ZAKYNTHOS / ZANTE

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 07, 2018 3:40 pm

Centralizara pozele cei cu care am fost in Zakynthos si ma trezii cu un mail cu 2100 si ceva de poze. Nu mai e ca pe vremuri cand toata viata aveai doua poze, una la un an, in curu gol pe blana de urs sau oaie, dupa posibilitati si a doua la nunta. Pe cea din urma o faceai tablou si o atarnai pe perete la capu patului.
Mai pun cateva aici si cam gata pt anul asta.

Desert la teverna Zorbas

1279.jpg

Cazarea.

IMG_7443.jpg

In plan indepartat Kefalonia.

20180921_110521.jpg

Diverse.

20180917_092917.jpg20180917_111524.jpg20180920_191413.jpg20180921_081646.jpg20180921_110521.jpgIMG_8036.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde florin04 » Mie Noi 07, 2018 4:51 pm

bre, toate ca toate, da' poze cu brosca, n-ai ...! :twisted: :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Noi 07, 2018 6:30 pm

damblagiu scrie: nu am avut sculă de pozat sub apa

Un 'accesoriu' pt pozat sub apă (cu telefonul) e bălăria asta, chinezarie, 15 lei, am intrat în mare cu ea fără teste inițiale, etanșează brici.
Sau un alt accesoriu, poți folosi un prezervativ
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde Tabby » Mie Noi 07, 2018 7:33 pm

Vorba unui coleg de forum "lipesc si eu cateva poze aici" intrucat mie , personal , tare mi-a placut :crazy:
Am incercat sa nu repet fotografii cu cele deja postate , scuzati eventualele repetari :angel:
-Septembrie 2016-
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde damblagiu » Joi Noi 08, 2018 9:55 am

damblagiu scrie:Am văzut câteva dar nu am avut sculă de pozat sub apa. În schimb am poză cu broasca de lemn pe care am călcat în două trei dimineți înainte să mă n trezesc definitiv.
Am văzut și ce vede o țestoasă prin fundul de sticla al vaporasului.
Trimis folosind Tapatalk
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde damblagiu » Joi Noi 08, 2018 10:01 am

iuliangrecu scrie:
damblagiu scrie: nu am avut sculă de pozat sub apa

Un 'accesoriu' pt pozat sub apă (cu telefonul) e bălăria asta, chinezarie, 15 lei, am intrat în mare cu ea fără teste inițiale, etanșează brici.
Sau un alt accesoriu, poți folosi un prezervativ


Am asa ceva dar nu-l folosesc.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Ian 12, 2019 3:20 pm

Iete ce gasii eu prin buzunare!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Ian 12, 2019 4:26 pm

damblagiu scrie:Iete ce gasii eu prin buzunare!
Niște euroi nu găseai și tu
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde iuliangrecu » Lun Ian 14, 2019 2:48 pm

Salut, am primit o oferta cazare pt Zakyntos, taxe avion incluse, Hotel Paradise 3*, 50 de metri de plajă, pare destul de ok:

"Sejur 7 nopti Insula Zakynthos - 419 euro/pers/sejur/camera standard
- 455 euro/pers/sejur/camera sea view
Tarif unic toata vara(plecare in fiecare miercuri din 12 iunie pana pe 18 septembrie)
Disponibil doar 1 cam. standard si 5 cam. sea view pentru fiecare perioada
Toate taxele incluse in tarif,exclusa taxa de oras care se incaseaza doar la receptie(0,75 euro/pers/zi)
Avans 70% si restul cu 35 zile inainte de sejur
Un copil pana la 12 ani plateste 249 euro in camera cu 2 adulti
Locuri limitate
Tariful include:
Zbor Bucuresti 06:10 - 08:00 Zakynthos
Zbor Zakynthos 14:10 - 16:00 Bucuresti
Taxa de aeroport
Bagaj de cala
Transfer aeroport - hotel - aeroport
Cazare 7 nopti Zakynthos
Hotel Paradise 3*** mic dejun inclus
Oferind o piscină cu şezlonguri şi un snack bar, hotelul Paradise Beach se află la 50 de metri de plajă şi la 10 minute de mers pe jos de satul Argasi. Asigură camere cu vedere la Marea Ionică, la grădină şi la oraşul Zakynthos.
Oraşul Zakynthos este situat la 3,5 km.Amenajate cu un balcon privat, toate camerele hotelului Paradise sunt dotate cu aer condiţionat, TV şi mini-frigider.
Unităţile includ un uscător de păr.Snack barul proprietăţii serveşte mese uşoare, cu o selecţie de băuturi alcoolice şi răcoritoare.
Aeroportul Internaţional din Zakynthos este la 6 km. Recepţia proprietăţii are program nonstop şi există un serviciu de închiriere auto"

https://mailchi.mp/roxytravel/329-euro- ... d7883734f6
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde mischaela » Lun Ian 14, 2019 5:49 pm

so, la vara as vrea sa calc pe aceasta insula.
ce imi recomandati?
a fost cineva de aici si in laganas si in kavos(corfu) ... sa poata face o comparatie care e mai vesela?
Recunosc ca ma distreaza sa ma uit la actiunile tinerilor englezi dar nici chiar in mijlocul lor nu vreau sa fiu.
...
deci dorim ceva aproape de mare, nu tocmai in pustietate, loc unde sa te plimbi seara fara masina si neaparat piscina.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde dflc03 » Mie Ian 16, 2019 12:21 pm

iuliangrecu scrie:Salut, am primit o oferta cazare pt Zakyntos, taxe avion incluse, Hotel Paradise 3*, 50 de metri de plajă, pare destul de ok:

"Sejur 7 nopti Insula Zakynthos - 419 euro/pers/sejur/camera standard
- 455 euro/pers/sejur/camera sea view
Tarif unic toata vara(plecare in fiecare miercuri din 12 iunie pana pe 18 septembrie)
Disponibil doar 1 cam. standard si 5 cam. sea view pentru fiecare perioada
Toate taxele incluse in tarif,exclusa taxa de oras care se incaseaza doar la receptie(0,75 euro/pers/zi)
Avans 70% si restul cu 35 zile inainte de sejur
Un copil pana la 12 ani plateste 249 euro in camera cu 2 adulti
Locuri limitate
Tariful include:
Zbor Bucuresti 06:10 - 08:00 Zakynthos
Zbor Zakynthos 14:10 - 16:00 Bucuresti
Taxa de aeroport
Bagaj de cala
Transfer aeroport - hotel - aeroport
Cazare 7 nopti Zakynthos
Hotel Paradise 3*** mic dejun inclus
Oferind o piscină cu şezlonguri şi un snack bar, hotelul Paradise Beach se află la 50 de metri de plajă şi la 10 minute de mers pe jos de satul Argasi. Asigură camere cu vedere la Marea Ionică, la grădină şi la oraşul Zakynthos.
Oraşul Zakynthos este situat la 3,5 km.Amenajate cu un balcon privat, toate camerele hotelului Paradise sunt dotate cu aer condiţionat, TV şi mini-frigider.
Unităţile includ un uscător de păr.Snack barul proprietăţii serveşte mese uşoare, cu o selecţie de băuturi alcoolice şi răcoritoare.
Aeroportul Internaţional din Zakynthos este la 6 km. Recepţia proprietăţii are program nonstop şi există un serviciu de închiriere auto"

https://mailchi.mp/roxytravel/329-euro- ... d7883734f6


Niste poze cu hotelul sau un link nu puteau sa puna si ei in oferta? :think:
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Ian 16, 2019 12:38 pm

Nu ne ramîne DECAT să ni le găsim singuri..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde mischaela » Vin Iun 03, 2022 7:35 am

neața!
Mă poate ajuta cineva cu niste informații?
epava, peșterile si țestoasele ... care e treaba cu ele.
Voi sta in laganas, merg cu masina personală și aș prefera să închiriez barcă pe cont propriu.
Ce recomandări aveți?
Multumesc!
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 03, 2022 10:43 am

O săptămână in Laganas ... în ciuda recomandărilor negative de peste tot, acolo am vrut. Cazarea am avut-o departe de gălăgia străzii principale, într-un complex de studiouri, o romanca este sotia propietarului, au fost extrem de draguți. Muzica se inchide la terase la miezul noptii. Evident rămân deschise, iar cluburile sunt destul de izolate fonic. Nu inseamnă că e liniste, străzile sunt pline, veselia e maximă toata noaptea. Englezii sunt o natie foarte politicoasa, chiar si in ultimul stadiu al intoxicarii cu alcool, daca te atinge din greseala, scuzele lor sunt interminabile. De remarcat si grija pe care si-o poarta intre ei. Se pare ca in august se mai incing spiritele când apar italienii, care se mai incaiera cu unii din balcani.
Pot spune ca Zakynthos incheie seria ionicelor, si după mine este cea mai cea ... 70% din maluri sunt mirific colorate, comparativ cu lekada care are 50% culoarea visata.
Tot comparativ cu lefkada, infrastructura este minunata, am mers numai pe drumuri asfaltate, am avut ceva emotii in ceea ce priveste accesul pe plajele vestice, dar sunt EXAGERĂRI.
Tot eu cred ca plajele din sud nu merită vizitate, nici măcar Gerakas ( nu trebuie bătuți 1500lm pentru plaja ca la mamaia). Navagio este un mare uau, albastru ala este incontestabil marca intregistrată, iar la pesterile albastre ai impresia că te scalzi in sirop de curacao, concentrat ...
Nu mă interesează prețurile la sezlong si umbrelă, umbrela am in masină, și daca imi place locul stau numai în apă.
Măncarea e destul de scumpă, dar nu exagerată, se găseste pentru toate buzunarele. Spar-ul este mai bine aprovizionat decât lidl, se poate găsi gyros la 3,50 euro, caracatita la 11 euro, sau la 18 euro sus la taverna cros ...
Barca recomand de inchiriat în sus, luată din portul de la cameo, mers la marathonisi si la keri cave. culorile apei ... din nou ... mirifice. Nu merită căutate testoasele, noi am gasit una mai puturoasa care sta in port pe sub barci. Cost pentru 3 ore 100 euro plus benzina separat 50. Dincolo era mai ieftin ... 140 cu tot cu benzina. La navagio e destul de suparată marea, asa ca nu as lua barca mica, am mai avut in trecut probleme cu ancora ințepenită in pietre, așa că prefer să o arunc numai in nisip. La navagio nu se vede in apă. Pesterile albastre le-am visitat cu o barca a fraților potamisi, deasemeni e bine de luat cu soferii lor, nu de alta dar noi nu am avea curaj sa ne bagam in toate văgăunile de acolo ...
Peisajul de sus de la moasa de vânt de la Skinari este la fel ... fară cuvinte. Se poate coborî și face sărituri de la platformă. Sărituri de fac și pe partea de vest, de la portul roxa. Atentie, nu la beach barul port roxa ... acolo e peisaj selenar ... De la roxa la limnionas se ajunge in 5 minute pe malul mării. Alolo se poate face scuba, dar si snorkeling, sunt pești destui în apă.
Pe partea de sud-est sunt două plaje asemănatoare, porto zoro si azuro, mai pasnice, nisip, iarba, umbra, si o zona mai sălbatică in capăt cu niste bolovani foarte interesanti in apa ... acolo era apa foarte calda. Peste tot apa ce calda, cel putin in comparație cu lefkada.
Si xigia e interesantă, dar atentie la bijuterii ... alea metalice. ... si la vapoarele care trec in larg, se formeaza brusc valuri, mătură toată plaja ... e distractiv să vezi toată lumea fugind după ce inițial salvamarul avertizase ...
Cameo e drăguță, 5 euro intrarea, de banii astia te trage un nene in poza si îți da breloc la plecare. Nu era nici un bar deschis.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: ZAKYNTHOS / ZANTE

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 03, 2022 11:07 am

demential scrie:a, mi-am mai adus aminte 2 chestiuni :
- infrastructura rutiera din Zakynthos este NET inferioara celei din Thassos (drumuri mai proaste, mai inguste, "scurtaturi" prin curtile oamenilor, prin livezi de maslini ...)
- per total, Zakynthos mi s-a parut mai putin turistica decat Thassos. Thassos e "echilibrata" din acest punct de vedere. Zakynthos, fiind mult mai mare, este animat si "turistic" doar in cateva orase/statiun. in rest este foarte rustic. lucru care nu e neaparat un dezavantaj :D


se pare că s-au schimbat multe în ultimii ani ...
eu pot sa declar, că, drumuri mai bune ca în Z nu am văzut pe nici o insulă ... o singură porțiune pe lângă Xigia e pietruită, in rest, și scurtăturile prin livezi sunt asfaltate impecabil ....
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Anterior

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori