Cu animalele de companie in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Vin Mai 29, 2015 2:58 pm

Multumesc frumos pt raspuns !
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu Labradorul in Thassos - HELP !!

Mesaj necititde Mihaela » Vin Mai 29, 2015 3:03 pm

Cu mare placere! Daca mai ai si alte intrebari despre insula Thassos iti stau la dispozitie.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Mai 31, 2015 10:40 am

Mai trebuie, pe langa locuri de plimbare si salasuri ce gazduiesc turisti cu caini, o serie de formalitati pentru a evita surprizele pe drum: pasaport european pentru prietenul patruped. In pasaport trebuie trecute, de catre medicul veterinar, toate vaccninurile anuale, cel mai important fiind, binenteles, cel antirabic, care se fie valabil pana la revenirea in tara. In plus, trebuie trecute ultimele deparazitari, (interna si externa). Nu e recomandat ca pasaportul sa inlocuiasca carnetul de sanatate, intrucat are putine file si in cateva luni ar trebui schimbat, daca ar fi sa treceti toate deparazitarile. Astfel, este recomandat sa pastrati si carnetul de sanatate vechi, si doar la plecarea din tara sa aplicati vaccinurile necesare pe pasaport. Tot in pasaport exista o rubrica care va fi completata de medicul veterinar care, cu stampila si iscalitura, precizeaza ca animalul de companie este sanatos clinic si poate fi transportat. Cred ca mai este necesar su cipul de identificare (tot veterinarul il introduce sub piele). Dupa ce i-ati facut pasaportul si cip-ul de identificare, trebuie sa mergeti sa autentificati pasaportul la Directia Sanitar Veterinara din localitatea in care va aflati. Acolo, un inspector DSV va va aplica un cod numeric pe pasaport, pentru care se inregistreaza pasaportul la autoritatile publice.
Verificati care sunt conditiile de acces in tara respectiva si in cele de tranzit. Informatiile se pot afla de la Ambasadele din Romania ale tarilor respective. Desi la iesirea din tara nu mai e nevoie de testul de sange privind nivelul de anticorpi antirabici, totusi, tari precum Anglia au o perioada lunga de carantina ori cereri speciale privind vaccinarea si deparazitarea. Astfel, Marea Britanie cere ca recoltarea probei de sange pentru testul serologic sa fie facuta cu 6 luni inainte de intrarea pe teritoriul sau. Suedia, insa, cere ca recoltarea sa fie facuta cu o luna inainte de intrarea in aceasta tara.In Bulgaria nu e nevoie de un asemenea test de sange. Nici in Grecia nu este necesara prezentarea testului.
Din cate stiu ... labradorul nu este o rasa periculoasa/agresiva, astfel ca, nu vor fi probleme din acest punct de vedere. Mai ramane doar sa latre prietenos la vamesii de la Makaza !
Drum bun !
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 8:36 am

Multumesc frumos si pt aceste informatii !!
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 4:54 pm

Salutare !

Din pacate nu mai gasesc nici un hotel disponibil pentru luna septembrie care sa ma primeasca cu un labrador.
Am incercat la Hotel America , Tosca,Blue Beach Hotel .

Mai aveti vreo idee ? :( :( :( :( :( :(

Multumesc !
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde demential » Mar Iun 02, 2015 4:56 pm

BogdanP scrie:Salutare !

Din pacate nu mai gasesc nici un hotel disponibil pentru luna septembrie care sa ma primeasca cu un labrador.
Am incercat la Hotel America , Tosca,Blue Beach Hotel .

Mai aveti vreo idee ? :( :( :( :( :( :(

Multumesc !

ti-au raspuns pe mail ca nu au camere disponibile in septembrie la Hotel America ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 6:36 pm

am incercat sa sun.de azi dimineata de la 9 si pana acum.si nu raspund la telefon.o sa incerc sa le dau mail.
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 6:38 pm

mi-am amintit.am trimis mail azi dimineata la 10 , am intrat pe site-ul lor si am dat la contact.am scris ce perioada doresc si ca am un labrador de 10 luni.
Dar nu am primit raspuns :(
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde demential » Mar Iun 02, 2015 7:16 pm

eu iti recomand sa astepti sa iti raspunda la mail :) poate pana atunci aduni 10 mesaje postate aici si primesti si voucher :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 8:03 pm

par disperat dupa cazare , dar se ocupa de la ora la ora :( :(
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iun 02, 2015 8:14 pm

BogdanP scrie:par disperat dupa cazare , dar se ocupa de la ora la ora :( :(

Adevarat, se ocupa si multe sunt deja ocupate, dar nu te panica, situatia de pe booking nu este situatia reala, isi dau cam un sfert-o treime din camere catre booking, restul prefera sa se rezerve prin mijloace proprii. Asa ca daca iti place o cazare, poti incerca sa dai direct mail proprietarului. Asteapta si raspunsul de la America, vine mai greu, dar vine sigur :)
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 10:11 pm

Multe persoane profita de faptul ca nu trebuie sa platesti un mic avans pentru a rezerva o camera.Un coleg de munca ''joaca'' la mai multe capete.Rezerva mai multe camere la hoteluri diferite sa fie sigur ca are unde sa mearga dupa ce se hotaraste ce ii place , si apoi le anuleaza pe restul.Profita de faptul ca nu pierde nimic.
Azi l-am certat si i-am explicat ca din vina lui pierd multe persoane care stiu deja ce vor, isi doresc sa plateasca chiar, dar nu au posibilitatea ca se lovesc de raspunsul : '' nu avem nimic disponibil pt acea perioada '' . A inceput sa rada ca un bou, si a zis ca nu ii pasa.

Din moment ce Demential a fost cu catelusa si a fost bine tratat la Hotel America am sa mai astept 1-2 saptamani poate rezolv cu cazarea.Nu inteleg de ce nu raspund la telefon macar.Eu vreau sa platesc si cazarea de pe acum....
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde BogdanP » Mar Iun 02, 2015 10:20 pm

cata alergatura si cata birocratie pentru a face un pasaport..crezi ca termin in 2-3 zile ?
BogdanP
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 29, 2015 2:21 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iun 02, 2015 10:57 pm

BogdanP scrie:Multe persoane profita de faptul ca nu trebuie sa platesti un mic avans pentru a rezerva o camera.Un coleg de munca ''joaca'' la mai multe capete.Rezerva mai multe camere la hoteluri diferite sa fie sigur ca are unde sa mearga dupa ce se hotaraste ce ii place , si apoi le anuleaza pe restul.Profita de faptul ca nu pierde nimic.
Azi l-am certat si i-am explicat ca din vina lui pierd multe persoane care stiu deja ce vor, isi doresc sa plateasca chiar, dar nu au posibilitatea ca se lovesc de raspunsul : '' nu avem nimic disponibil pt acea perioada '' . A inceput sa rada ca un bou, si a zis ca nu ii pasa.

Din moment ce Demential a fost cu catelusa si a fost bine tratat la Hotel America am sa mai astept 1-2 saptamani poate rezolv cu cazarea.Nu inteleg de ce nu raspund la telefon macar.Eu vreau sa platesc si cazarea de pe acum....

Au mai fost cazuri si aici pe forum si li s-a explicat ca nu e ok din niciun punct de vedere sa rezerve in mai multe locuri...nu stiu daca au priceput.

Cat desre America, din cate stiu, proprietarii locuiesc in Canada in extrasezon, asa ca se comunica mai greoi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu animalele de companie in Thassos

Mesaj necititde 87mtx » Mie Iun 03, 2015 6:30 pm

HHR scrie:Cainii astia cu cazier in loc de pedigree nu`mi plac ....

cainii astia cu cazier in loc de ped, sunt mai inteligenti decat tine, daca gandesti in felul asta. esti genul de persoana care e influentata de massmedia, gata pittbull amstaff ucigasi....sunt asa din cauza stapanilor idioti, nu din cauza lor ca asa s-au nascut ei..
87mtx
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 06, 2015 11:02 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori