GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 08, 2015 3:21 pm

Ma intreb daca isi reprezinta imaginea de ansamblu/completa a situatiei sau ... nu este altceva decat un alt premier cu viziune ingusta, ale carui singure argumente sunt: poporul, nedreptatile internationale, conspiratia uniunii si altele asemenea, atat de dragi ideologiilor de stanga.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 08, 2015 3:26 pm

HHR scrie:Rusii profita de dezolarea care domneste la Atena si arunca nada catre oficialii eleni. Grecia ar putea sa se alature grupului tarilor BRICS (Brazilia, Rusia, India, China si Africa de Sud) pentru a beneficia de finantare, sustin oficiali din Ministerul de Finante de la Moscova. http://www.business24.ro/banci/banci-in ... Interpromo

Bine, bine, dar cu datoria cum ramane (in articol chestiunea e prezentata cam diluat) ? O platesc statele BRICS si recupereaza banii de la noul membru sau au o potiune magica cu care Gretia va intra pe crestere economica exponentiala si intr-un timp scurt va deveni solvabila (nooooot*) ? Sau le dau gretilor banii pentru plata datoriei si le zic: bai, deci, platiti datoria ca va vrem curati ca lacrima ?
_______________________________________
* a se vedea Borat.


Capitalul de operatiuni al bancii BRICS va fi stabilit initial la 50 de miliarde de dolari, ulterior acesta urmand sa creasca pana la 100 de miliarde de dolari.

la cat are nevoie grecia inchid astia bricsu' din start :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mie Iul 08, 2015 3:46 pm

dflc03 scrie:Pentru ca Grexit e foarte probabil sa fie inceputul sfarsitului pentru Euro si UE.


Hai sa o lasam balta cu idei legate de destramarea UE si a Euro ca nu suntem alde Nigel Farage. Urmariti cine sunt acesti euro-sceptici: toti dementii Europei, care au fost alesi in PE pe platforme extremiste de genul "nu vom mai permite accesul in tara noastra sclavilor hoti de romani si restul".

Stiti ce inseamna extremistii de astazi? Sunt baietii aia care ieseau cu sabia acum 100 de ani si incepeau razboaie in care mureau zeci-sute de mii-milioane de oameni, asa ca fuck'em!
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde robyvol333 » Mie Iul 08, 2015 4:14 pm

Astăzi în parlamentul european :Atac dur la Tipras

Domnule Tsipras, nu trebuie să vă fie frică de Parlamentul European. Aici, pentru prima dată discutăm ce aţi făcut dumneavoastră. Nu există nicio soluţie posibilă care să nu fie discutată aici. 
 
Aţi spus că grecii au făcut eforturi enorme. Dar problema nu este la cetăţeni, ci la clasa politică care nu a făcut destule pentru Grecia. 
 
Sunt furios pentru că vorbiţi despre reforme dar nu vedem propuneri concrete de reformă. Nu doar că de cinci ani ne îndreptăm ca somnambulii spre un Grexit, acum suntem conştienţi.
 
Pentru Grexit, nu dumneavoastră nici nu noi cei de aici trebuie să plătim, ci poporul grec, cetăţenii obişnuiţi vor plăti. Dacă vrem să evităm asta, există o singură soluţie: să veniţi cu un pachet de reforme credibil, să faceţi un calendar clar, cu termeni de valabilitate, cu deadline-uri. 
 
Sunt cinci lucruri pe care trebuie să le faceţi: În primul rând să puneţi capăt sistemului de clientelism. 
 
În urmă cu trei săptămâni, 13 directori din Ministerul Educaţiei trebuiau numiţi şi, din greşeală, 12 erau din Syriza, şi doar unul avea afilieri politice necunoscute. Asta este realitatea. Vă folosiţi de sistem pentru propriul interes. 
 
Trebuie să tăiaţi din sectorul public. Da, ştiu, e dificil pentru cei de stânga, dar trebuie făcut. 
 
Domnule Tsipras trebuie să transformaţi băncile de stat în private, trebuie să deschideţi pieţele pentru tineri. 
 
Nu aveţi legislaţie, puneţi una pe masă!
 
Şi, în final, să propunem să punem capăt privilegiilor din ţara dumneavoastră: privilegiile proprietarilor de bărci, ale militarilor, ale Biserticii Ortodoxe, ale insulelor greceşti şi să nu uităm de cele ale partidelor politice. Ce vă cer este să puneţi totul cap la cap şi să le puneţi pe masa negocierilor şi noi vom fi gata să găsim o soluţie pentru aceste probleme. 
 
Nu a existat niciodată un premier atât de puternic în Grecia cu un asemenea mandat puternic. Doar dumneavăastră puteţi face aceste schimbări. Şi noi avem responsabilităţi, dar dumneavoastră aveţi o alegere de făcut, foarte simplă: cum vreţi să fiţi ţinut minte? Ca un accident politic sau ca un adevărat revoluţionar în reforme? Arătaţi că sunteţi un lider adevărat şi nu un fals profet.
 
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 08, 2015 5:55 pm

robyvol333 scrie:Astăzi în parlamentul european :Atac dur la Tipras

Domnule Tsipras, ... există o singură soluţie: să veniţi cu un pachet de reforme credibil, să faceţi un calendar clar, cu termeni de valabilitate, cu deadline-uri. 
 
... să puneţi capăt sistemului de clientelism. 
 
... să tăiaţi din sectorul public. ... să transformaţi băncile de stat în private, ... să deschideţi pieţele pentru tineri. 
 
... să punem capăt privilegiilor din ţara dumneavoastră....

Arătaţi că sunteţi un lider adevărat şi nu un fals profet.
 


Picture1.jpg

Baietii aia isi racesc gura de pomana.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 08, 2015 6:05 pm

atomic.rabbit scrie:
dflc03 scrie:Pentru ca Grexit e foarte probabil sa fie inceputul sfarsitului pentru Euro si UE.


Hai sa o lasam balta cu idei legate de destramarea UE si a Euro ca nu suntem alde Nigel Farage. Urmariti cine sunt acesti euro-sceptici: toti dementii Europei, care au fost alesi in PE pe platforme extremiste de genul "nu vom mai permite accesul in tara noastra sclavilor hoti de romani si restul".

Stiti ce inseamna extremistii de astazi? Sunt baietii aia care ieseau cu sabia acum 100 de ani si incepeau razboaie in care mureau zeci-sute de mii-milioane de oameni, asa ca fuck'em!


Politica strutului iti spune ceva? Nu zice nimeni sa luam totul in tragic, dar expectativa in care se complac liderii europeni e paguboasa, in conditiile de azi. Nu am vazut pe nimeni care sa spuna ceva dincolo de "daca nu veniti cu un plan pana duminica, tragem linie". Ce ar fi sa iasa cu o viziune coerenta a ce urmeaza sa faca dupa ce se trage linie? Dar nu, birocratii trec la managementul crizei abia dupa ce criza ii loveste in freza.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 08, 2015 6:23 pm

dflc03 scrie:
Politica strutului iti spune ceva? Nu zice nimeni sa luam totul in tragic, dar expectativa in care se complac liderii europeni e paguboasa, in conditiile de azi. Nu am vazut pe nimeni care sa spuna ceva dincolo de "daca nu veniti cu un plan pana duminica, tragem linie". Ce ar fi sa iasa cu o viziune coerenta a ce urmeaza sa faca dupa ce se trage linie? Dar nu, birocratii trec la managementul crizei abia dupa ce criza ii loveste in freza.


plan de exit exista. cel putin la nivel declarativ. nu cred ca se complac in expectativa, dimpotriva, sunt mai rationali, cauta sa ofere o sansa greciei, dar nu cu orice pret.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 08, 2015 6:54 pm

Daca planul de exit e bazat si nu il publica, transmit un mesaj gresit grecilor. Planul existent cred ca e in pioneze. Probabil e limitat deocamdata la masuri de salvare a bancilor cu bani publici.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 08, 2015 7:04 pm

dflc03 scrie:Daca planul de exit e bazat si nu il publica, transmit un mesaj gresit grecilor. Planul existent cred ca e in pioneze.


sa le puna in fata varianta ar suna a santaj, exact ceea ce fac acum grecii. asa ca alegerea de a discuta pana in ultimul moment, politic e corecta. moral? eu i-as fi dat doua picioare in *** lui tsipras de acum cateva luni
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 08, 2015 7:21 pm

teo scrie:
dflc03 scrie:Daca planul de exit e bazat si nu il publica, transmit un mesaj gresit grecilor. Planul existent cred ca e in pioneze.


sa le puna in fata varianta ar suna a santaj, exact ceea ce fac acum grecii. asa ca alegerea de a discuta pana in ultimul moment, politic e corecta. moral? eu i-as fi dat doua picioare in *** lui tsipras de acum cateva luni


Ultimul moment...care dintre ele?
Cu picioarele in dos sunt perfect de acord. Cat de incorecti politic putem sa fim!
:D
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mie Iul 08, 2015 9:41 pm

Eu ma gandesc la alta poveste: hai ok, iesiti voi baieti din zona Euro, va stergem datoria. Printati drahme, bulioane, parai, centauri imperiali, ce vreti voi. Aveti datorie zero si moneda proprie: SUPER!

Buuun, vine ziua 1, se face bugetul: ups, stati ca avem deficit 5%. Pai cat pana mea inseamna 5%? Pai vreo 7 miliarde (euro) sa zicem, PESTE ceea ce avem INTRARE. Adica.. nu ne ajung banii?? Pai NU. Cum facem copii? Ca nu ne ajung banii de salarii, de pensii, nu putem sa facem importul de energie electrica si de benzina, pana mea, ne taie astia de la intretinere.

Ok, buun, nu e panica... NE IMPRUMUTAM...! Si asa urmeaza, anul 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,..... Fast forward 20 de ani... Grecia iar cere bailout... insa CUI mai cere? Turciei? (hehe), Rusiei? Chinei?... serios? Hai sa vad eu ziua cand tarile astea vor da imprumut NERAMBURSABIL din banii lor unei tari ca Grecia. GOOD LUCK baieti.

Iar pentru cei ce canta prohodul monedei unice va pun o intrebare foarte simpla: Suntem 4 intr-un apartament si unul nu-si plateste niciodata partea din chirie. Il dam afara. Va dati seama ce o sa ne mai subrezeasca chestia asta pozitia in fata propietarului, nu? :)
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Iul 08, 2015 10:19 pm

Eu am auzit pe undeva, nu mai stiu unde, ca exista si smenul urmator. Grecia e plina de guvernanti populisti care dau in stanga si dreapta. Se imprumuta. Deodata ratingul le scade mult si dobanda la care s epot imprumuta e din ce in ce mai mare. Si atunci vine banca din tara oamenilor harnici si se imprumuta la BCE cu dobanda de 1% ca sa le imprumute grecilor cu de n ori mai mare dobanda. Specula respectiva il prinde pe grecul obisnuit cu chilotii in vine si el se trezeste dator ... Cu chilotii in vine s-au mai trezit si islandezii in urma cu niste ani cand trei banci de la ei au fost tinta "investitiilor" din tara altor oameni harnici de ajunsesera sa aiba datorii de cam 160k euro/cap de pescar islandez. Si aia au zis la un moment dat ca ceva e putred si canu le convine. Ba, mai mult, dupa ce si-au revenit de unii singuri au si renuntat definitiv la candidatura la EU ... Astea nu le luam in calcul. Ce-ar fi sa mai dea faliment si speculantii la un moment dat? Cum zicea un panou la un miting de pe la Atena "Daca Grecia era o banca, pana acum era salvata".
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Joi Iul 09, 2015 5:25 am

pozeDECAT scrie:Eu am auzit pe undeva, nu mai stiu unde.. .


OTV? :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 09, 2015 6:02 am

Pana un alta:

"Bancile vor ramane inchise pana luni, iar retragerile de numerar vor fi limitate la 60 de euro pe zi", a comunicat Banca centrala de la Atena, potrivit Televiziunii publice.Bancile elene sunt inchise de aproximativ zece zile, in contextul intrarii Greciei in incapacitate de plati.

http://www.ziare.com/economie/criza-gre ... ni-1372339

Intre timp, Directoarea generala a Fondului Monetar International (FMI), Christine Lagarde, a afirmat miercuri ca o restructurare a datoriei Greciei este "necesara" si a dat asigurari ca ramane "angajata" pentru gasirea unei solutii la criza din aceasta tara. http://www.ziare.com/economie/criza-gre ... ra-1372338

Si, in fine, o miscarea fireasca pentru stanga: jurnalistii greci care au criticat administratia Syriza si au sustinut un vot "da" in zilele premergatoare referendumului de duminica sunt anchetati de agentiile guvernamentale si ar putea fi urmariti penal pentru actiunile lor jurnalistice.
http://www.ziare.com/europa/grecia/jurn ... al-1372279
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Joi Iul 09, 2015 6:23 am

atomic.rabbit scrie:...

Iar pentru cei ce canta prohodul monedei unice va pun o intrebare foarte simpla: Suntem 4 intr-un apartament si unul nu-si plateste niciodata partea din chirie. Il dam afara. Va dati seama ce o sa ne mai subrezeasca chestia asta pozitia in fata propietarului, nu? :)


Si daca niste oameni de bine ii soptesc proprietarului ala care a fost dat afara are datorii la ceilalti care le vor afecta capacitatea de plata si ca ceilalti nu prea se inteleg la cum sa isi repartizeze partea de chirie care revine fiecaruia, oare nu o sa se gandeasca proprietarul ca mai bine se orienteaza spre niste chiriasi familisti, cu slujbe bune si fara datorii mari?
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori


cron