Cumpărături în Grecia

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde teo » Mie Apr 23, 2014 10:34 am

alinuta123 scrie:...... este extraordinar de bun si prin faptul ca nu prezinta miros specific uleiurilor de masline sau gust amarui ......

:o :o :o
lasa-ma atunci sa ma indoiesc asupra lui :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Alinuta » Mie Apr 23, 2014 10:43 am

iuhas scrie:lasa-ma atunci sa ma indoiesc asupra lui :lol:

Eu zic sa nu te mai indoiesti degeaba...
Mergi pe incredere si fii convins ca exista mii de feluri de ulei de masline, care difera de la producator la producator, in functie de modalitatea de fabricare, tipul de masline samd.

Cand m-am referit la miros si gust, ma refeream la cele pregnante, pe care le urasc pt ca schimba total gustul unei salate verzi, de ex, de nu o mai poti manca!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde teo » Mie Apr 23, 2014 10:54 am

alinuta123 scrie:.... ma refeream la cele pregnante....


asta-i cu totul altceva :P tu ai scris prima data "specific", era si normal atunci sa ma indoiesc ;)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Alinuta » Mie Apr 23, 2014 10:58 am

:) Desi am mai scris candva despre lucrurile acestea, postez cele ce urmeaza pentru a veni in ajutorul celor care vor merge pentru prima oara in Thassos sau care isi doresc cateva recomandari la acest capitol:

Cand te duci in insula mai multi ani la rand, incepi deja sa inveti de unde sa-ti procuri produsele preferate!

Astfel eu imi cumpar de fiecare data oregano salbatic de la acelasi batranel, care are un mic magazin + taraba pe strada comerciala din Limenaria.
Sunt niste pachetelele "homemade" (fara eticheta "de producator") care isi pastreaza aceeasi aroma, indiferent daca le-am desfacut sau nu!
Anul trecut au fost mai mici dpdv cantitativ si la pret de 1 eur/buc (pbb ca cele de 2 eur/buc din anii trecuti nu se vindeau asa bine, asa ca omu' s-a reorientat ;) ).
Va spun cu mana pe inima ca aroma ramane la fel de puternica si dupa un an de zile, iar salata greceasca are aproape acelasi gust cu cea din Thassos!

La fel procedam si cu condimentele de miel si uleiul de masline (cel fabricat in Limenaria).
Anul trecut am zis sa incercam si maslinele din Theologos, pe care le-am achizitionat de la Sophia, cea mai "barbata" dintre femei, care o "rupea" si putin romaneste (o sa va postez candva niste poze cu ea, pt ca e un personaj aparte :P )...

Branza feta am luat direct de la distribuitorii Mevgal, cu ajutorul patronului hotelului unde am stat (la pret fara adaos comercial), juice-urile le luam numai de la AMITA (cele de banane si de visine sunt preferatele noastre, diferentele de pret in magazine fiind chiar si de 1 eur/l), iar Metaxa si vinurile (rosii si rose) le procuram de la un magazin specializat in bauturi, "ratacit" pe o straduta din Limenaria.


Cam astea ar fi "delicatesele" cu care ne intoarcem an de an din Thassos...
Asa ca, daca ne ajuta D-zeu, speram ca si anul asta sa nu facem exceptie! :thumbup:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Lizicat » Mie Apr 23, 2014 11:03 am

iuhas scrie:
alinuta123 scrie:...... este extraordinar de bun si prin faptul ca nu prezinta miros specific uleiurilor de masline sau gust amarui ......

:o :o :o
lasa-ma atunci sa ma indoiesc asupra lui :lol:


Asa zic si eu. Cu cat are gustul mai pregnant, mirosul mai intepator si culoarea mai inchisa, este mai ... neprocesat. Stiu asta pentru ca am avut ulei adus din Toscana, facut de tatal gazdei noastre (ruda prin alianta) si asa a fost. Evident ca, pus la frigider, se solidifica. Si, dupa deschidere, trebuie tinut la frigider, pentru ca se rancezeste in maxim 2 luni. Asa a fost si cel luat din Lefkada, de provenienta cretana (jumatate din familia la care am stat erau din Creta si spuneau ca acolo au plantie mare de maslini).
Tot din Lekada am luat condimente pentru branza Feta. Si iese o minune: cubulete de Feta cu acele ierburi aromate si ulei de masline.
Lizicat
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:55 pm
Localitate: Cluj Napoca
Has thanked: 156 times
Been thanked: 159 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Alinuta » Mie Apr 23, 2014 11:14 am

Lizicat scrie:Cu cat are gustul mai pregnant, mirosul mai intepator si culoarea mai inchisa, este mai ... neprocesat

Explica-i asta unui copil, care si asa manaca rar legume sau "balarii"!!!
Nu ca noi am fi mai..."breji"... :P
Bine ca avem de unde alege!

De gustibus non est disputandum ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Sorin » Mie Apr 23, 2014 11:37 am

In sfarsit, am gasit niste posturi unde se fac referiri la Femeia cu Barba! :) Am crezut numai eu am vazut-o.
Am fugit din calea ei mai ceva decat in filmele de groaza. Cu doi copii atarnati de fusta, au pus toti trei o "faza lunga" pe noi...., asta dupa ce ne-am holbat ca circ. :)
Si da, cred ca sunt posedati. :)
Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 1:05 pm
Localitate: Chitila
Has thanked: 86 times
Been thanked: 117 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Ade » Mie Apr 23, 2014 12:39 pm

Sorin scrie:In sfarsit, am gasit niste posturi unde se fac referiri la Femeia cu Barba! :) Am crezut numai eu am vazut-o.
Am fugit din calea ei mai ceva decat in filmele de groaza. Cu doi copii atarnati de fusta, au pus toti trei o "faza lunga" pe noi...., asta dupa ce ne-am holbat ca circ. :)
Si da, cred ca sunt posedati. :)

Ahaaaaa deci m-am intalnit cu faimoasa femeie cu barba si nu am apreciat-o la justa ei valoare...in apararea mea trebuie sa zic ca era noapte, probabil de asta nu i-am remarcat semnul distinctiv :lol:
Saraca...sper sa nu invete prea bine romana, sa vada pentru ce e faimoasa.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 23, 2014 8:11 pm

Ade scrie:Saraca...sper sa nu invete prea bine romana, sa vada pentru ce e faimoasa.


Ba sa stii ca intelege ceva romaneste, dar foloseste barba ca pe un brand. Nu e nici o pb-a daca te uiti atent la barba ei. Sunt convins ca de jena te-ai uitat in alta parte sa nu o jignesti. Gresit!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 23, 2014 9:03 pm

damblagiu scrie:
Ade scrie:Saraca...sper sa nu invete prea bine romana, sa vada pentru ce e faimoasa.


Ba sa stii ca intelege ceva romaneste, dar foloseste barba ca pe un brand. Nu e nici o pb-a daca te uiti atent la barba ei. Sunt convins ca de jena te-ai uitat in alta parte sa nu o jignesti. Gresit!


Inseamna ca in septembrie cand am vazut-o noi o daduse jos, de era sfarsit de sezon si se intorcea in Kavala cu copii, am vazut-o pe feribotul de Kavala cand am plecat :P
Sper ca nu a venit in Romania :lol:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde kerkyra » Lun Apr 28, 2014 7:37 pm

M-ati facut curioasa cu femeia asta... Despre ea e vorba?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 28, 2014 7:51 pm

Eu pe asta o stiu, cu cei 2 copii posedati :clap:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde kerkyra » Lun Apr 28, 2014 7:53 pm

Zau daca i-am remarcat barba atunci. Ma uit si eu mai atent in poze, m-am gandit ca asta trebuie sa fie taraba... :lol:
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Ade » Lun Apr 28, 2014 8:01 pm

Nici eu nu am remarcat barba...asteptam o confirmare de la cine a remarcat-o :wtf:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cumparaturi in Grecia

Mesaj necititde Alinuta » Mar Apr 29, 2014 6:15 am

In 2012 era la locul ei... :D

DSCN6848.jpg
... abia in 2013 a disparut "podoaba" (nu stiu insa pt cat timp :roll: )!

DSC04439.jpg
In orice caz, produsele comercializate de Sophia sunt chiar ok!!!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori