PAROS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

PAROS

Mesaj necititde chelie_d » Sâm Aug 02, 2014 4:16 pm

Salutare,am revenit de ceva timp din extraordinara vacanţă pe care am avut-o în insula Paros.Iniţial trebuia să stăm 4 nopţi pe insula Naxos şi 4 în Paros,dar într-un final am stat 8 nopţi în Paros,din cele 14 zile alocate Greciei anul acesta :thumbup: .
Nu prea mă pricep eu la povestiri,dar o să încerc să fac un scurt rezumat a ceea ce am făcut în cele 8 zile petrecute aici.
Pe insulă am ajuns cu feribotul de la compania Blue Star Ferries,la dus cu Blue Star Delos şi la întors cu Blue Star Paros - cost total pentru 1 maşină,2 adulţi+1 copil = 293 euro.Drumul cu feribotul a fost frumos şi a trecut relativ repede.....ne-am plimbat un pic pe ferry(este destul de mare :o ),copilul a tras şi un pui de somn...... timp în care noi am navigat pe internet luat de la ei : 3 euro/3 ore şi 5 euro/zi.Cazarea pe insulă a fost în 2 locaţii,în fiecare dintre ele câte 4 nopţi : hotel Casa di Roma şi hotel Panorama,ambele în capitala Parikia.La Casa di Roma am avut ceva mici neîntelegeri,care s-au remediat ulterior şi intr-un final a fost bine,iar la Panorama a fost minunat,de exemplu am avut cazare in cameră dublă,iar când am sosit la hotel(ştiau că suntem deja pe insulă,vorbisem la telefon cu ei),ne-au cazat intr-un apartament :shock: ;) .......
În prima zi am făcut plaja la Agia Eirini,iar seara ne-am plimbat prin frumoasa Parikia....poze :
portul Pireucasa bilete.JPGpireu.JPGpireu.JPGpireu 2.JPG
plaja Agia Eirini agia eirini.JPGagia eirini 2.JPG
Parikia parikia port.JPGparikia 2.JPGparikia 3.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
nu ne trebuie ce este al altora,nu cedăm ce este al nostru
chelie_d

Has thanked: 200 times
Been thanked: 78 times

Re: PAROS

Mesaj necititde chelie_d » Dum Aug 03, 2014 3:57 pm

continuăm,
ziua a-2-a am petrecut-o în întregime la plaja Monastiri,care este localizată în nordul insulei.Se ajunge foarte uşor cu maşina(se poate parca la umbră),are toate facilităţile :duş,sezlonguri cu plată,sporturi nautice,terasă/tavernă,etc.....este ideală pentru copii.....1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG

am văzut şi "varanul" de Paros IMG_4279.JPG
Pentru masa de prânz nu am stat la taverna de la plajă şi am ales o tavernă de pe drum : Oi Kolympitres,de unde este o privelişte super.IMG_4310.JPGIMG_4321.JPG
Mâncarea a fost delicioasăIMG_4318.JPG,au şi internet wi-fi,iar ca preţ a fost acceptabil.......după masa de prânz ne-am întors la plaja din Monastiri unde am stat până târziu....
ziua 3 - am petrecut-o prin Aliki,iar seara plimbare prin Parikia1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
chelie_d

Mesaj necititde chelie_d » Vin Aug 08, 2014 9:21 pm

în ziua a-4-a am traversat în insula vecină : Antiparos
se traversează cu un ferry mic1.JPG
cursele sunt la jumatate de oră,costul fiind de 9 euro(o maşină-7 euro şi 2 adulţi-2 euro,copilul nu a plătit)
Pe insulă ne-am învârtit aproximativ 1 oră în încercarea de a găsi o plajă pe gustul nostru,nu am găsit şi ne-am oprit la Fanari beach club.11.JPG13.JPG
Am vizitat şi peştera din Antiparos,extrem de frumoasă,5 euro/intrarea. 7.JPG8.JPG6.JPG

După ce ne-am plictisit la plajă,am mers să mâncăm şi ne-am oprit aici :16.JPG
apoi am făcut o plimbare pe străduţele din capitală,am servit câte o îngheţată,apoi am luat-o încet către ferry17.JPG18.JPG20.JPG21.JPG
chelie_d

Mesaj necititde chelie_d » Sâm Aug 30, 2014 5:09 pm

ziua 5 :
a însemnat schimbarea hotelului,după micul dejun am părăsit hotel Casa Di Romaroma 1.JPGroma 2.JPGroma 3.JPGroma 4.JPGroma 5.JPG

şi am plecat către hotel Panorama Paros.
Camera bănuiam că nu este gata,am vorbit un pic cu persoana de la recepţie şi am plecat la plaja Livadia,urmând să revenim să lăsăm bagajele după prânz.

Pe plaja Livadia,am stat la Tango Bar,foarte frumos....livadia 1.JPGlivadia 2.JPGlivadia 3.JPGparikia.JPGferry.JPG

apoi am mers să mâncăm la taverna Aeoli
După masă am lăsat bagajele la Panoramapanorama 1.JPGpanorama 2.JPGpanorama 3.JPG

şi am plecat inapoi către Tango Bar,unde am stat până târziu,apoi am revenit la hotel.... apus.JPG
seara am ieşit la plimbare prin Parikia şi ne-am delectat cu ceva dulceIMG_4925.JPGIMG_4927.JPG
chelie_d

Mesaj necititde chelie_d » Mie Sep 03, 2014 10:10 pm

ziua 6 :
deoarece dimineaţă bătea vântul destul de tare am decis să vizităm nordul şi un pic din estul insulei.Aşa că după ce am servit micul-dejun,ne-am îmbarcat în maşină şi am plecat spre Naousa.Am lăsat maşina într-o parcare,fără plată şi am început să colindăm acest minunat locnaousa 2.JPGnaousa 3.JPGnaousa 4.JPGIMG_5058.JPG
După ce am plecat din Naousa,am fost să vedem plaja Santa Maria,apoi Piso Livadi.Sincer această staţiune mie mi-a plăcut cel mai mult dintre cele vizitate în insula Paros.Este o localitate mică,liniştită,cu o plajă mică(aici nu erau valuri,dar nu eram pregătiţi pentru baie şi plajă)cu un port micuţ,câteva taverne pe malul apei,loc de joacă pentru copii pe plajă(lângă tavernă),etc.....Mi-a plăcut atât de mult acest loc aşa că am decis ca la următoarea vizită în Paros,aici o să-mi iau cazare :thumbup: :clap: .Tot de aici am achiziţionat şi excursia de a-2-a zi către insula Santorini.piso livadi 1.JPGpiso livadi 2.JPGpiso livadi 3.JPGIMG_5065.JPG
Din Piso Livadi am mers să mâncăm în satul Lefkes.......găsisem eu pe fb. mai demult un restaurant care mi-a plăcut cum arată şi am decis să mergem acolo pentru prânz.După ce am parcat maşina am plecat în căutarea restaurantului Lefkiano,care habar nu aveam unde este,dar pe care l-am găsit destul de uşor în plimbarea noastră pe frumoasele străzi din Lefkes.Restaurantul Lefkiano nu ne-a dezamăgit....atmosfera,mâncarea,servirea,locaţia,etc....totul a fost minunatlefkiano.JPGlefkes 2.JPGlefkes.JPG
din Lefkes am plecat către hotel,de fapt către piscina hotelului(copilul nu mai avea stare.....nu intrase deloc în apă :cry: )....când am ajuns la hotel era şi meci pe stadionmeci.JPG
după ce le-am lăsat pe fete la piscină eu am plecat să văd cariera de marmurăm..JPG
apoi seara am ieşit la plimbare prin Parikiaapus.JPG
chelie_d

Mesaj necititde April » Joi Mai 28, 2015 10:07 pm

Paros, plaje Blue flag, 2015:
Livadia
Logaras
Marpissa /Chrysi Akti
Pounta
Tserdakia