nopti ajung la 1300 euro/2 pers.
gaseam la vreo agentie un skopelos avion(skiathos)+cazare/7 nopti in iulie-august sub 1300 euro/2 persoane? nu cred. adaug minim 150 euro un rent-a-car/5 zile ajung la 1450-1500 euro/2 pers/7 nopti
prefer 12 nopti cu maxim 1300 euro
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Dum Mar 09, 2014 9:31 pm

Lizicat scrie:@florin04 te rog, spune-mi cum ai procedat tu.

Am mers cu autocarul, 40€/persoana, traseu Bucuresti-Velestrino
Taxi Velestrino-Volos 12€/persoana
Din Volos ferry Skopelos, 26€/persoana
La intoarcere, aceeasi schema.
Total: 312€ (2 persoane, dus+intors).
Pe insula nu a fost nevoie sa inchiriez masina, transportul cu autobuzul este foarte bine pus la punct, plus ca mai multa miscare pe jos face intotdeauna bine ...
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 10, 2014 3:58 pm

Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Mar 10, 2014 4:32 pm

Articolul asta il stiu de mult, l-am citit inainte de a pleca in Skopelos (a aparut intr-un supliment al Jurnalului National).
Fiind si eu curios, l-am intrebat pe proprietarul vilei daca stie ceva de braileni si a negat...
Intr-un alt magazin, cu produse traditionale, intrand in vorba cu vanzatorul, l-am intrebat acelasi lucru si s-a uitat la mine f. mirat...nu auzise de asa ceva. Poate cei mai batrani din insula sa stie ei ceva...in fine, ideea e ca sunt putin reticent fata de cele afirmate in acest articol.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde teo » Lun Mar 10, 2014 4:56 pm

florin04 scrie:Articolul asta il stiu de mult, l-am citit inainte de a pleca in Skopelos (a aparut intr-un supliment al Jurnalului National).
Fiind si eu curios, l-am intrebat pe proprietarul vilei daca stie ceva de braileni si a negat...
Intr-un alt magazin, cu produse traditionale, intrand in vorba cu vanzatorul, l-am intrebat acelasi lucru si s-a uitat la mine f. mirat...nu auzise de asa ceva. Poate cei mai batrani din insula sa stie ei ceva...in fine, ideea e ca sunt putin reticent fata de cele afirmate in acest articol.



eu stiam ca primarul skopelos-ului(daca tot el mai e) a lucrat in romania, in bancpost, cunoaste limba romana si ii placea braila din cauza ca "semana cu centrul atenei sec XIX"
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde Lizicat » Lun Mar 10, 2014 10:02 pm

Poveste, legenda sau adevar, suna bine, nu? :)

In privinta transportului incep sa inteleg ca nu-i prea mult daca ne dorim si mai mult.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Skopelos

Mesaj necititde florin04 » Lun Mar 10, 2014 11:50 pm

Sa mai "coloram" putin topicul, de data asta cu plaja Milia.
Aflata imediat la sud de Kastani (exista si o poteca de legatura intre ele), Milia este cea mai lunga si cea mai populara plaja a insulei. Accesul se face din soseaua principala, pe un drum asfaltat, care coboara cam 1 km. Este amenajata cu umbrelute si sezlonguri, 6€ perechea. Aproape pe toata intinderea ei este cu pietris de granulatie mai mica sau mai mare, cu ceva "petice" de nisip la capatul ei nordic. Pe plaja este o taverna unde se poate lua masa, situata pe la mijlocul ei. Am facut plaja in dreptul tavernei, in apa sunt pietre si pe alocuri arici, aveti grija pe unde calcati! Se adanceste repede la mal, apa are o claritate deosebita, printre pietre sunt multi pesti, asa ca puneti-va echipamentul de snorkeling si treceti la treaba! Acolo am vazut cel putin 5 specii distincte de pesti, mai ales in zona submarina a stancilor albe, semnul "distinctiv" al acestei plaje. Am inspectat si capatul ei sudic, acolo intrarea in apa se face pe aceea "placa stancoasa" pe care se poate aluneca usor, dupa care se adanceste brusc. Merita mai ales sa vedeti capatul nordic al plajei, acolo peisajul este deosebit: stancile albe, incarcate cu pini, revarsandu-se intr-o apa de culoare albastru-verzui, o imagine care nu se uita prea usor...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori