Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iul 07, 2015 10:34 am

Copilul in Thassos. Sezonul 2. 1 an si 9 luni
Cea mai mare ingrijoarare a fost o eventuala imbolnavire, ne-am blindat cu medicamente, asigurari de calatorie si o rugaciune. Din fericire nu a fost cazul, s-a simtit foarte bine, distractie din plin pe malul marii.
image.jpg
Pe locul 2 ingrijorari: mancarea. Deja foarte mofturoasa, nici acasa nu mananca prea mult, asa ca am hotarat sa nu ma stresez. A mancat cu placere iaurt grecesc, pesti de tot felul, legume, cartofi la cuptor, orez, mai putin succes au avut supele pe care ma chinuiam sa i le comand. Dar va pun in continuare unde gasiti supe si cum sunt, poate au succes la alti pici:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mar Iul 07, 2015 6:04 pm

Locuri de joaca
image.jpg
Nu le-am cautat prea mult, dar am profitat de alea care ne-au aparut in cale.
San Antonio de 2 ori, Limenas(la capatul orasului spre Karnagio), la taverna Sakis(ceva minimal, dar tocmai bun sa manance si parintii ceva). Felicitari pentru detinatorii de taverne ce se gandesc si la copii! :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde florindinca » Mar Iul 14, 2015 7:37 am

Cea mai buna plaja in partea de sud a insulei pentru copii (la care am fost noi) este San Antonio si o recomand pentru nisip si pentru intrarea lina in apa.
In schimb daca doriti sa va dati cu bacutele, parasailing etc. va recomand sa va duceti pe plaja din Potos, sunt mai ieftini, preturile de lista pentru parasuta de exemplu sunt 50 euro 2 pers si 70 pentru 3, noi am umplut barca si ne-a mai facut un discount de cate 5 euro. Se poate merge pe plaja intre San Antonio si Potos.
Experienta cu parasuta merita :) si se pot da si copii împreună cu adultii.
Max.3 persoane sau 180kg.

Kalimera :)
Avatar utilizator
florindinca
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 30, 2015 9:06 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 35 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde technicianit » Lun Iul 27, 2015 11:29 am

florindinca scrie:Cea mai buna plaja in partea de sud a insulei pentru copii (la care am fost noi) este San Antonio si o recomand pentru nisip si pentru intrarea lina in apa.
In schimb daca doriti sa va dati cu bacutele, parasailing etc. va recomand sa va duceti pe plaja din Potos, sunt mai ieftini, preturile de lista pentru parasuta de exemplu sunt 50 euro 2 pers si 70 pentru 3, noi am umplut barca si ne-a mai facut un discount de cate 5 euro. Se poate merge pe plaja intre San Antonio si Potos.
Experienta cu parasuta merita :) si se pot da si copii împreună cu adultii.
Max.3 persoane sau 180kg.

Kalimera :)


Ati avut probleme cu insectele (tzantzari, mushte, viespi, etc.)?
technicianit
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 03, 2015 3:43 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Lun Iul 27, 2015 12:50 pm

Buna ziua! Pana iti raspunde Florindinca imi permit sa-ti raspund: in cele 3 vacante cu copilul petrecute cu copilul in Thassos nu am avut probleme cu mustele pt ca nu prea sunt. Viespile sunt prezente, dar daca nu le faceti nimic nu va ataca. Trebuie ignorate atunci cand mai vin si se servesc din farfurii. Cu albinele trebuie avuta putina grija pt ca unii oameni mai arunca samburi de piersici, prune etc. pe plaja, iar acestea au tendinta de a veni cand dau de ceva dulce. Pe baietelul meu l-a intepat o albina anul trecut pe plaja Golden Beach, dar l-a dat sotul cu apa de mare si I-a trecut repede umflatura si durerea. Din cate am inteles de la un chelner, tantarii incep sa fie mai insetati de pe la sfarsitul acestei luni incolo :D Incepeau sa-si faca aparitia pe plaja pe la ora 20, iar produsele contra lor cumparate din tara nu prea aveau efect. Acelasi chelner ne-a recomandat sa luam un produs grecesc de la farmacie si a fost ff eficient(a costat in jur de 10 euro tubul).
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde technicianit » Mie Iul 29, 2015 9:03 am

Mihaela scrie:Buna ziua! Pana iti raspunde Florindinca imi permit sa-ti raspund: in cele 3 vacante cu copilul petrecute cu copilul in Thassos nu am avut probleme cu mustele pt ca nu prea sunt. Viespile sunt prezente, dar daca nu le faceti nimic nu va ataca. Trebuie ignorate atunci cand mai vin si se servesc din farfurii. Cu albinele trebuie avuta putina grija pt ca unii oameni mai arunca samburi de piersici, prune etc. pe plaja, iar acestea au tendinta de a veni cand dau de ceva dulce. Pe baietelul meu l-a intepat o albina anul trecut pe plaja Golden Beach, dar l-a dat sotul cu apa de mare si I-a trecut repede umflatura si durerea. Din cate am inteles de la un chelner, tantarii incep sa fie mai insetati de pe la sfarsitul acestei luni incolo :D Incepeau sa-si faca aparitia pe plaja pe la ora 20, iar produsele contra lor cumparate din tara nu prea aveau efect. Acelasi chelner ne-a recomandat sa luam un produs grecesc de la farmacie si a fost ff eficient(a costat in jur de 10 euro tubul).


Multumesc de informatii.
technicianit
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 03, 2015 3:43 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 29, 2015 9:36 am

Daca numarul si tupeul viespilor depaseste suprotabilul puteti solicita chelnerului aducerea unui gonitor de viespi (vezi foto). Un recipient de lut in care arde mocnit ceva (sotia spune ca era cafea). E drept ca o sa va afume oleaca dar, mai bine putin afumati decat intepati.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Malex » Mie Iul 29, 2015 9:40 am

Da, sotia ta are dreptate, este cafea...la tavernele mai modeste cafeaua este adusa direct pe o farfurioara acoperita cu folie de aluminiu ca sa nu se afume prea rau...la inceput este putin deranjant mirosul, dar apoi te obisnuiesti...asa faceam si la vila in zilele cu foarte multe zburatoare enervante care executau raiduri prin farfurii la micul dejun.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 29, 2015 10:57 am

Ma bate gandul sa folosesc si acasa dar, de unde naiba sa iau viespi ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iul 29, 2015 11:05 am

Iti trimit io de la noi de la tara pt ca suntem relativ aproape de tine :mrgreen: Sambata noapte s-au chinuit baietii sa strice cuibul pt ca incepusera sa intre in casa din cauza lui Kinder care lasa plasa de tantari deschisa.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 29, 2015 11:10 am

Curier rapid; platesc ramburs ! :shh:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Mie Iul 29, 2015 11:11 am

acum oi vrea si cu fagure... :lol:
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iul 29, 2015 11:33 am

Ce nu fac io pt HHR :mrgreen:
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde April » Mie Iul 29, 2015 11:43 am

AlinE scrie:acum oi vrea si cu fagure... :lol:

nu mai stiu discutia, parca zicea cineva ca mierea face bine la nervi?! :mrgreen:
De era sa fie bannat? :twisted:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31077 times
Been thanked: 28919 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iul 29, 2015 11:51 am

Discutia de aici era despre viespi si nu a fost jignit nimeni ca atunci.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 115 vizitatori