Proprietar in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Rmniul » Mie Sep 03, 2014 11:41 am

suntem interesati si noi de o achizitie a unei casute in Thassos, ti-as multumi foarte mult daca m-ai ajuta cu niste site-uri sau locatii daca cunosti ceva de vanzare. Merci...daca poti sa-mi dai si un mail in privat ar fi excelent.
Rmniul
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 02, 2014 12:51 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Mie Sep 03, 2014 11:23 pm

Te ajut cu placere, dar momentan nu am nici o informatie pertinenta cu vreo proprietate care sa merite a fi cumparata. La mine, asa cum probabil ai citit, a fost un concurs de imprejurari, mai mult ne-am intalnit (eu si proprietatea) decat ne-am cautat. Promit ca imediat ce aud de ceva care sa merite mentionat, anunt. Nu fac profit din imobiliare, pentru ca nu ma pricep la imobiliare, asa ca sunt o sursa safe :)) .
O sa ma intorc pe insula dupa inceperea scolii, am de platit facturi la curent, apa, telefon....m-au incaltat grecii , haha. Cand ajung mai arunc cate o intrebare.
Situri cu proprietati de vanzare sunt ceva. Era unul pt turisti, thassos-properties.gr parca. Dar acolo e cam cu smecherie, mi s-au parut foarte dubiosi indivizii care aduna ofertele pt acel site. Aveau la un moment dat de vanzare cu 30k eur o casa prin kalirachi despre care ziceau ca e traditionala si cu vedere spectaculoasa , dar la fata locului era o cazatura daramata si insalubra unde cred ca nici sobolanii nu s-ar fi cazat iar vederea era in parabolica vecinului.
Mai exista fratele grec al lui tocmai.ro. Ala e cinstit, se accepta anunturi doar de la proprietari. Vezi in subsolul paginii de start tocmai.ro, sunt linkuri catre siturile partenere din strainatate si e si cel grecesc.
Mai pot sa iti dau un agent imobiliar,cu sediul in Prinos, care este si inginer civil, si care mi-a scos mie autorizatia de termopane de la comisia satelor traditionale. Omu este cam serpisor , aburizator si puturos. Dar cand e vorba de euroi mai multi cred ca se poate metamorfoza. La mine a fost vorba doar de vreo 2 sute pt sufletelul lui si i-am inteles lipsa de aplomb.
Stavros Karatasios - 00306944505992 / skaratasios@yahoo.gr . Isi citeste mailurile doar dupa ora 22 sau deloc.

Sunt disponibil oricand pt alte informatii :).
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde caradis » Dum Sep 14, 2014 12:45 am

buna ziua. Si eu vreau sa cumpar teren in Thassos. Merg de doi ani acolo si deja vreau sa ma stabilesc acolo la batranete. Iubesc insula asta. daca poate cineva sa imi dea mai multe informatii despre terenuri as fi recunoscator. Vreau teren si sa imi construiesc eu casa cu cativa prieteni de meserie.
caradis
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 14, 2014 12:16 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Dum Sep 14, 2014 9:02 am

Succes! Ai nevoie de mult succes, rabdare de fier si viata lunga! Autorizatia de constructie la greci poate dura intre 2 luni si 10 ani. Plus ca mare parte din terenurile din afara localitatilor sunt actualmente asa zis "agricole" si nu se poate construi pe ele. Nici nu vreau sa ma gandesc ce paperwork inseamna sa racordezi casa la canalizare si apa curenta (in caz ca e canalizare in zona in care construiesti) sau, bomboana de pe coliva, sa te racordezi la curent. Parerea mea este sa cauti ceva gata inceput si racordat la toate utilitatile, chiar daca darami constructia si faci alta.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Rmniul » Dum Sep 14, 2014 6:22 pm

Multumesc mult pentru informatii. Te rog...daca gasesti ceva sa merite..da un semn...sau mai bine zis...un mail sau telefon....

Edit: incearca un mesaj privat pentru mai multe detalii.
Rmniul
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 02, 2014 12:51 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde caradis » Mie Sep 24, 2014 8:09 pm

Buna ziua . Si pe mine m-a vrajit INSULA... Vreau sa cumpar teren acolo sa construiesc o casa. Are cineva ceva informatii despre terenuri acolo sau despre acte ? Multumesc.
caradis
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 14, 2014 12:16 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde caradis » Mie Sep 24, 2014 8:13 pm

Multumesc Alex , nu vazusem ca ai raspuns. Da o sa caut altceva. Daca vezi ceva anunta-ma si pe mine. am tot scris pe la agentii dar nu am primit raspunsuri. Ce-i drept de teren.

Multumesc inca odata.
caradis
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 14, 2014 12:16 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde April » Mie Oct 15, 2014 6:59 pm

alexd scrie:O sa ma intorc pe insula dupa inceperea scolii, am de platit facturi la curent, apa, telefon....m-au incaltat grecii , haha.


Si nu se pot plati pe net?
Ca asta ar fi o constrângere.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde HHR » Mie Oct 15, 2014 8:03 pm

Hai, mah, strici pretextul omului .... :shh:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Delphinash » Mie Oct 15, 2014 8:26 pm

Apropo, l-am intalnit pe Alex, dl proprietar :D, chiar aci "acasa" in thassos si sper sa tinem legatura...vecine :D
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Vin Oct 17, 2014 8:50 am

HHR scrie:Hai, mah, strici pretextul omului .... :shh:


Este intr-adevar in mare parte si un pretext. OTE-ul si curentul se pot plati online in cazul in care ai un cont intr-o banca greceasca.Am incercat cu cardul romanesc si canci!. Eu nu am vrut sa imi fac nici un cont in banca greceasca pentru ca acel cont trebuie declarat odata cu declaratia anuala a proprietatii in scopul stabilirii impozitului. Pe langa faptul ca asta ar face sa coste contabilul mai mult, ar insemna sa completezi si un formular unde sa declari provenienta banilor din cont. Nu ca as avea bani de provenienta incerta, doar ca daca banii sunt adusi din afara tarii in contul grecesc, se plateste un impozit de cca 23% pe an odata cu plata restului de impozite. Cel putin asa mi-a explicat contabilul angajat sa declare proprietatea.
Dincolo de astea, nu e rau deloc sa treci pe acolo macar o data la 2 luni daca nu o data pe luna :) .


Delphinash scrie:Apropo, l-am intalnit pe Alex, dl proprietar :D, chiar aci "acasa" in thassos si sper sa tinem legatura...vecine :D


Confirm intalnirea, care, din pacate, a fost extrem de scurta. Promit ca odata cu urmatoarea revenire pe insula, sa recuperez "deficitul". Momentan am fost prins in haosul unor joburi interminabile pe plai mioritic.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde gabitu31 » Sâm Dec 20, 2014 2:20 pm

Mi-a pacut foarte mult casuta ta din Thassos. Si pentru ca de 2 ani de zile merg in insula, ma gandeam sa investesc in ceva in care cu timpul sa ma retrag acolo. Nu am crezut ca sunt atat de multi romani care se gandesc la a se muta in Thassos. Pe langa faptul ca e atractia turistica pe mine m-a dat gata zona linistita si nepoluata, in care legumele cresc inalte si solide chiar pe munte spre Ipsario.

Interesante sunt informatiile privind costurile pe care le faci acolo.

M-ar interesa de la locatarii romani ce poti face pe acolo si ma refer la munca? Sa scoti si un venit cu care sa iti asiguri traiul peste an.

Va multumesc daca raspundeti!

alexd scrie:Te ajut cu placere, dar momentan nu am nici o informatie pertinenta cu vreo proprietate care sa merite a fi cumparata. La mine, asa cum probabil ai citit, a fost un concurs de imprejurari, mai mult ne-am intalnit (eu si proprietatea) decat ne-am cautat. Promit ca imediat ce aud de ceva care sa merite mentionat, anunt. Nu fac profit din imobiliare, pentru ca nu ma pricep la imobiliare, asa ca sunt o sursa safe :)) .
O sa ma intorc pe insula dupa inceperea scolii, am de platit facturi la curent, apa, telefon....m-au incaltat grecii , haha. Cand ajung mai arunc cate o intrebare.
Situri cu proprietati de vanzare sunt ceva. Era unul pt turisti, thassos-properties.gr parca. Dar acolo e cam cu smecherie, mi s-au parut foarte dubiosi indivizii care aduna ofertele pt acel site. Aveau la un moment dat de vanzare cu 30k eur o casa prin kalirachi despre care ziceau ca e traditionala si cu vedere spectaculoasa , dar la fata locului era o cazatura daramata si insalubra unde cred ca nici sobolanii nu s-ar fi cazat iar vederea era in parabolica vecinului.
Mai exista fratele grec al lui tocmai.ro. Ala e cinstit, se accepta anunturi doar de la proprietari. Vezi in subsolul paginii de start tocmai.ro, sunt linkuri catre siturile partenere din strainatate si e si cel grecesc.
Mai pot sa iti dau un agent imobiliar,cu sediul in Prinos, care este si inginer civil, si care mi-a scos mie autorizatia de termopane de la comisia satelor traditionale. Omu este cam serpisor , aburizator si puturos. Dar cand e vorba de euroi mai multi cred ca se poate metamorfoza. La mine a fost vorba doar de vreo 2 sute pt sufletelul lui si i-am inteles lipsa de aplomb.
Stavros Karatasios - 00306944505992 / skaratasios@yahoo.gr . Isi citeste mailurile doar dupa ora 22 sau deloc.

Sunt disponibil oricand pt alte informatii :).
gabitu31
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 14, 2014 8:54 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Delphinash » Sâm Dec 20, 2014 2:28 pm

Din pacate posibilitati de munca nu sunt prea multe. Vara mai ai sanse sa te angajezi pe la o vila/hotel/taverna..asta daca te pricepi. Iarna in schimb nu ai ce face daca nu ai un magazin , o patiserie, ceva sa scoata un ban. Si crede-ma ca se consuma. Totul e electric, pt incalzit trebuie sa cumperi petrol, lemne, depinde ce folosesti, si nu-s deloc ieftine, transportul te omoara daca treci si masina cu ferry...produsele sunt mai scumpe in supermarket, sunt multe cheltuieli. Deci toata vara trebuie sa tragi tare ca traiesti iarna.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Sâm Dec 20, 2014 8:42 pm

gabitu, cel mai bine pt un roman sa stea fara griji pe insula, este sa fie pensionar de lux, proprietar de cladire de birouri sau patron de multinationala. Adica din cei care nu trebuie sa faca nimic pentru bani. Altfel, ca sa muncesti ceva pe acolo cinstit si oficial, in primul rand trebuie sa stii greaca. Nu ca sa dialoghezi cu clientii, ci ca sa poti sa te intelegi cu autoritatile. Apoi trebuie sa ai vreun talent pe care ei nu il au, sau sa gasesti o afacere care sa mearga si iarna si vara si care sa fie cautata si sa nu ai concurenta. Problema e destul de nasoala pentru ca meseriasi au mai buni decat avem noi : albanezii sunt f buni in constructii si, cel putin cei intalniti de mine, mult mai civilizati decat muncitorii romani. Intotdeauna cand mi-au facut vreo treaba si-au curatat singuri, au degajat singuri, au dus gunoiul prin forte proprii. Tamplari au f buni : mi-a facut un tamplar de a lor tamplaria de lemn incredibil de bine, frumos si detaliat. 100 de ani si 5 cisterne de horinca ii lua unui tamplar de prin Muntenia. Pescari au, instalatori sunt f buni....electronisti nu am vazut, dar nici nu prea au electronice :)) . Cred ca o sala de jocuri de noroc, d'aia de "pacanele" ar da lovitura :)) . Sau o franshiza de Mc Donalds. Dar acum cine stie...fiecare cu norocul lui. Specialitatea mea este productia de film si publicitate. Nu am nici o sansa acolo, decat sa vand gogosi pe plaja.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Delphinash » Sâm Dec 20, 2014 9:01 pm

Te rog eu, fa un cinema :D
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron