GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Joi Iul 09, 2015 10:42 am

Toti chiriasii din apartamentul respectiv sunt familisti si buni platnici ;) Sau, ca sa spunem altfel, cu greu mai poti gasi la nivel mondial chiriasi asa productivi ca astia. Fara sa mai discutam ca sunt toti neurochirurgi, chimisti si ingineri de top. Nu se ocupa nici cu finantari teroriste si nici nu fura tehnologie si asambleaza pacanele, 10 la 2 lei.

Apropo de dobanzile astea... Nu stiu daca esti la curent cu faptul ca Grecia a primit reduceri substantiale pentru dobanda aferenta imprumutului de stat. Ei platesc astazi 2.4%, in timp ce, SOC, Germania plateste 2.5% pentru datoria sa.

Nu exista nicio conspiratie demonica internationala pentru a subjuga bravul popor grec, stindard al "democratiei" in lume. (astia cred ca-s mai comunisti decat Cuba la ora actuala). Nu e nicio teorie a conspiratiei la mijoc, sunt doar niste baieti care mananca de muult timp pe datorie si acum li s-a taiat macaroana.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iul 09, 2015 11:14 am

HHR scrie:Pana un alta:

Si, in fine, o miscarea fireasca pentru stanga: jurnalistii greci care au criticat administratia Syriza si au sustinut un vot "da" in zilele premergatoare referendumului de duminica sunt anchetati de agentiile guvernamentale si ar putea fi urmariti penal pentru actiunile lor jurnalistice.
http://www.ziare.com/europa/grecia/jurn ... al-1372279


Aa nu fie niste PDListi sub acoperire si pe acolo :wtf:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: GrExit

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iul 09, 2015 11:24 am

teo scrie:
pozeDECAT scrie:Eu am auzit pe undeva, nu mai stiu unde.. .


OTV? :mrgreen:

Sincer, nu mai stiu. Da' zilele trecute am prins pe final un documentar la Digi World despre bulele financiare, inclusiv despre contributia Chinei, prin imprumutul dat americanilor din banii luati d e pe piata lor, dupa vanzarile de produse ieftine.
Parerile mele nu sunt ferme ca ale altora asa ca vad si aud pareri si pareri. Uite o serie, nu vazuta dar citita, care sugereaza lucruri aparent divergente despre cine pierde si cine castiga.
http://adevarul.ro/international/europa ... index.html
http://incont.stirileprotv.ro/internati ... urate.html
http://www.ziare.com/economie/zona-euro ... ei-1233379
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 09, 2015 12:04 pm

pozeDECAT scrie:Aa nu fie niste PDListi sub acoperire si pe acolo :wtf:


nu cred, ar fi avut deja salariile taiate si anaful&dna-ul pe grumaz...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Joi Iul 09, 2015 2:43 pm

Daca stam sa urmarim circuitul banilor, de altfel foarte complex, pe pietele internationale o sa ne luam cu mainile de cap.

Spre exemplu: SUA si UE sunt mari consumatori de petrol. O buna parte din acest petrol vine din tarile arabe. Tarile arabe sponsorizeaza (cred eu, toate cele cu bani) terorismul jihadist. Putem concluziona deci foarte simplu ca SUA si UE ii finanteaza indirect chiar pe teroristii cu care se lupta.

UE se aprovizioneaza in mare parte cu gaze naturale din muma Rusie. Rusia se inarmeaza constant si conduce politici anti UE si NATO, mai nou a invadat si Ucraina. Cu ce bani? Pai cu banii pe care ii ia din UE pe gazul natural.

China, mare putere mondiala. In esenta o tara de sclavi care muncesc pana la epuizare pe 50 usd / luna. Nu-i nicio problema daca mor electrocutati in timp ce adorm de oboseala pe bancul de lucru... sunt multi. Produc multe cacaturi ieftine pe care le vand cu precadere in UE si SUA. Fura tehnologie ca la balamuc, vine un vestic sa produca acolo ceva nou, in jumatate de an sunt 200 de fabrici care vand produsul clonat de 5 ori mai ieftin. Cu ce bani si ce tehnologie e China mare putere mondiala, intreb? Cu banii si tehnologia UE si SUA. Dupa aceea surpriza, China este cel mai mare creditor al SUA.

Daca intram in analiza fluxurilor de bani la nivel mondial ramanem cu gura cascata de ce legaturi exista si ce implicatii au. In acest context un baiat care nu isi plateste datoriile, este ceva foarte, foarte grav. Nu pentru ca nu le plateste, ci pentru ca nu inspira incredere. SI cum totii banii sunt legati intre ei, cand se spune NU, esti complet exclus. Problema majora atunci cand consumi mai mult decat produci.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Joi Iul 09, 2015 7:54 pm

Dupa ultimele stiri "pe surse" se pare ca Tsipras o sa vina cu un set de masuri chiar mai dure decat cele solicitate initial de UE. :)
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde robyvol333 » Vin Iul 10, 2015 2:46 am

atomic.rabbit scrie:Dupa ultimele stiri "pe surse" se pare ca Tsipras o sa vina cu un set de masuri chiar mai dure decat cele solicitate initial de UE. :)

asta ar fi gluma anului 2015 :lol: :lol: :lol:
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Vin Iul 10, 2015 5:16 am

atomic.rabbit scrie:Dupa ultimele stiri "pe surse" se pare ca Tsipras o sa vina cu un set de masuri chiar mai dure decat cele solicitate initial de UE. :)


da, dar is ale lor :lol: mandrie, nu plecam capu', this is sparta........ :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 10, 2015 5:57 am

teo scrie:da, dar is ale lor :lol: mandrie, nu plecam capu', this is sparta........ :lol:


... prin noi insine, ca in liberalismul romanesc de la nivelul anilor `20. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 10, 2015 7:14 am

atomic.rabbit scrie:Dupa ultimele stiri "pe surse" se pare ca Tsipras o sa vina cu un set de masuri chiar mai dure decat cele solicitate initial de UE. :)


http://www.ziare.com/economie/criza-gre ... or-1372500
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Vin Iul 10, 2015 9:42 am

HHR scrie:... prin noi insine, ca in liberalismul romanesc de la nivelul anilor `20. :mrgreen:


Prin noi insine, dar sa ne mai imprumutati va rugam frumos inca 50 de miliarde cativa ani asa... :D
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Vin Iul 10, 2015 10:18 am

acum nu ne ramane decat sa asteptam ok-ul din parlamentul elen si cel al eurogroup-ului si toata lumea respira usurata.
pana cand? :mrgreen: eh, sa speram ca a fost o lectie pentru grecia si-o sa aplice reformele

p.s.: si totusi....nu poti sa stai sa nu te intrebi ce-a vrut tsipras cu tot scandalul asta?
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 10, 2015 10:53 am

teo scrie:p.s.: si totusi....nu poti sa stai sa nu te intrebi ce-a vrut tsipras cu tot scandalul asta?


Stanga a fost mai mereu si permanent galagioasa, fumigene, strigaturi si alte forme fara fond.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Vin Iul 10, 2015 5:20 pm

teo scrie:p.s.: si totusi....nu poti sa stai sa nu te intrebi ce-a vrut tsipras cu tot scandalul asta?


Tsipras mai e in Grecia? Da? Adrenalinaaaa!!!
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Vin Iul 10, 2015 8:32 pm

Cred ca Tsipras este femeie. De accea cand zice NU, ceea ce vrea sa spuna de fapt este DA :mrgreen:
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron