LEFKADA

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: LEFKADA

Mesaj necititde April » Lun Mai 23, 2016 12:11 pm

bulgaruM scrie:Va rog cine stie,sa ma ajute si pe mine cu un site,cu prognoza vantului in Lefkada!va multumesc mult!

http://www.windguru.cz/ro/index.php?sc=49202
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde florin04 » Lun Mai 23, 2016 12:45 pm

bulgaruM scrie:Va rog cine stie,sa ma ajute si pe mine cu un site,cu prognoza vantului in Lefkada!va multumesc mult!

O sa faci kitesurfing pe plaja Agios Ioannis? :thumbup:
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde callatis06 » Lun Mai 23, 2016 2:24 pm

bulgaruM scrie:Va rog cine stie,sa ma ajute si pe mine cu un site,cu prognoza vantului in Lefkada!va multumesc mult!

Nu stiu pentru ce sport doresti sa te informezi, apropo de prognoza vantului, insa ce-ti pot spune este ca vantul este extrem de schimbator de la o ora la alta.
Anul trecut, fiind in insula, m-am documentat permanent pe site-urile de specialitate, iar in ziua in care am inchiriat barca (fiind convins ca va fi “liniste”) am avut parte de valuri si vant destul de mari dupa amiaza. Din fericire eram pe drumul de intoarcere si nu au fost probleme. Ce iti pot spune este ca dimineata vantul este aproape inexistent, ca dupa orele 13-14 sa devina destul de agitat, iar valurile sa creasca.
Anul acesta la inceput de mai istoria s-a repetat. Sper ca sfaturile sa-ti fie de folos.
Vacanta placuta sa ai! :wave:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde bulgaruM » Lun Mai 23, 2016 2:51 pm

multumesc mult!!
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde bulgaruM » Lun Mai 23, 2016 2:54 pm

florin04 scrie:
bulgaruM scrie:Va rog cine stie,sa ma ajute si pe mine cu un site,cu prognoza vantului in Lefkada!va multumesc mult!

O sa faci kitesurfing pe plaja Agios Ioannis? :thumbup:

hahaha,n-ai ghicit!acum doi ani,mi-am luat o croaziera in jurul insulei si nu m-am informat de puterea vantului si ce crezi?a batut un vant si o mare agitata,de am zis ca gata acolo mi-e sfarsitul(n-am rau de mare,de inaltime si nu sunt fricos de fel)! :lol: :lol: :lol:
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde florin04 » Mar Mai 24, 2016 8:26 am

Ok, am inteles acum :) (ar mai fi fost si varianta de windsurfing la Vassiliki...)
Din experienta, in dimineata cand e programata croaziera, daca e vant si marea e agitata se anuleaza totul, asa ca nu-mi pot inchipui ce-a fost in mintea capitanului ala de-a plecat pe asa conditii de vreme. Sau poate ca vantul a aparut brusc in timpul croazierei dar si atunci trebuia sa aduca nava la tarm. Ar fi interesant sa ne povestesti mai multe despre patania asta.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde alicce » Sâm Mai 28, 2016 6:52 am

Buna, gasim gpl în lefkada?
alicce
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 07, 2014 4:05 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 27 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde April » Sâm Mai 28, 2016 8:08 am

alicce scrie:Buna, gasim gpl în lefkada?

Nu mai plecati in Zakynthos? Sau le combinati?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde alicce » Mar Mai 31, 2016 8:50 am

April scrie:
alicce scrie:Buna, gasim gpl în lefkada?

Nu mai plecati in Zakynthos? Sau le combinati?


Da, 8 zile in Lefkada 4 în Zakynthos
alicce
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 07, 2014 4:05 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 27 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde bulgaruM » Lun Iun 13, 2016 12:17 pm

amr 7 zile!
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde April » Mie Iun 15, 2016 6:07 pm

Faci drumul dintr-o bucata sau cu o noapte popas?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde bulgaruM » Sâm Iun 18, 2016 12:21 pm

Dintr-o bucata!suntem autocaristi :)))!la dus e o placere,intoarcerea e mai nasoala,dar de atatia ani,ne-am invatat!
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde April » Sâm Iun 18, 2016 1:04 pm

bulgaruM scrie:Dintr-o bucata!suntem autocaristi :)))!la dus e o placere,intoarcerea e mai nasoala,dar de atatia ani,ne-am invatat!

Te așteptăm cu impresii si POZEEEE!
Cum e cazarea, ce taverne recomanzi / nu recomanzi, cum e temperatura apei, ce plaje ti-au placut...?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde bulgaruM » Mar Iul 05, 2016 9:56 pm

Dupa doi ani, ne-am reintors in Lefkada, tot in Perigiali, dar la hotel Nostos.

Acum sa va scriu de supersejurul nostru de 13 zile, in frumoasa Lefkada. Dupa un drum de maxim 17 ore cu autocarul, in jurul orei 11.30 suntem deja cazati. Noi suntem o familie, cu o fetita de 13 ani, care de 7 ani facem aceste concedii de 12-14 zile pe insulele grecesti cu autocarul, pentru ca nu avem masina si nici carnete de conducere, asta aviz pentru cei ce se gandesc ca nu au ce face pe insulele grecesti fara masina.

Fiind inca extrasezon, am intrat putin in panica din pricina transportului in comun, programul autobuzelor, fiind mult restrans, fata de ce am gasit acum doi ani in luna iulie. Dar totul a fost minunat si ne-am organizat timpul, mult mai bine decat acum doi ani reusind sa vedem anul acesta si ce nu am vazut acum doi ani. In primele zile, fiind canicula, ne-am gandit sa luam croaziera, cu Makedonia Palace, anul acesta ne-am interesat si de puterea vantului sa nu patim ca acum doi ani, cand nu numai ca nu am reusit sa intram la Porto Katsiki, dar am crezut ca nu o sa mai ajungem la mal, si da, anul acesta a meritat toti banii (apropos, luati croaziera de la ei direct, 20 euro cu masa inclusiv), am ajuns si la Porto Katsiki si surpriza, am primit si un bonus, o petrecere pe vas la doua zile dupa croaziera, pe o insula pustie, noaptea, cu foc de artificii, sampanie, o experienta unica, pentru noi.

Am reusit sa ajungem si pe Agiofili anul acesta, pentru cei ca noi, e bine de stiut ca duminica, se pleaca din Nidri cu autobuzul local la 8.30 spre Vasiliki, iar la ora 10 este primul vaporas ce pleaca spre Agiofili, intoarcerea putand sa se faca cu vaporasul de ora 14.00, autobuzul de intoarcere fiind la ora 14.45. Spre Kathisma, Milos si Pefkoulia, am folosit autobuzul local pana in Lefkada, de acolo luand taxi-ul spre plajele mentionate la urmatoarele preturi:Lefkada-Kathisma 20 euro, Lefkada-Agios Nikitas 18 euro, Lefkada-Pefkoulia 15 euro. Mentionez ca pretul este doar dus, iar pentru intoarcere la aceeasi bani, vorbiti cu soferul sa vina sa va ridice, exact din locul in care va lasa.

Plajele dupa cum ati mai citit pe aici, sunt minunate, apa am avut noroc sa o prind exact cum era mai bine de balacit, sa nu uitati sa va luati pantofi pentru apa, toate plajele fiind cu pietris si nu cu nisip.

Cand stateam in Perigiali, in zilele de odihna, mergeam la vechea noastra cunostinta, Plaja Perigiali, din pacate fara cei doi palmieri imensi, dar cu farmecul ei aparte, cu verdeata multa, cu mica taverna unde puteti manca la preturi mai mult decat decente.

Serile le-am petrecut in Nidri, unde si cinam, de cele mai multe ori la The Barrel, o taverna care ne-a ramas la inima inca de acum doi ani. In rest, preturile sunt ca si acum doi ani, cutremurul din noiembrie, nici macar nu a reusit sa smulga un fir de nisip din farmecul Lefkadei.

Deci chiar daca nu aveti masina, sau carnet de conducere, mergeti cu incredere, nu o sa aveti timp sa va plictisiti !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
bulgaruM
 
Mesaje: 50
Membru din: Dum Aug 10, 2014 9:04 pm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 215 times

Re: LEFKADA

Mesaj necititde April » Vin Aug 12, 2016 6:53 pm

Din cand in cand mai vad ce face gazdoiul din Lefkada. Cateva poze din pagina facebook:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron