LEFKADA

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

LEFKADA

Mesaj necititde April » Mie Ian 08, 2014 2:40 pm

O insulă care merită a fi iubită!

"Lefkada (greacă Λευκάδα) sau Lefkas sau Leucada, insulă în Marea Ionică, este legată de continent printr-un dig rutier și un pod. Capitala, Lefkada, se află în nordul insulei" sursa wikipedia

De fapt digul rutier cred ca este tunelul intre continent si continent, iar insula e legata de continent printr-un mic pod mobil plutitor.

Îmi propusesem sa incerc in fiecare vara o alta destinație, sunt atâtea de văzut in Grecia și nu numai. Dar după 14 zile de vacanta in Lefkada, în 2011, am revenit în 2012, tot pentru 14 zile de vacanta în Lefkada. Si mai urmează.

Cred ca este un subiect "fierbinte", asa ca sa-i dam drumul :?:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde Ufoman » Mie Ian 08, 2014 3:03 pm

Multumesc April26 ca ai deschis acest subiect mai ales ca anul acesta urmeaza sa-i fiu oaspete .
Ufoman
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Ian 07, 2014 6:41 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Mie Ian 08, 2014 4:09 pm

Cateva ghiduri:

http://www.greeka.com/ionian/lefkada/lefkada-guide.htm

http://www.lefkada.gr

Acum, ca suntem la început, nu mi-e foarte clara tema "dreptului la proprietate intelectuala"; dacă sunt informații din net cred ca sunt publice.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde demential » Mie Ian 08, 2014 4:18 pm

atata timp cat citezi sursa, nu cred ca e o problema :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Vin Ian 10, 2014 11:47 am

Lefkada slowguide in RO
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Dum Ian 12, 2014 12:52 pm

Doua fișiere din net.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde TigerGirl » Sâm Ian 18, 2014 8:57 pm

Lefkada, mi-e dor de fascinanta Lefkada, cu albastrul ei incantator. Lefkada are drumurile foarte inguste, in special cele care duc inspre plaje.
Plajele din Lefkada, mai ales cele din vest, sunt fermecatoare, in ceea ce priveste peisajul, cu ape cristaline strajuite de munti inalti stancosi: Ag. Nikitas, Megali Petra, drumul mi-a cam dat fiori, e foarte ingust si virajat cu o parte prapastie si o parte stanca, Kathisma cu albastrul ei incredibil, Agiofili, foarte frumoasa, situata intr-un golfulet cu apa foarte limpede, excelenta pentru cei pasionati de snorkeling, Porto Katsiki, drumul lung dar acceptabil, se ingusteaza doar spre sfarsit, este cea mai spectaculoasa plaja de pe insula.
Avatar utilizator
TigerGirl
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 09, 2014 6:59 pm
Localitate: Constanta
Has thanked: 45 times
Been thanked: 60 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde Lizicat » Mar Ian 21, 2014 10:07 pm

Si mie imi e dor! Tare dor de apele albastre intrezarite printre copaci, pe coborarea spre Gialos. Mie mi-a placut mult Gialos. Mare, aproape maistuoasa, simpla si salbatica, m-a cucerit definitiv.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Mar Ian 21, 2014 10:11 pm

Bine ai venit intre prieteni, Lizicat!
Lefkada este un vis realizat, dar mai avem încă atâtea de descoperit.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde Lizicat » Mar Ian 21, 2014 10:17 pm

April26 scrie:Bine ai venit intre prieteni, Lizicat!
Lefkada este un vis realizat, dar mai avem încă atâtea de descoperit.

Multumesc si ma bucur ca v-am gasit.

Da, Lefkada este un vis implinit si tu mi-ai dat curaj. Sper ca, in aceasta toamna, sa mai ajung acolo pentru cateva zile. Mi-au ramas cateva plaje, Manastirea Faneromeni si cascada de vazut. Apoi... poate trec in Kefalonia.

Pana atunci insa, sunt in mijlocul pregatirilor cu Naxos+Santorini. Pentru ca e clar, iubesc Grecia!!! Iremediabil! Asa ca n-am nevoie decat de timp si bani. Nu cer mult, asa-i? ;)
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Mar Ian 21, 2014 10:28 pm

Pentru Lefkada am facut exceptia de la regula "in fiecare an alta destinatie de vacanta - in Grecia"; am mers doua veri la rand, in prima vacanta nu a fost si fiul nostru cu noi si cand in urmatorul concediu a "ingaduit" sa ne insoteasca, am ales imediat Lefkada, sa avem acele amintiri comune de impartasit peste ani.

Vara asta probabil va fi Kefalonia, combatem pe topicul respectiv!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde almona » Lun Ian 27, 2014 8:10 pm

Mă tentează o vacanţă în Lefkada în prima săptămână din septembrie. Am de ales între centrul Nidri, în zona cu taverne şi magazine (Studio Margarita) şi Perigiali (Studio Laertis). Ce mă sfătuiţi?
Cam cum e vremea? E nevoie seara de ceva cu mânecă lungă, mai grosuţ? În cursul zilei e acceptabil sau te coci?
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Lun Ian 27, 2014 8:23 pm

Noi am stat in Vasiliki - Pondi, prin Nidri doar am fost in trecere.
Nidri este plin de viata, de acolo pleacă vaporașele în croaziere. Nu prea are plaja, dar probabil veți merge la plajele vestite din vest.
Eu as alege Pondi sau Agios Nikitas pentru cazare. O sa ma uit pe unde vin cele doua vile si dacă am o sugestie revin.
Despre vremea in septembrie - nu vreau sa-mi dau cu părerea, noi am fost la sfârșit de iunie - început de iulie. A fost apa cam rece (22 grade) în primele zile, dar la început de iulie se mai încălzise.

Cu ce mergeți? Una este dacă mergeți cu autocar, alta cu auto personal sau închiriati auto acolo.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde almona » Lun Ian 27, 2014 8:30 pm

Mergem cu autocarul şi probabil vom închiria acolo o maşină, ori ne vom descurca cu transportul local până la Agios Nikitas, Lefkas şi Vassiliki. În zonele astea am înţeles că este transport local bun.

Pentru Porto Katsiki şi satele din interior ne trebuie maşină.
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Insula Lefkada

Mesaj necititde April » Lun Ian 27, 2014 8:44 pm

Daca ai rezistat cu autocarul pana in Corfu, va fi ok și pana in Lefkada. Nu mai luați ferry, drumul este in mare parte acelasi, pe Egnatia Odos este o placere de mers.
Poate totuși găsiți cazare in Vasiliki sa fiți mai aproape de plajele din vest. Știu ca anul trecut au fost cazări prin agenții în mai multe localități.
Pe de alta parte, seara în Nidri este frumos, iar dacă vreți sa faceri croaziera sa vedeți si Kefalonia, Ithaca, Meganitsi ...tot trebuie sa ajungeți dimineața în Nidri.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Următorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori