Cu copiii in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Vin Aug 29, 2014 9:05 pm

Am ajuns la supermarket Latsouris si fix nr 4 nu au la Active Baby. Au Pampers Pull Ups nr 4 care sunt ca niste chilotei cu 12,90 euro 38 buc.
Nr 4 au la Libero cu 6,88 euro vreo 36 buc. Ma mai duc dimineata in Limenas si ma uit si acolo la Carrefour Express.
Am facut poze si cu cutii de cereale, mancare la borcanele. Sunt de toate tipurile. Lapte praf au in farmacii diverse marci.
Servetele umede au Pampers si marci proprii la preturi cam ca la noi. Cu astea ati mai putea economisi spatiu in masina ca intra la consumabile.
Jucariile de plaja s-au mai ieftinit si aici. Copiii cam de-o seama cu al tau I-am vazut in barcute/colac din acela prin care scot doar picioarele.
Incerc sa incarc pozele putin mai tarziu ca merge tare greu conexiunea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde gabriel » Mie Sep 03, 2014 11:33 pm

Codul Rutier in ROMANIA, modificat. Amenzi mari pentru şoferii care nu transportă copiii cu centură de siguranţă sau în scaune speciale

Şoferii care nu transportă copiii cu centură de siguranţă sau în dispozitive de fixare în scaune speciale omologate riscă să primească patru sau cinci puncte de amendă, adică până la 450 de lei, potrivit unei ordonanţe publicate în Monitorul Oficial. Măsura va fi pusă în aplicare de la sfârşitul lunii septembrie, informează Mediafax.

Va fi sancţionată cu trei puncte de penalizare "nerespectarea obligaţiei conducătorului de autovehicul de se asigura că persoanele minore poartă centuri de siguranţă sau sunt transportate în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate".

"La asta se adaugă patru sau cinci puncte de amendă, care înseamnă, în bani, 360 sau 450 de lei, ţinând cont că un punct de amendă este 90 de lei în prezent. Amenda se reduce la jumătate dacă este plătită pe loc. Practic, noutatea o reprezintă sancţionarea şoferului care transportă copii fără respectarea regulilor de siguranţă. Regulile existau şi până acum - scaun special pentru copiii până în trei ani şi centură de siguranţă pentru cei de până la 12 ani -, însă nu exista posibilitatea de a sancţiona direct şoferul autovehicului", a precizat şeful Direcţiei Rutiere a Poliţiei Române, comisarul şef Florin Brăcea.

Aceeaşi sancţiune o vor primi şi şoferii care transportă copii în vârstă de până la trei ani în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranţă, cu excepţia celor destinate transportului public de persoane, precum şi a taxiurilor, dacă în acestea din urmă ocupă orice alt loc decât cel de pe scaunul din faţă.

"Copiii cu vârsta de peste 3 ani, având o înălţime de până la 150 cm, pot fi transportaţi în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranţă doar dacă ocupă, pe timpul transportului, orice alt loc decât cel de pe scaunul din faţă", mai prevede noul act normativ.

În plus, şoferii de autovehicule având locuri prevăzute prin construcţie cu centuri de siguranţă trebuie să informeze pasagerii cu privire la obligaţia legală de a le purta în timpul circulaţiei pe drumurile publice.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde alexd » Mie Sep 03, 2014 11:40 pm

Bravo, o veste buna!
Daca nu de dragul copiilor, macar de frica amenzii sa nu mai vad conationali mononeuronali care isi lasa copiii la liber prin masina.
Acum se va trece de la "las ca fac altul" la "stai ma legat ca imi iau astia permisu' " . E spre calea cea buna.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Lun Mar 09, 2015 6:03 pm

Haz de necaz, cam asa am fost noi in primul an, acum speram(degeaba?) la relaxare :lol:
http://smartandhappychild.ro/primul-concediu-cu-copilul/
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde warlock » Mar Mai 05, 2015 3:34 pm

Eu am fost anul trecut cu copilul (2 ani) a fost super pentru el.
Ii place apa, merge la inot de la varsta de 7 luni. Am folosit doar o bara de sustinere, asezata sub brate, asa cum face la bazin, nu am folosit si nici nu vom folosi colac, ii vom strica ce a invatat.
Deja face scufundari, sunt curios cum o sa primeasca si la mare pe sub apa, ca o sa vada si pestisori.


Anul acesta voi ajunge in Thassos, desi sunt si motociclist de 6 ani, nu am ajuns aici.
Avatar utilizator
warlock
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mai 05, 2015 3:16 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5 times
Been thanked: 58 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mai 05, 2015 6:17 pm

warlock scrie:Anul acesta voi ajunge in Thassos, desi sunt si motociclist de 6 ani, nu am ajuns aici.

Deschide un topic despre motoare si zi-ne si noua cate ceva
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Mai 06, 2015 8:18 am

Ade scrie:Haz de necaz, cam asa am fost noi in primul an, acum speram(degeaba?) la relaxare :lol:
http://smartandhappychild.ro/primul-concediu-cu-copilul/

Ideal ar fi si o bunica, inclusa in bagajul de conced
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Mai 06, 2015 8:29 am

Nasol, orice bunica e soacra pentru una din parti .... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mie Mai 06, 2015 9:53 am

iuliangrecu scrie:
Ade scrie:Haz de necaz, cam asa am fost noi in primul an, acum speram(degeaba?) la relaxare :lol:
http://smartandhappychild.ro/primul-concediu-cu-copilul/

Ideal ar fi si o bunica, inclusa in bagajul de conced

Las' ca ne relaxam la pensie...poate ne ia copilu sa avem grija de nepoti :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde demential » Dum Mai 10, 2015 7:24 pm

In Limenas viewtopic.php?f=40&t=168&start=30 am vazut 2 locuri de joaca pentru copii :
IMG_2622.JPGIMG_2655.JPGIMG_2658.JPG
De asemenea in Limenaria viewtopic.php?f=40&t=138&start=45 am mai vazut un loc de joaca pentru copii, chiar vizavi de sala de internet :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Mai 10, 2015 8:45 pm

Umpic mai rustic fata de Disneyland ... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Ade » Dum Mai 10, 2015 8:50 pm

Cel mai pregatit restaurant sa faca fata invaziei de copii mi s-a parut San Antonio.
http://www.forumthassos.ro/viewtopic.php?f=77&t=700
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde tacl2013 » Dum Mai 10, 2015 9:27 pm

Loc de joaca ar fi si la restaurantul Athos din Skala Potamia.
Tot in SK, masinuta cu fise, pentru cei mici, peste drum de Mama's, pe drumul care coboara din principala, pe langa Carrefour catre mare.
Iar la capatul drumului, pe dreapta, ceva tonomate.
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde demential » Lun Mai 11, 2015 10:57 am

Mihaela scrie: ... din Jumbo din Limenas.

e Jumbo in Limenas ?
am vazut un Jumbo pe autostrada, intre Komotini si iesirea spre Thassos viewtopic.php?f=4&t=550, dar nu stiam ca e si in Limenas ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cu copiii in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Lun Mai 11, 2015 11:28 am

Este unul mai "ascuns". Am aflat de el acum vreo 2 ani de la gazdele noastre care I-au facut cadou copilului niste jucarii intr-o punga de Jumbo si asa am aflat. Nu este mare, insa are cam tot ce si-ar dori un copil de 1-8 ani. Uite ca a scris si Alin despre el: viewtopic.php?p=1706#p1706
Pt ca I s-au spart barcuta si colacul cumparate din tara I-am luat altele de acolo cu 2-4 euro.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori