GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

GrExit

Mesaj necititde wandererro » Dum Iun 21, 2015 8:12 am

Miine se vad sefii de state si guverne sa decida viitorul UE cu sau fara Grecia... Un scenariu sigur nu exista. Aveti informatii de la proprietarii din turism ce vor sa faca? Urmeaza un sezon cu semne de intrebare si ingrijorat, sau unul calm si limistit savurind un glyko?
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: GrExit

Mesaj necititde Radu99 » Dum Iun 21, 2015 11:24 am

Nu cred ca anul asta turismul grecesc va avea de suferit chiar daca tara va intra in incapacitate de plata. Orcum cred ca vor ajununge la o intelegere pana la urma.
Avatar utilizator
Radu99
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 19, 2015 1:53 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times

Re: GrExit

Mesaj necititde wandererro » Dum Iun 21, 2015 1:38 pm

Asa sper si eu, sa ajumga la un conses. Dar miscarile Greciei spre Rusia, nu par a fi linistitoare. Sa speram ca sint doar actiuni menite sa inmoaie creditorii europeni.
wandererro
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mai 30, 2015 1:06 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 24 times

Re: GrExit

Mesaj necititde April » Dum Iun 21, 2015 1:58 pm

copiez un mesaj de aici viewtopic.php?p=35201#p35201 , merge la subiectul asta.
Deocamdata lasam aici discutia, la Thassos; o sa o mutam la Despre Grecia viewforum.php?f=20 saptamana viitoare.
dflc03 scrie:
HHR scrie:sa dea naiba, nu ma gandeam ca vacanta mea de bugetar depinde de marile puteri ....


Cu concediile noastre de bugetari sau nebugetari mai e cum mai e, cu faptul ca Grecia ar putea sa fie "calul troian" pentru UE si NATO au probleme marile puteri.

Cum incerc eu sa fac vacanta mea in Grecia independenta de marile puteri, banci si guvernul grec:
- calatoresc cu pasaportul, nu cu buletin;
- bani cash la tescherea (cash-ul vorbeste, oriunde si oricand);
- plin de benzina in BG si o canistra de rezerva;
- cazare pe continent, rezolvata la fata locului.

Astfel, in functie de situatie, pot oricand sa imi iau catrafusele si sa dau o tura de ... Albania.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Lun Iun 22, 2015 9:02 pm

Eu zic chill, nu va fi nicun Grexit. Baietii astia au obrazul foarte gros si negociaza bine... pentru ei. Cam atat. :wave:
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iun 24, 2015 11:46 am

propunerea lui tsipras, legat de TVA: 23% si eliminarea discounturilor la TVA in insule
exceptii: TVA 13% la anumite produse de baza, energie si hoteluri; TVA 6% la medicamente si carti

http://s.kathimerini.gr/resources/artic ... asi--2.pdf


nu mai retin cat e acum tva la hoteluri, parca 6.5% iar la restaurante 13%?
daca astea sunt cotele azi iar propunerea lui tsipras este aprobata, vacantele ieftine in grecia vor fi istorie
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 24, 2015 12:20 pm

teo..hai sa fim seriosi....vor fi in continuare ieftine ca si pana acum.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iun 24, 2015 12:35 pm

vedem ce va fi
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 24, 2015 1:24 pm

Care ar fi motivul care ar face ca cresterea TVA-ului sa nu se regaseasca in pretul produselor ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 24, 2015 2:02 pm

pai hai sa zic...in primul rand preturile sunt deja umflate atat la cazare cat si la taverne, mai sunt si exceptii, dar din ce in ce mai putine.
in cazul in care va creste tva-ul asa cum se vehiculeaza, ce preferi sa ridici pretul si sa nu-ti mai vina nimeni sau prinzi cate un ametit care crede ca a gasit cazare la super pret si astfel tu ca patron vei baga sa zicem 30 euro/zi de la respectivul (cativa clienti pe sejur) sau sa mentii pretul chiar daca a crescut tva-ul si sa ai hotelul aproape plin castigand undeva la 15 euro/zi de la fiecare?
idem si la taverne...vreti sa-ti vina cati mai multi musterii..castigi mai putin dar incerc sa mentii preturi decente.
in al doilea rand...cu ce-i afecteaza pe patronii greci de hoteluri si taverne cresterea tva-ului?
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iun 24, 2015 2:13 pm

AlinE scrie:in primul rand preturile sunt deja umflate atat la cazare cat si la taverne

cam care ar fi pretul corect?

AlinE scrie:in al doilea rand...cu ce-i afecteaza pe patronii greci de hoteluri si taverne cresterea tva-ului?

prin faptul ca e nevoit sa aiba preturi marite sau in cazul prezentat de tine ca-i scade profitul iar cheltuielile personale cresc?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 24, 2015 2:54 pm

un pret corect este undeva la 25-30 euro o camera dubla decenta si nu 70-80 euro acelasi tip de camera sau chiar mai prost cotata.
in fiecare an ne targuim la preturile de cazare. crezi ca ne plac asa de mult grecii incat nu vor sa ne piarda de clienti apeland la oferte de nerefuzat? un semn de intrebare cat ar fi pretul corect din moment ce isi permit reduceri bune.

transpus asta este meteahna politicienilor crestem darile si taxele sa aducem mai multi bani la buget, dar nu fac altceva decat sa ingroape economia si sa dezvolte si mai mult economia subterana.
ii scade profitul cand variabila cerere este constanta sau aproape constanta.
eu zic ca ne inflamam prea tare pentru cresteri de 5-10% - daca fiecare patron grec nota contabil orice cent primit de la fiecare turist, acum grecia nu era in aceasta situatie. ce tot ne acundem dupa degete.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iun 24, 2015 2:56 pm

Prin urmare, plecam de la presupunerea ca patronul grec va accepta sa ii scada veniturile. Sunt sceptic. Nu cred ca vom asista la transformarea patronului grec din ciupeli traitor in bunul samaritean ce accepta sa`i scada venitul de dragul turistului. Cred, in schimb, ca patronul va dori sa`si pastreze cel putin acelasi nivel al veniturilor, astfel ca, va trebui sa cresca preturile. In plus, daca se va trece si la un sistem mai exigent de colectare a banilor pentru stat si o politica represiva fata de evazionisti (ase vedea cazul propriei republici) .... concluzia este aceeasi, preturi mai mari.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Mie Iun 24, 2015 3:46 pm

daca e sa o luam asa..grecii oricand pot mari preturile la cazare sau taverne (si s-au tot marit din 2008 - prezent) ca au cheltuieli personale mai mari de la an la an, ca vor sa creasca profitul, ca asa vor muschii lor, cerere "foarte mare" si .... daca se poate de ce nu.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iun 24, 2015 4:14 pm

HHR scrie:... Cred, in schimb, ca patronul va dori sa`si pastreze cel putin acelasi nivel al veniturilor, astfel ca, va trebui sa cresca preturile. In plus, daca se va trece si la un sistem mai exigent de colectare a banilor pentru stat si o politica represiva fata de evazionisti (ase vedea cazul propriei republici) .... concluzia este aceeasi, preturi mai mari.


Probabil ca multi patroni vor face o incercare de crestere a preturilor avand ca scuza cresterea de taxe. DAR, daca vor vedea ca nu le merge, isi vor aduce rapid aminte ca plata taxelor e facultativa in Grecia si se vor plia pe cerere.
Cat despre un sistem eficient de colectare a taxelor in Grecia ... e o teorie cam de acelasi nivel cu calatoria in timp (experienta/bunul simt ne spune ca nu e posibil, desi sunt niste unii care sustin contrariul, ba chiar sustin ca pot demonstra teoretic ca este posibil - doar ca, pentru o perioada de timp nedeterminata, nu este posibila transpunerea teoriei in aplicatii practice).
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Următorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori