GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 29, 2015 8:06 am

HHR scrie:..asta in cazul in care nu schimbam makazul spre Croatia sau Muntenegru.


De ce!? putina adrenalina nu strica niciodata. Asta da culoare vietii si in felul asta iti pregatesti si povesti adevarate pe care sa le spui nepotilor la gura sobei sau langa un calorifer de productie turceasca
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iun 29, 2015 10:03 am

La modul general vorbind, astfel de adrenalina, in conditiile in care este prezent si ala micu`, chiar nu este necesara. La rece judecand, in masura in care problemele o sa depaseasca o limita pe care o consider rezonabila, voi schimba destinatia, fara regrete si fara a ma mai interesa nici avansul platit.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iun 29, 2015 11:24 am

Eu nu cred ca e asa de grava situatia pentru noi turistii.

Poate doar faptul ca tre sa avem cash. Dpmdv, oricum mergeam cu cash si singurii bani pe card erau cei de carburant.
Ce nu-mi convine este faptul ca tre sa merg incet la ei, unde recuperam mult din timpul pierdut dupa diverse probleme de trafic in BG.

Nu pot sa cred ca grecul de rand cu o mica afacere din care scoate bani doar maxim 6 luni/an, va face greva acum in sezon, ca sa faca foamea la iarna.
Si dupa mine, Tsipras asta ori e batut in cap, ori are cativa asi in maneca.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: GrExit

Mesaj necititde TLGTLC » Lun Iun 29, 2015 11:51 am

Pe parte de turism, din povestea asta cei mai castigati vor fi bulgarii care bineinteles au urcat preturile.
TLGTLC
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 28, 2014 8:19 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Lun Iun 29, 2015 1:28 pm

petreanu face o sinteza a reformelor cerute de creditori, greciei. http://www.petreanu.ro/2015/06/29/iata- ... e-greciei/
pune si-o intrebare corecta la final:

e cumva vorba de “umilirea întregului popor elen” sau de revenirea la realitate?


si un banc al catavencilor :lol: http://www.catavencii.ro/momente-esenti ... ia-antica/

480 î. e. n. – Are loc bătălia de la Termopile, în care spartanii lui Leonida înfruntă armata persană. Între timp, s-a acreditat ideea greșită cum că grecii erau doar 300. De fapt, armata spartană era mult mai mare, însă doar 300 de soldați lucrau cu forme legale și plăteau impozite, restul luptau la negru.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iun 29, 2015 2:15 pm

Dimitris Papadimoulis commenting that it may result in an honest compromise and avert a ‘Grexit’. Mr. Papadimoulis tweeted that “where there’s a will, there’s a way”.
http://www.tovima.gr/en/article/?aid=717645
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde Mihaela » Lun Iun 29, 2015 2:53 pm

Prima consecinta a crizei se observa la noi la cursul valutar http://www.cursbnr.ro/
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Lun Iun 29, 2015 4:36 pm

Leul si forintul, cele mai mari deprecieri in randul monedelor emergente, afectate de turbulentele din Grecia


sa mai zici damblagiu ca nu suntem frati :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Lun Iun 29, 2015 5:07 pm

un comentariu genial pe fb
da' tsipras are bani sa organizeze referendumul?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iun 29, 2015 5:18 pm

Din cate imi amintesc si dupa WW2 o parte din greci au cochetat cu stanga si nu a fost bine deloc. Ba dimpotriva, s`a lasat cu razboi civil. E absurd sa nu inveti nimic din lectiile istoriei doar pentru ca vrei sa`ti conservi un stil de viata pagubos pentru stat. Din declaratiile ministrului de finante elen am inteles ca sfatuieste populatia sa voteze NU relativ la masurile propuse de FMI. Fara sa fu un analist (chestiunile legate de finante ma depasesc) am un feeling ca totul se va termina cu bine.

da' tsipras are bani sa organizeze referendumul?


Pai pentru chestii cu iz populist se gasesc intotdeauna bani ... Ce, la noi n`a fost la fel in urma cu ceva timp ? Criza bugetara facea ravagii in portofele (si nu numai)... iar altii faceau referendum pentru demiterea presedintelui republicii ... de se uita Europa crucis la noi. Numa ca a iesit de aici pana`n gard ... de au ramas unii cu complexe aritmetice de atunci si le`au slabit, in timp, genunchii.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Lun Iun 29, 2015 7:12 pm

teo scrie:
Leul si forintul, cele mai mari deprecieri in randul monedelor emergente, afectate de turbulentele din Grecia


sa mai zici damblagiu ca nu suntem frati :mrgreen:

A gasit isarescu metoda de a mai deprecia putin leul in prag de vacante, de la greci vine potopul, ca de la rusi stiti ce vine.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Lun Iun 29, 2015 9:22 pm

Sunt foarte curios cum o sa iasa referendumul. Astia sunt intr-un cacat atat de mare ca nici nu cred ca mai stiu cum este sa nu miroasa a cacat in jurul tau.

Cat despre vacanta... ramane de vazut, daca incep sa se intample chestii pe acolo care sa-mi dea o stare de disconfort o sucesc si ma duc in alta parte. Cand ma car cu fii-miu de 2 ani dupa mine nu vreau nici macar cea mai vaga senzatie... de ceva.

PS. Cum arata PIB-ul baietilor comparat cu al altor tari europene.

Imagine
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde alexd » Lun Iun 29, 2015 10:18 pm

in 2014 conform graficului gasit de tine se vede clar cum in 2014 PIB-ul a mai crescut, deci e spre bine.

In afara de asta tu cand mergi in vacanta, mergi ca sa joci la bursa, sa faci investitii, sa analizezi piata de capital sau sa stai cu burta la soare? Ce treaba are PIB-ul cu nisipul fierbinte si cu Ciucas Lemon-ul adus de acasa? La ce te astepti in concediu? la protectie sociala? la alocatie pt copilul de 2 ani?
Imi place cum interpreteaza fiecare cum il taie capul, si niciunul nu a stat adunat in 5 ani de zile macar 2 luni in Grecia sa ia pulsul strazii, sa vada ce fel sunt oamenii din tara respectiva, cam ce cultura au si cam cum gandesc si ce fac. Dar, asta e romanul, stiti voi chestia cu fudulul care....
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Lun Iun 29, 2015 10:29 pm

Chill bre. Aia cu graficul era ca o discutie paralela, asa de kiki. Nu are cum sa fie spre bine, cat timp traiesti pe datorie.

In rest ce sa zic, la fel de tipic romanesc este sa comentezi de parerea altuia si in aceeasi fraza sa exprimi cum el habar nu are despre ce e vorba in timp ce tu ai, fiind diferit si nepurtand stigma de "roman tipic", amarat, care vine cu berea de acasa in vacanta. Good for you dude :wave:
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde robyvol333 » Mar Iun 30, 2015 2:45 am

Luat de pe facebook.....
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori