ZAKYNTHOS / ZANTE

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde Ποντίκι » Vin Ian 23, 2015 12:20 pm

Noi am ales anul asta sa mergem in Thassos, dar ne gandim ca intr-un viitor apropiat sa vedem si Zakynthos. Merita ? Comparativ cu Thasos-ul, cum este ?
Preturile la taverne cum sunt ? Mai mari sau mai mici ca in Thassos ? Viata de noapte ? Este mai animat ? Cat timp se face cu masina pana acolo ?
Avatar utilizator
Ποντίκι
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Ian 23, 2015 12:01 pm
Localitate: World
Has thanked: 191 times
Been thanked: 105 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde Ade » Vin Ian 23, 2015 12:32 pm

Ποντίκι scrie:Noi am ales anul asta sa mergem in Thassos, dar ne gandim ca intr-un viitor apropiat sa vedem si Zakynthos. Merita ? Comparativ cu Thasos-ul, cum este ?
Preturile la taverne cum sunt ? Mai mari sau mai mici ca in Thassos ? Viata de noapte ? Este mai animat ? Cat timp se face cu masina pana acolo ?

Unde ati mai fost in vacante pana acum? In Grecia undeva? E f important cu ce comparati si ce asteptari aveti!
Thassos e o insula buna pentru a incepe sa explorati Grecia, daca va place, apoi abia asteptati vara sa explorati alta destinatie greceasca sau sa reveniti in THassos an dupa an cum facem multi dintre noi :)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde Ποντίκι » Vin Ian 23, 2015 12:35 pm

Pentru 2015 ne-am hotarat deja : mergem in Thassos ! Am gasit foarte multe informatii utile pe acest forum despre Thasos si mi-am putut face o parere !
Ne intereseaza totusi si Zakynthos ... Am mai fost prin Grecia dar niciodata in Thasos sau Zakynthos, si atunci ma interesa, ca idee, comparatia intre Thasos si Zakyntos.
Avatar utilizator
Ποντίκι
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Ian 23, 2015 12:01 pm
Localitate: World
Has thanked: 191 times
Been thanked: 105 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde Ade » Vin Ian 23, 2015 12:52 pm

Si eu sunt curioasa de comparatie de la cei care au fost in ambele locatii. Zakynthos si Lefkada sunt pe lista scurta pentru viitorul apropiat :crazy:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 9:53 am

Ποντίκι scrie:Noi am ales anul asta sa mergem in Thassos, dar ne gandim ca intr-un viitor apropiat sa vedem si Zakynthos. Merita ? Comparativ cu Thasos-ul, cum este ?
Preturile la taverne cum sunt ? Mai mari sau mai mici ca in Thassos ? Viata de noapte ? Este mai animat ? Cat timp se face cu masina pana acolo ?

e destul de greu sa faci o comparatie intre Zakynthos si Thassos.
totusi :
- Thassos e mai aproape
- Thassos e mai mica (deci mai accesibila)
- in Thassos se poate ajunge cu masina destul de repede (550 km)
- in Thassos ajungi repede pe orice plaja vrei
- in Thassos parca preturile sunt mai mici in general (cazare, mancare, transport)
in schimb :
- unele peisaje din Zakynthos sunt mai frumoase decat cele din Thassos
- exista localitati in Zakynthos unde viata de noapte este activa, nu atat de linistita ca in Thassos.
cu masina pana in Zakynthos (1300 km) faci teoretic 16 ore, deci ti-ar trebui o cazare intermediara pe undeva, Salonic de exemplu viewtopic.php?f=5&t=19
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde dflc03 » Vin Ian 30, 2015 9:54 pm

Ποντίκι scrie:Pentru 2015 ne-am hotarat deja : mergem in Thassos ! ...


Bun venit in club! :clap: In Thassos am fost si am revenit (o data). Si in Zakynthos am fost.

Ποντίκι scrie: ... Am mai fost prin Grecia dar niciodata in Thasos sau Zakynthos, si atunci ma interesa, ca idee, comparatia intre Thasos si Zakyntos.


Unde ai mai fost?

Ποντίκι scrie:...ne gandim ca intr-un viitor apropiat sa vedem si Zakynthos. Merita ? ...


Depinde de tine sa faci sa merite. Fa-ti "temele" si planifica-ti un traseu care sa cuprinda obiective de interes pentru tine.

Ποντίκι scrie:... Cat timp se face cu masina pana acolo ?


Daca mergi cu masina, Zakynthos se poate dovedi o destinatie buclucasa. Multi turisti merg fie "ata" 16-18 ore, fie fac stop peste noapte pentru odihna pe drum, optiuni care au un "defect"- nu iau in consideratie oportunitatile oferite de calatoria in sine. Daca iti place Grecia si ai posibilitatea (timp si bani) eu zic ca merita sa abordezi drumul pana in insula ca pe o sansa de a vedea si alte locuri interesante, chiar daca asta ar presupune ca drumul sa dureze mai mult.

Ποντίκι scrie:Comparativ cu Thasos-ul, cum este ?


Este altceva. Nu neaparat in bine sau in rau. Doar altceva. Mari diferite, oameni diferiti, istorie diferita, fauna diferita (valabil si pentru oameni si pentru...soareci). Oricum, cred ca e o insula care merita o vizita.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde demential » Vin Ian 30, 2015 10:02 pm

a, mi-am mai adus aminte 2 chestiuni :
- infrastructura rutiera din Zakynthos este NET inferioara celei din Thassos (drumuri mai proaste, mai inguste, "scurtaturi" prin curtile oamenilor, prin livezi de maslini ...)
- per total, Zakynthos mi s-a parut mai putin turistica decat Thassos. Thassos e "echilibrata" din acest punct de vedere. Zakynthos, fiind mult mai mare, este animat si "turistic" doar in cateva orase/statiun. in rest este foarte rustic. lucru care nu e neaparat un dezavantaj :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde demential » Dum Feb 08, 2015 6:25 pm

alte poze de pe plajele din Zakynthos :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde florin04 » Lun Feb 09, 2015 10:40 pm

Noaptea in Laganas:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde bulgaruM » Lun Mai 11, 2015 8:51 am

Salut,slaba miscare pe aici,hmmm!o intrebare am si eu,tantari sunt,sa-mi iau aparatul cu mine?
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde demential » Lun Mai 11, 2015 8:57 am

bulgaruM scrie:Salut,slaba miscare pe aici,hmmm!o intrebare am si eu,tantari sunt,sa-mi iau aparatul cu mine?

sigur sunt, ti-as recomanda sa-l iei :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde April » Joi Mai 28, 2015 8:42 pm

Zakynthos, plaje Blue flag 2015:
Aboula Psarou
Aboula Tragaki
Alikanas 1
Alykes 1
Bouka
Katragaki
Tsilivi
http://www.blueflag.org/menu/awarded-si ... /zakynthos
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde bulgaruM » Dum Iun 07, 2015 8:45 pm

va salut!am tot vazut in unele comentarii,ca inainte sa merg in croaziera,sa ma intersez daca o sa fie vant!avand in vedere ca mai am doar o saptamana si plec inspre Laganas,daca stiti spuneti-mi si mie unde sa intreb de starea vremii inainte sa-mi achizitionez croazierele!va multumesc mult!
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde demential » Dum Iun 07, 2015 8:49 pm

bulgaruM scrie:va salut!am tot vazut in unele comentarii,ca inainte sa merg in croaziera,sa ma intersez daca o sa fie vant!avand in vedere ca mai am doar o saptamana si plec inspre Laganas,daca stiti spuneti-mi si mie unde sa intreb de starea vremii inainte sa-mi achizitionez croazierele!va multumesc mult!

colegu, te uiti aici :
http://meteo.gr/meteoplus/cf-En.cfm?city_id=13 > Wind Direction / Force
daca e 1-2 e ok. de la 3 e nasol.
pe 4 se incumeta putini, pe 5 e FURTUNA si te rastorni :)
noi am incercat pe 4 si n-am ajuns :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde bulgaruM » Dum Iun 07, 2015 9:16 pm

multumesc mult!
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori