Thassos4ever!

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Delphinash » Mie Ian 08, 2014 1:26 pm

demential scrie:
Delphinash scrie:Eu chiar ma mut :D Cel mai sigur undeva prin octombrie...speram mai devreme, la inceputul sezonului dar nu stiu daca e posibil.

in ce localitate ? in ce conditii ? cumperi/inchiriezi/te mariti ? :)


Potos, nu ma marit acu dar poate intr-o zi. Nu cumpar/nu inchiriez, am deja :D
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Mie Ian 08, 2014 1:28 pm

Delphinash ce sa zic ... te invidiez !!! casa sau apartament ? cat a costat ? cat este impozitul ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Delphinash » Mie Ian 08, 2014 1:30 pm

demential scrie:Delphinash ce sa zic ... te invidiez !!! casa sau apartament ? cat a costat ? cat este impozitul ?


Va fi o casa dar e deja acolo deci nu stiu amanunte (e a "omului" ca sa zic asa :D )
Hai ca te primesc in vizita, nu fii invidios de pe acum ca nu se stie cum va fi, poate nu-mi place.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde almona » Mie Ian 08, 2014 1:34 pm

Delphinash scrie:
Potos, nu ma marit acu dar poate intr-o zi. Nu cumpar/nu inchiriez, am deja :D

Delphinash, felicitări.
Cum prinzi rădăcini, îţi fac o vizită de câteva ore. Promit că îţi aduc la casă nouă un borcan de smântână maturată şi o rădăcină de ţelină. :lol:
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Biankita » Mie Ian 08, 2014 3:01 pm

bine v-am regasit in casa noua! :)

si eu fan Grecia si in mod special Thassos, prima vizita in 2008, apoi 2009, 2010, 2011 si 2013. Insula asta mi s-a lipit de suflet, in 2012 am facut un exercitiu de vointa sa vad cum ma descurc o vara fara sa ajung in Thassos - a fost greu, asa ca anul trecut mi s-a parut mai frumoasa ca oricand, mi-a placut in mod deosebit plaja Tarsanas, in apropiere de Limenas.

la cat mai multi utilizator si cititori! Momentan am cautat de curiozitate si aparem pe pag 7, poate am putea valorifica cele cateva bloguri independente de calatorii, sa facem schimb de linkuri cu cei care au povestit in ultimii ani despre vacanta lor in Thassos.

Delphinash, ce frumos! abia astept sa ne relatezi de la fata locului!
Biankita
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 08, 2014 2:47 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 37 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Delphinash » Mie Ian 08, 2014 3:10 pm

Daca se va concretiza (stiti cum e..niciodata sa nu zici înainte ca nu se stie) va primesc cu drag si poate facem o întâlnire numai a noastră acolo. In rest va voi tine la curent mai toata vara pt ca voi merge cam lunar începând cu aprilie pana in octombrie.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Delphinash » Mie Ian 08, 2014 3:12 pm

almona scrie:
Delphinash scrie:
Potos, nu ma marit acu dar poate intr-o zi. Nu cumpar/nu inchiriez, am deja :D

Delphinash, felicitări.
Cum prinzi rădăcini, îţi fac o vizită de câteva ore. Promit că îţi aduc la casă nouă un borcan de smântână maturată şi o rădăcină de ţelină. :lol:

multumesc! Ok inteleg telina dar smântână ???? :D
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde Biankita » Mie Ian 08, 2014 3:13 pm

acelasi nick, doar ca in ultimii ani nu cred ca am mai postat pe Thassos, intrebari nu mai aveam, mergeam in aproximativ aceleasi locuri, ca acasa. Insa citeam, eram "la zi".
Biankita
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 08, 2014 2:47 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 37 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde almona » Mie Ian 08, 2014 3:46 pm

Delphinash scrie:
almona scrie:
Delphinash scrie:
Potos, nu ma marit acu dar poate intr-o zi. Nu cumpar/nu inchiriez, am deja :D

Delphinash, felicitări.
Cum prinzi rădăcini, îţi fac o vizită de câteva ore. Promit că îţi aduc la casă nouă un borcan de smântână maturată şi o rădăcină de ţelină. :lol:

multumesc! Ok inteleg telina dar smântână ???? :D

Grecii nu fac smântână maturată cum facem noi, puţin acrişoară, ci doar dulce, pentru frişcă.
Prietena mea, originară din Seres, mă roagă în fiecare an să îi aduc SMANTANA] să facă Escalop şi mălai pentru MAMALINGA că nici de ăsta nu prea se găseşte. Îmi povestea că într-un an a luat "făină de mălai", crezând că este mălaiul pentru mămăligă. Era însă "amidon de porumb" şi i-a ieşit în loc de mămăligă o "pastă albă".
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 08, 2014 3:53 pm

Biankita scrie:acelasi nick, .


Iarta-i ca ei au fost mai noi pe sp. Nu cred ca e bine sa facem trimitere la forumul sp pt a "recupera" informatii. Le repetam aici. @Delphinash asta e o combinatie de exceptie. La telina cu smantana ma refer. Personal m-am indragostit de insula in 2005. A fost dragoste la prima vedere, adica a doua zi caci am ajuns noaptea pe insula. Prima data m-au cucerit cararile alea prin munti cu linistea mormantala si peisajele spectaculoase. Pe vremea aia nu existau harti sau indicatoare asa ca pur si simplu am descoperit insula pas cu pas. Urcam prin munti cu masina sau atv-ul pe la ora 13 si mai coboram pe la orele 18-19. Pana pa soseaua de centura a insulei nu vedeam nici tipenie de om. Acum e ceva mai aglomerat, si asta tot forumului de "trista amintire" se datoreaza si lui Stavros cu "Safari trip-ul" lui. In rest e minunat sa te intalnesti cu oameni care se bucura ca te revad si asta nu pt. ca esti un potential client. Sa-l vezi pe Kostas de la una din tavernele pe care le frecventezi ca te zareste de la departare si ramane putin cu ochii in zare ne fiind sigur ca esti tu sau nu, iar cand realizeaza incepe sa strige la rudele si angajatii de la bucatarie si din taverna si toti ies bucurosi inbratisandu-te, de se intreaba clientii bulversati, o fi ceva ruda de-a lor pe care nu au mai vazut-o de mult. La plecare sa treaca pe la locul de cazare sau pe la taverna unde iei masa de larevedere si sa te salute aducandu-ti tot felul de cadouri. Ca o faza comica intr-un an cu ce cumparasem si mai ales cu ce am primit cadou aveam peste 10 bidoane de 5L cu ulei de masline. Noroc ca am reusit sa le strecor in remorca pe sub atv, caci altfel acolo le lasam. In 2008 am avut proasta ideie de a schimba insula. Imi trebuia tot asa una mai aproape de tara. Am ales Samothraki.Spre norocul meu m-am gandit ca inainte de concediu sa dau o fuga 3-4 zile pe acolo sa vad cum e. Sincre, peisajele montane sunt mai frumoase decat in Thassos dar nu am simtit "caldura" pe care o simt in Thassos. Am plecat de acolo si concediul tot in Thassos l-am petrecut. Bine inteles ca i-am cerut iertare insulei mele de suflet ca mi-a trecau prin gand sa o trisez. Gata, ca nu mai am burice la degete de cat v-am povestit. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde almona » Mie Ian 08, 2014 4:41 pm

demential scrie:
almona scrie:Bună ziua vă spune cel de-al 12-lea membru al acestui forum.
Am început să-mi fac vacanţele în Thassos în anul 2004, astfel că în vară voi sărbători aniversarea primului deceniu de vacanţe thassiote (tot acolo merg, ce credeaţi).
Deşi am mai fost şi în alte locuri în aceşti 10 ani, nu am rezistat să nu merg câteva zile şi în insulă.
Cu siguranţă aşa voi face şi de acum înainte, indiferent că mulţi îmi spun că n-aş mai avea nevoie nici de bagaj că pot să merg "în halat şi papuci".

bine ai venit printre noi !
din 2004 ? wow !!! cred ca esti printre primii utilizatori care au fost pe pamant thasian :D


Cred că aşa este. La vremea respectivă informaţiile erau "sublime", dar lipseau cu desârvârşire pentru că cine mergea acolo mergea pe cont propriu şi nu posta pe niciun forum. Era la modă Paralia Katerini unde săptămânal pleca un autocar.
În urmă cu un an, poate doi, o agenţie a început să încerce "timid" un autocar spre Thassos.
Am plecat pe 2 iulie, într-un autocar de 50 de locuri, 4 cupluri şi doi copii mici (2, respectiv 7 ani). Celelalte cupluri, inclusiv cei cu copii, au luat sejur de 2 săptămâni, noi, doar una. În ziua plecării, constatăm cu stupoare că nu vine niciun autocar să ne ia. Din România nu se formase grup. Reprezentantul agenţiei care a avut grijă de noi acolo (şi spun asta pentru că chiar a avut grijă de noi şi în ceea ce priveşte cazarea şi masa şi excursiile opţionale şi asistenţa medicală etc), a venit spăşit şi ne-a întrebat dacă e musai ca a doua zi să fim în ţară, sau putem prelungi sejurul (gratis) încă o noapte. Nu era musai. Am mai stat o noapte şi ne-a adus el în ţară cu maşina proprie (că tot avea treabă la agenţia din România).

Mai să avem probleme în graniţă pentru că pe paşapoartele noastre figura "viză de intrare cu autocar" şi ieşeam cu autoturism.

De atunci, am prins gustul, am învăţat drumul şi revin an de an.
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:37 am
Localitate: Bucureşti
Has thanked: 83 times
Been thanked: 175 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde LaurentiuC » Mie Ian 08, 2014 8:40 pm

Pe aici sunt si webmasteri? Eu am o problema cu ei.... :twisted:
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 08, 2014 8:49 pm

LaurentiuC scrie:Pe aici sunt si webmasteri? Eu am o problema cu ei.... :twisted:


Ne-ai gasit singur, sau te-a adus cineva?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde ella06 » Mie Ian 08, 2014 9:03 pm

Buna seara la toata lumea! va saluta cel mai nou membru,abia ce am poposit in noua "locatie",deci bine v-am regasit!i
De unde si vorba "nu aduce anul ce aduce ceasul" ,uite ca anul asta nou ne-a adus aici.
Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte.
ella06
Fan Thassos
 
Mesaje: 326
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:30 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 4074 times
Been thanked: 1744 times

Re: Thassos4ever !

Mesaj necititde demential » Mie Ian 08, 2014 9:07 pm

ella06 scrie:Buna seara la toata lumea! va saluta cel mai nou membru,abia ce am poposit in noua "locatie",deci bine v-am regasit!i
De unde si vorba "nu aduce anul ce aduce ceasul" ,uite ca anul asta nou ne-a adus aici.

buna seara si bine ai venit ! te-a convins Delphinash pana la urma sa te alaturi noului proiect ? :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 104 vizitatori


cron