Jurnal de vacanta

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Jurnal de vacanta

Mesaj necititde Crin » Dum Oct 08, 2017 8:10 pm

florin04 scrie:Felicitari pentru review, a fost o adevarata placere sa il citesc!
Legat de epava, legile sunt destul de stricte si aici, in sensul ca in Grecia scufundarile sunt premise numai in anumite locuri.
Asta din cauza ca marile sunt pline de epave cu antichitati.
Asadar mai bine ca nu te-ai bagat prea adanc in problema.

”Aici”?
Locuiești pe insulă?
Mulțumesc pentru fel.
Crin
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 28, 2017 2:36 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 42 times

Re: Jurnal de vacanta

Mesaj necititde florin04 » Lun Oct 09, 2017 9:58 am

Crin scrie:
florin04 scrie:Felicitari pentru review, a fost o adevarata placere sa il citesc!
Legat de epava, legile sunt destul de stricte si aici, in sensul ca in Grecia scufundarile sunt premise numai in anumite locuri.
Asta din cauza ca marile sunt pline de epave cu antichitati.
Asadar mai bine ca nu te-ai bagat prea adanc in problema.

”Aici”?
Locuiești pe insulă?
Mulțumesc pentru fel.

Nu locuiesc pe insula, mi-as dori eu... :)
Insa cum evolueaza lucrurile pe la noi, devine din ce in ce o optiune viabila.
Ma refeream ca exista legi cu privire la scufundari, ca si in cazul nudismului :)
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Jurnal de vacanta

Mesaj necititde Tabby » Mie Iun 26, 2019 8:20 pm

Bună,
Deși topicul e inactiv de aproximativ 2 ani , aștern câteva impresii după cea de a treia mea incursiune pe insula care mi-a devenit extrem de dragă și datorită acestui forum și grupului de pe Facebook!
Eu am ajuns in Thassos abia anul trecut pentru întâia dată după ce am colindat alte insule și multe alte zone din Grecia continentală...am evitat insula din diverse motive , cert este că acum regret că nu am cunoscut-o în perioada ei de glorie când era mult mai pregnant spiritul autentic grecesc...dar și acum dacă știi unde și cum, poți descoperi acel moment ce o face unică...
Cu siguranță sunt adepta "concediilor altfel", adică prefer să îmi găsesc o cazare drăguță, dar nu pe principiul lux sau supersofisticat...prefer să colind cât mai mult posibil, să pășesc prin locurile unde nu ajung decât cei mânați de aceeași dorință, să mă pierd pe străduțele unor sate ascunse prin munți, să ajung la plaje sălbatice sau cat mai puțin amenajate unde poti citi în liniște o carte sau pur și simplu medita și să înot în apa azurie de o pură claritate. Îmi place să mănânc acolo unde mănâncă doar localnicii și evit întotdeauna sau pe cât posibil mai mult locurile frecventate de turiști.
Acestea fiind spuse , știu că pentru voi cei cu state vechi pe forum ceea ce am văzut eu sau ce m-a impresionat acum nu e atât de wowww dar mă gândesc că mai sunt persoane dornice in a descoperi altfel Thassos-ul!
Dacă in iunie 2018 am stat în Skala Potamias în septembrie am ales Potos și Kavala iar acum am revenit în Potos dar evident acolo doar am dormit in rest am colindat iar căutând și locuri pe care nu le-am văzut anul trecut.Si am descoperit locuri minunate!! Deși în topul preferințelor mele se aflau satele de munte și cariera de marmură și situl din Aliki acum acestea au fost clar depășite de un loc superb pentru mine ,unde am făcut niște fotografii fantastice dar unde din păcate nu am înotat și acest loc se numește Fari !!! Aici ,pe drumul de întoarcere am văzut un șarpe dar am ratat fotografierea lui la secundă, spre marea mea supărare...
Am descoperit plaje minunate precum :Glyfoneri, Skala Rachoni, Platani,Notos sau Salonikios și minunata Skidia.Dar timpul iar a fost prea scurt și uite așa au mai rămas destule de descoperit ceea ce mă determină să revin cu siguranță!
Tot la capitolul bucurii pot adăuga faptul că am cunoscut personal," in real life", prieteni din mediul virtual atât din comunitatea locală, greci dar și români ceea ce este un lucru fantastic pentru mine !
In topul neîmplinirilor : visul de a urca pe Ypsarion - vis neîmplinit și faptul că deși îmi propusesem să prind răsăritul de soare in ultima zi într-un anume loc, am ratat și acest lucru...ceea ce înseamnă că am cel puțin două motive de a reveni, cine știe poate iar în septembrie....
In speranța că nu am plictisit pe nimeni cu rândurile mele vă doresc tuturor vacanțe și călătorii pe sufletul vostru care să vă încarce cu frumos spiritul!!!
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Jurnal de vacanta

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 27, 2019 7:41 am

Mai zi ne că zici frumos. Dacă asortezi si cu poze iti vom rămâne recunoscători pe vecie.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Jurnal de vacanta

Mesaj necititde Tabby » Joi Iun 27, 2019 8:22 am

damblagiu scrie: ...Dacă asortezi si cu poze ...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Voi căuta topicurile și voi posta și fotografii.
Mulțumesc frumos pentru aprecieri!
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Anterior

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron