Cumpărături în Grecia

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde AlinE » Lun Sep 14, 2015 7:29 pm

Care boboci?

L.E Caracatitele pescuite in Thassos. 14 kg in total. Frica mare la vama sa nu ne acuze de contrabanda.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Sep 15, 2015 12:54 pm

Multumesc mult Mihaela & AlinE, pt ostoirea dorului de concediu/Thassos!! :thumbup:
A mers la fix cu meciul de-aseara, sorry Dinamo :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Mar Sep 15, 2015 2:26 pm

Cu placere, Iulian! Cand I-ai adus tu lui Alin in iulie a fost tot meci cu Dinamo :shh:
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Mar Sep 15, 2015 2:28 pm

Mihaela scrie:Cu placere, Iulian! Cand I-ai adus tu lui Alin in iulie a fost tot meci cu Dinamo :shh:


Aaaaaaa! pai e normal! Reciprocitate.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Sep 15, 2015 2:29 pm

Mihaela scrie:Cu placere, Iulian!
Cand I-ai adus tu lui Alin in iulie a fost tot meci cu Dinamo :shh:

Si tot asa prost au jucat.. :lolno:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Mie Sep 16, 2015 10:38 am

In sfarsit mi-am cumparat si eu 2 vase pt bougiourdi. Deja am facut o portie aseara si a iesit ca la taverna. O vecina de hotel mi-a spus la ce alte feluri de mancare le mai intrebuinteaza si voi incerca si eu.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 16, 2015 6:29 pm

Cel mai bun ulei pe care l-am gustat pana acum. Care mai are si o culoare aurie extraordinara. Pacat ca am luat "decat" atat:
ulei_syropoulos.jpg
L-am luat de la gazda noastra, Dimitra Syropoulos. 20 euro bidonul.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Mie Sep 16, 2015 6:48 pm

Noi inca nu l-am deschis pt ca ii e util lui Kinder :lol: L-am luat de la gazda cu 22 euro/bidonul. Am luat si Altis pt ca am vrut sa fim siguri ca ne ajunge pana la anul in august.
Ce faceti cu 20 l? Un roman se mira saptamana trecuta cand ne-a vazut la Latsouris la casa de marcat cu 5 sticle de 1l.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Sep 16, 2015 9:04 pm

E, nu va inchipuiti acum ca suntem extraterestrii aia de la Saint Tropez (https://www.youtube.com/watch?v=t-2wHrG4G64) ! Vreo trei litri sunt ai O. , pe care ati cunoscut-o. Avem niste litri pentru mamele noastre. Apoi avem rezervat putin drept cadou pentru prieteni si vecini. Un bidon e la comanda cuiva, recuperam banii ... Pana la urma noi ramanem cu cel mult 5-6 litri. Nu cred ca e mult pentru un an, imediat ii dam gata.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14134 times
Been thanked: 12770 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Malex » Joi Sep 17, 2015 6:36 am

Stai linistit pozeDecat, eu cumpar in fiecare an, doar pentru noi trei, cel putin 20 de litri de ulei de masline din Thassos si abia ne ajunge pana la anul cand mergem din nou...pana acum 2 ani, luam doar 3 bidoane de 5l si nu ne ajungeau...ramaneam fara pana venea vacanta...si o sa intrebe lumea: dar ce faci nene cu atata ulei??? Va zic de acum: gatesc cu ulei de masline, mai putin la prajit, ca strici orzul pe gaste, dar in rest orice necesita ulei....merge excelent si este foarte sanatos! Hai pofta buna!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde damblagiu » Joi Sep 17, 2015 9:07 am

Cand am avut posibilitatea de al transporta am luat si 50L si tot am ramas fara pana la aprovizionarea urmatoare. Bine inteles ca l-am folosit drept cadou o parte din el si tare mult a fost apreciat
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Joi Sep 17, 2015 9:33 am

pozeDECAT scrie:E, nu va inchipuiti acum ca suntem extraterestrii aia de la Saint Tropez (https://www.youtube.com/watch?v=t-2wHrG4G64) ! Vreo trei litri sunt ai O. , pe care ati cunoscut-o. Avem niste litri pentru mamele noastre. Apoi avem rezervat putin drept cadou pentru prieteni si vecini. Un bidon e la comanda cuiva, recuperam banii ... Pana la urma noi ramanem cu cel mult 5-6 litri. Nu cred ca e mult pentru un an, imediat ii dam gata.


Credeam ca este doar pt voi 3 :D Prietena mea grecoaica il foloseste pana si la prajit. Pentru prajit zicea ca ia unul care costa vreo 3 euro si se gaseste doar la bidon de 10 l.
Malex bidoanele tale cum arata?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Malex » Joi Sep 17, 2015 9:50 am

Mihaela scrie:Credeam ca este doar pt voi 3 :D Prietena mea grecoaica il foloseste pana si la prajit. Pentru prajit zicea ca ia unul care costa vreo 3 euro si se gaseste doar la bidon de 10 l.
Malex bidoanele tale cum arata?


Exact ca ale tale, dar varianta pe inaltime. Tot de la fabrica din Rachoni le cumpar si eu in fiecare an..aveau si formatul inalt si cel lat...am optat pt cel inalt pt ca ocupa mult mai bine spatiul in portabajul masinii...in rest este acelasi ulei....minunat!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Mihaela » Joi Sep 17, 2015 10:21 am

Nu l-am cumparat din fabrica de la Rachoni. L-am cumparat de la gazda noastra Sakis pt ca ne-a placut uleiul de masline pe care il folosea la taverna. Ne-a spus ca uleiul este din maslinele socrului lui, duse la fabrica din Rachoni si luat uleiul ce venea la rand in ziua respectiva. Cred ca e ca la noi la tara cand duc bunicii floarea soarelui si primesc ulei produs in ziua aceea. De asemenea, ne-a convenit mult pretul de 22 euro pt 5 l.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cumpărături în Grecia

Mesaj necititde Malex » Joi Sep 17, 2015 10:30 am

Mihaela scrie:Nu l-am cumparat din fabrica de la Rachoni. L-am cumparat de la gazda noastra Sakis pt ca ne-a placut uleiul de masline pe care il folosea la taverna. Ne-a spus ca uleiul este din maslinele socrului lui, duse la fabrica din Rachoni si luat uleiul ce venea la rand in ziua respectiva. Cred ca e ca la noi la tara cand duc bunicii floarea soarelui si primesc ulei produs in ziua aceea. De asemenea, ne-a convenit mult pretul de 22 euro pt 5 l.


Vezi, pana la urma l-ai cumparat pe cel produs de fabrica din Rachoni. Stiu prea bine cum arata bidoanele si l-am recunoscut din start. Si da, ai dreptate, asa cum am mai spus si cu alta ocazie: fabricuta produce doua tipuri de ulei: primul, bio, doar din maslinele culese de pe plantatia familiei care detine fabrica si 2. ulei extravirgin/virgin din maslinele aduse de producatorii locali membri ai asociatiei Rachoni..., deci gazda ta are dreptate, asa se procedeaza..si este foarte bun ci cel de anul acesta, chiar daca este doar virgin si nu extravirgin.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori


cron