SKIATHOS

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

SKIATHOS

Mesaj necititde florin04 » Dum Ian 12, 2014 6:05 pm

Insula cea mai apropiata de continent din grupa Sporadelor de Nord, Skiathos este renumita pentru peisajele sale, dealurile cu paduri de pini, vegetatia bogata, multitudinea de plaje cu nisip si apa limpede, facilitatile si serviciile oferite turistilor, infrastructura de transport (aeroport, ferryboat, transport local bine organizat) si capitala cosmopolita (Hora).

In ciuda dimensiunilor ei mici (suprafata 61 km2, 12 km lungime maxima si 6 km latime maxima), insula are multe de oferit.

Pe coasta ei de sud se intinde o “salba” de plaje cu nisip, insiruite una dupa alta, de la iesirea din capitala (Megali Amos, Mytikas, Vassilias, Achladia, Tzaneries, Kanapista, Kolios, Vromolimnos, Platania, Poros, Troulos, Marathia), pana la cunoscuta plaja Koukounaries si cele din zona lacului Stromfilia (Agia Eleni, Banana, Mandraki, Elias).

In nord-vest, cateva plaje si golfulete au un farmec aparte si sunt accesibile cu masina din Troulos (Megali si Mikro Aselinos, Kechria), in zona putand fi vizitate si manastiri.

Nord-estul si nordul insulei este predominant abrupt si stancos, dand nastere unui relief salbatic cu pesteri si formatiuni stancoase (Trypia Petra), cunoscuta plaja Lalaria si vechea capitala a insulei, Kastro.

Zona comerciala a portului, strada pietonala Papadiamantis cu magazine de tot felul si taverne este destul de aglomerata dar, dupa cumparaturi, va puteti relaxa si admira privelistea la cafeneaua din vechea fortareata venetiana Bourtzi.

Din portul vechi se pot lua croaziere de o zi cu vaporasul la plajele din nord si la insula Tsougria, avand una dintre cele mai frumoase plaje cu nisip din aceasta zona.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de florin04 pe Sâm Ian 25, 2014 9:10 pm, modificat 1 dată în total.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde kerkyra » Vin Ian 24, 2014 2:49 pm

Ma tot gandesc unde sa merg vara aceasta, poate pentru faptul ca anul trecut am avut o vacanta cu mai mult de umblat si fara plaja, anul acesta m-as intoarce in Grecia. Si o idee ar fi Skiathos, pe care l-am vazut in una din cunoscutele excursii care se fac din Paralia. M-am uitat rapid pe oferta unei agentii cu care am mai mers in Thassos si am gasit o cazare in zona Megali Amos, spun ei la 1 km de capitala. Prima intrebare: stie cineva cum e zona, nu as vrea ceva izolat, este doar plaja sau e o localitate cu taverne si magazine (cam asa inteleg din ce am gasit pana acum pe net), poate imi puteti face o comparatie cu una din locatiile de pe Thassos. Marturisesc ca mi-as dori sa vad si Skopelos, locurile unde s-a filmat Mamma Mia, si asta ar fi un motiv pentru Skiathos.
Alta varianta ar fi Corfu, vizitata tot in fuga, dar cand ma gandesc la muntii Pindului, ma apuca durerea de cap... ;)
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde florin04 » Sâm Ian 25, 2014 2:14 pm

Megali Amos este prima plaja dupa capitala, mergand pe drumul spre Koukounaries.
Este in localitatea Ftelia, dezvoltata d.p.d.v. turistic, cu multe hoteluri si taverne, nicidecum izolata.
Plaja are nisip fin, este amenajata cu sezlonguri/umbrelute, dar aglomerata in varf de sezon.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde kerkyra » Sâm Ian 25, 2014 4:23 pm

Ma incanta ca e aproape de oras, ma gandesc ca seara putem sa ne plimbam pe acolo. Nu-mi plac locatiile prea izolate, imi place seara sa ma plimb pe stradute, pe la magazine... Oricum o sa ne plimbam pe insula, cat de mult se va putea, poate sa inchiriem o masina sau cu autobuzul. Multumesc pentru raspuns, poate o sa te mai solicit cu detalii, as vrea sa ajung si pe Skopelos, daca ma voi decide pentru Skiathos (sunt cam pe jumatate decisa :D )
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde demential » Mar Feb 04, 2014 11:43 am

am vizitat insula Skiathos, pentru cateva ore, intr-o excursie organizata din Paralia.
am vizitat capitala si plaja Koukounaries, unde m-a uimit limpezimea apei si pestisorii care inotau pe langa noi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde kerkyra » Dum Feb 09, 2014 4:08 pm

Eu mi-am aranjat deja pentru iunie un sejur de 7 zile in Skiathos, asa ca de acum ma voi apuca sa ma documentez in detaliu. Am citit deja pe aici si pe SP ce s-a scris, poate o sa mai apelez la cei care ati fost (Florin, mai ales) pentru anumite chestiuni.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde florin04 » Mie Feb 19, 2014 10:38 pm

alinuta123 scrie:Ai ceva recomandari privind de zonele unde ar trebui sa ne incepem cautarile pt cazare [...] pt Skiathos


@alinuta123

In Skiathos mi-a placut mult zona Koukounaries / lacul Stromfilia, impadurita, linistita si mai putin dezvoltata turistic decat restul insulei. Aici sunt facilitati de cazare diverse, vile, vilute si hoteluri, dintre care cel mai impozant este Skiathos Palace, pe care insa nu-l recomand. Sunt cateva taverne bune, restaurante si 2 magazine alimentare. Dar cel mai importat este ca ai acces facil la unele dintre cele mai frumoase plaje ale insulei: Koukounaries, Banana, Ag. Eleni, Mandraki, Elias, Agistros.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde Biankita » Lun Mar 03, 2014 1:47 pm

gata, am facut si eu rezervarea pentru anul asta, tot Skiathos, plecare in 15 august, Hotel Belvedere, langa plaja Achladies. Sper sa fie ok, am vrut sa stam langa o plaja buna (cu nisip si intrare lina in apa) si mai aproape de capitala -am citit ca exista water taxi din zona respectiva.
Biankita
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 08, 2014 2:47 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 37 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde chelie_d » Mie Mar 12, 2014 3:06 pm

florin04 scrie:Dar cel mai importat este ca ai acces facil la unele dintre cele mai frumoase plaje ale insulei: Koukounaries, Banana, Ag. Eleni, Mandraki, Elias, Agistros.

și plaja din Troulos este foarte bună...........are intrare lină în apă,tavernă pe plajă,sporturi,etc......mie mi-a plăcut foarte mult.
nu ne trebuie ce este al altora,nu cedăm ce este al nostru
Avatar utilizator
chelie_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:37 pm
Localitate: București
Has thanked: 200 times
Been thanked: 83 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde sil200 » Mie Mar 12, 2014 8:51 pm

florin04 scrie:
alinuta123 scrie:Ai ceva recomandari privind de zonele unde ar trebui sa ne incepem cautarile pt cazare [...] pt Skiathos


@alinuta123

In Skiathos mi-a placut mult zona Koukounaries / lacul Stromfilia, impadurita, linistita si mai putin dezvoltata turistic decat restul insulei. Aici sunt facilitati de cazare diverse, vile, vilute si hoteluri, dintre care cel mai impozant este Skiathos Palace, pe care insa nu-l recomand. Sunt cateva taverne bune, restaurante si 2 magazine alimentare. Dar cel mai importat este ca ai acces facil la unele dintre cele mai frumoase plaje ale insulei: Koukounaries, Banana, Ag. Eleni, Mandraki, Elias, Agistros.


De ce nu ai recomanda Skiathos Palace, ce nu ti-a placut ?
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde florin04 » Joi Mar 13, 2014 10:28 am

In urma unei anulari neasteptate a zborului de intoarcere in Romania, agentia cu care am fost in Skiathos a asigurat pentru o noapte cazarea turistilor la acest hotel. Ajuns in dreptul hotelului, autocarul ne-a lasat intr-o mica parcare la drumul principal, pana la intrarea in hotel fiind nevoiti sa urcam o panta destul de mare si inclinata (destul de frustrant pentru majoritatea turistilor, deja obositi si stresati de patania cu avionul). Dupa vreo ora jumate am fost cazati undeva la demisol si am constatat un lucru din punctul meu de vedere dezamagitor pentru un hotel de 4*: nu exista lifturi. La intrarea in camera, o noua dezamagire: mobilier vechi si miros puternic de mucegai. Pacat de amplasarea hotelului (camerele de la etajele superioare au o priveliste buna cu plaja Koukounaries),in rest, parerea mea este ca nu merita luat in calcul pentru cazare in Skiathos.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde sil200 » Joi Mar 13, 2014 8:15 pm

Eu am stat la Skiathos Palace o saptamana si am fost multumit pe deplin.
Inainte de a alege hotelul citesc si cu aceasta ocazie am vazut pe booking camerele clasic ( cele pe care le-ati primit) nu sunt renovate.Am ales urmatoarea categorie si a fost bine.Faptul ca nu are lift, la cate corpuri sunt si la 2-3 etaje pe corp, nu cred ca are rost.
Ca autocarul nu a intors sus la intrare este alta problema, dar nu a hotelului.
Deci, eu il recomand cu conditia de a nu alege cea mai ieftina categorie.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde florin04 » Joi Mar 13, 2014 9:59 pm

De acord, trebuie sa te documentezi bine inainte de a rezerva undeva.
Hotelul fiind insa in oferta agentiilor, multi nu baga de seama diferenta dintre camerele renovate si cele "clasice". De aici si dezamagirea, daca te uiti pe Tripadvisor vezi ca hotelul este cotat 54% (scor mic, dupa parerea mea). In fine, lipsa lifturilor se face simtita cand esti cazat la camerele de la demisol, trebuie sa strabati multe coridoare in panta si sa urci/cobori doua randuri de scari ca sa ajungi la receptie. Daca mai ai si bagaje cu tine... :cry:
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Mar 23, 2014 2:16 pm

@florin04, chelie_d, kitty82

Cateva recomandari de taverne "testate" de voi ne puteti oferi si noua???

Multumesc anticipat! :thumbup:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Insula Skiathos

Mesaj necititde kerkyra » Dum Mar 23, 2014 7:45 pm

Alinuta, mergi in Skiathos la vara?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Următorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron